A A A

Boľavý lakeť nemusí vzniknúť pri tenise

Lieky, lekárne, výživové doplnky, vitamíny, Nemocnice, lekári, operácie, vyšetrenia, úrazy, Neurológia, mozog, myseľ

Ochorenie s názvom entezopatia, ľudovo nazvané tenisový lakeť, je bolestivý zápal lakťa. Môže kedykoľvek prekvapiť nielen tenistov či iných športovcov, ale aj bežných ľudí, ktorí robia opakované monotónne pohyby predlaktím.

Ochorenie dostalo názov pravdepodobne pre zvýšený výskyt u športovcov hrajúcich tenis. Dnes je to nepresné. Keď sa prst alebo zápästie tlačí proti odporu, vznikne bolesť v lakti, ktorou dnes trpia ľudia na základe preťaženia lakťa nielen pri tenise, ale pri rôznych činnostiach, po zvýšenej námahe napríklad skrutkovaním, štiepaním dreva, pri práci s myšou na počítači, pri práci v záhrade i pri golfe, ale aj iných športoch ako hádzaná, volejbal, beh na lyžiach.

Ochorenie prvýkrát popísal v roku 1873 Dr. Runge ako tzv. pisársky kŕč. Najprv sa vnímalo v súvislosti s písaním, neskôr ako choroba z povolania. V ďalších rokoch sa ťažkosti pripisovali športovej činnosti, najmä tenisu, odkiaľ pochádza onačenie tenisový lakeť. Z činností bežného života najviac zaťažujú úpon na lakťovom výstupku skrutkovanie, žmýkanie, dvíhanie bremien pri uchopení nadhmatom.

Ochorenie s názvom laterálna epikondylitída, hovorovo pomenované aj tenisový lakeť, môže kedykoľvek prekvapiť. „Tenisový lakeť je bolestivé zápalové ochorenie v oblasti takzvaného vonkajšieho lakťa, kde sa upínajú šľachy extenzorov – vystieračov predlaktia a ruky. Patrí medzi entezopatie – ochorenia lokalizované v oblasti úponu šľachy na kosť. Má výrazné bolestivé prejavy, ktoré môžu bez liečby alebo pri nedostatočnej liečbe plynule prejsť aj do chronicity,“ hovorí MUDr.  Roman Fano, chirurg, ortopéd, lekár viacerých vrcholových športovcov.

Ochorenie sa týka nielen tenistov, dokonca nielen športovcov, ale aj bežných ľudí, ktorí robia opakované monotónne pohyby predlaktím. Rizikové sú teda aj rôzne profesie ako tesár, stolár, stavbár, ale aj maliar, ľudia pracujúci manuálne v pásovej výrobe… Toto ochorenie sa v priebehu života vyskytne približne u troch štvrtín populácie. Z toho približne rovnakú časť tvoria muži aj ženy. Avšak z celkového počtu je priamo diagnostikovaných približne len päť percent prípadov, pretože ostatní sa spoliehajú na to, že bolesť prejde, aj keď lekára nenavštívia.

Podľa doktora Fanu príčinou tenisového lakťa môžu byť jednak niektoré vonkajšie faktory, ako sú preťaženie, mikrotraumatizácia, alebo vnútorné faktory, ktoré predstavujú pridružené ochorenia pacienta ako napríklad cukrovka alebo geneticky či hormonálne podmienené ochorenia. „Spoločným menovateľom vyvolávajúcich príčin je takzvaná „paradoxná ischémia“, ktorá vzniká preto, lebo pracujúci sval pri svojej kontrakcii spôsobí redistribúciu krvného zásobenia v prospech svalu na úkor úponu a šľachy. Vzniká častejšie u dospelých a približne u oboch pohlaví rovnako, možno viac u mužov, najčastejšie medzi 30. až 50. rokom života,“ vysvetľuje ortopéd.

Tenisový lakeť sa zväčša vyvíja na dominantnej ruke – u pravákov na pravej, u ľavákov na ľavej. Bolesť postupne silnie. Sú však prípady, keď sa prudká bolesť prihlási nečakane. Svoje ľudové pomenovanie ochorenie dostalo podľa toho, že často ním trpia tenisti, pretože opakovane hrajú bekhendom, ktorý veľmi namáha väzivové úpony predlaktia. Príčinou bolesti je zápal šľachy i mikrotrhliny v šľache, ktorá pripája sval k bočnému výbežku ramennej kosti.

„Liečba tenisového lakťa je komplexná. Patrí sem hlavne odstránenie vyvolávajúcich príčin, potom odstránenie bolesti prikladaním ľadu po záťaži, používaním tzv. epikondylárnych gélov, pások a bandáží, fyzikálnou a rehabilitačnou liečbou. Pri neúspechu konzervatívnej liečby je možná aj chirurgická,“ hovorí doktor Fano.

Liečenie je nevyhnutné začať tak, že postihnuté svalové skupiny musia zostať v pokoji. Na utíšenie bolesti sa podávajú analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky. Pomáha aj röntgenoterapia – ožarovanie protizápalovými dávkami rtg žiarenia. Ak bolesť neustúpi do troch mesiacov, lekár navrhne operačný zákrok. Ak sa ochorenie lieči hneď v začiatkoch, po konzervatívnej liečbe sa vylieči 89 až 90 percent pacientov. Ak sa však tenisový lakeť nelieči, ochorenie sa stane chronickým, degenerácia šľachového úponu sa môže zvýrazniť. Bolesť môže pretrvávať aj po operácii, alebo sa po čiastočnom ústupe môže vrátiť.

Neliečený stav môže viesť až k takej fáze, v ktorej postihnutý nie je schopný uchopiť predmet, otvoriť fľašu, pracovať plnohodnotne na počítači či písať perom. V chronických prípadoch býva často poškodený aj lakťový kĺb, v ktorom sa zápal udržuje. V týchto prípadoch je operačné uvoľnenie napätia v šľache a odstránenie poškodeného tkaniva doplnené o artroskopickú operáciu lakťového kĺbu.

Ako sa prejavuje tenisový lakeť? Bolesťou na vonkajšom výstupku lakťa šíriacou sa do predlaktia, znemožňuje hrať tenis a jemnú činnosť prstov a zápästia. Prudká bolesť nedovolí dokonca ani odomknúť kľúčom zámku, bolesť vyvolá už aj dotyk postihnutého úponu. Bolesť sa zvýrazňuje pri záťaži, môže byť aj v pokoji. Na šetrenie lakťa sa používajú ortézy – návleky z rôznych materiálov, pri niektorých aj s akupunktúrnymi bodmi.

Ilustračné foto

(Počet prečítaní : 5618)

pošli na vybrali.sme.sk