Aj na Slovensku je súkromná psychiatrická klinika

Zdieľaj
0
Soňa Juriková |

Americké centrum Betty Fordovej, britský The Manor alebo hoci aj fiktívna Mayfieldska klinika, na ktorej sa liečil televízny Dr. House – zahraničné súkromné psychiatrie poznáme väčšinou preto, že sa v nich dávala do poriadku nejaká celebrita. Aj na Slovensku vznikla súkromná psychiatrická klinika, a tak ma zaujímalo, pre koho je určená. Rozprávala som sa s riaditeľom Mgr. Milanom Kajanom.

Americké centrum Betty Fordovej, britský The Manor alebo hoci aj fiktívna Mayfieldska klinika, na ktorej sa liečil televízny Dr. House – zahraničné súkromné psychiatrie poznáme väčšinou preto, že sa v nich dávala do poriadku nejaká celebrita. Aj na Slovensku vznikla súkromná psychiatrická klinika, a tak ma zaujímalo, pre koho je určená. Rozprávala som sa s riaditeľom Mgr. Milanom Kajanom.

Keď som si vyhľadávala informácie o prvej súkromnej psychiatrickej klinike, na internete som našla aj to, že Eufória je hotel – ako je teda rozdelená nemocnica a hotel?

Posunul by som to do minulého času. Eufória bola plne funkčným wellness hotelom, novým a moderným. Od 1. februára 2011 sme ho zmenili na nemocničné zariadenie. Keď sme hľadali objekt pre prevádzku prvej súkromnej psychiatrickej nemocnice na Slovensku, chceli sme, aby to bolo v príjemnom prostredí, útulne a štýlovo zariadené, kde ľudia môžu pookriať a liečiť sa. Objekt hotela Eufória plne zodpovedal všetkým našim predstavám o kapacite, cene, polohe a vybavení. Už len samotný názov zariadenia ma oslovil, pretože ťažko by sa mi vymýšľalo niečo lepšie pre psychiatrickú nemocnicu. Pre pacientov so psychickými problémami je pobyt v štandardnom psychiatrickom zariadení, ktoré pripomína skôr väzenie alebo kasárne, frustrujúci. Určite sa ľahšie zbavia problémov v nemocnici, ktorá vybavením pripomína skôr luxusný hotel, navyše zasadený do krásneho prostredia Vysokých Tatier. Už samotná klíma má výrazný terapeutický účinok. Na rozdiel od klasickej nemocnice môžu pacienti vo voľnom čase využívať komplexne vybavenú wellness (fi tnes, sauna, masážne bazény) a súčasťou zdravotnej starostlivosti sú aj rôzne typy procedúr (magnetoterapia,elektroliečba, ultrazvuk, parafínové zábaly), za príplatok masáže a rašelinové zábaly. TV na každej izbe, bezplatné parkovanie a internet sú len čerešničkou.

Pre koho je nemocnica určená – aký typ pacientov, hostí?

Nemocnica je určená pre všetkých pacientov, ktorých diagnóza umožňuje pobyt na otvorenom psychiatrickom oddelení, bez núteného ochranného dohľadu a sú ochotní dobrovoľne niečo urobiť pre zlepšenie svojho stavu. Predovšetkým ide o rôzne stupne depresie, bipolárne afektívne poruchy, neurózy, panické poruchy a fóbie, psychosomatické poruchy, syndróm vyhorenia. Naša primárka Dr. Eva Pálová je známa svojou úspešnou liečbou závislostí, takže na našej klinike liečime aj rôzne druhy závislostí, pokiaľ nie sú spojené s agresivitou a asociálnym správaním. Pacientovi môže pobyt indikovať jeho ambulantný lekár, ale môžu sem prísť aj klienti bez odporúčania, ktorí sa doteraz neliečili ambulantne. Sme riadna nemocnica so všetkými potrebnými licenciami a povoleniami, takže pacient dostane na celú dobu hospitalizácie potvrdenie o práceneschopnosti. Druhá vec je, že nie všetci pacienti chcú zverejniť svoj pobyt na psychiatrickej klinike a radšej idú na liečenie na úkor svojej dovolenky. V každom prípade zaručujeme anonymitu klientov a bez ich súhlasu neinformujeme nikoho o ich pobyte. Výnimku tvoria samozrejme zdravotné poisťovne v prípade, ak je hospitalizácia hradená z verejného zdravotného poistenia.

Ide o nejaký druh duševného wellness pobytu?

Áno, aj. Napriek tomu, že klasické nemocnice, a my sme nemocnica, poskytujú predovšetkým liečenie vážnych stavov, v Eufórii poskytujeme aj rekondičnú psychickú wellness na predchádzanie ochoreniam, resp. zachytenie problémov hneď na začiatku, kým sa nedostanú do chronického štádia, kde je už úspešnosť úplného vyliečenia nižšia. Samozrejme, v týchto prípadoch ide o pobyty, ktoré nebudú hradené zdravotnými poisťovňami.

Ako vznikol nápad podniknúť niečo takéto? Čím ste sa inšpirovali?

Inšpiroval som sa potrebami pacienta a teraz nemám na mysli len psychiatrické zariadenia, ale slovenské zdravotníctvo ako také. Bol som so synom v nemocnici ako doprovodná osoba a bolo to strašné. Staré kovové postele s rozheganými pružinami, kde sa človek nemohol ani pohnúť, ak nechcel pobudiť celú chodbu, nulový priestor pre trávenie voľného času, len sedieť alebo ležať 24 hodín na nepohodlnej posteli. Povedal som si, že predsa musí existovať aj iný spôsob. Dôvodom, prečo práve psychiatrická nemocnica, bola samovražda môjho priateľa kvôli neliečenej depresii. Začal som sa o túto problematiku intenzívne zaujímať a povedal som si, že vytvorím také zariadenie, do ktorého sa ľudia nebudú hanbiť chodiť liečiť a ktoré im ponúkne na slovenské pomery vysoko nadštandardné podmienky. Zistil som, že na Slovensku je veľké množstvo ľudí, ktorí potrebujú práve tento typ nemocnice, kde im poskytnú komfort, a zároveň pokoj a anonymitu. Mnohí pacienti, ktorým ambulantní lekári odporúčajú pobyt v psychiatrickej nemocnici, sa nechcú ísť liečiť práve pre nevyhovujúce prostredie v štátnych ,,blázincoch“. V zahraničí sú samozrejmosťou súkromné psychiatrické kliniky, ktoré ponúkajú nadštandardnú starostlivosť, u nás sme prvou lastovičkou.

Sú lekári k dispozícii celý čas alebo sa chodí na nejaké turnusy, víkendové pobyty?

Ako normálna nemocnica máme nepretržitú prevádzku za neustálej prítomnosti lekárov a zdravotného personálu. Čo sa týka pacientov, priemerná dĺžka pobytu v nemocnici je 3 týždne. Samozrejme, je možné prísť aj na víkend, pokiaľ chce niekto aspoň začať s liečením a overiť si na vlastnej koži, ako to u nás funguje. Je potrebné si ale uvedomiť, že pri psychických ťažkostiach sa problém neodstráni za deň, liečba je dlhodobá a aj farmakologickú liečbu je potrebné správne nastaviť, pričom účinok sa dostavuje spravidla až po dvoch týždňoch.

Aký typ terapie poskytujete?

Okrem všetkých typov klasických psychoterapií, ktoré sú bežné aj v iných psychiatrických nemocniciach, poskytujeme fyzioterapie (magnetoterapia, ultrazvuk, elektroliečba, rašelinové a parafínové zábaly, masáže, posilňovanie, sauna, hydromasáž). V najbližšom čase by malo pribudnúť zariadenie na elektronický monitoring spánku, pretože s väčšinou psychických porúch sú spojené aj poruchy spánkového cyklu, a transkraniálna magnetická stimulácia, čo je aktuálny svetový hit pri liečbe depresií.

Sú tam s pacientmi/klientmi aj ich príbuzní?

Poskytujeme túto možnosť. Je vždy na individuálnom rozhodnutí pacienta, či chce mať na izbe doprovodnú osobu (partnera, príbuzného, kamaráta). V niektorých prípadoch to však nie je vhodné, predovšetkým ak sú zdrojom problémov práve partnerské problémy alebo vzťahy v rodine. Vtedy je žiaduce, aby tu bol pacient sám, respektíve v spoločnosti ostatných pacientov.

Majú pacienti nejaký pravidelný režim, skupinové terapie…?

U klasicky hospitalizovaných pacientov je priemerná doba pobytu približne 20 dní, u samoplatcov je to individuálne, podľa ich požiadaviek a možností. Režim nie je rovnaký pre všetkých. Osoby, ktoré sa liečia zo závislostí, ale sú po pokuse o samovraždu, majú režim pochopiteľne podstatne tvrdší, než niekto, kto príde zrelaxovať na psychickú wellness. Skupinové terapie sú odporúčané pre všetkých pacientov, ale vzhľadom k tomu, že pacienti sa k nám chodia liečiť dobrovoľne, nenútime ich do skupinových terapií, ak si to výslovne neželajú. Pre určitý typ klientely, ktorá potrebuje úplnú anonymitu, poskytujeme ubytovanie v apartmánoch so samostatným vstupom mimo hlavnej budovy, s individuálnou zdravotnou starostlivosťou priamo v apartmáne. Aktuálne informácie o možnostiach pobytu na prvej súkromnej psychiatrickej klinike Eufória nájdete na stránke www.euforiatatry.sk.

Pridaj komentár

Registrácia