Chronická obštrukčná choroba pľúc – ako rozoznať príznaky?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je neinfekčné pľúcne ochorenie. Jeho úskalím je, že v skorých štádiách býva často nerozpoznané.

Prispieva k tomu skutočnosť, že mnohé z počiatočných príznakov, ako je napríklad dýchavica, chronický kašeľ či vykašliavanie hlienov, pacienti často podceňujú a považujú ich za prirodzenú súčasť starnutia, alebo ich pripisujú fajčeniu.

Veľmi dôležitá je však včasná diagnostika ochorenia, aj včasnápravidelná liečba.

vyšetrenie-pľúc-fonendoskopom
Zdroj foto: Shutterstock.com

Roky s nepoznaným ochorením

Chronická obštrukčná choroba síce nemá (najmä v počiatočných štádiách) špecifické príznaky, to však neznamená, že ochorenie nesprevádzajú prejavy, ktoré signalizujú, že niečo nie je v poriadku. Klasickým príznakom CHOCHP je zadýchavanie sa.

Spočiatku sa môže objaviť ranný kašeľ alebo výrazné zadýchanie pri chôdzi po schodoch. Keďže však mnohí tieto príznaky podceňujú, často s nepoznaným ochorením žijú aj roky.

Lekára obvykle navštívia v neskorších štádiách ochorenia, keď sa ťažkosti prehlbujú v dôsledku nedostatočného okysličovania orgánov a celkového zhoršovania stavu.

Takí pacienti sú už často odkázaní na liečbu kyslíkom (pomocou kyslíkového prístroja, v skratke: DDOT – dlhodobá domáca oxygenoterapia), a to aj 1518 hodín denne, čo, samozrejme, významne zhoršuje kvalitu ich života a prežívanie.

obstrukcna-choroba-pluc
Zdroj foto: Shutterstock.com

Chronická obštrukčná choroba: Vzduch ani dnu, ani von

Pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc sú typické časté problémy s dýchaním, chronický kašeľ. Je narušený systém prúdenia vzduchu do a z pľúc. Keď sú pľúca zdravé a fungujú správne, vzduch, ktorý dýchame, sa voľne pohybuje a uvoľňuje.

V pľúcach sa nachádzajú dýchacie trubice. Dýchacie cesty sa rozkladajú do zväzkov vzduchových vakov, nazývaných alveoly.

Keď vdychujeme čerstvý vzduch, ten prúdi cez postupne sa zužujúce dýchacie trubice do vzduchových vakov, kde sa kyslík absorbuje do krvného obehu a prenáša sa do všetkých častí tela.

Vo vzduchových vakov taktiež dochádza k odstráneniu oxidu uhličitého z krvi. Keď vydychujeme, vychádza vzduch s oxidom uhličitým von z dýchacích ciest.

Pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc dochádza k obštrukcii v dýchacích cestách. Keď dýchame, vzduch sa nemôže pohybovať voľne dovnútra a von.

Pri chronickej bronchitíde sú dýchacie cesty zapálené a vytvárajú príliš veľa hlienu, takže sa stávajú úzkymi. Svaly dýchacích ciest môžu tiež dostať spazmus, kŕč.

Pri emfyzéme sa vzduchové vaky a dýchacie cesty stávajú menej roztiahnuteľnými, sú málo elastické. Vzduchové vaky sa pomaly poškodzujú.

Stále menej a menej sú schopné absorbovať kyslík a odstrániť oxid uhličitý. Dýchacie cesty sa zužujú a môžu skolabovať, čím sa zabráni tomu, aby vyčerpaný vzduch vyšiel von z pľúc.

obstrukcna-choroba-priznaky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Keď zadýchavanie nie je normálne

Mnohých pacientov trpiacich chronickou obštrukčnou chorobou pľúc trápi dýchavica. Často ju popisujú ako „hlad po vzduchu“, pocit sťaženého dýchania, nemožnosť dostatočne a zhlboka sa nadýchnuť, ale majú problém aj s vydýchnutím.

Zdravý človek si svoje dýchanie ani neuvedomuje, tak ako si neuvedomuje tlkot srdca. Dýchanie si uvedomíme až vtedy, ak sú s ním nejaké problémy.

Kto by sa napríklad nezadýchal pri behu či rýchlej chôdzi?

Avšak pacientovi s CHOCHP v pokročilejších štádiách ochorenia dýchavica strpčuje každodenný život – zadýcha sa už pri obliekaní alebo umývaní. K zadýchavaniu dochádza preto, že vzduch uviazol pri výdychu v pľúcach.

Typické pri CHOCHP je aj to, že dýchavica sa zhoršuje pri fyzickej námahe a tiež v priebehu času – z roka na rok. Zhoršovanie pritom môže byť postupné, takmer nebadateľné, alebo skokom.

Mnoho chorých s CHOCHP, najmä fajčiarov, však považuje zadýchavanie sa za normálne, a ignorujú ho. Vyhovárajú sa na vek, kilogramy navyše či slabú fyzickú kondíciu. Dýchavica však nemusí signalizovať slabú kondíciu vášho tela, ale slabú kondíciu vašich pľúc.

Keď cítite, že vám takzvane „chýba kyslík“, vyhýbate sa činnostiam, ktoré si dýchanie vyžadujú. A keď sa vyhýbate aktivitám, vaše svaly ochabujú a dýchavica sa ešte viac zhoršuje.

Mnohí ľudia následne pociťujú depresie a úzkosti. Je to začarovaný kruh, avšak správnou a včasnou liečbou a pomocou dychových cvičení sa dá z neho postupnými krokmi vyjsť.

chronicka-obstrukcna-choroba-priznaky-kasel
Zdroj foto: Shutterstock.com

Najhorší z príznakov

Ďalší príznak okrem dýchavice je kašeľ. Môže byť aj suchý, ale úplne typický je však vlhký kašeľ, keď sa v prieduškách tvoria hlieny (spútum).

Kašeľ môže byť spočiatku len občasný, striedajú sa obdobia s kašľom a bez neho, neskôr sú obdobia s kašľom čoraz dlhšie, trvajú mesiace. Kašeľ neustupuje po bežných kvapkách či sirupoch proti kašľu.

Pacienti časté pokašliavanie veľakrát označujú ako najhorší z príznakov CHOCHP. Môže totiž zasahovať do spoločenského života, ako je napríklad návšteva filmov, alebo brániť tomu, aby večer zaspali.

Akokoľvek je takýto kašeľ nepríjemný, má aj užitočnú funkciu – odstráni hlien, ktorý upcháva dýchacie cesty, čo umožní ľahšie dýchanie.

Charakteristické sú aj ranné záchvaty kašľa, ktoré bývajú najintenzívnejšie. Je to tak preto, že kašľový reflex je počas spánku trochu potlačený, čo vedie k nahromadeniu hlienu počas noci. S takýmto produktívnym kašľom ide ruka v ruke vykašliavanie hlienu.

Mnohí fajčiari považujú „fajčiarsky kašeľ“ či ranné uvoľňovanie hlienov (expresívne nazývané chriakanie) za normálne, a nepripisujú mu dôležitosť. Kašeľ nevnímajú ako problém, ale ako bežnú súčasť života fajčiara.

To je dôvod, prečo títo ľudia lekára nevyhľadajú, čo vedie často k významnému oneskoreniu v diagnostike i liečbe tohto závažného ochorenia.

Pacienta k riešeniu svojho kašľa donúti až okolie, keď ich kašľom „obťažuje“ v kostole, divadle alebo spálni.

Ženy často k riešeniu zdĺhavého kašľa prinúti až situácia, že im pri kašľaní uniká moč a so svojím problémom sa vyberú k urológovi.

obstrukcna-choroba-hvizdanie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Obťažujúce hvízdanie

Ďalším zo symptómov Chronickej obštrukčnej choroby pľúc je sipot, alebo pískanie na hrudi. Toto hlasné hvízdanie vzniká pri nerovnomernom prúdení vzduchu zúženým miestom dýchacích ciest.

Príčinou môže byť i prekážka v dýchacích cestách (napr. nahromadený hlien), okolo ktorej vzduch prúdi. Pri nádychu alebo výdychu, vzduch prechádza cez tieto zúžené dýchacie cesty, pričom steny dýchacích stien vibrujú a spôsobujú pískavý zvuk.

Informácie v článku „Chronická obštrukčná choroba pľúc – ako rozoznať príznaky?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Pridaj komentár