Čajovníkový olej: Na čo sa používa? Ktoré neduhy vylieči?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Čajovníkový olej má silné dezinfekčné účinky, preto je súčasťou rôznych čistiacich prostriedkov pre domácnosť.

Tento zvláštne voňajúci olej sa však čoraz viac využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov.

Dokonca ho môžu používať malé deti.

No ak si myslíte, že vám nemôže uškodiť, nie je to pravda.

Ako s ním zaobchádzať, aby nám neublížil, ale iba pomohol?

Čo je čajovníkový olej?

Ide o prírodný olej, ktorý pochádza z rastliny melaleuca. Tá rastie prevažne v Austrálii. Tunajšie pôvodné kmene využívali rastlinu na medicínske účely, keď jemne pomliaždili lístky a prikladali ich na postihnuté miesta.

V súčasnosti spracúvame melaleucu pomocou lisovania a destilovania, až nakoniec dostaneme éterický olej. Ten príde na trh koncentrovaný alebo riedený.

Podľa toho, aký zdravotný problém nás trápi, alebo na ktorom mieste tela, vyberáme konkrétny typ. S neriedeným čajovníkovým olejom narábame opatrne a používame ho len vo výnimočných prípadoch, pretože môže byť pre pokožku veľmi agresívny.

Aké sú hlavné účinky čajovníka?

  • dezinfekčné – používa sa na čistenie otvorených rán, zapálených miest a podráždenej pokožky,
  • antibakteriálne a antivírusové – ničí všetky mikróby na postihnutých miestach,
  • protiplesňové – rieši mykotické problémy na pokožke a v oblasti lona,
  • protizápalové – lieči chronické bolesti a vonkajšie zápalové ložiská.

Liek na kožné problémy

Čajovníkový olej sa najčastejšie používa v liečbe rezných a otvorených rán. Dobre poslúži aj po operáciách, keď zrýchľuje proces hojenia. Pokiaľ olej aplikujete priamo na staršie jazvy, postupne ich zosvetlí a zjemní.

Čajovníkový olej si pochvaľujú aj psoriaticiekzematici. Pri týchto chorobách však musíte najprv natrieť iba malé miesto, aby ste zistili reakciu pokožky. Až potom môžete olej naniesť na najviac postihnuté lokality.

Čajovníkový olej je úspešný aj pri alergických reakciách. Začervenanú pokožku potierajte zriedeným olejom, kým sa nezmierni zápal a opuch. Olej znižuje aj svrbenie, ktoré vyplynulo z podráždenia. Opäť však testujte najprv na malom kúsku kože.

Na akné a citlivú pleť

Olej z čajovníka dosahuje výborné výsledky najmä pri problémoch s akné. Najprv vylieči zápal, potom ho vysuší, a nakoniec odstráni. Zároveň pôsobí ako prevencia tohto stavu.

Kozmetické prípravky s výťažkom oleja z čajovníka zjemňujú pokožku, no vynikajú aj pri citlivom type pleti. Keď ste sa náhodne poškriabali, alebo cítite, že vám vzniká vyrážka, rýchlo si tieto miesta potrite olejom, a zopakujte to každé 4 hodiny, aby sa problémy čo najskôr vyriešili.

čajovníkový-olej-na-herpes
Zdroj foto: AdobeStock.com

Na opar a herpes

S čajovníkovým olejom si pomôžete aj pri mnohých bakteriálnych a vírusových ochoreniach. Úspešnosť hojenia však závisí od toho, ako rýchlo si olej aplikujete. Všetci vieme, že toto je pri liečbe herpesov a oparov rozhodujúce.

Ideálne je, keď si miesto natrieme hneď, ako nás začne nepríjemne svrbieť alebo štípať pokožka pri ústach. Vtedy ju upokojíme a vírusy sa nedostanú na povrch. Keď už herpes máme, aplikujme si čajovníkový olej aspoň 2x denne.

Čajovníkový olej na zuby

V rámci ústnej hygieny môžete čajovníkový olej použiť ako kozmetický prípravok. Veľmi ľahko z neho vyrobíte ústnu vodu – stačí pár kvapiek zmiešať s destilovanou vodou, ktorou si potom vyplachujete ústnu dutinu. Zaberá to aj pri zápachu z úst.

