Beh v tme: Zapojte sa do boja proti zelenému zákalu

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Zrak je zmysel, prostredníctvom ktorého získava človek zhruba 90 % informácií z okolitého sveta. Nie nadarmo sa hovorí: „Chrániť ako oko v hlave.

Aj preto sa v Banskej Bystrici rozhodli, že usporiadajú Beh v tme, aktivitu, ktorá má poukázať na nebezpečné ochorenie očí – glaukóm.

Zapojiť sa môže každý, pričom dĺžka behu je dobrovoľná. Kto bude chcieť, môže bežať za sťažených vizuálnych podmienok.

Meranie vnútroočného tlaku v OC Europa

Sprievodnou akciou Behu v tme je aj bezplatné meranie vnútroočného tlaku, ktoré sa uskutoční v pondelok 12. marca v obchodnom centre Europa. Aktivita bude prebiehať od 9:00 do 16:00.

O dva dni, v stredu 14. marca, sa uskutoční prednáška o zelenom zákale pre študentov Katolíckeho gymnázia Štefana Moyzesa v Banskej Bystrici.

„Naše aktivity vyvrcholia v ten istý deň „Behom v tme“, na ktorom sa môžu zúčastniť všetci záujemcovia. Pobežíme od 15. hodiny na štadióne na Štiavničkách. Cieľom behu je – poukázať na pomyselné prekážky, s ktorými sa pacienti v pokročilom štádiu glaukómu stretávajú v bežnom živote,“ povedala MUDr. Mária Praženicová, primárka II. Očnej kliniky SZU pri FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

Organizátormi podujatí sú II. Očná klinika, SZU pri F. D. Roosevelta Banská Bystrica, Lions klub Banská Bystrica, Glaukóm o.z., Mesto Banská Bystrica, Slovenská glaukómová spoločnosť, ÚNSS Banská Bystrica a VŠC Dukla.

Glaukóm môže viesť k slepote

Glaukóm je skupina ochorení oka, ktoré sú spojené s poškodením zrakového nervu a zhoršeným periférnym videním. Pri neskorom zistení, neskorej alebo nedostatočnej liečbe, môže viesť až k slepote.

Výskyt glaukómu v našej populácii u dospelých nad 40 rokov je približne 2 %. Glaukóm sa však môže vyskytovať aj u novorodencov a detí.

beh v tme glaukóm
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako zistím, či mi hrozí glaukóm?

Väčšinou  ide o pomaly postupujúce ochorenie, bez výraznejších príznakov. U väčšiny pacientov je spojené so zvýšeným vnútroočným tlakom, čo vôbec nemusia vnímať.

Niekedy sa môžu objavovať nenápadné nešpecifické príznaky, ako mierne bolesti hlavy, pobolievanie očí,  bolesť „za  očami“, únava očí, ktoré obvykle pripíšeme únave, nadmernej pracovnej záťaži, nedostatku spánku a podobne.

Existuje aj akútna forma glaukómu, ktorá privedie pacienta k lekárovi s bolesťou hlavy, bolesťou očí, začervenaním jedného oka, alebo aj oboch očí, či so zhoršením videnia.

Rizikové faktory pre vznik glaukómu:

  • vek nad 40 rokov,
  • výskyt glaukómu v rodine,
  • krátkozrakosť nad -4 dioptrie,
  • ďalekozrakosť,
  • ochorenie ciev,
  • migréna,
  • poranenie oka,
  • časté zápaly očí.

Nie každý pacient, u ktorého bol nameraný zvýšený vnútroočný tlak, musí mať glaukóm. Glaukóm je ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť, avšak pomocou liečby sa spomalí progresia ochorenia.

Jedinou stratégiou, ako predísť následkom, ktoré zelený zákal spôsobuje, je dobrá prevencia, pravidelné návštevy u očného lekára, v horšom prípade skoré odhalenie ochorenia a včasná liečba.

Zdroj: FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár