Alkohol v krvi nie je dobrý spoločník! Ako sa zbaviť alkoholu?

Alkohol v krvi.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Alkohol – dobrý sluhazlý pán. Takto najčastejšie hovoríme o alkohole. Isteže, alkohol môže spríjemniť večer, ľahšie sa uvoľníme, sme sebavedomejší, aj svet je zrazu zábavnejší.

Keď to však preženieme, máme problémy s koordináciou, okolie si všimne zmeny nálady, ktoré sa ľahko zmenia na agresivitu, alebo naopak na hlbokú sebaľútosť a ťažké depresie. Na druhý deň nás zvyčajne neminie alkoholová „opica“. Prídu bolesti hlavy, tráviace problémy, výčitky svedomia. A to nemusíme byť alkoholici.

Ako sa vaše telo zbaví alkoholu?
Viete, ako dlho zostáva alkohol v krvi?
Aký vplyv má alkohol v krvi na jednotlivé telesné orgány?
Čo je to zostatkový alkohol?
A ako urýchlite vstrebávanie alkoholu, aby ste mohli, napríklad, šoférovať?
Čo robiť, keď máte dlhodobejšie problémy s alkoholom?

Ako sa telo zbavuje alkoholu v krvi?

Najprv zjednodušená rovnica – naša pečeň potrebuje približne 1 hodinu na spracovanie 30 mililitrov čistého alkoholu. Štandardný alkoholický nápoj obsahuje asi 17,7 mililitrov čistého alkoholu, samozrejme, podľa druhu drinku. Čím viac nápojov vypijeme, tým dlhšie bude alkohol v vašom tele kolovať.

Keď vypijeme počas hodiny-dvoch viac drinkov, čas očisty sa predlžuje. Teda, ak vypijete jedno pivo o piatej popoludní, o šiestej bude vaše telo čisté. Ak však o pol šiestej po prvom pive vypijete druhé, čistiť sa budete do 19. hodiny.

Ako dlho sa dá dokázať alkohol v krvi?

Stav opitosti znamená, že naša pečeň nedokáže vstrebať alkohol tak rýchlo, ako rýchlo ho pijeme. Ak si po prehýrenej noci myslíme, že po pár hodinách budeme fit, ani stopa po alkohole, mýlime sa.

Ako dlho zotrváva alkohol v kvi – tele:

  • krvný test – ukáže konzumáciu alkoholu v uplynulých 612 hodinách,
  • špeciálny test z moču – potvrdí, že sme pili pred 13 dňami,
  • sliny – v slinách je prítomný 13 dni,
  • analýza dychu – odhalí alkohol maximálne 24 hodín po poslednom drinku.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zostatkový alkohol

Nikto nie je imúnny voči účinkom alkoholu, aj keď je „dobre trénovaný“. Telo reaguje na to, že pri spracovaní alkoholu minulo vodu, živinyminerály, ktoré potrebuje na svoju činnosť.

Účinky alkoholu pretrvávajú dokonca i vtedy, keď už nie je v tele zistiteľný. Stále môžete pociťovať závraty, dezorientáciu, slabosť, sucho v ústach, bolesti hlavy.

Ako alkohol v krvi ovplyvňuje mozog

Prvým orgánom, ktorý to „schytá“, je mozog – jeho funkcie sú narušené. Špeciálne sú ovplyvnené 3 oblasti: mozgová kôra, limbický systémmozoček (cerebellum).

Najskôr máme veľmi príjemné pocity, sme družnejší a zhovorčivejší, máme viac sebavedomia. Neskôr sa však pridružuje zlý úsudok, rozmazané videnie, skreslený sluch, či vyššia tolerancia voči fyzickej bolesti.

Nastáva emocionálna nerovnováha, ktorá sa obnoví až po celkovom vytriezvení, niekedy aj neskôr. Pamäť sa však už neobnoví – viaceré štúdie dokazujú, že alkohol zhoršuje schopnosti mozgu pri vytváraní nových spomienok.

Ako alkohol v krvi ovplyvňuje srdce

Alkohol rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. Srdce (v snahe vyrovnať sa s týmto stavom) pumpuje rýchlejšie. Je dokázané, že nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť nepravidelný tep srdca a predsieňovú fibriláciu. Z toho vyplývajú vážne riziká: vyššia zrážanlivosť krvi, mŕtvica alebo zlyhanie srdca.

