Pacientske organizácie podporia transplantačný program

KRÁSA OKAMIHU je jedinečný projekt, ktorý približuje život pacientov pred a po orgánovej transplantácii. Práve oni sú autormi fotografií rovnomennej výstavy, ktorá práve putuje po Slovensku. V Bratislave si ju môžete pozrieť v priestoroch novej budovy SND na Pribinovej ulici, do 27. marca 2014.

Výberu diel predchádzala súťaž pacientov pred alebo po orgánovej transplantácii. Výstava bude až do roku 2015 postupne sprístupnená širokej verejnosti aj v ďalších 10 mestách Slovenska. Myšlienky projektu a problematiku darcovstva odprezentujú v Trnave, Nitre, Lučenci, Banskej Bystrici, Bardejove, Prešove, Košiciach, Martine, Púchove a Trenčíne – všetko v rámci projektu na podporu transplantačného programu a darcovstva orgánov na Slovensku.

Vlasta Pagáčová za Občianske združenie DAR ŽIVOTA: „Výstavou chceme poukázať na nespochybniteľnosť významu orgánových transplantácií, ktoré zachraňujú a skvalitňujú životy ľudí na celom svete. Bez darcovstva orgánov transplantácie nie sú možné. Ide o veľmi citlivú oblasť, pretože súvisí so smrťou. Nikto z nás si nepraje smrť iného človeka. Tí, čo sú chorí, a transplantácia orgánu predstavuje pre nich jedinú nádej na prežitie, však dúfajú, že tí, ktorí odišli zo sveta živých, im po smrti nechajú svoje orgány. Že im tu zanechajú dar, ktorý pre nich znamená život. Výstava je výzvou a poďakovaním zároveň“.

Janka Guraňová, podpredsedníčka Združenia pacientov s pľúcnou artériovou hypertenziou, pre portál SLOVENSKÝ PACIENT uviedla: „Vystavujeme štyri fotografie, oslovila nás Vlasta Pagáčová z DARU ŽIVOTA. Konkurencia vo výbere kvalitných fotografií bola silná. Mám transplantované pľúca, prognózy u mňa boli zmiešané. Je to konečná možnosť. Moja fotografia Lomnického štítu vznikla v septembri minulého roku, a znamená dosiahnuteľné, ale ešte nie…“

Janka Guráňová

Roman Pápež, s transplantovanou obličkou, nám povedal toto: „Mám to po otcovi; keď som mal po tridsiatke, dali mi dialýzu. Lekári ma dali dokopy, a potom sa podarila transplantácia. Mal som veľa komplikácií, reakcie tela – odmietalo mi obličku, dlho som ležal. Jediné, čo odo mňa doktori chcú, je, aby som nerobil „blbosti“, neprepínal sa, a nezabúdal na to, čo so mnou bolo. Ďakujem celému chirurgickému tímu Martinskej nemocnice, sú to skvelí ľudia“.

Roman Pápež

Oľga Štefanická z Občianskeho združenia Šanca pre pečeň informuje o tom, že ochorenia pečene v neskorších štádiách vedú až k úplnému orgánovému zlyhávaniu, a k potrebe transplantácie pre záchranu života. Aj keď stále rastie úspešnosť medikamentóznej liečby, niektorí pacienti s chronickým ochorením pečene sú vlastne potencionálni čakatelia na transplantáciu.

Operný spevák Martin Babjak podporil projekt svojou účasťou: „Stretol som sa tu s ľuďmi, ktorí boli transplantovaní. Trpím hypertenziou prvého stupňa, ale nerátam sa medzi tých, ktorí prežili ťažké operácie. Viem, že títo ľudia majú závažnejšie zdravotné problémy –  sú to fatálne veci. Žiaden človek nie je chránený; môžeme si želať pevné zdravie; všetci tomu veríme, ale nevieme, ako to s nami bude. Zaoberám sa aktívne prevenciou. Nejem a nerobím to, čo neprospieva môjmu srdcu“.

Martin Babjak

Každá zo zúčastnených pacientskych organizácií preberá záštitu nad dvoma výstavami, ktoré budú doplnené ďalšími sprievodnými aktivitami. Cieľ aktivít je jednotný: majú podporiť transplantačný program a darcovstvo orgánov na Slovensku, a šíriť povedomie o život ohrozujúcich ochoreniach.

Pripravila Tatiana Juríková

Pridaj komentár