Zmiešaním s kokosovým olejom zase získate zubnú pastu, ktorá chráni pred vznikom zubného kazu. Čajovníkovým olejom si môžete potierať zapálené ďasná, účinkuje aj pri bolestiach zubov. V zriedenej forme ho môžete použiť na afty.

Inhalácia oleja pri dýchacích problémoch

Čajovníkový olej má výraznú arómu, a tá uvoľňuje dýchacie cesty. Aj preto sa využíva pri rôznych ochoreniach dýchacích ciest. Nikdy si však olej neaplikujte priamo do nosnej dierky! Pre sliznicu by to mohol byť veľmi agresívny postup.

Pri silnej nádche, upchatom nose alebo zápale dýchacích ciest, si dajte do naparovača horúcu vodu, do ktorej nakvapkáte čajovníkový olej. Toto vdychujte 2x denne, pokiaľ problémy neustúpia.

Pri zápale uší

Pri vnútornom použití sa odporúča riedenie čajovníkového oleja s inou látkou, aby nedošlo k podráždeniu. Použiť môžete olivový, mandľový alebo argánový olej.

Ľahnite si na bok a aplikujte do ucha maximálne 10 kvapiek. Nechajte chvíľu pôsobiť, potom sa otočte na druhú stranu a pod hlavu si dajte papierovú utierku. Všetky zvyšky nechajte voľne vytiecť. V prípade ľahkého zápalu stačí potrieť vonkajšok ucha.

čajovníkový-olej-použitie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čajovníkový olej a svrab

Svrab sa prejavuje silným začervenaním pokožky, svrbením a šupinkami. Často sa objavuje medzi prstami, v podpazuší a na slabinách. Čajovníkový olej využívajte hneď dvoma spôsobmi.

Pripravte si kúpeľ, do ktorého vlejete približne pol deci oleja, alebo sa na záver sprchovania opláchnite zmesou oleja a vlažnej vody. Na utretie pokožky používajte vždy čistú (vypratú) osušku.

Kožu nechajte chvíľku oddýchnuť, potom si zmesou olivového a čajovníkového oleja potrite najviac postihnuté miesta.

Zabíja aj vši

Viacero šampónov proti všiam obsahuje výťažok z čajovníkového oleja. Lenže – toho je tam minimálne množstvo, preto prebieha odstraňovanie parazitov pomalšie. Lepšie je, keď zmiešame šampón s niekoľkými kvapkami čajovníkového oleja, z čoho dostaneme liečivú masku.

Najprv musíte vyčesať z vlasov čo najviac vší. Potom si naneste zmes priamo ku korienkom a hrebeňom ju rozotrite po celej ploche hlavy. Urobte si turban a nechajte pôsobiť 20 minút.

Nakoniec si vlasy umyte vlažnou vodou. Na zlepšenie výsledku pridajte pár kvapiek levanduľového oleja, ktorý takisto ničí vši. Čajovníkový olej využite aj pri dezinfekcii používaného hrebeňa.

Mykózy a kvasinkové choroby

Čajovníkový olej sa používa aj pri plesňovýchkvasinkových ochoreniach, vtedy však musíte byť opatrní na koncentráciu. Aby ste si nepoškodili pokožku alebo sliznicu, zmiešajte ho s vodou a používajte na oplachy. Nezabúdajte na dôkladné vysušenie, aby ste nevytvárali živnú pôdu pre šírenie mykózy.

Čajovníkový olej je účinný je aj pri intímnych problémoch. Pozor však, v prvej fáze použite len kozmetiku s jeho výťažkom! Keby vám nezabrala, robte si sedacie kúpele z vody alebo mlieka, do ktorých prilejete čajovníkový olej. Stačia vám 2 kvapky oleja na väčšie množstvo tekutín.

Čajovníkový olej na bradavice
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čajovníkový olej na bradavice

Bradavice nemusíme odstraňovať bolestivým spôsobom, stačí ich postupne vysušiť. Nakvapkajte si priamo na výčnelok 2 kvapky oleja, na ktorý si položíte malý kus textílie. Potom si toto miesto obviažte a vytvorte zábal. Opakujte každý večer, až pokiaľ sa bradavica nedá pohodlne odstrániť.

Pri bodnutí hmyzom

Ďalšie skvelé využitie nájdete pri nepríjemnom hmyze. Či sú to muchy, mravce, včely alebo komáre, čajovníkový olej pôsobí ako účinný repelent. Zmiešajte ho s čistým nearomatickým krémom alebo kokosovým olejom, a takto si ho natrite na odhalenú pokožku.

Ak ste už na pokožke objavili nejaké štípance, neaplikujte na ne priamo čistý čajovníkový olej, lebo by to mohlo spôsobiť väčšie podráždenie. Najprv ho zmiešajte s olivovým olejom (v pomere 1:1), a potom ho niekoľkokrát potierajte okolo rany, až sa tá začne zmenšovať.

Prechladnutia a chrípky

V období chrípok, množiacich sa vírusov, alebo v chladnom počasí môžete čajovníkový olej použiť v aromatických lampách. Výpary spriechodnia vaše dýchacie cesty, a zároveň ich dezinfikujú od všetkých baktérií.

Pomáha to ako prevencia, ale aj v situáciách, keď už na sebe cítite prvé príznaky. Zapáľte si lampu a robte pri nej všetky bežné činnosti, aby sa olej dostal do celého dýchacieho systému.

Čajovníkový olej na vlasy

Pri ekzéme a psoriáze sa často podráždi aj pokožka na hlave. Vtedy musíme hľadať prostriedok, ktorý by zároveň riešil zápal v tejto oblasti. Preto sa odporúča, aby ste si na záver umývania vlasov urobili oplach z vody a čajovníkového oleja. Tento oplach je účinný aj pri lupinách.

Pokiaľ vás trápi seborea, vytvorte si zmes s kokosovým olejom. Vtierajte ju priamo na postihnuté miesta, kým zápal nezačne ustupovať. Prípravok používajte aj pri vypadávaní vlasov. Vlasy budú hustejšie, pevnejšie a lesklejšie vlasy. Bonusom je príjemná vôňa, ktorá vás ochráni pred hmyzom.

tee-tree-olej-na-svrab
Zdroj foto: AdobeStock.com

Masáže pri silných bolestiach

Čajovníkový olej sa využíva aj pri masážach, no nikdy nesmie nahrádzať masážne emulzie. Vždy ho musíte zmiešať s nejakým krémom, a až tak aplikovať na pokožku.

Čajovníkový olej pôsobí najmä pri bolestiach zo zápalu. Vtedy ho postupne vtierajte na postihnuté miesto, čím uvoľníte stuhnuté svalstvo. Olej prináša úľavu aj pri chronických bolestiach, alebo pri svalovici. Zároveň pôsobí ako aromaterapia, takže upokojuje myseľ a navodzuje pohodu.

Kedy a kde ho nepoužívajte?

I keď sa čajovníkový olej popisuje ako všeliek, nemôžu ho používať všetci. Neodporúča sa napríklad u tehotných žien, ktoré by mohli mať neočakávanú reakciu kvôli hormonálnym zmenám.

Opatrní by mali byť aj alergici, ktorí si musia olej aplikovať po malých množstvách, aby otestovali reakciu svojho organizmu.

Všetci ostatní by si mali pamätať, že čajovníkový olej si nenatierame v blízkosti očí. Vtedy spôsobuje silné podráždenie, začervenanie a slzenie.

Zdroje:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-113/tea-tree-oil

https://www.medicalnewstoday.com/articles/262944.php

https://draxe.com/tea-tree-oil-uses-benefits/

https://www.aromaweb.com/essential-oils/tea-tree-oil.asp

Tea Tree olej – 22 tipov na použitie esenciálneho oleja s najsilnejšími antiseptickými účinkami (+ prehľad cien produktov)

https://www.healthline.com/nutrition/tea-tree-oil#section1

https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/tea-tree-oil

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/

https://www.lybrate.com/topic/benefits-of-tea-tree-oil-and-its-side-effects

https://www.doterra.com/US/en/blog/spotlight-tea-tree-oil

https://www.cosmeticsdesign.com/Article/2013/10/22/Synthetic-tea-tree-oil-puts-both-cosmetics-consumers-and-genuine-suppliers-at-risk-producer-claims

Pridaj komentár