Dve cievne mozgové príhody ma zasiahli pri plnom zdraví

Pani Lucia za niekoľko rokov pozbierala všetky možné komplikácie: bradykardiu, fibriláciu predsiení, tetániu, vysoký krvný tlak, Menierovu chorobu, dve cievne mozgové príhody.

Rozpoznanie príznakov CMP mi zachránilo život

„Žili sme ako hociktorá iná rodina, možno trochu zdravšie, pretože ako zdravotná sestra na onkológii som mala každý deň na očiach, aké je dôležité jesť zeleninu, hýbať sa. Keď som krátko po päťdesiatke dostala cievnu mozgovú príhodu, riadne ma to zaskočilo. A moje povolanie ma asi zachránilo – zabránilo vážnejšiemu poškodeniu mozgu,“ spomína si hlavná postava nášho príbehu, pani Lucia. Jej príbeh je ukážkový: mozgová porážka si ju našla hneď dvakrát. Ako jej teda pomohli skúsenosti zdravotnej sestry v prvom prípade? „Ráno som šla do sprchy a zrazu som pocítila, ako mi z ničoho nič oťažela ruka a postupne aj noha. Manžel mi musel pomôcť zo sprchy a hneď ma bral do nemocnice. Vedela som totiž, že takto sa môže prejavovať mozgová porážka. Nebola som si istá, pretože podobné príznaky má aj tetánia.“ Našťastie, pani Lucia sa dostala k pomoci rýchlo. Pomohlo tiež, že lekárovi vedela popísať aj iné ochorenia, ktorými trpí a uviesť lieky, ktoré užíva. Niekoľko rokov sa liečila na ochorenia srdca – bradykardiu a fibriláciu predsiení.

Bradykardia

Bradykardia je stav, keď srdce bije veľmi pomaly, v pokoji má menej ako 50 tepov za minútu. Môže sa vyskytnúť aj u zdravých ľudí, hlavne vytrvalostných športovcov. Patologická bradykardia je však ochorenie, ktoré môže mať viacero príčin: zníženú činnosť štítnej žľazy, ochorenie predsieňového uzla atď. O fibrilácii predsiení sme v Neuro magazíne viackrát písali. Ide o ochorenie, pri ktorom srdcové predsiene bijú nepravidelne, takže krv v tejto časti srdca prúdi pomalšie a má tendenciu zrážať sa. Krvné zrazeniny potom môžu putovať cievami až do mozgu a tam spôsobiť upchanie niektorej tenšej cievky. Pacientka dostala do troch hodín infúziu, ktorá pomohla rozpustiť krvnú zrazeninu spôsobujúcu nedokrvenie v mozgu, a teda ťažobu na jednej strane tela. Napriek rýchlej pomoci ostala postihnutá ruka oslabená. „Preriedila som domácnosť. Na oslabenú ruku som si musela zvykať a kým som sa naučila, že v nej neudržím toľko ako pred porážkou, dosť vecí mi popadalo na zem. Najhoršie bolo vyrovnať sa s tým, že už nič nebude ako predtým, že toľko nevládzem.

Mozgová porážka pri plnom zdraví

Mozgová porážka ma zastihla v plnom zdraví a zrazu som sa mala šetriť. Ak je žena zvyknutá starať sa o rodinu a domácnosť, nie je to ľahké.“ Po prvej porážke užívala denne okolo 30 tabliet. „Dovtedy som mala problém užiť aj obyčajný acylpyrín. Keď ma niekedy náhodou rozbolela hlava, otvorila som si okno, alebo som sa šla prejsť. A zrazu ma na stole čakalo toľko škatuliek od liekov! Potrebovala som lieky na riedenie krvi, aby sa cievna mozgová príhoda nezopakovala. Lieky som nesmela užívať nalačno. Navyše, warfarín ma obmedzoval aj v strave. Pri jeho užívaní totiž treba obmedziť ‚zelené a červené‘, teda to, čo som mala najradšej – zeleninu. Špenát, šalát, brokolicu, prosto všetky potraviny, ktoré obsahujú vitamín K, treba vylúčiť alebo obmedziť, pretože ovplyvňujú účinok lieku. Musela som kompletne zmeniť jedálny lístok, čo sa prejavilo na kilách navyše.“ Pani Lucia je však bojovníčka, a tak sa k veci postavila pragmaticky: na poporážkové depresie sa našla terapia, na srdcové choroby lieky, na nabrané kilá viac pohybu a návrat do práce.

Druhá mozgová príhoda

„Do práce som chodila väčšinou pešo, brala som to ako zdravotnú prechádzku. Jedno ráno som však zrazu zastala na chodníku a nevládala som pokračovať. Ľavú nohu som ťahala za sebou, horko-ťažko som sa prešuchtala popri zábradlí rovno k neurologickej ambulancii.“ Druhá cievna mozgová príhoda a zhoršovanie problémov so srdcom priniesli pacientke aj zmenu liečby (namiesto warfarínu dabigatran). Pacientka užíva nový liek dvakrát denne, ale nebolí ju žalúdok a užívanie lieku neovplyvňuje výber stravy. Pochvaľuje si tiež, že nemusí chodiť tak často na krvné testy. Na rozdiel od warfarínu si naň však dopláca. Odborníci hodnotia porovnanie warfarínu a dabigatranu tak, že užívanie warfarínu je menej pohodlné, vyžaduje časté krvné vyšetrenia a úpravu stravy.

Dabigatran

Užívanie dabigatranu je, naopak, veľmi pohodlné, nevyžaduje úpravu stravy ani také časté krvné vyšetrenia. „Po prvej cievnej príhode som sa so zmeneným stavom veľmi ťažko vyrovnávala – nevedela som sa zmieriť s tým, že musím veci robiť na etapy, že mi občas chýbajú slová. Psychoterapia mi výrazne pomohla a odporúčam ju každému. Po druhej mozgovej príhode som sa nebála smrti, ale toho, že budem na obtiaž. Tento pocit bol však dosť dobrou motiváciou, prečo sa snažiť so všetkých síl. Rehabilitovala som ako drak, chodila som plávať, nacvičovala som si chôdzu po schodoch, naučila som sa dychové cvičenia, ktorými zvládam stres. Keďže mám stále vysoké riziko opakovania mozgovej porážky, som rada, že môj lekár hľadal najúčinnejšiu prevenciu a zaujímal sa aj o to, či sa u mňa prejavujú nejaké vedľajšie účinky liečby a riešil ich so mnou.“

Aké sú najčastejšie príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody?

— slabosť alebo strata citlivosti tváre, rúk alebo nôh, najčastejšie na jednej strane tela,

— ťažkosti s rozprávaním a porozumením reči,

— ťažkosti s videním na jedno oko alebo obe oči,

— ťažkosti s chôdzou, závraty, strata rovnováhy alebo koordinácie,

— závažne bolesti hlavy bez známej príčiny.

Mozgové príhody majú mnoho príznakov podľa toho, či je postihnutá pravá alebo ľavá hemisféra mozgu. Ľavá hemisféra ovláda reč, preto náhle zhoršenie reči je vážnym varovným signálom. Niektorí ľudia môžu pociťovať celkovú telesnú slabosť alebo bolesť hlavy. K typickým príznakom patrí aj neschopnosť pohybu (ochrnutie) alebo strata citlivosti najčastejšie svalov tváre, končatín na jednej strane tela, strata zraku v časti zorného poľa.

Pridaj komentár