Neurasténia – o čom muži a ženy neradi hovoria

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Preťažovanie človeka v tvrdej, na výkon orientovanej spoločnosti. Veľa dojmov, ktoré človeka zaplavujú a voči ktorým je takmer bezbranný.

Hektickosť, stres, permanentný pocit, že je toho „príliš veľa“, potlačené pocity, no navonok hra – všetko zvládam.

Pre mnohých z nás každodenná realita. Stres je slovo, ktoré sa stalo samozrejmou súčasťou nášho života. Človek sa síce prispôsobil, ale odcudzil sám sebe.

Svet zameraný na výkon

U bežného človeka takmer neexistuje pracovný deň, kedy by sa necítil vystresovaný, pod tlakom. Ak sa stres stane chronickým, často úplne podlomí naše zdravie a kvalitu nášho života. Stres moderného života môže spôsobiť jednu z najčastejších civilizačných chorôb – neurasténiu.

Čo je to neurasténia?

Hlavným rysom tejto choroby je stav podráždenej slabosti a chronickej únavy. Pacienti s neurasténiou sa veľmi ľahko vyčerpajú, ťažko obnovujú svoje psychické aj fyzické sily.

Neurasténia sa najčastejšie objavuje u mladých mužov a žien, medzi 20.40. rokom života. U detí je zriedkavá, ale žiadna sociálna a veková skupina nie je úplne v bezpečí. Jedným z prejavov neurasténie je narušený intímny život pacienta, ústiaci až do sexuálnych porúch – impotencia, predčasná ejakulácia či frigidita.

Príčiny neurasténie:

  • Silný emocionálny zážitok – rozvod, rozchod, smrť v rodine, prepustenie z práce.
  • Prepracovanosť – dlhodobé a veľké pracovné nasadenie, bez dostatočného odpočinku.
  • Preťaženosť zo štúdia – dlhotrvajúca príprava na štúdium, strach zo skúšok a zlyhania.
  • Syndróm perfekcionizmu – zvýšená zodpovednosť, túžba dosiahnuť maximum v práci, aj v osobnom živote, pocit naliehavosti, že všetky problémy musím vyriešiť okamžite.
  • Trvalé konflikty (doma, aj v práci) – nepríjemné situácie, zneužívanie, šikanovanie, hádky s partnerom, alebo so spolupracovníkmi.
  • Odlúčenie od rodiny a domova.

Príznaky neurasténie – štyri fázy

  1. Ochorenie sa prejavuje najmä únavou, podráždenosťou, poruchami spánku, nočnými morami, nesústredenosťou. Pacienta môže rozrušiť každá maličkosť, ako príliš hlasné zvuky, farby, svetlo, alebo keď s ním chce niekto komunikovať.
  2. Po neúspešných pokusoch, ako si poradiť so svojím stavom sám, pacient vyhľadáva odbornú pomoc. Pociťuje neustály stres, stráca silu, myseľ je vyčerpaná opakovanými myšlienkami. Pridružuje sa agresivita, hnev, pocity bezmocnosti a beznádeje, záchvaty plaču, fyzická nevoľnosť. Pacient je závislý od blízkych, lipne na nich.
  3. V ďalšej fáze nastupuje letargia, apatia, pasivita, nedostatok záujmu o čokoľvek a kohokoľvek, depresia, chuť plakať. Prítomná môže byť až hystéria, či hlboké ponorenie sa do seba a sústredenie sa na seba, čo stav ešte viac zhoršuje. Situácia sa pacientovi môže javiť ako „mimo kontroly“.
  4. Fyzické príznaky tela môžu byť už veľmi nepríjemné – nespavosť, nočné mory, nárast alebo pokles krvného tlaku, bolesti hlavy, žalúdka, závraty, srdcové ťažkosti, strata chuti do jedla, chudnutie, dýchavičnosť. Pridružujú sa aj poruchy v sexuálnej oblasti (u mužov aj žien).
neurastenický syndróm
Zdroj foto: Shutterstock.com

Neurasténia a homeopatia

Homeopatia je výborná alternatíva pre tých, ktorí vyskúšali klasickú liečbu, no cítia sa z nej otupení, alebo ju „berú“ už príliš dlho, a preto hľadajú inú cestu. Vtedy je dobrým riešením klasický homeopat, ktorý predpíše konštitučný liek – liek na mieru podľa konkrétnych príznakov. Psychika je tak liečená jemne, bez vedľajších účinkov.

S diagnózou neurasténia prichádza k homeopatom veľa pacientov. Najčastejšie majú tieto ťažkosti:

  • depresia, úzkosť,
  • sklamanie, zármutok,
  • záchvaty paniky, fóbie,
  • strata sebadôvery,
  • pocity viny,
  • posttraumatický stres,
  • poruchy prijímania potravy,
  • problémy s koncentráciou,
  • hnev,
  • hypochondria,
  • chronická únava,
  • sexuálna dysfunkcia.

Prípady z homeopatickej praxe

Mladé dievča, študentka maturitného ročníka

Jej problémom je vyčerpanosť, nedokáže sa učiť, sústrediť. Pociťuje veľkú únavu, ale nemôže spať. Do školy sa pripravuje každý deň niekoľko hodín. Jej výsledky sú však podpriemerné. Nedokáže si učivo zapamätať. Má obavy, že nezloží maturitnú skúšku, hoci bola vždy dobrou študentkou.

Padajú jej vlasy. Problémy nastali po rozvode rodičov, keď sa museli presťahovať a brat odišiel študovať do zahraničia. Odvtedy má pocit veľkej straty, lebo nič nie je, ako predtým – akoby stratila domov. Stav sa vyvíjal postupne, a teraz už nie je schopná spať ani učiť sa.

Odporúčala som jej homeopatikum Phosphoric acid 200 CH. Prvá zmena, ktorá nastala takmer okamžite, bola úprava spánku. Prvé dni spala veľmi dlho, bola schopná prespať 18 hodín. Ale konečne sa budila plná sily.

Jej vyčerpaný organizmus sa zregeneroval. O niekoľko mesiacov s veľmi dobrými výsledkami zmaturovala a bola prijatá na vysokú školu, ktorú po 4 rokoch aj dokončila. Už nikdy sa u nej neobjavili podobné problémy.

neurasténia sexuálne problémy
Zdroj foto: Shutterstock.com

22-ročný mladík a nepríjemný zážitok

Po kompromitujúcom zážitku na párty má problémy s erekciou a pohlavným stykom. Je to veľmi zodpovedný, pekný študent. Má priateľku. Preto ho to veľmi trápi. Je prísny na seba, ale najmä na iných, až takmer diktátorský.

Po predpísanom homeopatiku Lycopodium 200 CH mi asi o 2 mesiace napísal, že jeho problém už po pár dňoch ustúpil. Veľmi mi ďakoval.

33 ročný muž. Už 5 rokov má zápal prostaty

Trpí veľkou únavou a vyčerpanosťou, fyzickou aj psychickou. Cíti bolesti. V ejakuláte má baktérie. Bral na to veľa liekov a antibiotík, ale problémy pretrvávajú. Preto má problémy už aj s manželkou.

Hlavný problém je extrémna únava. Je aj podráždený, nič ho nebaví. Je trémista, hanblivý. Dvakrát sa rozišiel s manželkou. Bol to jeho jediný vážny vzťah. Už sú spolu 11 rokov. Mal raz zlé obdobie – bol jej neverný. Nefungovalo im to dobre po sexuálnej stránke. Vyhľadával styk s inými ženami. Mal viacero žien, všetky boli staršie, ale s každou bol iba raz.

komplex menejcennosti a strach zo sexuálneho zlyhania. Intímnemu styku sa vyhýba. V rodinnej anamnéze je rakovina lymfatických uzlín. Odporúčala som mu liek Barium fluoratum 200 CH. Pre toto homeopatikum sú typické témy – malosť, neschopnosť, plachosť, skrývanie sa a povrchné sexuálne kontakty. Liek vyriešil zápal prostaty a únava ustúpila.

Použite vybraných homeopatík pri neurasténii

Phosporic acid

Obrovská nervová vyčerpanosťapatia, neschopnosť myslieť alebo sústrediť sa. Zoslabnutí a unavení študenti, preťažení z nadmerného učenia, alebo zo straty telesných tekutín, napríklad po hnačke, krvácaní, zvracaní.

Tento obraz môžeme vidieť napríklad u mladých ľudí, ktorí rýchlo vyrástli a trpia na bolesti v kostiach či akútnu depresiu. Sú bledí, vyčerpaní, majú tmavé kruhy pod očami, veľmi sa potia. Sú ľahostajní, popudliví, nechcú rozprávať, premýšľať, odpovedať, nedokážu sa sústrediť.

