Citlivý pomocník pri zápaloch sliznice

Liečba nádorových ochorení predstavuje kombináciu rôznych liečebných postupov: operácia, chemoterapia či rádioterapia patria medzi najpoužívanejšie. Voľba závisí od viacerých faktorov, ako je veľkosť nádoru, jeho biologická povaha, lokalizácia a spôsob šírenia. Vzhľadom na skutočnosť, že každý liečebný postup prináša aj množstvo nežiaducich účinkov, má v onkológii opodstatnené miesto tzv. podporná (symptomatická) liečba.

Častým nežiaducim účinkom pri chemoterapii a lokálnej rádioterapii nádorov hlavy a krku je bolestivé poškodenie povrchu sliznice v dutine ústnej, tzv. orálna mukozitída. Vyskytuje sa spravidla u všetkých pacientov s nádormi hlavy a krku liečených rádioterapiou, a podobne postihuje všetkých, ktorí podstúpili liečbu vysokými dávkami chemoterapie pri transplantácii hematopoetických kmeňových buniek. K poškodeniu povrchu sliznice dochádza aj u približne 75-85 % pacientov po transplantácii kostnej drene a u 30-75 % pacientov s chemoterapiou. Chemoterapeutiká, ktoré sú najčastejšie spájané s výskytom orálnej mukozitídy, sú: 5-fluorouracil, capecitabin, irinotecan, methotrexat, mitoxantron, paclitaxel, docetaxel a doxorubicin. Podľa kritérií odborných svetových organizácií (WHO, EORTC/RTOG atď.) poznáme štyri stupne závažnosti orálnej mukozitídy:
1. stupeň > začervenanie sliznice, bolesť nevyžaduje liečbu analgetikami; schopnosť prehĺtania je zachovaná. 
2. stupeň > začervenanie a opuch slizníc, defekty na sliznici sú menšie ako 1,5 cm, a sú nepravidelné, bolesť vyžaduje liečbu analgetikami 1. stupňa; schopnosť prehĺtania tuhých jedál je sťažená, prehĺtanie tekutín je zachované. 
3. stupeň > defekty na sliznici sú väčšie ako 1,5 cm v priemere, vytvárajú splývajúce belavé povlaky; prehĺtanie nie je možné, je potrebná parenterálna výživa a hydratácia formou infúzií; v prípade infekcie antibiotická liečba; bolesť si vyžaduje liečbu analgetikami 2.-3. stupňa. 
4. stupeň > závažné defekty až nekrotické ulcerácie na sliznici spojené s krvácaním; parenterálna výživa a hydratácia, antibiotiká; bolesť vyžaduje liečbu analgetikami 3. stupňa – opioidmi.

Vznikom orálnej mukozitídy sa zhoršuje kvalita života pacienta – bolesť pri prehĺtaní znižuje chuť do jedla. Nedostatočné prijímanie plnohodnotnej vyváženej stravy a tekutín vedie k podvýžive (tzv. malnutrícii), dehydratácii a váhovému úbytku. Pacient, ktorý má málo energie, je náchylnejší na infekčné ochorenie – často užíva antibiotickú liečbu, pociťuje slabosť, nezriedka sa pridružujú poruchy spánku, stres a depresia. Vzniknutý stav komplikuje priebeh liečby. Dochádza k redukcii, oddialeniu až prerušeniu liečby (rádioterapie, chemoterapie), čo znižuje šance v boji proti zákernému nádorovému ochoreniu. Dopad na ekonomiku je tiež závažný, pretože sa predlžuje hospitalizácia a zvyšujú náklady na liečbu.

Gelclair

Gelclair je viskózny orálny koncentrovaný gél. Používa sa pri liečbe lézií v dutine ústnej. Gelclair na poškodenej sliznici vytvára ochranný film, ktorý chráni odkryté nervové zakončenia pred nadmernou iritáciou 5 až 7 hodín. Prípravok odstraňuje bolesť, upokojuje poškodené miesta, ošetruje defekty v ústach spôsobené liekmi, chorobami, rádioterapiou, chemoterapiou či chirurgickými výkonmi v ústach. Účinkuje aj na traumatické vredy vyvolané zubnými korektormi, zubnými náhradami a vekom. Redukcia bolesti až o 92%, minimalizovanie zápalu sliznice úst, rýchlejšie hojenie rán a zvýšenie príjmu potravy a tekutín výrazne zlepšuje kvalitu života pacienta a uľahčuje priebeh protinádorovej liečby. Gelclair sa používa 3-krát denne, alebo podľa potreby. Ľahko sa aplikuje, a neobsahuje alkohol ani anestetikum. Najmenej 1 hodinu po požití prípravku by pacient nemal jesť ani piť tekutiny.

Naše rady:

1. Dostatočne skoro pred začatím rádioterapie a chemoterapie sa odporúča vyšetrenie u zubára: na vylúčenie infekcie zubov a ďasien, odstránenie zubného kameňa, ošetrenie paradentózy, prípadne extrakciu zubov. 
2. Počas rádioterapie a chemoterapie je dôležitá správna starostlivosť o dutinu ústnu, čo zahŕňa dôkladné vyplachovanie úst po každom jedle a čistenie chrupu mäkkou zubnou kefkou. 
3. Neodporúča sa fajčiť, piť alkoholické nápoje (najmä koncentrované liehoviny), jesť pikantné, dráždivé či kyslé jedlá. Vyhnúť sa treba horúcim jedlám a nápojom, bublinkovým nápojom a surovým jedlám, ktoré by mohli obsahovať baktérie či plesne. Na pitie sú najvhodnejšie čaje (napr. zo šalvie).

Pridaj komentár