Alkohol a močové cesty

Ľadviny filtrujú krv, a teda aj alkohol – ak ho máte v krvi. Navyše, alkohol je diuretikum, čiže odvodňuje. Výsledkom je sucho v ústach, nevoľnosť a bolesti hlavy.

Alkohol a pečeň

Zdravá pečeň metabolizuje alkohol. Ten sa nevyparí niekam „do vzduchu“, ale vznikne z neho chemikália acetaldehyd. Je to toxín, ktorý ovplyvňuje poteniemočenie.

Telo sa snaží acetaldehyd spáliť, použiť ho ako palivo. Keď k tomu dôjde, organizmus nespaľuje tuk – a ten sa ukladá v pečeni. Výsledkom môže byť chronická hepatitída.

Pri poškodení pečene je na sonografii vidno jej zjazvenie. Najhorším ochorením pečene je cirhóza, ktorá často vedie k rakovine, až k smrti.

Čo ešte vplýva na rýchlosť zníženia alkoholu v krvi – vytriezvenia:

  • druh alkoholu,
  • či ste pred pitím (alebo počas neho) niečo jedli,
  • vek,
  • hmotnosť,
  • objem telesného tuku,
  • rýchlosť/pomalosť nášho metabolizmu,
  • užívanie niektorých liekov.
alkohol v krvi
Družná debata plná veselosti sa môže ľahko zvrtnúť na nepríjemnú spomienku a zlý stav na ďalší deň. Stačí jedno – vypiť priveľa alkoholu. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako odbúrať alkohol v krvi?

Hľadáte odbúravač alkoholu? Najčastejšími radami, ktoré si môžete vypočuť, sú mastné jedlá, resp. káva. Znie to síce pekne, ale telo sa takto jednoducho oklamať nedá. Áno, vytriezvenie dokážeme skrátiť, nie však tak, že by sme po jednej klobáske a dvoch kávach boli úplne fit.

A ktoré triky naozaj pomôžu?

V prvom rade sú to prípravky, ktoré podporujú detoxikáciu. Naopak, treba sa vyhnúť spomaľovačom metabolizmu a všetkému, čo zaťažuje tráviaci systém. Pozrime sa na najlepších pomocníkov.

Paracetamol áno, aspirín nie

Keď sa ráno cítite celkovo zle, „treští“ vám hlava, môžete užiť paracetamol – v odporúčanej dávke. Rozhodne sa vyhnite aspirínu, ktorý dráždi žalúdok a zhoršuje priebeh vytriezvenia.

Pite veľa vody

Alkohol odvodňuje telo, dochádza k dehydratácii. Okrem toho alkohol spomaľuje tvorbu vazopresínu. Výsledok? Obličky posielajú prijatú tekutinu priamo do močového mechúra, neabsorbujú ju do tela. To je tiež dôvod, prečo musíte často močiť.

Dehydratácia je hlavnou príčinou bolestí hlavy a pocitov sucha v ústach. Optimálnym riešením je vypitie 2 veľkých pohárov vody ešte predtým, ako začnete konzumovať alkohol.

Po príchode z večierka dopĺňajte tekutiny, ale opatrne, aby ste nepreťažili zaťažený žalúdok. Rovnako aj vaša prvá cesta po zobudení by mala viesť k čistej vode a na toaletu.

Vyhýbajte sa sladeným, bublinkovým a kolovým nápojom

Ešte raz zopakujeme – doplnenie tekutín je hlavnou odpoveďou na otázku, ako sa zbaviť alkoholu, a teda základom rýchleho vytriezvenia. Rozhodne vám nepomôžu sladené, kolové alebo bublinkové nápoje. Ideálnou podporou pre pečeň je horúca vodacitrón, prípadne limeta. Pomôžu aj iné citrusy, resp. šťava z nich.

alkohol v krvi
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bohaté raňajky

Nie na objem, ale na obsah živín! Mastné jedlá môžu vyvolať žalúdočné problémy, preto skôr voľte bielkovinové jedlá. Skvelý je zeleninový alebo hydinový vývar, celozrnné pečivo, volské oko, praženica.

Váš tráviaci systém privíta teplé jedlá. K raňajkám, alebo na desiatu si dajte banán. Prečo? Alkohol môže vyčerpať hladinu draslíka a banán vám ju opäť vyrovná.

Pomôže tiež avokádo, kokosová voda, celozrnné potraviny. Kokosová voda hydratuje a vyrovnáva hladinu elektrolytov. Podobne zaúčinkuje ďumbier – či už v čaji, alebo v jedle.

Dávnejšie rady, ktoré stále kolujú v éteri, hovoria o sile surových vajec. Najlepšie vraj pôsobia, ak ich rozmiešate spolu s worčestrovou omáčkou, soľoukorením.

Rozpustné tabletky

Šumivé tablety s obsahom minerálov a vitamínov môžu skutočne zabrať. Dôležité je, aby obsahovali horčík, vápnik, vitamín Cskupinu vitamínov B. Rovnako účinné sú aj izotonické športové nápoje.

Doprajte si probiotiká

Probiotiká vo forme doplnku sú účinnejšie ako potraviny s obsahom živých kultúr, ale ani kvalitným jogurtom alebo fermentovanou zeleninou nič nepokazíte. Najmä fermentovaná zelenina vie upokojiť alkoholom oslabený žalúdok. V mnohých filmoch ste mohli vidieť, ako niekto siaha po kyslej uhorke.

Vnútrožilová výživa

Mnohí ľudia zo šovbiznisu priznávajú, že rýchlejšie vytriezvenie dosahujú pomocou vnútrožilových infúzií s vitamínmiminerálmi. Vďaka tomu podávajú očakávané výkony. Do infúzii sa často pridávajú liečivá, ktoré tlmia napínanie na zvracaniebolesti hlavy, resp. žalúdka.

Samozrejme, je to na úkor tela i psychiky. Organizmus potrebuje predsa len pokojnejšie doliečenie z prehnanej konzumácie alkoholu. Takže s vnútrožilovými infúziami opatrne.

Ak máte dlhodobo problémy s alkoholom

Prvý krok – priznajte si to. Hľadajte skôr iné riešenia, nie triky, ktoré dokážu alkohol rýchlo „odčarovať“. Ak sa vám nedarí abstinovať a ste z toho nervózni, vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra. Myslite na to, že alkoholizmus je choroba.

Rýchlejšie vytriezvieť chceli aj naši predkovia

Hľadanie odpovede na otázku, ako sa zbaviť alkoholu čo najrýchlejšie pomocou jedla siaha do hlbokej histórie ľudstva. Starí Rimania sa pred „opicou“ chránili vyprážanými dobrotami, v Južnej Afrike bol populárny vývar z ovčích žalúdkov. Na britských ostrovoch zase raňajkovali 2 surové vajcia, vhodené do brandy.

V 19. storočí liečili „opicu“ koktailom z rajčiakovej šťavy, surových vajec, worčestrovej omáčky, červeného vínapomarančovej šťavy. Tejto koktail dopĺňa tekutiny, soli a elektrolyty, ktoré alkohol z tela vyčerpal.

Ak dlhodobo pijete veľa alkoholu a potrebujete očistu:

  • pite veľa vody – každodenne 8 dvojdecových pohárov,
  • pite zelený čaj – chráni pečeň pred poškodením alkoholom, prispieva k detoxikácii,
  • prečistite si pečeň prírodnými prípravkami – napríklad pestrecom mariánskym,
  • jedzte špargľu – posilňuje pečeň v boji proti škodlivinám, vrátane alkoholu (chráni pečeňové bunky),
  • naplánujte si pôst na 1 až 3 dni,
  • pravidelne cvičte.

Nevyhnutnosťou je abstinencia, inak ani lieky, ani žiadne detoxikačné programy nezaberú!

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Pridajte si nás na Facebook!

Zdroje:

quora.com,

americanaddictioncenters.org,

responsibledrinking.org,

respectyourself.org.uk,

quitalcohol.com,

mirror.co.uk,

webmd.com,

everydayhealth.com.

Jedna odpoveď na “Alkohol v krvi nie je dobrý spoločník! Ako sa zbaviť alkoholu?

Pridaj komentár