Boli sme pri tom: Výstava „Doživotie“ o ľuďoch s Parkinsonovou chorobou

„Doživotie“… to nie je len rozsudok. „Doživotie“ je silné posolstvo putovnej výstavy, ktorú pri príležitosti aprílového Svetového dňa Parkinsonovej choroby (11. apríl) organizuje Spoločnosť Parkinson Slovensko.

Výstava sa začala uplynulý víkend vo Zvolene, pokračovať bude v siedmich slovenských mestách. Jej poslaním je informovať ľudí o známych aj neznámych príznakoch vážneho ochorenia, ktorým dnes trpí viac ako milión Európanov.

„Chceme prostredníctvom série výstav „Doživotie“ verejnosti názornejšie priblížiť, s akými príznakmi musia ľudia trpiaci touto chorobou bojovať každý deň, a zmeniť ich vnímanie,“ hovorí Katarína Félixová (na fotografii), predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko.

katarina-felixova-SPS

„Pri ochorení dochádza k odumieraniu nervových buniek, produkujúcich dopamín, ktorý je dôležitý pre prenos nervových signálov a riadenie a koordináciu pohybu a činnosti svalov,“ uviedla neurologička, MUDr. Karin Gmitterová, PhD., z Nemocnice akademika Dérera v Bratislave.

Nedostatok dopamínu spôsobuje, že pacient postupne stráca kontrolu nad svojími pohybmi. Choroba nepriaznivo ovplyvňuje aj jeho mentálne schopnosti a ovládanie emócií.

Z reakcií ľudí na výstave

„Nevedel som, že za „Parkinsonom“ je dopamín. Ani to, že môže zvýšiť sexuálny apetít. Každý z nich berie inak namixované lieky?“, zareagoval bezprostredne po prezretí výstavy okoloidúci šesťdesiatnik, ktorý sa lieči „len“ na vysoký krvný tlak.

Jeden z pacientov zo Spoločnosti Parkinson Slovensko sa o prvých príznakoch „Parkinsona“ na vlastnej koži vyjadril takto:

„Tuhnutie šije a končatín. Vyšetrovali ma na reumu, zistili mi pozitívnu boreliózu, a po sérii vyšetrení prišli na to, že mám „Parkinsona“. Bol to taký „darček“ k 50-ke.“

Na výstave sme oslovili aj známeho slovenského speváka šlágrov Martina Jakubca:

„Je to tu úsmevné, kreatívne, s vizuálmi. V sprievodnom programe moderujem a spievam, pozývam sem aj ďalších kolegov. Aby ľudia na chvíľu zabudli, že sú chorí. Žijeme ďalej, všetko sa dá prekonať. Zarazilo ma, keď jeden človek na akcii povedal, že bol u lekára pred dvadsiatimi rokmi… Biely plášť vzbudzuje rešpekt, človek tam ide s malou dušičkou. Hlavne staršia generácia to berie na ľahkú váhu, že nejako dožijeme, nejako bude… Veľakrát sa diagnózu dozvedajú v poslednom štádiu. Príbuzní by si ich mali viac všímať, zájsť spolu k lekárovi. Mám blízko k seniorom, teším sa, že som tu s nimi.“

O Parkinsonovej chorobe

Parkinsonova choroba je závažné, chronické, progresívne a nevyliečiteľné ochorenie centrálneho nervového systému. Odborníci zatiaľ nevedia určiť, čo presne je jeho príčinou. Predpokladá sa vzájomná, doposiaľ však nedostatočne objasnená súhra genetických faktorov, ako i faktorov vonkajšieho prostredia.

parkinson-priznaky

Príznaky

Objavujú sa postupne, a sú stále intenzívnejšie:

  • trasenie končatín,
  • stuhnutosť svalov,
  • pomalé pohyby,
  • ťažkosti s udržaním rovnováhy, chôdzou,
  • rečové problémy.

Sprievodnými príznakmi môžu byť aj:

  • bolesť,
  • depresia,
  • únava,
  • zápcha,
  • potenie,
  • problémy s prehĺtaním,
  • zhoršenie čuchu.

Kedy sa objavuje Parkinsonova choroba?

U mužov aj žien okolo 60. roku života. U niektorých pacientov prichádza skôr, niekedy aj medzi 30. a 40. rokom života. Keď ochorenie trvá niekoľko rokov, spôsobuje komplikácie, ktoré sa však dajú zvládať pomerne dlhé obdobie. U časti pacientov je neskôr nutné zvážiť invazívnejšie spôsoby liečby.

Kde sa môžem liečiť na Parkinsonovu chorobu?

Na Slovensku fungujú štyri pracoviská – dve v Bratislave, po jednom v Martine a v Košiciach, ktoré okrem štandardných možností liečby poskytujú najmodernejšie a technologicky vyspelé liečebné možnosti. Ide buď o hĺbkovú mozgovú stimuláciu, alebo kontinuálne podávanie účinnej látky priamo do tenkého čreva, pomocou pumpy (zavedenej do čreva).

Týmito postupmi dokážu špecialisti efektívne upraviť pohyblivosť pacienta a zlepšiť aj jeho psychický stav. Aj keď je toto ochorenie nevyliečiteľné, včasná a vhodná liečba, rehabilitácia a ďalšie terapie, vedia život pacientov skvalitniť.

Nie sme opití, máme Parkinsonovu chorobu

„Parkinsonom“ v súčasnosti trpí približne 15 tisíc Slovákov, ich počet však narastá –  ročne pribudne až 1 000 nových prípadov. Napriek tomu – verejnosť vie o tejto chorobe pomerne málo. Nezriedka sa totiž stáva, že ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou považuje okolie za alkoholikov, telesne postihnutých, či mentálne chorých. Zmeniť to má aj interaktívna putovná výstava „Doživotie“.

Pozvánka pre verejnosť

Výstavu „Doživotie“, v príjemne zrozumiteľnom komiksovom prevedení, si môžete zdarma pozrieť do 26. apríla 2015 v OC Galérii Bratislava-Lamač. Výstavu uvidia aj v iných mestách:

  • OC Galéria v Dunajskej Strede (27.4. – 10.5.)
  • OC Galéria v Trnave (11.5. – 24.5.)
  • OC Galéria v Nitre (25.5. – 7.6.)
  • Mestský úrad v Liptovskom Mikuláši (8.6. – 21.6.)
  • Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, Trieda SNP 1, poliklinická časť, 1. posch. (22.6. – 5.7.)
  • Nemocnica s poliklinikou v Leviciach (6.7. – 19.7.)

Baner-Dozivotie-AbbVie

Pridaj komentár