Chrápanie: Ako sa ho zbaviť?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Zažil to už asi každý z nás. Po dlhom dni si ľahneme do postele a tešíme sa na slastný spánok, ale len čo položíme hlavu na vankúš, ozve sa neznesiteľné „pílenie dreva“.

Náš partner či spolubývajúci mal to šťastie a zaspal skôr ako my. A – chrápe.

O tom, že chrápanie je väčší problém, než iba naše prebdené noci, sa dočítate na nasledujúcich riadkoch.

Čo je to chrápanie?

Chrápanie je zvuk, ktorý vzniká vibráciou mäkkých tkanív v hltane (časť hrdla) pri nádychu. Keď spíme, prirodzene klesá napätie a aktivita všetkých svalov; preto sa priechod horných dýchacích ciest zužuje, a odpor prechádzajúceho vzduchu sa zvyšuje.

Ak je nebodaj prítomná ešte ďalšia prekážka, odpor vzduchu sa zvýši natoľko, že vzniká porucha dýchania a nepríjemný zvuk – chrápanie.

Rozlišujeme:

  1. Jednoduché chrápanie – občasné chrápanie v polohe na chrbte. Z času na čas takto chrápe každý. Zapríčiniť to môže aj nádcha, alergia, suchý vzduch v miestnosti či alkohol.
  2. Habituálne (benígne) chrápanie – tzv. primárne chrápanie. Takto chrápe asi 19 % populácie. Človek chrápe každú noc, v každej polohe. Primárne chrápanie nepoškodzuje kvalitu spánku, avšak môže viesť k závažnejším dýchacím komplikáciám.
  3. Syndróm zvýšeného odporu v horných dýchacích cestách – chrápanie s opakovaným prebúdzaním sa. Prebudenie, o ktorom človek nevie, sa môže opakovať za jednu noc aj 100-krát. Množstvo kyslíka v krvi však znížené nie je. Človek trpí zvýšenou únavou, ospalosťou počas dňa a podráždenosťou (pre nedostatok hlbokých štádií spánku). Vyskytuje sa u 10 % populácie.
  4. Syndróm spánkového apnoe – najťažší stav. Typické je opakované zastavenie dýchania, trvajúce 10 a viac sekúnd. Dýchacie cesty sú vtedy úplne uzavreté. Niekedy sa dýchanie nemusí prerušiť úplne, ale zníži sa dychový objem, na menej ako 50 %. O chorobnom stave hovoríme, keď je takýchto epizód viac ako 10 za hodinu.

Na syndróm spánkového apnoe trpia asi 3 % populácie. Skoré rozpoznanie tohto stavu je veľmi dôležité! Dočasné prerušenie dodávok kyslíka totiž býva spojené s:

Prečo chrápeme?

Chrápanie je spôsobené zníženou priechodnosťou dýchacích ciest, ktorá môže mať viacero príčin. Často je to prítomnosť prekážky v horných dýchacích cestách:

  • zväčšené mandle,
  • krivá nosová prepážka,
  • polypy v nose,
  • chronická nádcha,
  • neliečené alergie,
  • astma,
  • zväčšené a ochabnuté mäkké podnebie,
  • iné anatomické anomálie.
chrápanie fajčenie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kto najčastejšie chrápe:

  • muži,
  • tehotné ženy,
  • fajčiari,
  • častí konzumenti alkoholu,
  • ľudia s nadváhou,
  • ľudia so zníženou činnosťou štítnej žľazy,
  • osoby s akromegáliou – ochorenie, ktoré sprevádza nadmerné zväčšenie okrajových častí tela, ako sú ruky, nohy, nos, pery, jazyk (následok porušenej činnosti podmozgovej žľazy – hypofýzy).

Pravdepodobnosť chrápania zvyšuje aj užívanie liekov na spanie a niektorých antidepresív.

Ako zistím, že mám problém?

Pokiaľ nemáme partnera, ktorý by nás upozornil na naše chrápanie, často o tomto probléme ani netušíme. Napovedať nám však môže niekoľko typických príznakov, ktoré sa objavujú, keď chrápanie ovplyvňuje náš dych a množstvo kyslíka v krvi počas spánku:

  • pocit nadmernej únavy,
  • zaspávanie počas dňa,
  • problémy s pamäťou a sústredením sa,
  • ranné bolesti hlavy,
  • podráždenosť a zlá nálada,
  • úzkosť, depresia,
  • nezáujem o sex,
  • impotencia.

Častým nálezom u ľudí s tzv. obštrukčným spánkovým apnoe, keď za prestávky v dýchaní môže prekážka v dýchacích cestách, je vysoký krvný tlak, ktorý neskôr vedie k ďalším srdcovocievnym problémom.

chrápanie v tehotenstve
Zdroj foto: Shutterstock.com

Chrápanie a tehotenstvo

V tehotenstve sa zvyšuje výskyt chrápania u žien, a hoci to na začiatku môže byť roztomilé, tento stav rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Môže signalizovať niektoré problémy u dieťaťatehotenské komplikácie. Štúdie ukazujú, že chrápajúce matky majú zvýšené riziko pôrodu dieťaťa s podváhou, ako aj pôrodu cisárskym rezom.

U žien, ktoré začnú chrápať počas tehotenstva, sa zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja tzv. preeklampsie, pre ktorú je typický vzostup krvného tlaku, opuchov na tele, bolestí hlavy, kŕčov a porúch videnia. Žene môže hroziť riziko poškodenia obličiek, pľúc, pečene, srdcovocievneho systému a mozgu, až kóma. Dieťa môže byť nedostatočne zásobené živinami, keďže placenta už nedokáže plniť svoju funkciu. Stav je nutné monitorovať a riešiť.

O chrápaní neváhajte informovať svojho gynekológa alebo pôrodníka, aby zameral pozornosť na všetky tehotenské riziká, a vedel na ne včas reagovať. Dôležité je hlavne pravidelné meranie krvného tlaku.

Chrápanie u detí a hyperaktivita

Detskí lekári riešia chrápanie najčastejšie medzi 1. a 3. rokom života. Vzhľadom na to, že malé deti majú nízku hmotnosť a úzke dýchacie cesty, aj malá prekážka dokáže narobiť veľké problémy.

Najčastejšou príčinou chrápania u detí sú bakteriálnevírusové infekcie, ktoré vedú k opuchu slizníc, prípadne zväčšeniu mandlí. Deti tak začnú dýchať ústami, a môže sa objaviť chrápanie. Je to však len krátkodobý, prechodný stav.

chrápanie u malých detí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Dôležitý je fakt, že deti na chrápanie nezvyknú reagovať únavou, naopak, začnú sa prejavovať hyperaktívne – únavový syndróm prekonávajú zvýšenou fyzickou aktivitou. Deti môžu byť nervózne, podráždené, a ak chodia do školy, zhorší sa ich sústredenosť, a tým aj prospech.

Ak spozorujete u svojho dieťaťa počas spánku pauzy pri dýchaní, mali by ste preň zabezpečiť prístroj a podložku na monitorovanie dýchania, a celý problém prekonzultovať s detským lekárom.

Ako vyzerá vyšetrenie u lekára

Ak chrápanie ovplyvňuje vaše každodenné fungovanie (v podobe nadmernej únavy, nesústredenosti, problémov v partnerskom živote), hoďte hanbu za hlavu a navštívte svojho ošetrujúceho lekára. Ten vás pošle na ORL vyšetrenie, aby sa vylúčilo chronické ochorenie, alergia, či možná prekážka v dýchacích cestách.

Ak vyšetrenie nič nepreukáže, postúpte o stupienok vyššie – vyhľadajte spánkové laboratórium. Odborníci odoberú pacientovi anamnézu (porozprávajú sa s ním o problémoch, ktoré ho priviedli do ambulancie), vyplnia spolu diagnostické dotazníky. Na Slovensku je sedem štátnych zariadení, kde diagnostiku aj liečbu hradí zdravotná poisťovňa.

Často využívanou metódou je tzv. pulzoxymetria. Na „domov“ vám požičajú špeciálny prístroj, ktorý prostredníctvom snímača – v podobe štipca, ktorý máte počas spánku na prste – monitoruje množstvo kyslíka v krvi a pulzovú frekvenciu. Na základe tohto vyšetrenia vie lekár rýchlo zhodnotiť závažnosť vášho stavu a môže vás objednať na ďalšie vyšetrenie – polysomnografiu.

Pri polysomnografii strávite jednu noc v spánkovom laboratóriu, v špeciálnej, zvukovo izolovanej miestnosti. Ste monitorovaný pomocou elektród, a to od 10 hodiny večer do 6 hodiny ráno. Vo vedľajšej miestnosti je počítačový systém, ktorý vyhodnocuje údaje z elektród:

Po takto strávenej noci možno stanoviť diagnózu a ďalšiu liečbu.

Ako sa zbaviť chrápania

Na chrápanie nedostanete žiadnu zázračnú tabletku. Liečba sa začína úpravou režimu, ktorá zaberá predovšetkým v ľahších prípadoch.

Mali by ste sa vyhýbať fajčeniu a pitiu alkoholu, hlavne vo večerných hodinách. Fajčenie spôsobuje zdurenie krčnej sliznice a vedie k zápalovým zmenám. Alkohol prispieva k uvoľneniu svalstva krku a úst, a zužuje tak priechod dýchacích ciest.

chrápanie príčina
Zdroj foto: Shutterstock.com

Dbajte tiež na spánkovú hygienu a naučte sa ovplyvniť polohu tela počas spánku. Riziková je poloha na chrbte, preto skúste jednoduchý trik: do zadného dielu pyžama si prišite vrecko s tenisovou alebo golfovou loptičkou. Nekomfortný pocit počas spánku vás prinúti, aby ste sa otočili na bok.

Nezabudnite pridať pohyb. Cvičenie spevňuje krčné svaly, čo znižuje pravdepodobnosť zúženia dýchacích ciest. Ak máte nadváhu, chrápanie je ďalší dôvod, prečo zhodiť niekoľko kilogramov.

Každé zníženie hmotnosti o 10 % výrazne znižuje počet páuz, keď sa dýchanie (pre chrápanie) zastaví. Nebezpečná je hlavne obezita typu jablko, pri ktorej sa tuk ukladá do oblasti dýchacích ciest. Ťažké mäkké podnebie v polohe na chrbte zapadne, zúži dýchacie cesty, a vzduch nemôže voľne prúdiť.

V neposlednom rade prediskutujte so svojím lekárom aj užívanie svojich liekov. Hlavne lieky na spanie, typu benzodiazepínov (diazepam, flunitrazepam), vedú k zhoršovaniu prejavov. V prípade nutnosti takejto liečby, ich možno nahradiť za novšie preparáty, tzv. hypnotiká tretej generácie (zolpidem, zopiklon, zaleplon), ktoré neovplyvňujú dýchanie v spánku. Pri alergiách je tiež potrebné užívať lieky.

Pokiaľ táto liečba nezaberie, vo vašej lekárni, výdajni zdravotníckych pomôcok, alebo na internete je k dispozícii niekoľko pomôcok, ktoré účinkujú (s väčším, či menším úspechom) pri chrápaní. Môžete si vybrať, či vám viac vyhovuje sprej, alebo kvapky so zmesou éterických olejov (s obsahom mäty priepornej, eukalyptu či rozmarínu lekárskeho), ktoré zvyšujú prekrvenie a napätie tkanív.

Nie sú však vhodné u detí do 6 rokov, pretože môžu zastavovať dýchanie.

chrápanie prúžok do nosa
Zdroj foto: Shutterstock.com

Existujú aj špeciálne nosové prúžky (podobajú sa na náplasti), ktoré sa nalepia zvonku na nos, čím ťahajú nosné dierky od seba. Na podobnom princípe fungujú vložky do nosa (z plastu alebo kovu), ktoré mierne roztiahnu nosné dierky, a dýchanie nosom sa tak stane oveľa jednoduchším. Taktiež sú dostupné špeciálne prúžky, ktoré sa nasadia na bradu, či rôzne aparáty (často vytvorené na mieru), ktoré bránia otváraniu úst počas spánku a uľahčujú dýchanie nosom.

Operačný zákrok

Keď všetky vyššie spomenuté metódy zlyhajú, posledným riešením môže byť operácia. Ak sú prítomné rôzne anatomické anomálie, ktoré prispievajú k chrápaniu, napr. zväčšené mandle, odporúča sa ich odstránenie.

Ďalším, veľmi častým zákrokom, je tzv. uvulofaryngopalatoplastika – odstránenie mäkkých tkanív v ústnej dutine, ktoré zapríčiňujú chrápanie. V niektorých prípadoch sa odstraňujú aj podnebné mandle.

Operácia sa uskutočňuje pod celkovou narkózou, teda počas nej spíte a necítite žiadnu bolesť. Je úspešná asi u polovice pacientov so spánkovým apnoe, a pri jednoduchom chrápaní až v 90 % prípadov.

Ešte niekoľko týždňov po operácii môže byť dané miesto citlivémierne bolestivé, prípadne sa môžu objaviť problémy s výslovnosťou niektorých hlások.

Liečba spánkového apnoe

Ak vám bolo diagnostikované spánkové apnoe (dýchacie pauzy počas spánku), je nevyhnutné, aby ste dodržiavali vyššie spomenutý liečebný režim. Ten je osvedčený hlavne v ľahších prípadoch.

Pri ťažších stavoch (na základe vyšetrenia v spánkovom laboratóriu) pacient dostáva prístroj – špeciálny ventilátor, ktorý vháňa vzduch do dýchacích ciest cez masku, zabezpečuje trvalý pretlak a udržiava dýchacie cesty otvorené.

chrápanie liečba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Masku musíte mať nasadenú na ústach a nose počas celej noci, čo mnohých pacientov už v úvode liečby odradí. Nepohodlná, v skutočnosti však najefektívnejšia liečba spánkového apnoe vedie k redukcii všetkých príznakov, a hlavne ďalších srdcovocievnych komplikácií. Prístroj v hodnote cca 1.500 eur hradia zdravotné poisťovne.

Z času na čas chrápe každý, a je to úplne normálne. Problém nastáva, keď tento stav obťažuje vás a vašich blízkych.

Pokiaľ sa obrátite na odborníkov a podstúpite všetky potrebné vyšetrenia, riešenia existujú. Uvedomte si, že ide predovšetkým o vaše zdravie!

A je to rozhodne lepší prístup, ako rozdávať všetkým naokolo štuple do uší, keď idete spať.

Autorka študuje na FaF UK v Bratislave

Zdroje: www.nhs.uk

Jakubíková, Jana. Difrenciálna diagnostika chrápania u detí. Pediatr. prax. 2007,6, s.326-328

Redakčne upravené (jam)

Jedna odpoveď na “Chrápanie: Ako sa ho zbaviť?

Pridaj komentár