Neplačú, sú veľmi tichí. Môžu mať depresiu. Bolí ich hlava. Často trpia nespavosťou a vypadávaním vlasov. Príčinou môže byť emocionálny šok, strata domova, preťaženie zo školy.

lieky na neurasténiu
Zdroj foto: Shutterstock.com

Gelsemium

Ľudia, ktorým odporúčame Gelsemium, sú nesmierne unavení, majú pocit, že ich telo je veľmi ťažké. Majú veľkú trému, túžia po samote. Trasú sa od vyčerpanosti. Tieto príznaky sa obvykle objavujú spolu s úzkosťou a strachom pred verejným vystúpením alebo skúškou. Akútna úzkosť ich úplne ochromí – mentálne aj fyzicky.

Úplne zabúdajú text (okno pri skúške), trasú sa, zadrhávajú sa v reči, nie sú schopní jasne uvažovať. Môžu vyzerať hlúpo. Neplačú. Typická je aj bolesť hlavy – hlava sa zdá ťažká. Nepociťujú smäd.

Aconitum

Aconitum potrebuje človek v stave veľkej úzkosti – má vydesený výraz, vytreštené, sklovito lesklé oči. Ide o náhly stav zúfalstva a strachu, pocit tiesne. Nie je možné ho upokojiť, má pocit, že zomrie. Môže cítiť bolesť a zúfalo kričať.

Argentum nitricum

Najsilnejší príznak tohto homeopatika je túžba po sladkom. Keď klesne glykémia, môže sa rozvinúť stav paniky, zmätenosť, fóbie, úzkosť. Človek sa bojí, že omdlie, alebo že bude mať záchvat na verejnosti. Bojí sa, že stratí nad sebou kontrolu.

Argentum nitricum sa používa pri tréme pred vystúpením, ktorá je často spojená s hnačkou, pri strachu z výšok, lietania, voľného priestranstva (agorafóbia), uzavretých priestorov (klaustrofóbia), strachu prejsť most, zostať osamote, či hovoriť s ľuďmi.

Sepia

Človek v stave Sepie je bez energie, depresívny, citlivý na hluk, plačlivý, popudlivý, rozhnevaný, smutný. Chce byť sám. Cíti ľahostajnosť k vlastným deťom, k svojej rodine, k milovaným ľuďom, k práci.

Sepiu častejšie odporúčame ženám. Môžu to byť vyčerpané matky, ktoré nemajú dostatočnú oporu, alebo ženy vysilené životnými starosťami, ak majú niekoľko detí za sebou. Nechcú od nikoho pomoc, no mozog akoby im prestával fungovať. Podobné príznaky však môžu mať aj veľmi schopné podnikateľky, ktoré veľa pracujú.

neurasténia z prepracovanosti
Zdroj foto: Shutterstock.com

Tento stav sa zlepšuje namáhavou činnosťou, napríklad cvičením, tancom, rýchlym pohybom – naruší sa stáza krvi (krv sa nehromadí, ale prúdi). Najčastejšie fyzické ťažkosti:

  • nevoľnosť,
  • zápaly močového mechúra,
  • návaly tepla,
  • menštruačné problémy,
  • ťažoba nôh, varixy,
  • ochorenia pohlavných orgánov.

Aurum

Ťažké depresie so samovražedným úmyslom. Bipolárna porucha. Pacienti si myslia, že nemajú nádej na uzdravenie. Pokusy o samovraždu kvôli finančnej strate, strate majetku, bankrotu. Týka sa to hlavne ľudí, ktorí veľa investovali do svojho podnikania alebo práce. Najprv peniaze – potom vzťahy. Obchod ovládol celý ich život. Sú to zodpovední workoholici.

Keď sa objavia problémy, upadnú do depresie. Majú kruté, neznesiteľné bolesti. Nespavosť, boja sa, že zošalejú. Sebapreklínajú sa, majú pocit viny, sú podráždení. Boja sa odchodu na dôchodok.

Natrium sulphuricum

Depresívny, nervózny, životom unavený človek. Depresia vzniká po úraze hlavy. Typická je citlivosť na hluk. Takýto človek má pocit, že láska mu je odopretá, nevie si vytvoriť vzťah. Je emocionálne nenaplnený, nedokáže sa z ničoho tešiť.

Pociťuje hlboký smútok, myslí na samovraždu. Cíti sa odcudzený voči svojej rodine, ale nechce jej spôsobiť bolesť. Je citlivý na vlhko, no dobre mu robí čerstvý vzduch. Najhoršie sa cíti ráno.

Poruchy príjmu potravy

Vanadium

Je to účinný liek pri bulímii a anorexii. Obe diagnózy sa týkajú ľudí, ktorí chcú byť veľmi úspešní v tom, čo robia. Túžia po spoločenskom uznaní, sú perfekcionisti, ale stále myslia na to, že zlyhajú. Keď sa im niečo podarí, nálada sa im zlepší, keď neuspejú, nálada poklesne.

Bulímia sa strieda s anorexiou, striedavé bývajú aj nálady. Tieto osoby stále pochybujú, nedokážu sa rozhodnúť. Majú taký veľký strach zo zlyhania, až sabotujú svoju prácu. Často meškajú. Sú úzkostní, trpia na nepokojné nohy a zimomravosť.

Zincum

Takýto človek konzumuje jedlo veľmi rýchlo, doslova sa napcháva. Symptómy sa zhoršujú okolo poludnia. Nasleduje slabosť, čkavka, nevoľnosť a vracanie horkého hlienu (pálenie v žalúdku). Pacient má nepokojné nohy. Víno zhoršuje stav. Je tu sklon ku kŕčom, zášklbom a neurologickým ochoreniam.

neurasténia bulímia
Zdroj foto: Shutterstock.com

Alfalfa

Používa sa na podporu chuti do jedla. Liek je vhodný aj u neprospievajúcich jedincov. Alfalfa sa využíva aj pri mentálnej anorexii alebo bulímii – pomôže nabrať na váhe. Pri dojčení dávame liek matke i dieťaťu. Alfalfa reguluje metabolizmus.

Mužská sexuálna dysfunkcia – najčastejšie homeopatiká

Agnus castus

Mnísi ho používali ako korenie, aby ovládli svoje túžby. Agnus Castus sa predpisuje v mnohých prípadoch oslabenia sexuálnej túžby, impotencie, frigidity, ale tiež na poruchy sexuálnej aktivity kvôli pocitu hriechu.

Objavuje sa strach z pohlavných chorôb, či predčasného starnutia z nadbytku sexuálnej aktivity (veľa sexuálnych partneriek, časté nevery). Človek odmieta dôvernosti, pohlavné orgány sú chladné, ochabnuté, malé, chýba erekcia.

Typický je výtok prostatickej tekutiny. Postihnutý už neverí v uzdravenie, veľa zabúda, nedokáže sa sústrediť. Na emocionálnej úrovni sa objavujú pocity smútku, zúfalstva, roztržitosť a hašterivosť.

Selenium

Liek na fyzické a duševné vyčerpanie po sexuálnych výstrelkoch, duševnej námahe či vážnej chorobe. Je tu obrovská túžba ľahnúť si a spať. Impotencia je spojená so zvýšenou pohlavnou túžbou a lascívnymi myšlienkami. Problémy mohli vzniknúť z vyčerpanosti pri podnikaní. Môže mať sny, že niečo zabudol urobiť.

Pomalá, nedostatočná erekcia s predčasnou ejakuláciou. Nočná ejakulácia z erotických snov, následne slabosť. Zápal prostaty s výtokom spermií. Nezhubné zväčšenie prostaty s odkvapkávajúcim močom. Vypadávanie vlasov a ochlpenia. Zábudlivosť.

Caladium

Používa sa pri závislosti od tabaku. Pacient má tzv. tabakové srdce, zúžené cievy, studené končatiny, vysoký krvný tlak. Impotencia – silná sexuálna túžba, ale chýba erekcia. Pohlavné orgány sú slabé, opuchnuté.

Zdroj foto: Shutterstock.com
Zdroj foto: Shutterstock.com

Silná erekcia prichádza v polospánku, no akonáhle sa zobudí, stratí sa. Zlepšenie nastáva ráno, po odpočinku. Nespavosť, zábudlivosť a citlivosť na hluk. Túžba po pive a extrémne potenie.

Sabal serulata

Strata sexuálnej túžby, impotencia. Zmenšenie pohlavných orgánov, ochabnutosť. Nedostatok túžby – bez erekcie, alebo erekcia rýchlo mizne. Promiskuita a pohlavne prenosné infekcie. Zväčšenie prostaty a rakovina prostaty. Ľahostajnosť k potrebám iných, samotárske osoby, ktoré neznášajú útechu.

