Blefaroplastika – riešenie pre ochabnuté viečka

Pokožka okolo očí je 15-krát jemnejšia, ako pokožka tváre.

Niet preto divu, že očné viečka starnú rýchlejšie, a pri nedostatočnej starostlivosti, či „vďaka“ genetickej výbave, ich možno vylepšiť už len chirurgickým zásahom.

O plastickej operácii očných viečok sme sa porozprávali s MUDr. Petrom Bakošom, PhD., primárom Oddelenia plastickej chirurgie Fakultnej nemocnice v Nitre.

Pán doktor, mohli by ste nám na úvod vysvetliť, čo je to operácia očných viečok, resp. blefaroplastika?

Ako ste správne uviedli, očné viečka majú mimoriadne tenkú a jemnú kožu, preto sa tu známky starnutia prejavujú veľmi skoro. Operácia očných viečok – blefaroplastika – je výkon, pri ktorom odstraňujeme nadbytok kože, tuku, niekedy aj svalu z tejto lokality; výsledkom je odstránenie kožného previsu a ochabnutého vyklenutia z tejto oblasti. Viečko je potom napnutejšie, čo – samozrejme – navodzuje uvoľnenejší a rozjasnenejší výraz, ktorý pôsobí veľmi omladzujúco.

Rez, resp. jazva prebieha na hornej mihalnici – približne od vnútorného očného kútika, niekoľko milimetrov nad okrajom viečka, smerom k vonkajšiemu očnému kútiku, ktorý môže mierne presahovať. Na dolnom viečku taktiež skoro od vnútorného kútika, popod riasy dolného viečka, a mierne presahuje vonkajší očný kútik.

Tak, ako pri väčšine operácii v plastickej chirurgii, aj pri korekcii viečok prichádza do úvahy niekoľko typov operácií. Každý pacient je individualita, každý má iný vzhľad a iný problém na riešenie, a preto aj typ operácie musí byť „ušitý na mieru“ pre každého pacienta. Napríklad, dolné viečka je možné operovať rezom cez kožu, popod riasy dolného viečka, pričom sa odstraňuje ochabnutá koža, a podľa potreby aj tuk.

Niekedy však koža nie je až taká ochabnutá, skôr je prítomný nadbytok tuku v oblasti dolného viečka. V takom prípade sa môže tuk odstrániť cez spojovku (bez kožného rezu), a ak je to potrebné, koža sa napne pomocou laserového ošetrenia.

Ako dlho trvá zákrok a aký typ anestézy sa pri ňom používa?

Dĺžka operácie záleží od použitej techniky a skúseností chirurga: pri horných viečkach sa pohybuje okolo 60 – 90 minút, pri dolných o niečo viac, asi 90 – 120 minút. Ako forma anestézy, sa najčastejšie využíva lokálne znecitlivenie.

Aké sú hlavné príčiny ovisnutých viečok a očných vačkov? Dá sa im nejako predchádzať?

Kolagénne a elastické vlákna kože a ostatných mäkkých štruktúr – vplyvom gravitácie, starnutia, slnečného žiarenia, fajčenia, genetickej predispozície a iných faktorov – strácajú na svojich vlastnostiach, najmä na pružnosti. Sú ochabnutejšie, stratia pevnosť, čo zákonite vedie aj k zmenám v okolí očí.

Pružná blana pod kožou viečok stratí svoju pevnosť, a tuk, ktorý je v okolí očnej gule, začne prečnievať cez túto blanu. Taktiež svaly sú ochabnutejšie a menej pevné. Výsledkom sú poklesnuté, ťažké, akoby opuchnuté viečka, s nadbytkom „vyťahanej„ kože. Takéto viečka nakoniec dávajú pacientovi unavený a starší vzhľad.

blefaroplastika opaľovanie solárium

Obmedzením niektorých návykov možno tento proces mierne spomaliť. Odporúčam menej fajčiť, najlepšie úplne prestať, a chrániť sa pred slnečným žiarením – používať ochranné opaľovacie krémy, slnečné okuliare s UV filtrom a vyhýbať sa soláriám.

