Bielenie zubov: Ako vyčistiť žlté zuby? Ktoré prípravky si vybrať?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

K príjemnému vzhľadu neodmysliteľne patrí aj zdravý a ošetrovaný chrup.

Úplne biela farba zubov nie je síce prirodzená, ale po svetlejšom odtieni a žiarivom úsmeve dnes túži takmer každý.

Nikto nechce mať žlté zuby.

Ako to docieliť, a pritom si neublížiť?

Prečo mám žlté zuby?

Každodenne konzumujeme nápojejedlá, ktoré zanechávajú na zuboch stopy. Zožltnutie zubov je bežným znakom starnutia, rovnako nám s pribúdajúcim vekom šedivejú vlasy. Okrem častej konzumácie niektorých potravín môžeme mať nepekné sfarbenie zubov kvôli chorobám a iným príčinám:

  • užívanie tetracyklínu do veku 10 rokov,
  • fluoróza – kriedovo biele škvrny na sklovine,
  • Amelogenesis Imperfecta – vzácna porucha zubov,
  • strieborné výplne,
  • genetika.

Aké potraviny farbia zuby?

V podstate platí, že všetky jedlá a nápoje, ktoré zanechajú škvrny na obruse či oblečení, zanechávajú stopy aj na zuboch. Farbenie skloviny spôsobuje aj fajčenie. K najbežnejším „farbičom“ a „kazičom“   zubnej skloviny patria:

  • Nápojekáva, čierny čaj (tmavé čaje), červené víno – farbia zuby; silné kyslé nápoje, kolové a bublinkové malinovky, energetické nápoje – narúšajú sklovinu.
  • Jedlá – tmavé omáčky, napríklad sójová, paradajková, karí – farbia zuby.
  • Ovociečučoriedky, černice, čerešne, granátové jablká – farbia zuby.

Nevyberajte podľa ceny, ani podľa rady kamaráta

Na trhu je množstvo prípravkov, ktoré sľubujú vybielenie zubov. Na internete zase nájdete nejeden domáci postup, ako zuby zbaviť zafarbenia. Samozrejme, nie všetky fungujú, navyše mnohé z nich majú nepríjemné vedľajšie účinky, dokonca sú škodlivé a nebezpečné.

Predtým, ako sa rozhodnete skúšať jeden produkt za druhým, oboznámte sa s jeho zloženímrizikami. Odborníci varujú pred podomácky vyrobenými alebo neoverenými prípravkami, ktoré sa šíria cez rôzne e-shopy a amatérskych distribútorov. Ani prírodné prípravky a domáce recepty nie sú zárukou dobrého výsledku.

Dve metódy bielenia

Vo všeobecnosti existujú dve základné metódy, ktoré bielia zuby. Prvá používa bieliace produkty, ktoré sa dostanú pod zubnú sklovinu a vybielia zub zvnútravnútorné bielenie. Druhá metóda odstraňuje škvrny na povrchu zubnej skloviny – vonkajšie bielenie. Aká metóda je vhodná pre vás?

Všetko závisí od toho, či máte zuby zažltnuté zvnútra, alebo chcete odstrániť len povrchové škvrny, napríklad od kávy alebo čaju. Jedinou reálnou cestou, ako vybieliť zuby, je použitie overených chemikálií. Samozrejme, v istej miere sú škodlivé. A zmena sa tiež neudeje lusknutím prsta.

Treba si uvedomiť, že bielenie zubov prostredníctvom silnejších chemikálií patrí do rúk odborníka – zubného lekára. Nesprávne použitie oboch metód častokrát poškodí zubyústnu dutinu, čo môže viesť k ešte väčším škvrnám.

Na efekt má vplyv dĺžka pôsobenia

Reálne by mohli fungovať prípravky, ktoré prichádzajú do kontaktu so zubami na minimálne 20 minút. Toľko potrebujú chemikálie na účinné bielenie. Dá sa teda povedať, že napríklad bieliace pásiky sú účinnejšie ako bieliace zubné pasty. Na druhej strane, zuby sú po aplikácii citlivejšie, taktiež môže dôjsť k poškodeniu ďasien.

čo pomáha na žlté zuby
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy mi prípravky uškodia?

Škodlivosť prípravkov sa zvyšuje pri nesprávnom dávkovaní a nerešpektovaní návodu. Mnohí ľudia, v snahe urýchliť proces, použijú väčšie množstvá prípravku, alebo ho používajú častejšie, ako sa má. Výsledok ich potom môže mrzieť – poškodená sklovina sa dáva dokopy len veľmi ťažko. Musíme si uvedomiť, že každý človek reaguje na rôzne látky inak. Takže to, čo fungovalo u vašej susedy, či kamarátky, nemusí mať rovnaký efekt u vás.

Oficiálne neexistuje žiaden dôkaz o škodlivosti bielenia zubov pre celkové zdravie. Samozrejme, ak prípravky nepoužívame opatrne a podľa návodu, negatívne dôsledky sa určite objavia. Čo sa môže stať?

Pri zubných kazochnarušených ďasnách sa chemikálie môžu dostať až k cievamnervom. Špičkoví dentisti varujú verejnosť, aby si nebielila zuby doma. Nové výskumy potvrdzujú nárast tráviacich problémov, infekcií, bolestí zubovpoškodení nervov u ľudí, ktorí neposlúchli. Známe sú aj tragickejšie prípady.

Nikdy nepoužívajte prípravky, ktoré neschválila komora zubných lekárov!

Najbezpečnejší spôsob?

Je ním profesionálne ošetrenie u zubného lekára. Ten vie, akú dávku chemikálií potrebujete na belšie zuby, pozná tiež negatívne účinky, s ktorými vás vopred oboznámi. Zubár vám dá návod aj na ďalšiu starostlivosť po bielení, aby vaše zuby zostali žiarivé čo najdlhšie.

Prečo sú po bielení zuby citlivejšie?

Odpoveď je jednoduchá – vnútorné bielenie otvára kanáliky zubu, aby bielidlo preniklo do zubu a „pracovalo“. Našťastie je to krátkodobý vedľajší účinok, najneskôr po 2 dňoch sa zmierni. Pri citlivejších zuboch sa odporúča bielidlo s dusičnanom draselným.

bieliace pásiky na zuby
Zdroj foto: Shutterstock.com

Najčastejšie používané bieliace prípravky na zuby

Bieliace zubné pasty

Do kontaktu so zubmi prichádzajú len na krátky čas – počas umývania zubov. Účinok je preto málo viditeľný, alebo nastáva až po dlhom čase, po mesiacoch. Bieliace zubné pasty sú skôr určené na odstránenie vonkajších škvŕn, resp. udržiavanie bielych zubov po profesionálnom bielení.

Ak máte žlté zuby zvnútra – pod sklovinou, zubná pasta nemôže fungovať. Na prevenciu a ochranu zubov ju používajte povedzme 1x týždenne. K najúčinnejším patria pasty s obsahom látky citroxain.

Aké sú riziká?

Bieliace zubné pasty môžu zvýšiť citlivosť zubov, sú príliš abrazívne (priveľmi brúsia sklovinu). Takisto môžu negatívne ovplyvniť zdravie ďasien. Každopádne dodržiavajte návod, hoci ide „len“ o zubnú pastu. Zuby si čistite opatrne a správnou technikou. Výsledok nechajte skontrolovať zubným lekárom, aby ste sa uistili, že nedochádza k žiadnemu poškodeniu.

Bieliace gély

Fungujú podobne ako zubné pasty, ale natreté na zuboch sa nechávajú dlhší čas. Preto býva ich účinok viditeľnejší. Navyše obsahujú vyššiu koncentráciu bieliacich látok. Dôsledne čítajte návod. Vedľajším efektom gélu je vysoká citlivosť zubov, najmä počas prvých 24 hodín po ošetrení. Výsledok závisí od toho, aké boli vaše zuby predtým, či ako ste o ne dbali v doterajšom živote.

Aké sú riziká?

Forma, do ktorej sa gél vytlačí, by mala mať veľkosť vašich zubov. Univerzálna veľkosť nie je veľmi vhodná, lepšie je, ak vám zubár spraví formu na mieru. Pozor, aby sa gél nedostal na ďasnámäkké tkanivá! Už konzumácia mierneho množstva prípravku môže vyvolať nevoľnosťzvracanie.

Použitie veľkého množstva gélu trvalo poškodí zuby. Môžu vyzerať ako priesvitné alebo odfarbené. Takto poškodený chrup sa ťažko rieši, zvyčajne si vyžaduje plné nahradenie. Tiež si treba uvedomiť, že gély určené na domáce použitie sú omnoho menej účinné ako prípravky, ktoré používajú zubári.

bielenie zubov ako vyčistiť žlté zuby
Zdroj foto: Shutterstock.com

Bieliace pásiky

Aktívnou zložkou v bieliacich pásikoch je karbamid peroxid, ktorý je šetrnejší ako peroxid vodíka, a pritom účinný. Pásiky sú vyrobené z pružného plastu, pričom každý pásik je potiahnutý bieliacim gélom.

Pásik jednoducho pritlačíte k zubomvyformujete, aby s ním boli zuby v čo najlepšom kontakte. Gél prenikne do zubov a čistí ich zvnútra. Kúra trvá niekoľko dní. Tieto pásiky fungujú, ale často sú výsledky nerovnomerné – pásiky sa ťažko dostanú medzi zuby, takže okraje zubov môžu zostať tmavšie aj po bielení. V prípade krivých zubov je výsledok ešte menej pozitívny.

Aké sú riziká?

Bieliace pásiky môžu byť nebezpečné z toho hľadiska, že chemikália spravidla prichádza do kontaktu s ďasnami, jazykomsliznicami v ústach. Tento kontakt urýchľuje procesy starnutia.

Bieliaca ústna voda

Môžete nájsť ústnu vodu, ktorá skutočne obsahuje bieliacu prísadu, ale vaše zuby nevybieli. Je to tým, že ide o nedostatočný, rýchly kontakt s bieliacou chemikáliou. Jednoducho nedokážete držať bieliacu vodu v ústach tak dlho, aby skutočne pôsobila a dostala sa do vnútornej časti zubu. Navyše, bolo by potrebných niekoľko týždňov na dosiahnutie minimálneho efektu.

Aké sú riziká?

Každé vypláchnutie zanecháva zuby i tkanivá v ústach „v jednom ohni“. Tým sa zvyšuje citlivosť zubov a celej ústnej dutiny.

Bieliace kefky

K novinkám na trhu patria aj bieliace zubné kefky. Ich výhodou je, že neobsahujú žiaden gél, prášok či pastu, ale väčšinou majú ionizačný efekt. Ide o jeden z najbezpečnejších produktov. Samozrejme, bieliace kefky účinkujú len na vonkajšie škvrny.

bielenie zubov žlté zuby príčiny
Zdroj foto: Shutterstock.com

Bielenie zubov u lekára

Podstatne lepším spôsobom, ako testovať fungujúce a nefungujúce prípravky na vlastnom chrupe, je bielenie u odborníka – dentistu. Ten pozná stav vašich zubov a odporučí vám najvhodnejšiu metódu.

Mali by ste vedieť, že pred bielením zubov je potrebná dôkladná prehliadka – chrup musí byť bez kazu. Odborník spraví dentálnu hygienu a ďalšie prípravné úkony, aby bol efekt čo najdokonalejší. Bielenie zubov u dentistu nemôžete podstúpiť, ak ste chorí, ak je váš chrup v zlom stave, alebo sú vaše zuby priveľmi citlivé na chlad.

Zubári zvyčajne používajú na bielenie prípravky s obsahom peroxidu. Ošetrenie trvá približne hodinudve. Po bielení musíte dodržiavať takzvanú „bielu diétu“: vyhýbať sa káve, čaju, červenému vínu, lesnému ovociu, paradajkám. Prvých 48 hodín po zákroku je z tohto hľadiska kľúčových.

Kvalifikácia lekára znižuje riziko poškodenia zubov a ďasien. Podľa stavu vášho chrupu môže navrhnúť aj iný profesionálny spôsob bielenia. 

Toto radšej nie…

Prípravky s obsahom peroxidu vodíka

Nech už kupujete akúkoľvek formu prípravku na bielenie zubov, vždy si prečítajte, čo obsahuje. Mnohé látky môžu spôsobiť poškodenie skloviny. Najnebezpečnejší je peroxid – dokáže poškodiť sklovinu a doslova zničiť zuby. Preto tieto prípravky patria do rúk odborníkom. Rozhodne to neskúšajte doma.

Bielenie zubov peroxidom ponúkajú aj niektoré kozmetické štúdiá. Upozorňujeme však, že s týmito prípravkami by mal pracovať len zubný lekár, ktorý vie, kedy je ktorý prípravok vhodnejší, pričom pozná aj všetky negatíva.

Bielenie svetlom, halogénom, LED či laserom

Viaceré štúdie preukázali, že svetlá na zosvetľovanie zubov nefungujú – bez ohľadu na to, či ide o laser, LED alebo halogén. V najhoršom prípade môžu spôsobiť umŕtvenie nervu v zuboch. Varovným signálom je, že pracovníci, ktorí prevádzkujú tieto spôsoby bielenia, často vôbec nemajú školenie v oblasti zdravotnej starostlivosti, ani žiadnu licenciu!

bielenie zubov laserom
Zdroj foto: Shutterstock.com

Domáce produkty na bielenie zubov

Jablkový ocot

Ak chcete schudnúť, zrýchliť svoj metabolizmus, či podstúpiť detoxikáciu, neustále narážate na jablkový ocot.  Účinky v týchto oblastiach však nepotvrdil žiaden výskum, v podstate ide o marketingový ťah. Najnovšie sa jablkový ocot stal hitom aj v bielení zubov.

My však opäť zdôrazňuje – aj s prírodnými produktmi treba zaobchádzať opatrne. Jablkový ocot obsahuje kyselinu octovú, ktorá má rozpúšťať zubný kameň, aj tak funguje. Možno ste sa už stretli s odporúčaniami, aby ste si jablkovým octom potierali zuby pred spaním. Tento postup má svoje negatívum – ocot môže zmäkčiťnarušiť sklovinu. Navyše, spať so zubmi natretými niečím kyslím, nie je dobrý nápad.

Aktívne uhlie

Aj tento prírodný produkt je hitom, ktorý má riešiť takmer všetko – detoxikovať bez chémie, absorbovať toxíny a podobne. Teraz sa o aktívnom uhlí všade dočítate, že bieli a leští zubnú sklovinu. Za úvahu stojí, že žiadna štúdia nepotvrdila účinok takéhoto „bielenia čiernou“.

Pastu si môžete spraviť aj sami. Zmiešajte rozdrobené tablety aktívneho uhlia s vodou a jemne naneste na zuby. Nechajte pôsobiť asi 2 minúty a dôkladne vypláchnite vodou. Odborníci však zdôrazňujú, že je to na vlastné riziko. Prečo?

Časté alebo necitlivé používanie tohto postupu môže priniesť ešte žltšie zuby. Určite máte skúsenosti s tým, ako čierne uhlie zafarbuje stolicu – myslíte si teda, že zuby vybieli?! Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia s ustupujúcimi ďasnami.

Takisto si treba uvedomiť, že čierne uhlie absorbuje lieky, ktoré berieme kvôli zdravotným problémom. Takže lieky, ktoré sú pre náš život dôležitejšie ako belšie zuby, môžu byť neúčinné.

bielenie zubov doma
Zdroj foto: Shutterstock.com

Doma vyrobená jahodová alebo citrónová pasta

Internet je plný podomácky vyrobených, „stopercentne účinných“ prípravkov, ktoré majú šetriť peniaze. Údajne sú zaručene prírodné a vybielia zuby rovnako ako chemické prípravky. Je to určite lákavé, ale treba spoznať, ako tieto prípravky pracujú.

Jahodová alebo citrónová pasta síce môže fungovať, keďže kyselina z ovocia prenikne cez vrstvu skloviny, ale má práve tým ju môže narušiť, takže zuby po čase začnú vyzerať ako opotrebované – staré a odfarbené. Kyslým pastám sa teda jednoznačne vyhnite, ak chcete mať pekné a zdravé zuby.

Sóda bikarbóna

Ak ste hľadali spôsob, ako si jednoducho a lacno doma vybieliť zuby, určite ste natrafili na kombináciu zubnej pasty so sódou bikarbónou. Na prvý pohľad to vyzerá skvele, dokonca sa hovorí o okamžitom efekte.

Aj odborníci súhlasia, že sóda bikarbóna má bieliaci efekt – môže pomôcť pri odstránení vonkajších škvŕn. Lenže – veľmi ľahko si môžete poškriabať a porušiť zubnú sklovinu, pretože toto bielidlo má ostré hrany.

Pasta z kokosového oleja

Kokosový olej má veľký úspech aj pri ošetrení zubov, najmä vďaka hereckým celebritám (napr. Gwyneth Paltrow). Faktom je, že kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, ktoré sa pri kontakte s ľudskými slinami rozkladajú na enzýmy, čo bielia zuby. Samozrejme, držať v ústach 20 minút kokosový olej, nie je tá najpríjemnejšia predstava.

Takto si vyrobíte kokosovú pastu:

Zahrejte šálku kokosového oleja, až kým nebude tekutý. Pridajte doň 2 čajové lyžičky sódy a 5 10 kvapiek prírodného esenciálneho oleja. Vhodný je napríklad mätový, lebo má antibakteriálne účinky, aj pasta bude mať lepšiu chuť. Opäť však opatrne – jemne a nie veľmi často.

Nie je to navždy

Bez ohľadu na to, aký spôsob bielenia použijete, žiadny nebude fungovať navždy. Efekt zvyčajne vydrží 6 mesiacov2 roky, v závislosti od stravy a individuálnych daností.

ako nemať žlté zuby
Zdroj foto: Shutterstock.com

5 dobrých rád, ako si udržať bielené zuby čo najdlhšie:

  1. Používajte bieliacu zubnú pastu – o častosti sa poraďte so zubárom.
  2. Každých 6 mesiacov opakujte bielenie.
  3. Pri tmavých nápojoch používajte slamku.
  4. Vyhnite sa tabakovým výrobkom.
  5. Neškrípte zubami.

Kedy sa vyhnúť bieleniu zubov

Bez ohľadu na módne trendy, v niektorých prípadoch by ste mali bielenie zubov zavrhnúť, pretože to môže mať negatívny vplyv na zdravie vašich zubov, i celkový zdravotný stav. Ide najmä o tieto prípady:

  • už teraz máte veľmi citlivé zuby,
  • máte erodované, poškodené zuby,
  • ustupujú vám ďasná,
  • máte alergiu alebo vysokú citlivosť na chemikálie v prípravkoch,
  • máte kazy,
  • máte biele škvrny na zuboch,
  • dojčíte, alebo ste tehotná,
  • máte menej ako 18 rokov,
  • máte korunky.

Informácie v článku „Bielenie zubov: Ako vyčistiť žlté zuby? Ktoré prípravky si vybrať?“ nenahrádza návštevu u lekára. Neodborné bielenie zubov môže zapríčiniť nenávratne poškodenie skloviny.

Pridaj komentár