Reumatoidná artritída: Účinné sú lieky, ale aj pohyb

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pojem reumatizmus pochádza z gréckeho slova „rheo“, ktoré sa prekladá ako prúdiť, tiecť. Podľa starovekých predstáv, táto choroba „prúdila“ z hlavy do celého tela a poškodzovala kĺby. V modernej dobe rozlišujeme niekoľko typov reumatoidných ochorení.

V čom je reumatoidná artritída špecifická?

Jedným zo základných prejavov reumatoidnej artritídy (RA) je bolesťopuch kĺbov. Najčastejšie sú postihnuté kĺby v oblasti rúk (prsty, zápästia) a nôh, môžu byť ale ovplyvnené aj lakte, ramená, kolená a bedrá.

Bolesť nie je špecifická pre určitú časť dňa, môže sa objaviť hocikedy, aj v noci. Rána bývajú nepríjemné – kvôli tzv. rannej stuhnutosti, ktorá trvá dlhšie ako hodinu.

reumatoidna-artritida-bolest

Dôležitou charakteristikou ochorenia je aj symetrické postihnutie kĺbov. To znamená, že ak pociťujete bolesť a stuhnutosť v kĺbe palca jednej ruky, budete rovnaké príznaky čoskoro pociťovať aj v kĺbe druhej ruky.

Ďalšou podmienkou pre vyhodnotenie ochorenia je opuch viacerých kĺbových skupín, t.j. minimálne troch – napríklad na palci, lakti, kolene… Môžete pociťovať aj slabosť, príležitostné zvýšenie teploty a únavu.

Pri pociťovaní spomenutých príznakov, zvážte návštevu u lekára, ktorý diagnostickýmikrvnými vyšetreniami buď potvrdí, alebo vyvráti podozrenie na reumatoidnú artritídu.

Čo môžem očakávať u reumatológa?

Röntgenové vyšetrenie je základná zobrazovacia metóda. Vďaka RTG bude váš lekár schopný zachytiť počiatočné zmeny na kĺboch (a sledovať ich počas priebehu celého ochorenia). Významné sú aj krvné testy. Pozorujú sa viaceré indikátory zápalu.

Okrem týchto testov, na vás čaká aj zdravotná prehliadka. Pripravte sa na otázky typu:

  • Kde vás to bolí?
  • Sú boľavé kĺby horúce?
  • Pociťujete únavu?
  • Máte zvýšenú teplotu?

Reumatológ bude sledovať postihnuté kĺby, zmeny v ich funkcii a vašu schopnosť vykonávať pohyby, pri ktorých sa tieto kĺby využívajú. Lekár posúdi, či bez problémov ohnete koleno, otáčate hlavou alebo poskladáte prsty. Môže vám aj odporučiť návštevu fyzioterapeuta.

rreumatoidna-artritida-lieky

Aké lieky budem užívať?

Pri potvrdení diagnózy reumatoidná artritída, sa prepisuje medikamentózna liečba. Cieľom je nielen zmierniť bolesti, ale aj znížiť zápalové procesy v telezastaviť poškodzovanie kĺbov, a tým zlepšiť kvalitu života pacienta.

Na liečbu sa používajú rôzne lieky. Lekár pre vás vyberie – s prihliadnutím na stupeň ochorenia a váš celkový zdravotný stav – tie najvhodnejšie.

Používané lieky pri RA

Doplnková liečba

Nesteroidné antireumatiká –  potláčajú bolesť a pôsobia protizápalovo. Tieto lieky sa spravidla podávajú v kombinácii s inými typmi liekov, pretože neovplyvňujú priebeh RA, čiže nezabezpečia jej ústup.

Pri ich podávaní treba myslieť aj na nežiaduce účinky, ako bolesti brucha, problémy s trávením, alebo vredy žalúdka a tenkého čreva. Ak máte hocijaké problémy s obličkami alebo pečeňou, mali by ste na ne upozorniť svojho lekára.

Lieky ovplyvňujúce chorobu

DMARDs – skratka pochádza z angličtiny (Disease Modifying Antirheumatic Drugs – lieky ovplyvňujúce chorobu). Už z názvu vyplýva, že majú účinok na priebeh ochorenia, spomaľujú jeho postup, kĺbové zmeny a potláčajú zápalovú reakciu. Medzi DMARDs patria napríklad metotrexát alebo hydrochlorochín.

Pri liečbe metotrexátom je potrebné, aby vás lekár pravidelne sledoval. Pred začatím liečby, ho nezabudnite informovať, ak máte problémy s pečeňou alebo obličkami. Starší pacienti musia byť pri užívaní mimoriadne kontrolovaní. Sleduje sa krvný obraz, funkcia pečene a obličiek. Najčastejšie vedľajšie účinky: bolesti hlavybrucha.

reumatoidna-artritida-bolest-hlavy

Biologická liečba

Biologická liečba – tieto lieky obsahujú vysokoúčinné látky biologickej povahy, napríklad protilátky. Využívajú sa anti – TNFα protilátky (protilátky proti určitému typu proteínu; pri potlačení jeho aktivity sa zmierňuje priebeh ochorenia), ako adalimumab, etanerceptinfliximab. Biologická liečba sa používa u pacientov, ktorým nezabrala liečba jedným alebo dvoma DMARDs.

Medzi nežiaduce účinky patria vážne, aj menej vážne infekcie, napríklad infekcie horných a dolných dýchacích ciest, pneumónia, alebo infekcie močovej sústavy. Nežiaduce účinky by sa mali sledovať, v spolupráci s lekárom sa však dajú zvládať.

Výhodou tejto terapie je, že pôsobí veľmi rýchlo a cielenejšie, ako DMARDs. Tieto lieky sa podávajú vo forme podkožnej injekcie alebo infúzie.

Glukokortikoidy

Glukokortikoidy – pôsobia protizápalovo a veľmi rýchlo. Znižujú bolesť a rannú stuhnutosť. Malé dávky glukokortikoidov taktiež spomaľujú poškodenie kĺbov.

Nevýhodou sú nežiaduce účinky, ako zvýšený krvný tlak, zvýšené hodnoty glukózy v krvi, zadržiavanie tekutín, priberanie, a hlavne zvýšené riziko osteoporózy.

Reumatoidná artritída prináša (sama o sebe) zvýšené riziko osteoporózy, a preto ak ste liečení glukokortikoidmi, odporúča sa strava bohatá na vápnikvitamín D, prípadne si môžete pomôcť výživovými doplnkami. Nežiaduce účinky však dobre zvládnete, pokiaľ budete pravidelne konzultovať s lekárom.

Výber lieku je individuálny

Uvedené lieky sa pri liečbe RA často kombinujú. V skorých fázach ochorenia sa najčastejšie zvyknú predpisovať DMARDs, hlavne metotrexát.

Pacientom, u ktorých táto liečba nezaberie, sa k terapii pridáva biologická liečba s iným DMARD. Niekedy sa pridávajú aj malé dávky glukokortikoidov.

Kombinácií liekov je mnoho, všetky majú svoje výhodynevýhody. Dôležité je, riadiť sa liečbou, ktorú zvolil lekár, keďže on má prístup k výsledkom vašich vyšetrení.

To, čo môže zabrať u jedného pacienta, nemusí mať ten istý účinok u druhého.

cvičenie pri reume

Nebojte sa pohybovať

Okrem medikamentóznej liečby, je dôležitá aj rehabilitácia. Vhodné a správne cvičenie dokáže zmierniť priebeh choroby.

Ľudia trpiaci reumatoidnou artritídou sa častokrát podvedome vyhýbajú pohybom, pri ktorých pociťujú bolesť. Avšak, to má za následok jednostranné zaťažovanie určitého kĺbu, na úkor iného. To potom môže viesť k vzniku deformít.

Nedostatok pohybu spôsobuje skracovanieochabnutie svalstva, čo ešte viac obmedzuje pohyb. Preto by ste mali poradiť s fyzioterapeutom, ktorý vám odporučí vhodné cviky.

Záver

Hoci reumatoidná artritída zatiaľ nepatrí medzi ochorenia, ktoré sa dajú vyliečiť, jej liečba už v súčasnosti dosahuje veľmi dobré výsledky. Pri správnej životospráve a dodržiavaní pokynov lekára, pacienti dosahujú vysokú kvalitu života.

Autorka vyštudovala na Farmaceutickej fakulte UK

Bibliografia:

Jozef Rovenský: Reumatoidná artritída – klinický obraz, diagnostika a liečba, 2008, roč 5 (1): 6 – 13, Solen

Pam Harrison: New Rheumatoid Arthritis Guidelines in the Works for 2015, November 2014, American College of Rheumatology

Guidelines for the Management of Rheumatoid Arthritis, American College of Rheumatology, Februaury 2002, Vol. 46, No. 2, pp 328 – 346

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár