Cievna mozgová príhoda

garant podstránky:
MUDr. Ester Točíková, MBA

Ako prežiť mozgovú porážku, a čo potom?

Tretia najčastejšia príčina smrti postihuje mužov skôr než ženy, no u žien máva fatálnejší priebeh. Cievna mozgová príhoda je však strašiakom nielen pre riziko smrti. Čo mnohých z nás máta možno o trochu viac, je strach, že ju prežijeme – s vážnymi trvalými následkami.

Cievna mozgová porážka vo väčšine prípadov (asi 80 %) znamená mozgový infarkt – krvná zrazenina alebo zúženie v cieve zablokuje prívod krvi do mozgu. Nedokrvený mozog nemôže dobre fungovať a čím dlhšie ostáva bez kyslíka, tým väčšie je riziko jeho poškodenia.

Iný prípad predstavuje hemoragická mŕtvica. To znamená, že cieva zásobujúca mozog praskne a krv sa vyleje do mozgu alebo jeho okolia. Toto je zriedkavejší prípad – predstavuje asi 15 % všetkých prípadov. Bohužiaľ, má horšiu prognózu prežitia aj liečenia.

Zvyšných 5 % tvoria rôzne iné druhy cievnej mozgovej príhody. Staršie štatistiky ukazovali, že cievna mozgová príhoda (CMP) postihuje častejšie mužov než ženy. Dnes nepozorujeme také výrazné rozdiely medzi pohlaviami.

Stále však platí, že ženy dostávajú cievnu mozgovú príhodu vo všeobecnosti neskôr než muži. Deje sa to väčšinou po menopauze, keď sa v tele žien tvorí menej hormónu estrogénu, ktorý mal dovtedy mierne ochranný efekt. V období po menopauze sú teda ženy rizikovejšie. V niektorých prieskumoch o výskyte CMP dokonca mužov predbiehajú.

Okrem poklesu určitých hormónov si to odborníci vysvetľujú aj životným štýlom (dlhodobý stres, nezdravá strava, nedostatok pohybu, fajčenie, nepravidelný režim stravovania). Dodržiavanie zdravého životného štýlu je teda pre ženy dôležité aj preto, že priebeh CMP u nich býva často vážnejší než u mužov.

Napríklad: hladina cholesterolu u ženy po menopauze vo výške 6,4 mmol/l znamená dvojnásobný výskyt ischemickej choroby srdca v porovnaní so ženou, ktorá má hladinu 5,3 mmol/l. (Priemerná hladina cholesterolu zdravého človeka je 5,0 mmol/l.)

Iná štúdia varuje pred abdominálnym tukom u žien – zjednodušene povedané, tuk na bruchu je pre ženy nebezpečnejší než na stehnách a bokoch a predstavuje rizikovejší faktor ako u mužov.

Prečo majú ženy horšie čísla?

Odpoveď na otázku, prečo ženy umierajú na cievnu mozgovú príhodu častejšie ako muži, nie je jednoduchá.

Najčastejšie sa vysvetľuje tým, že príznaky mozgovej porážky u žien sú trochu iné ako u mužov, neraz ich rozpoznáme až vtedy, ak ide o vážny priebeh mozgového infarktu.

Na internete istý čas putoval mail opisujúci prípad, keď prvým príznakom cievnej mozgovej porážky u istej ženy bola slabosť v končatine – a tú si vysvetľovala nevhodne zvolenou obuvou. A práve v prípade ischemickej CMP (upchatie alebo kritické zúženie cievy v mozgu) je kľúčová skorá pomoc.

Neraz sa stáva, že je ťažké rozlíšiť, či náhle zhoršenie zdravotného stavu je príznakom CMP alebo súčasťou klimaktéria. K známym príznakom „prechodu” patria búšenie srdca, potenie, návaly tepla, podráždenosť, depresia.

Niektoré môžu naznačovať vážnejší problém: únava, ťažkosti s rozprávaním, oslabenie na polovici tváre, ťažkosť jednej končatiny, ťažkosti s chôdzou (potkýnanie) alebo aj závažnejšie bolesti hlavy bez zjavnej príčiny.

Mozgové príhody majú mnoho príznakov, podľa toho, či je postihnutá pravá alebo ľavá hemisféra mozgu. Napríklad ľavá hemisféra ovláda reč, preto náhle zhoršenie reči môže byť varovným signálom. Niektorí ľudia môžu iba pociťovať celkovú telesnú slabosť alebo bolesť hlavy, preto je niekedy ťažké hneď rozpoznať, že ide o cievnu mozgovú príhodu.

Náhla cievna mozgová príhoda je urgentný stav!

Čím skôr sa diagnostikuje a začne s liečbou, tým lepšia je prognóza, že stav ostane bez vážnych trvalých následkov. Ak teda máte podozrenie, že by mohlo ísť o CMP, treba kontaktovať pohotovostnú službu alebo sa čím skôr vybrať do najbližšej nemocnice.

Pridaj komentár