Bankovanie: Pomáha pri bolestiach chrbta a zápaloch. Komu sa neodporúča?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bankovanie je prastará forma medicíny, ktorá dnes zažíva renesanciu.

Ľudia sa o túto liečbu zaujímajú najmä vtedy, keď ich trápia bolesti chrbta.

Bankovanie sa využíva aj pri zápaloch, na lepšie prekrvenie tela, pri masáži hĺbkových tkanív, či len ako obyčajný relax.

Ak ste mali pri pohľade na bankovanie niekedy pocit, že je to akési čarodejníctvo, vysvetlíme si, že ide skôr o racionálnu fyziku.

Bankovali už starí Egypťania

Ako sme uviedli, bankovanie nie je žiadnou novinkou. Opisy tejto liečebnej metódy nájdeme v staroegyptských, čínskych aj stredovýchodných kultúrach. Prvá zmienka o bankovaní pochádza z Mezopotámie, z roku 3 300 pred naším letopočtom.

Bankovanie opisuje aj jedna z najstarších lekárskych kníh sveta Ebers Papyrus. Píše sa v nej, ako starí Egypťania už v roku 1 550 pred našim letopočtom používali túto metódu na liečbu mnohých neduhov.

Aký je princíp bankovania?

Terapeut vám na problémové miesta prikladá špeciálne nádobky – banky, a to tak, aby vytvárali podtlak. Prisaté nádobky prekrvujú liečenú oblasť, a tým sa uvoľní aj svalstvo.

Klasické bankovanie vyzerá takto. Terapeut vloží do banky horľavú látku – alkohol, k tomu napríklad bylinky alebo papier, a obsah zapáli. Keď oheň zhasne, otočí nádobu hore dnom a priloží ju na liečené miesto.

Postupným ochladzovaním vzduchu vzniká vnútri nádobky vákuum. Nádobka sa takto prisaje na telo a pokožka sčervená – kvôli rozšíreniu ciev.

Terapeut pôsobí na jedno miesto asi 3 minúty. Modernejšia verzia využíva na vytvorenie vákua gumovú pumpu, teda nie oheň.

Pred bankovaním pite dostatok tekutín. Nemusíte sa nalievať, ale pite o trochu viac, ako zvyknete.

bankovanie-ako-sa-to-robí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Mokré a suché bankovanie

Existujú 2 základné druhy bankovania: mokrésuché. Pri oboch sa uplatňuje vyššie opísaný základný postup. Aké sú však rozdiely medzi mokrým a suchým bankovaním?

Mokré bankovanie

Priaznivci mokrého bankovania tvrdia, že touto metódou sa odstraňujú škodlivé látky a toxíny z telačistí sa krv. Doposiaľ však o tom neexistujú hodnoverné dôkazy.

Mokré bankovanie sa robí tak, že terapeut po odstránení nádobiek urobí na koži jemné rezy malým skalpelom. Potom priloží banky opäť na rovnaké miesta, aby odsali malé množstvo krvi.

Narezané miesta vám terapeut ošetrí antibiotickou masťouprelepí, aby sa tam nedostala infekcia. Miesta by ste mali mať zahojené do 10 dní.

Počas prvej terapie zvyčajne dostanete len 35 liečebných baniek, aby ste sa so všetkým zoznámili a videli efekt.

Suché bankovanie

Suchým sa nazýva preto, že terapeut nenaruší pokožku. Využíva len efekt vákua, ktoré vznikne prisatím nádobky na pokožku. Keď banka nadvihne kožu a mäkké tkanivo, zvýši sa prietok krvi, uvoľní napätie svalov, a tým aj bolesť.

Existujú 2 typy suchého bankovania: statickédynamické. Pri dynamickom sa premiestňujú banky tak, aby sme dosiahli čo najlepšie prekrvenie a masírovali hlbšie tkanivá.

Niektorí terapeuti kombinujú statické bankovanie s akupunktúrou. Na problémové miesta, alebo na miesta, kde viazne tok energie, vkladajú akupunktúrne ihly, a potom miesta prekryjú bankami.

Banky sú vyrobené zo skla, z bambusu, kameniny alebo silikónu. U nás sa najčastejšie používajú sklené a silikónové banky.

Bankovanie ako súčasť masáže

Kombinácia bankovania a masáže je výhodná nielen pre klienta, ale aj pre terapeuta. Takto totiž efektívne využijeme čas a dosiahneme aj lepší výsledok.

Napríklad – terapeut priloží nádoby na oblasti, kde chce znížiť svalové napätie a zvýšiť prietok krv, a zatiaľ ručne masíruje inú oblasť. Neskôr preloží banky na ďalšie miesta, a pokračuje v masáži na miestach, odkiaľ banky odobral.

bankovanie-chrbta
Zdroj foto: AdobeStock.com

Bankovanie a veda: Čo ukázali výskumy?

Žiaľ, táto oblasť sa stále nemôže pochváliť väčšími výskumami. Záujem o bankovanie však napriek tomu rastie, keďže klasické metódy mnohokrát zlyhávajú. Navyše, niektoré klasické terapie majú škodlivé vedľajšie účinky, čomu sa chceme, pochopiteľne, vyhnúť.

Austrálski a čínski vedci, ktorí preskúmali 135 štúdií o bankovaní, dospeli k záveru, že táto metóda je účinná v kombinácii s inou liečbou, napríklad akupunktúrou, alebo s liekmi na konkrétne stavy a choroby. A ktoré to sú?

  • pásový opar (Herpes zoster),
  • akné,
  • ochrnutie tváre,
  • cervikálna spondylóza – degeneratívne ochorenie chrbtice.

Čo nebolo potvrdené, ale väčšinou funguje?

Terapeuti, ktorí sa dlhší čas venujú bankovaniu, poukazujú na ďalšie pozitíva, ktoré vypozorovali vo svojej praxi. Tak ako oni, aj ich klienti potvrdzujú účinok bankovania pri týchto stavoch a ochoreniach:

Upozornenie:

Hoci mnohým táto terapia pomohla, každé telo reaguje inak. Ak sa niekomu uľavilo, no vám bankovanie nepomohlo, nebuďte sklamaní. V každom prípade – po jednej kúre to nevzdávajte. Jedno sedenie nič nedokazuje.

Aké sú vedľajšie účinky bankovania?

Ak sa zveríte do rúk vyškolenému odborníkovi s certifikátom, terapia je pomerne bezpečná. Pomerne preto, lebo vždy treba brať do úvahy individuálny stav klienta/pacienta.

Najčastejšie sa prejavia len krátkodobé vplyvy, ktoré súvisia s prikladaním nádobiek na konkrétne miesta. Môžete cítiť mierne nepohodlie, objavujú sa modriny, výnimočne kožné infekcie alebo popálenie.

Výhodou suchého bankovania je práve to, že má len minimálne vedľajšie účinky. Tu sa nemusíte obávať popálenia, infekcie, ani žiadneho dlhodobého poškodenia kože.

Pre koho je bankovanie nevhodné:

Pred prvou kúrou navštívte lekára

Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre terapiu bankovaním, porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, či je to pre vás vhodné a za akých podmienok. Informácie, ktoré získate, interpretujte terapeutovi.

Terapeutovi takisto klaďte otázky, napríklad o negatívach terapie. Na základe skúseností vám povie, čo môžete očakávať a čo nie, resp. vám bankovanie ani neodporučí.

Zdroje:

  • https://www.webmd.com/balance/guide/cupping-therapy#1
  • https://www.hellodoctor.co.za/what-is-cupping-and-how-does-it-work/
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/320707.php
  • https://freedomchinesemedicine.com/oriental-therapies/cupping/
  • https://www.coreelements.uk.com/2019/02/18/what-is-dry-cupping-therapy/

Pridaj komentár