Ženská sexuálna dysfunkcia – najčastejšie homeopatiká

Onosmodium virginianum

Homeopatikum na sexuálnu dysfunkciu u oboch pohlaví. Značné zníženie, alebo úplná strata libida. Migrenózne bolesti z námahy očí. Bolesti hlavy z prepracovanosti. Bolesti sa začínajú v záhlaví, sú spojené so slzením na postihnutej strane.

Zlepšenie prichádza po odpočinku a spánku. Môže sa objavovať zmätenosť, neistá chôdza, závrate. Depresie – pacient rozpráva, akoby sa už unavený narodil.

Sepia

Pre ženy, ktoré stratili sexuálnu túžbu. Vyčerpanosť po pôrode, potratoch, hysterektómii. Následky užívania antikoncepcie. Odpor k manželovi – pach partnera jej pripadá odporný. Môže mať bludy o pachoch.

Odpor k dotykom. Ochabnuté orgány v panve, pocit ťahu smerom nadol, akoby všetko malo vypadnúť z malej panvy von – žena si preto prekríži nohy, keď si sadne. Vagína môže byť bolestivá, pri súloži prudké, pichavé bolesti.

Lilium tigrinum

Hystéria, reaktívna depresia a poruchy správania, najmä v predčasnej menopauze. Oslabené pohlavné inštinkty. Svrbenie pohlavných orgánov, pocit tiaže v nich, s ostrými bolesťami. Striedajú sa srdcové, maternicové a hysterické prejavy.

Hlboká depresia a sklon k plaču. Žena nadáva a myslí na obscénnosti. Pritom sa bojí, že nebude spasená, má výčitky svedomia. Vníma veľký rozpor medzi čistotousexualitou – medzi vysokými cieľmi, náboženskými pocitmi, potrebou čistoty na jednej strane, a nehanebnosťou a zmyselnosťou na strane druhej.

neurasténia promiskuita
Zdroj foto: Shutterstock.com

Thuja

Pacientka si myslí, že s jej sexualitou nie je niečo v poriadku, ale nechce o tom hovoriť. Potlačuje svoje pocity, robí veci tajne. Má silné pocity viny. Skrýva svoju pravú tvár, lebo sa považuje za vnútorne škaredú. Je tajnostkárka.

Masturbuje, ale pripadá si odporná. Rýchlo sa unaví, chudne. Intenzívne sa potí, je zimomravá. Má bradavicové výrastky na pohlavných orgánoch.

Vysoký krvný tlak a neurasténia – homeopatická prvá pomoc

Homeopat Ton Jansen vo svojej dlhoročnej homeopatickej praxi vypozoroval, že okrem presne stanoveného, tzv. konštitučného homeopatického lieku (na mieru pacientovi), môže vysoký krvný tlak ovplyvniť aj užívanie bežne dostupných homeopatík. Uvedené lieky dobre fungujú spolu so zmenou jedálnička, resp. čajom na zníženie krvného tlaku.

  • Natrium muriaticum D6 – ak je vysoký systolický tlak (horná hodnota).
  • Kalcium muriaticum D6 – ak je vysoký diastolický tlak (spodná hodnota).

Tam, kde sú obe hodnoty vysoké, použijeme obe homeopatiká – postupne, každý deň v inú hodinu.

Čaj na zníženie krvného tlaku

  • K 2 dielom kvetu hlohu pridáme po jednom diele vňate prasličky, zlatobyle a imela.
  • 2 lyžice zmesi zalejeme 500 ml vriacej vody a necháme prikryté vylúhovať.
  • Do ešte teplého čaju pretlačíme 2 strúčiky cesnaku a necháme postáť.
  • Precedíme a popíjame vlažné ráno i večer.

Rescue Remedy Bachove kvapky – záchranné kvapky

Majú všestranné použitie. Sú neoceniteľné pri udalostiach, ako je panika, strach, zľaknutie sa, nevoľnosť, skúška – tréma, stres, strach z novej školy, nového zamestnania, veľa povinností, očakávaní, nepokoj v rodine.

Reakcie na tieto životné situácie sú u každého človeka iné. Niektorí ľudia sú vystrašení, nekomunikujú, uzatvárajú sa do seba, iní sú agresívni, žiarlia, alebo sa snažia upútať na seba pozornosť. Keď trpíte podobnými problémami, alebo musíte prekonávať určité stresové situácie, Rescue Remedy Bachove kvapky vám pomôžu lepšie zvládnuť aktuálny stav.

Autorka je klasický homeopat

www.tophomeopat.eu

www.komorahomeopatov.sk

Pridaj komentár