Agent Smith a epilepsia

Americký spevák Prince priznal, že blýskavé kostýmy a extravagantné vystupovanie na začiatku kariéry, neboli len prejavom jeho výstrednej osobnosti.

Snažil sa nimi odpútať pozornosť od niečoho zraniteľnejšieho, aby tak kompenzoval šikanu, ktorú zažíval v detstve preto, že bol epileptikom s drobnou postavou.

Epilepsia s láskavou podporou rodičov  ho vraj prinútila zabojovať, ľahko sa nevzdávať a nájsť svoj vlastný štýl.

Tajomný agent Smith

Herec Hugo Weaving, ktorého mnohí poznajú ako chladného agenta Smitha z filmovej trilógie Matrix, alebo ako pôsobivého elfa Elronda z Pána Prsteňov, o živote s epilepsiou tiež vie svoje.

Ako pred rokom povedal pre britský denník The Guardian, diagnostikovali mu ju v trinástich rokoch, a epileptické záchvaty ho trápili ešte aj po štyridsiatke.

Potom sa príznaky zmiernili, a údajne už nemal záchvat niekoľko rokov. Napriek tomu, stále nemá vodičský preukaz.

„Pri každom záchvate bola moja posledná myšlienka – ja umieram,“ povedal Weaving pre The Guardian

„Ľudia si o mne mysleli, že som pohoďák, ale v skutočnosti som bol iba spomalený, vplyvom vysokých dávok antiepileptík, ktoré som 30 rokov užíval.“

Hugo Wieving agent Smith www.joshgray_org_blog
Ako agent Smith v trilógii Matrix

Ktovie, či jeho vyrovnaný, v nejednej úlohe až chladnokrvný herecký prejav, vyplýval len z profilu filmových postáv, alebo aj z farmakoterapie. Weaving spomína aj na to, že hoci mu nastavená liečba pomáhala kompenzovať počet záchvatov – a niekoľko rokov sa žiadne nevyskytli –, dôsledky nedisciplinovanosti v liečbe si zažil v tvrdej škole.

„Raz sa mi minuli lieky, uprostred nakrúcania v púšti. Dostal som abstinenčný záchvat a ukázalo sa, že lieky tlmili – okrem iného – aj nervovú úzkosť, o ktorej som ani nevedel, že ju mám.“

Weaving o svojom ochorení otvorene hovorí. Viac než desať rokov sa uňho záchvat neobjavil, no o vodičský preukaz aj tak nepožiadal – i keď žije v Austrálii, na rozľahlej farme.

„Všetci si navliekame citové brnenie, neradi priznávame, že niečo nevieme, že sme slabí a zlyhávame. Ten, kto to dokáže prehliadnuť, je výnimočný,“ uviedol v článku pre britský denník.

Weaving je vyše desať rokov austrálskym ambasádorom práv zvierat v organizácii Voiceless. Žije v Syndey, v Austrálii, no pokladá sa za austrálsko-britského herca.

„Mám síce britský pas, ale keď prídem do Británie, necítim sa ako doma,“ povedal pre The Guardian.

Oveľa viac sa mu páči predstava, že by si ho po sto rokoch mohol niekto pamätať ako človeka, ktorý na svojej austrálskej farme vysadil desiatky stromov a vybudoval pôvabnú zeleninovú záhradu.

Fotografie:  google.com (www.livescience.com a www.joshgray_org_blog)

Redakčne upravené a krátené (jam)

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Neuro magazíne číslo 2. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.

Neurobaner

Pridaj komentár