Akné trápi nielen tínedžerov

Jedným z najčastejších chronických ochorení kože a zároveň najčastejším kožným ochorením v puberte je Acne vulgaris, skrátene nazývané akné. Minimálne raz v priebehu života postihne akné 85 až 100% ľudí. Najčastejšie bývajú chorobou postihnutí mladiství, no akné trápi často aj ženy, najmä keď sú tehotné. Akné má niekoľko druhov – od bežnej až po ťažkú a veľmi závažnú formu. Vyskytuje sa predovšetkým v oblastiach s najvyššou hustotou mazových folikul, teda na tvári. Objavuje sa aj na ramenách, hornej časti hrude a chrbte. U niekoho sa akné prejavuje hlavne upchatými pórmi alebo uhrami (tzv. komedóny). U iných sú to zase zapálené pupienky, hnisavé pľuzgiere či hlbšie bolestivé zápaly.

U mladistvých akné vymizne

Akné vzniká v dôsledku uzavretia vývodov mazových žliaz, čo spôsobuje ich zápal. Stagnácia sekrétu mazových žliaz spôsobuje ich poškodenie a hlboký zápal, po ktorom zostávajú jazvy. Príčinou akné nie je len zvýšená tvorba mazu vo vývodoch mazových žliaz, ktoré sú v koži, ale aj sklon k rohovateniu buniek v týchto vývodoch. Zrohovatenie v póroch kože vytvorí akúsi zátka, pod ktorou sa hromadí maz, a vzniká tak vhodné prostredie pre kvasinky, baktérie a roztoče. Keď stena mazovej žliazky kvôli nahromadenému mazu praskne, šíri sa zápal do okolia. Najväčšie problémy s akné mávajú mladí ľudia v puberte, u ktorých choroba často pretrváva až do dospelosti. Príčinou akné v puberte je najmä nárast produkcie mužských hormónov, ktorý prebieha u oboch pohlaví. U väčšiny mladistvých akné vymizne medzi 20. až 23. rokom, no u niekoho pretrváva ochorenie do 30. až 40. roku života, niekedy dokonca aj dlhšie. Okrem jaziev zanecháva akné u tínedžerov aj psychické následky. Ide najmä o znížené sebavedomie, a v niektorých prípadoch aj ťažké depresie, ktoré môžu výnimočne viesť až k samovražde.

Tri faktory vzniku ochorenia

Dosiaľ nie je celkom jasné, prečo niektorí ľudia trpia akné, a iní nie. MUDr. Rastislav Vrabec z Ústavu lekárskej kozmetiky uvádza tri hlavné faktory, ktoré vyvolávajú akné. Ako prvý označuje nadmerné rozmnoženie baktérií Propionibacterium acnes. Tieto baktérie sa vyskytujú u každého, no u niektorých ľudí častejšie nastávajú poruchy dozrievania kožných buniek pri vyústení mazovej žľazy, čoho výsledkom je zhrubnutie kože na danom mieste. Tendencia kože takto reagovať je u každého človeka iná. Druhým faktorom by malo byť už spomínané zhrubnutie kože pri vývode mazovej žľazy až postupné uzavretie tohto vývodu. Uzávery sa prejavujú ako komedóny (uhry), drobné belavé či žltkasté vyrážky, z ktorých sa dá vytlačiť biely kašovitý obsah. Ak uzavretý komedón nie je odstránený, zmení sa na otvorený, s charakteristickým výzorom tzv. čiernej bodky. Obidva uzávery mazovej žľazy sa môžu zapáliť. Ak mazová žľaza nepraskne pri znemožnenom odtoku mazu, výsledkom býva zápal – červená nahnisaná vyrážka. Tretím faktorom je zvýšená funkcia mazových žliaz, ktorá umožňuje rozmnoženie baktérií, spôsobujúcich akné.

Ako na akné v tehotenstve

Mnoho žien čelí v tehotenstve prítomnosti akné a upchatých pórov. Zmenená hormonálna hladina a zvýšený prietok krvi môžu v krátkom čase podporiť vznik akné či urýchliť zhoršenie už existujúceho. Vyššia hladina androgénnych hormónov zvyšuje produkciu kožného mazu – olejovitej látky mazových žliaz. Maz v spojení s kožnými bunkami vytvára priestor pre baktérie, ktoré sa následne množia. To spôsobuje akné, čierne bodky a upchaté póry. Ak sa rozhodnete s akné bojovať, mali by ste pleti venovať zvýšenú pozornosť. Tvár si ošetrujte dvakrát denne pleťovou kozmetikou, ktorá neobsahuje látky, podporujúce premasťovanie pokožky. Tvár osušujte jemne, aby nedošlo k podráždeniu a následnému vzniku akné. Ak si pupienky vytláčate, rátajte s drobnými jazvičkami na tvári. A uistite sa, že váš make-up je vyrobený na báze vody. Make-upy vyrobené na báze olejov môžu váš stav pleti len zhoršiť. Urobili ste dobre, keď ste sa v lete snažili vyhnúť prílišnému teplu a slnečnému svetlu. Slnečné lúče totiž môžu spôsobiť svrbenie a zápal. Dobré návyky si uchovajte aj v jesennom období. Svoju pokožku udržujte dostatočne hydratovanú, aby ste sa zbavili toxínov, a hlavne, veľa pite. Príjem tekutín totiž tiež upravuje hladinu hormónov.

Pridaj komentár