Ženské bylinky: Vedľajšie účinky, o ktorých by ste mali vedieť

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bylinky sú voľnopredajné a ľahko dostupné, čo ešte neznamená, že sú aj neškodné.

Vo všeobecnosti platí, že ak bylinky používame na dochucovanie jedál, toto množstvo je príliš malé na to, aby nám vedelo výraznejšie ublížilo. V tejto forme sú bylinky teda bezpečné.

Pri dlhodobom užívaní, napríklad vo forme výživového doplnku, či pití čaju, však prichádzame do kontaktu s oveľa väčším množstvom. Vtedy môžu nastúpiť nežiaduce účinky, alebo ak užívate nejaké lieky, bylinky ich môžu nevhodne ovplyvňovať.

Z tohto dôvodu nikdy nezatajujte užívanie byliniek pred vaším lekárom alebo lekárnikom. Práve naopak, o vhodnosti jednotlivých byliniek sa s nimi vždy poraďte. Samozrejme, potom neprekračujte odporúčané dávkovanie, ani dĺžku užívania. Viac a dlhšie, totiž v tomto prípade neznamená lepšie.

V tomto článku si posvietime na vybrané bylinky od písmena A po písmeno CH. Pokračovanie nájdete v článku: Kedy sú bylinky na ženské problémy bezpečné, a kedy nie.

Alchemika žltozelená

Táto bylinka sa tradične využíva pri problémoch s menštruáciou. Ľudové liečiteľstvo po nej siaha pri bolestivejsilnej menštruácii, nepravidelnej menštruácii, aj v období klimaktéria (prechodu).

Účinok alchemiky pri spomínaných problémoch nebol vedecky dokázaný ani vysvetlený. Bylinke sa preto prisudzuje len empiricky overený účinok, to znamená, že jej prospešnosť dlhodobo potvrdzujú konkrétne ženy, avšak nie vedecké štúdie.

Na čo si dávať pozor?

Alchemilka obsahuje triesloviny, ktoré môžu znížiť vstrebávanie liečiv, a tak znížiť ich účinok. Preto nezapíjajte tablety alchemilkovým čajom, a dodržte aspoň 2-hodinový odstup medzi liekmi a alchemilkou.

Nebolo stanovené dávkovanie alchemilky, avšak neboli dokumentované ani žiadne nežiaduce či toxické účinky, preto ju považujeme za bezpečnú. Kvôli nedostatku informácií o bezpečnosti v tehotenstve a počas dojčenia, sa v tomto období alchemika neodporúča.

Alchemika-žltozelená
Alchemika žltozelená (zdroj foto: Shutterstock.com)

Angelika čínska – Tang-kuei

Koreň tejto rastliny sa v tradičnej čínskej medicíne využíva na takmer všetky druhy ženských problémov – menštruačné kŕče, nepravidelnú menštruáciu, predmenštruačný syndróm, príznaky menopauzy, neplodnosť, rast prsníkov. Angelika čínska sa zvyčajne užíva v dávke 1 ml tekutého extraktu, 1 – 4 gram sušenej rastliny, alebo 520 – 1560 mg extraktu, pokiaľ ide o tablety.

Efekt rastliny však ostáva kontroverzný. Bolo preukázané, že u zvierat ovplyvňuje estrogén a iné hormóny, a predpokladá sa, že rovnako pôsobí aj u ľudí. V kombinácii s inými bylinkami (ploštičník, ďatelina a vitex) Angelika preukázala účinok počas klimaktéria (návaly tepla, nočné potenie). O jej efekte pri ostatných ženských problémoch však neexistuje dostatok dôkazov.

Na čo si dávať pozor?

K nežiaducim účinkom patrí zvýšená citlivosť na slnečné žiarenie, z čoho obvykle vyplynú kožné reakcie – začervenanie spálenie kože, resp. pľuzgiere. Niektoré zdroje hovoria o tom, že Angelika čínska obsahuje látky, ktoré spôsobujú rakovinu – tzv. karcinogény (najmä jej esenciálny olej). Údajne má v sebe aj látky, ktoré dokážu vyvolať genetické mutácie.

Preto sa neodporúča jej dlhodobé užívanie, tobôž vo vysokom dávkovaní. Rozhodne sa jej vyhnite, ak ste tehotná, alebo dojčíte. Kvôli potenciálnemu estrogénnemu účinku ju nesmiete užívať pri rakovine prsníka, maternice a vaječníkov, alebo endometrióze.

Okrem toho môže spomaliť zrážanie krvi, pričom jej kombinácia s liekmi na zníženie zrážania krvi zvyšuje riziko nežiaduceho krvácania.

Asparagus racemosus – Shatavari

Skôr ako u nás, ho nájdete v tradičnej indickej medicíneAjurvéde. Tam sa používa pri predmenštruačnom syndróme, krvácaní z maternice, či na zosilnenie tvorby materského mlieka. O jeho účinnosti a bezpečnosti však neexistuje dostatok dôkazov, a nebola stanovená ani účinná dávka.

Aj z tohto dôvodu sa Asparagus racemosus neodporúča v tehotenstvepočas dojčenia, keďže nevieme, či neprechádza do materského mlieka a či je bezpečný pre deti. Navyše môže zosilniť močenie, a preto ak beriete lítium, vylučovanie tohto mäkkého kovu sa môže znížiť, čo zvyšuje jeho toxicitu pre telo.

Asparagus-racemosus Shatavari
Asparagus racemosus (zdroj foto: AdobeStock.com)

Bedrovník anízový (aníz)

Bežne ho nájdete ako dochucovadlo v rôznych potravinách. Aníz sa tradične používa na zvýšenie tvorby materského mlieka, pri nepravidelnej a bolestivej menštruácii, na uľahčenie pôrodu, či zvýšenie sexuálnej túžby. Jeho zložky môžu mať podobný účinok ako estrogén.

Existujú štúdie, ktoré dokazujú jeho účinnosť pri bolestivej menštruácii. Chýba však dostatok dôkazov pri ostatných indikáciách. Aníz sa zvyčajne používa v dávke 0,5 – 1 gram sušeného plodu, alebo 0,05 – 0,2 ml esenciálneho oleja (3x  denne).

Aníz obsiahnutý v jedle je bezpečný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Či sú však bezpečné aj výživové doplnky, ktoré ho obsahujú vo väčšom množstve, zatiaľ nevieme. Preto sa v tomto období užívanie bedrovníka vo forme výživového doplnku neodporúča.

Na čo si dávať pozor?

Najčastejším nežiaducim účinkom je alergická reakcia. Opatrní buďte najmä vtedy, ak ste alergickí na rastliny, ktoré sú anízu podobné – fenikel, rasca, zeler, koriander, špargľa.

Kvôli estrogénnemu účinku sa aníz nesmie užívať pri rakovine maternice, prsníka a vaječníkov, či endometrióze. Takisto môže znížiť účinok hormonálnej antikoncepcietamoxifénu (liečivo používané pri rakovine).

Benedikt lekársky

V ľudovom liečiteľstve sa používa pri problémoch s menštruáciou a na podporu tvorby materského mlieka. Je súčasťou prípravkov, ktoré podporujú rast prsníkov, avšak neexistuje dostatok vedeckých dôkazov o jeho účinnosti, ani nebola stanovená bezpečná dávka.

Užívanie Benediktu lekárskeho sa neodporúča v tehotenstve a, paradoxne, ani pri dojčení, keďže spoľahlivo nevieme, či je bezpečný. Tiež by ste sa mu mali vyhnúť, ak trpíte problémami s črevami, ako sú napríklad infekcie, Crohnova choroba či ulcerózna kolitída (bylina môže dráždiť žalúdok a črevá).

Benedikt lekársky môže taktisto zvýšiť tvorbu žalúdočnej kyseliny. Preto sa neodporúča jeho kombinovanie s liečivami, ktoré ju, naopak, znižujú. Ide hlavne o lieky, ktoré sa používajú pri žalúdočných vredov a pálení záhy (napríklad omeprazol, pantoprazol, uhličitan sodný, ranitidín, famotidín).

Benedikt-lekársky
Benedikt lekársky (zdroj foto: AdobeStock.com)

Brusnice

Brusnice sa veľmi často používajú pri infekciách močových ciest, či už vo forme výživového doplnku, alebo jednoducho ako džús. Výskumy ukázali, že brusnice sú efektívne v prevencii týchto infekcií, nie sú však efektívne v liečbe už rozvinutej infekcie. V štúdiách boli použité kapsuly s 400 – 800 mg brusnicového extraktu, alebo 30 – 300 ml brusnicového džúsu denne.

Nežiaduce účinky brusníc sú veľmi mierne: nevoľnosť a hnačka, a to v prípade, že to s nimi preženiete. Navyše, každodenné pitie viac ako 1 litra džúsu môže viesť k obličkovým kameňom. Zatiaľ sa nevie, či sú brusnice bezpečné v tehotenstve a pri dojčení, ale pokiaľ ich nebudete jesť alebo užívať každý deň, nemalo by vám nič hroziť.

Ak ste však alergickí na aspirín, brusniciam sa striktne vyhnite. Obsahujú totiž pomerne veľa kyseliny salicylovej, ktorá je aspirínu podobná. Okrem toho, brusnice znižujú metabolizmus niektorých liečiv, čím sa môže zvýšiť ich toxicita. Ide hlavne o:

  • warfarín (na riedenie krvi),
  • diazepam (na podporu spánku, upokojenie),
  • fluvastatín (na zníženie cholesterolu),
  • glipizid (pri cukrovke),
  • ibuprofén (proti bolesti, horúčke a zápalu),
  • fenytoín (pri epilepsii).

Ak dlhodobo užívate akékoľvek liečivo, overte si u lekára alebo lekárnika, či je jeho kombinácia s brusnicami bezpečná!

Ďatelina lúčna

Ďatelina lúčna je často zložkou prípravkov, ktoré sa používajú pri úľave od symptómov klimaktéria. V ľudovom liečiteľstve sa používa aj pri bolestiach v prsníkochpredmenštruačnom syndróme. Vedecké dôkazy o jej účinkoch existujú, ale zatiaľ ich nie je dostatok, aby sme ich mohli považovať za spoľahlivé.

Dokázaný je však estrogénny účinok ďateliny, a práve kvôli tomu sa neodporúča v tehotenstve, pri dojčení, rakovine prsníka, maternice a vaječníkov, či endometrióze, keďže by mohla narušiť hormonálnu rovnováhu. Obyčajne sa užíva v dávke 5 gramov (pokiaľ ide o celú rastlinu), alebo 40 – 80 mg extraktu.

Možné nežiaduce účinky pri užívaní ďateliny:

  • alergické reakcie,
  • bolesti hlavy a svalov,
  • nevoľnosti,
  • vaginálne krvácanie, či špinenie mimo menštruácie.

Na čo si ešte dávať pozor?

Čo sa týka interakcií, ďatelina môže znížiť účinok hormonálnej antikoncepcietamoxifénu (liečivo používané pri rakovine). Taktiež môže znížiť metabolizmus niektorých liekov, a tým zvýšiť ich účinky, aj nežiaduce. Tu sú niektoré z nich:

  • propranolol (na liečbu vysokého tlaku),
  • teofylín (na liečbu astmy),
  • omeprazol (proti zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny),
  • ibuprofén (proti horúčke, bolesti a zápalu),
  • warfarín (na riedenie krvi),
  • lovastatín (na zníženie cholesterolu),
  • ketokonazol (proti plesňovým infekciám),
  • metotrexát (pri psoriáze a niektorých druhoch rakoviny).
Ďatelina lúčna
Ďatelina lúčna (zdroj foto: AdobeStock.com)

Ďumbier lekársky (zázvor)

Zázvor je odporúčaný proti ranným nevoľnostiam v tehotenstve. Jeho účinky sú vedecky dokázané a overené. Štúdie naznačujú, že je účinný aj pri bolestivej menštruácii. Pôsobí však proti zrážaniu krvi, a preto môže menštruačné krvácanie zosilniť.

Práve kvôli tomuto efektu by sa nemal kombinovať s warfarínom, kyselinou acetylsalycilovou či heparínmi. Rovnako môže znižovať hladinu cukru v krvi, preto ak užívate lieky na cukrovku, v kombinácii s ďumbierom vám hrozí hypoglykémia.

Odporúčaná denná dávka ďumbiera: 500 2500 mg.

Fenikel horký/sladký

Podľa ľudového liečiteľstva, oba druhy feniklu prinášajú ženám niekoľko benefitov: zmierňujú menštruačné kŕče, uľahčujú pôrod, zosilňujú tvorbu materského mlieka, zmierňujú príznaky klimaktéria, zvyšujú chuť na sex. O týchto účinkoch však zatiaľ neexistuje dostatok vedeckých dôkazov, rovnako nebolo stanovené správne dávkovanie.

Na čo si dávať pozor?

Keďže fenikel môže účinkovať podobne ako ženský hormón estrogén, neodporúča sa pri rakovine prsníka, maternicevaječníkov, či endometrióze. Podobne môže znížiť účinok liečiv, ktoré obsahujú estrogény (hormonálna antikoncepcia), resp. tamoxifénu (na liečbu rakoviny prsníka). Fenikel znižuje tiež vstrebávanie ciprofloxacínu (antibiotikum), preto dodržte aspoň 2-hodinový odstup.

Chmeľ

Traduje sa, že na zvýšenie tvorby materského mlieka pomáha čierne pivo, dokonca zo žartu hovoríme, že z neho rastú prsia. Čiastočne je to pravda, keďže chmeľ má slabý estrogénny účinok. Inak je vedeckých dôkazov málo. Potvrdilo sa síce zmiernie návalov tepla v klimaktériu, účinná dávka chmeľu však stanovená nebola.

Takisto nie je dosť dôkazov o bezpečnosti chmeľu počas tehotenstva. Pri dojčení sa však pivu radšej vyhnite a siahnite po čaji z chmeľu. Ako pri všetkých rastlinách s estrogénnym účinkom, ani chmeľ sa neodporúča pri rakovine prsníka, maternice, vaječníkov, či endometrióze, pretože by mohol tieto diagnózy zhoršiť.

Vďaka svojmu sedatívnemu efektu, chmeľ sa používa aj na problémy so spánkom. Všetci to poznáme – po pive sa nám chce spať. No práve preto sa chmeľ nesmie kombinovať s liekmi na spanie a ukľudnenie, ako zolpidem, alprazolam alebo diazepam, keďže by mohol zvýšil ich účinok.

Chmeľ
Chmeľ (zdroj foto: Shutterstock.com)

Bezpečnosť a účinnosť byliniek

Pravdepodobne ste si už všimli, že účinnosť byliniek častokrát nie je vedecky dokázaná. Niekedy štúdie chýbajú, inokedy síce sú, ale je ich málo, prípadne sú nedostatočne kvalitné, a preto nemôžu byť uznané ako dôkaz.

Účinnosť byliniek je v mnohých prípadoch overená výhradne dlhodobým používaním v rámci ľudového liečiteľstva. Tu sa spolieha na fakt, že keby niečo nefungovalo, zmienky o tom by nepretrvali až dodnes.

Či vám takýto dôkaz stačí, alebo sa spoľahnete výlučne na vedu, závisí len od vás.

Autorka je farmaceutka

Pridaj komentár