Chronický nedostatok spánku a únava, tiež nepridávajú k lepšiemu vzhľadu.

Inou otázkou sú genetické predispozície. Ak má niekto sklony k ochabnutým viečkam, je veľmi pravdepodobne, že podobné problémy bude mať aj jeho potomok.

Čo sú najčastejšie dôvody, pre ktoré sa pacienti rozhodnú podstúpiť takýto zákrok? Aké estetické chyby dokážete vyriešiť? Stretávate sa aj s požiadavkou na odstránenie kruhov pod očami?

Najčastejšie sú to požiadavky estetického charakteru – na zlepšenie vzhľadu, výzoru. Vždy je dôležité analyzovať celú oblasť okolo očí, nesústrediť sa len na viečka. Je dôležité riešiť aj vzťah medzi okolitými štruktúrami.

Niekedy – po dôkladnom vyšetrení – pacienta upozorníme, že jeho problém nie je v ochabnutých viečka, ale skôr v poklesnutom obočí a čele. Preto najskôr korigujeme obočie browliftom – úpravou polohy obočia.

Pokrok v estetickej chirurgii je enormný. Na odborných konferenciách a v zahraničnej literatúre sa neustále dozvedáme o nových postupoch a metódach, ktoré sa snažíme implementovať v našej praxi. Napríklad, kedysi sa tuk častokrát len odstraňoval, teraz sa presúva, aby vypĺňal ochabnuté štruktúry.

Ako sme už hovorili, pre každého pacienta treba zrealizovať individuálny postup a počet ošetrení. Je možné, a niekedy vyslovene potrebné, blefaroplastiku kombinovať s inými ošetreniami, či už laserovými alebo výplňovými. Laserové ošetrenie a chemický peeling pôsobia rejuvenizačne – omladzujúco na pokožku.

V portfóliu výkonov je aj aplikácia botulinum toxínu, ktorý vyradí z funkcie určité cieľové skupiny svalov. Toto má za následok, že sa pacient nedokáže mračiť a vyhladia sa vrásky na čele. Alebo sa zjemnia vrásky pri vonkajších očných kútikoch. Ak vráska – aj napriek tomuto ošetreniu – pretrváva, môžeme ju vyplniť a zjemniť aplikovaním kyseliny hyalurónovej.

Áno, kombináciou operačných a laserových metód možno odstrániť aj „kruhy pod očami“.

blefaroplastika kruhy pod očami

Aký je priemerný vek pacientov, podstupujúcich korekciu očného viečka? Je operácia ťažšia u ľudí starších ako 50 rokov? Koľko rokov mal najmladší záujemca?

Priemerný vek pacientov, ktorí podstupujú blefaroplastiku, je 50 rokov. Možno povedať, že u žien je tento vek o niečo nižší, pretože viac dbajú o svoj vzhľad, ako muži. Muži majú aj tú výhodu, že majú kožu prirodzene bohatšiu na elastické vlákna – je o niečo hrubšia, než ženská pokožka. Preto aj zákrok podstupujú o pár rokov neskôr.

Blefaroplastika je jednou z mála operácií, ktoré nepodliehajú módnym trendom – nedá sa povedať, že by sa presúvala do nižších vekových kategórii. Najmladšia bola 37-ročná pacientka, najstaršia zase 76-ročná dáma. Nemožno jednoznačne tvrdiť, že u ľudí starších ako 50-rokov, by bola operácia náročnejšia. Pretože niektorý päťdesiatnik vyzerá na štyridsať, a naopak, sú päťdesiatnici, ktorým by človek hádal 65 rokov. Biologický vek sa často odlišuje od reálneho veku, a na tomto sa podieľajú práve faktory (opaľovanie, fajčenie, genetika), o ktorých sme už hovorili.

Nájdu sa prípady, keď nie je možné vykonať plastickú operáciu očných viečok? Existujú iné spôsoby, ako estetické nedokonalosti odstrániť?

Ako pri každej plastickej konzultácii, aj pred operáciou viečok je mimoriadne dôležité dôkladne analyzovať pacientov stav. Na jednej strane, musíme zohľadňovať jeho požiadavky a túžby, na strane druhej, pacienta treba dôkladne vyšetriť a zistiť možnosti a limity ošetrenia. Zároveň je dôležité, aby sme pacientovi vysvetlili, do akej miery sú jeho požiadavky a očakávania reálne.

Už pri prvom vyšetrení si všímame tvar a postavenie očí, ich umiestnenie (voči okolitým štruktúram), kvalitu mäkkých tkanív kože, svalov a tuku. Súčasne je treba poznať pacientov celkový zdravotný stav, ako ochorenia vnútorného charakteru, poruchy činnosti obličiek, ochorenia štítnej žľazy.

Napr. poruchy zrážanlivosti krvi sa často prejavujú na vzhľade okoloočnej oblasti. Preto sme mimoriadne opatrní pri pacientoch s takýmito ochoreniami.

Veľmi dôležité je najmä odhalenie doposiaľ nediagnostikovaného ochorenia štítnej žľazy, pretože vtedy dochádza k chorobným zmenám tuku za očnou guľou. Tento zmenený, zhrubnutý tuk vytláča oko smerom von, a tieto zmeny sa prejavia aj na zmene polohy a postavení viečok.

blefaroplatsika štítna žľaza

Môžu sa počas operácie, alebo po nej, vyskytnúť nejaké komplikácie?

Každý operačný výkon má svoje riziko. Ide o to, aby sme tieto riziká minimalizovali, ak už sa nedajú úplne odstrániť. Vždy je dôležité položiť na misku váh benefit z operácie a možné riziká. U estetických výkonov musí benefit výrazne prevyšovať možné riziko.

Najčastejšou komplikáciou býva krvácanie. Pri operácii ho dokážeme ošetriť elektrokoaguláciou, pooperačné zakrvácanie potom vyústi do vzniku modriny. Ak je táto modrina menšia, ponechá sa na spontánne vstrebanie, ak je rozsiahlejšia, niekedy ju treba vypustiť.

Infekcie v rane, našťastie, nie sú časté. Pokiaľ sa vyskytnú, liečime ich antibiotikami.

Pooperačne môže vzniknúť aj asymetria priebehu jaziev. Nepríjemné je, ak jazva na spodnom viečku deformuje tvar viečka a ovplyvní schopnosť zavrieť oko. Vtedy sa aplikuje (na jazvu) najskôr tlaková masáž.

V prípade, že je táto technika neúčinná, je nutná ďalšia operačná korekcia. Niektorí pacienti sa môžu – určitý čas po operácii – sťažovať na pocit suchého oka, ktorý sa rieši aplikáciou kvapiek do očí.

Aký pooperačný režim treba dodržiavať po plastickej operácii očných viečok?

Po operácii je ideálne dodržiavať prísny kľudový režim. Pacient by mal po výkone oddychovať v polosede – nemal by sa predkláňať, ani dvíhať žiadne ťažšie predmety. Jednoducho, nemal by vykonávať činnosti, ktoré výrazne zvyšujú krvný tlak, pretože sa tým zvyšuje riziko pooperačného krvácania, s následným vznikom rozsiahlych modrín a opuchov.

Veľmi dobré je prikladanie studených obklady na operovanú lokalitu. Svojim pacientom odporúčam, aby len tak oddychovali, počúvali hudbu, pretože čítať alebo sledovať televíziu, nie je ideálne.

Niekoľko nocí po výkone je vhodné spať so zvýšenou polohou hlavy, a hlavne na chrbte: obyčajne stačia 2 – 3 vankúše. Ak pacient leží na boku, viečko zvyčajne na tej strane viac opuchne.

Lieky od bolesti väčšinou nie sú potrebné. Skôr odporúčam liečivá, ktoré zmierňujú a odstraňujú opuch.

Ako dlho sa hoja jazvy po takomto zákroku a kedy môže pacient obnoviť svoje bežné aktivity?

Ako pri každej operácii, aj tu vstupujú do „hry“ dva základné faktory: hojenie tkanív a reakcie pacienta. Každý pacient reaguje na operačný výkon inak – niekto opuchne a vytvoria sa uňho rozsiahle modriny už pri minimálnom zásahu. Hojenie u týchto pacientov môže byť o niečo dlhšie. Iní (naopak) nemajú žiadne modriny, len jemné opuchy, ktoré sa v priebehu 4 – 5 dní vstrebajú. Je to veľmi individuálne.

No potom je tu ešte operačná trauma. Väčšina erudovaných plastických chirurgov je „vychovaná“ k jemnému a delikátnemu manipulovaniu s tkanivami, aby čo najmenej poškodili operované štruktúry. A práve táto individuálna zručnosť lekára môže ovplyvniť kvalitu hojenia. Vo všeobecnosti však platí, že priemerný čas rekonvalescencie po operácii viečok je 7 – 14 dní. Pacienti sú obyčajne schopní už po niekoľkých dňoch vyvíjať každodenné aktivity.

blefaroplastika make-up

Stehy sa odstraňujú na 5 – 7 deň, a potom už môže mať dáma nanesený jemný make-up. Rany sa uzatvoria v priebehu 48 hodín; neskôr sa začínajú formovať jazvy, ktoré sú spočiatku ružové, ale časom blednú, mäknú a sú menej viditeľné. Pri otvorených očiach je jazva po operácii horných viečok ukrytá v kožnom záhybe, a je prakticky neviditeľná.

Podľa čoho si vybrať chirurga na operáciu? Ktoré najdôležitejšie otázky by mali pacient a lekár spolu prebrať?

V prvom rade si myslím, že estetickú blefaroplastiku by mal vykonávať erudovaný plastický chirurg s adekvátnym vzdelaním. Netreba sa ostýchať – spýtajte sa lekára na jeho skúsenosti s výkonom, ktorý od neho požadujete. Väčšina odborníkov už má vytvorenú vlastnú internetovú stránku, ktorá informuje o ich vzdelaní, skúsenostiach a certifikátoch.

Každého pacienta vždy upozorním, aby sa ma spýtal na všetko, čo ho zaujíma, z čoho má obavy a strach. Dobre informovaný pacient je polovica úspechu, pretože všetko je o kvalitnej osobnej komunikácii už pri prvej konzultácii. Radšej absolvovať dlhšiu konzultáciu, ako by mal byť pacient po výkone prekvapený.

Koľko stojí blefaroplastika a za akých podmienok ju môže hradiť zdravotná poisťovňa?

Cena za korekciu horných viečok – v rukách skúseného plastického chirurga – sa na renomovaných klinikách pohybuje okolo 500 €, u dolných okolo 550€.

Blefaroplastika sa považuje za estetický výkon, to znamená, že nie je hradená z prostriedkov zdravotnej poisťovne.

Kedy je výsledný tvar viečok definitívny? Dá sa to časovo ohraničiť?

Fyziológia hojenia uvádza dĺžku približne 6 mesiacov. Vtedy jazvovité tkanivo definitívne dozreje, a obyčajne sa už nemení. Preto po pol roku možno hovoriť o finálnom vzhľade. Efekt operácie nie je trvalý: operácia nezastavuje procesy prirodzeného starnutia, len ich dočasne odstraňuje.

V niektorých prípadoch, napr. pri veľmi poškodenej koži, sa operačný výkon musí o niekoľko rokov zopakovať. Naštastie, takýchto pacientov nie je veľa.

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár