Chlieb kedysi a dnes

Chlieb patrí do nášho každodenného života. Hrá, a vždy hral dôležitú úlohu v stravovacom režime Stredoeurópana. U nás sa ním odnepamäti vítali vážení hostia, a až na mizivé percento slovenského obyvateľstva, ktoré z rôznych dôvodov chlieb nejedáva, väčšina z nás ho má natrvalo zaradený v osobnom jedálničku. Je to pochúťka, ktorá nikdy nezovšednie. A má nespočetné množstvo podôb.

 

Tisíc a jedna podoba chleba

Dostupnosť surovín, geografické i spoločenské podmienky ovplyvňovali zásadným spôsobom podobu chleba. Spočiatku sa piekol nekysnutý chlieb – opražené obilné zrná rozdrvili v kamenných nádobách, neskôr rozomleli v mlynčekoch, a zmiešaním s vodou sa pripravila kaša. Z tej už bolo jednoduché na rozpálenom podklade upiecť placky tak, ako to dodnes poznáme z Grécka, Mexika, Indie a ďalších krajín.

 

Pekár vážený i zatracovaný

Povolanie pekára sa v našich zemepisných šírkach, a to nielen v stredoveku, považovalo za veľmi vážené. Chlieb patril medzi základné potraviny bohatých i chudobných. Jeho príprava si vyžadovala zručnosť, dobré zázemie i potrebné suroviny, no pekári to nemali vždy jednoduché. Kvalita surovín bola totiž značne premenlivá, a neoddeliteľnou súčasťou cesta boli drobné kamienky, pozostatok mletia. A tak smoliari s poškodeným chrupom chodievali za pekárom, aby mu opísali svoje strasti z očí do očí, a ukazovali mu zuby na dlani.

 

Aký je dnešný chlieb?

Dnešný chlieb je vďaka moderným technológiám jemnejší, než ten v dávnej minulosti. Vychádza však z rovnakých základov a zo storočiami overených tradícií výroby. Na pultoch predajní dnes nájdeme chleby svetlé, tmavé, toastové, chleby špeciálne ochutené, či pečivo so zdravou vlákninou.

 

Uchovávanie chleba

Pre uchovanie chleba a zachovanie jeho čerstvosti je najlepšie, keď ho zabalíme do bavlnenej utierky, alebo uložíme do prútenej šatky a prikryjeme plátnom. Tieto spôsoby uskladnenia umožnia chlebu dýchať, a uchovajú ho (v závislosti od druhu a kvality) mäkký a chutný 3 až 4 dni.

 

Zamrazenie chleba

Chlieb, ktorý nespotrebujeme, môžeme nakrájať na plátky, ktoré preložíme pergamenovým papierom. Potom ho zabalíme do igelitového vrecka a uložíme do mrazničky. Po vybratí, napríklad po týždni, sa chlieb do hodiny rozmrazí, a je ako čerstvý. Častá konzumácia zamrazovaných potravín však nie je zdravá, a týka sa to aj chleba.

 

Starší chlieb nevyhadzujme

Chlieb, ktorý už nie je mäkký, najlepšie zužitkujeme na hrianky. Aby nám však pri opekaní nenasiakli mnoho tuku, chlieb predtým postriekame trochou vlažnej vody – hrianky budú krehké, a bez zbytočnej mastnoty.

Ďalším dobrým tipom je chlieb opražený vo vajíčku. V tanieri s rozšľahanými vajciami z oboch strán ponamáčame krajce chleba, a tie opražíme na rozpálenom oleji (najlepšie rastlinnom), alebo na masti. Najmä deti, ktorým chlieb v „normálnom“ stave nechutí, veľmi ocenia túto zmenu.

 

Keď chlieb vyhadzujeme pričasto

Chlieb sa dá využiť aj na prikrmovanie domácich zvierat. Ak vy sami žiadne zviera nechováte, a uvedomujete si, že chlieb či pečivo pravidelne končí v smetnom koši, vyhľadajte vo svojom okolí chovateľa, ktorý si poň ochotne príde až k vám.

Zdroj: www.penam.sk, redakčne upravené.

Pridaj komentár