Chcete schudnúť? Žuvačka vám v tom nepomôže

Poznáte to. Máte na niečo chuť, no nič doma nemáte, až na žuvačky. V snahe potlačiť chuť na sladké, si vezmete z balíčka jednu, či dve. Bez výčitiek, však sú „bez cukru“.

O pár hodín, si po výdatnom obede doprajete znova tú lahodnú žuvaciu gumu. Opäť bez výčitiek, pretože ste práve videli reklamu, ako vďaka žuvačke skoncujete so zvyškami jedla. A navyše, nechcete mať zubné kazy, tak si večer dáte ešte jednu.

Pozrime sa na to, aké účinky (ne)môžu mať tieto sladkosti.

Žuvačka ako hlavný hrdina v spaľovaní kalórií?

Viaceré výskumy už naznačili, že by mohla existovať súvislosť medzi pravidelnou konzumáciou žuvačiek a udržaním prijateľnej telesnej hmotnosti, resp. jej znížením. Úvahy, že žuvačky by mohli pozitívne vplývať na energetickú rovnováhu a uľahčovať úbytok na váhe, však neboli presvedčivo dokázané.

Je síce pravda, že žuvačky dokážu potlačiť chuť do jedla, znížiť príjem stravy, a zároveň zvýšiť energetický výdaj, no nedokážu podporiť chudnutie. Na druhú stranu, viacerí ľudia tvrdia, že po žuvačke sa cítia viac hladní.

To je pravdepodobne spôsobené tým, že žutie stimuluje vylučovanie žalúdočnej šťavy, čo môže navodzovať pocit hladu. Tento stav je však individuálna záležitosť.

S pocitmi hladu súvisí tiež výber potravín. Logicky, čím sme viac hladní, tým nám je ľahostajnejšie, čo zjeme. Áno, zdalo by sa, že vložením žuvačky do úst, znížime spotrebu nezdravých potravín. Avšak ľudia, ktorí často siahajú po žuvačkách, v konečnom dôsledku jedávajú jedlo, ktoré je menej výživné.

Napríklad, tí z nás, ktorí majú radi žuvačky, menej konzumujú ovocie, a namiesto toho preferujú chipsy a sladkosti. Príčina tkvie pravdepodobne v tom, že mentolová príchuť žuvačiek dáva ovociu a zelenine horkú chuť.

žuvačka čipsy

Čo sa z reklám o žuvačkách nedozviete alebo Nevábne zloženie žuvačiek

Už ste si niekedy prečítali tie miniatúrne písmenká na zadnej strane obalu od žuvačiek? Tiež sa vám nechcelo čítať ten dlhý zoznam až do konca? Nuž, na to, aby žuvačka voňala a chutila podľa deklarovanej arómy, musí obsahovať všetko príslušné.

Nasledujúce riadky zhŕňajú najdôležitejšie ingrediencie, z ktorých sú žuvačky zložené. Niektoré sú bez rizika, iné potenciálne škodlivé, až škodlivé.

Gumová báza

Tento základ sa vyrába zo zmesi surovín, akými sú elastoméry, živice, zmäkčovadlá a plnidlá. Presné zloženie tohto základu, však býva verejnosti utajené ako výrobné tajomstvo, preto nemôžeme s úplnou presnosťou tvrdiť, že je táto surovina nebezpečná.

Farbivá

Oxid titaničitý (E171) je najbežnejšia zlúčenina titánu. Okrem žuvačiek, sa používa tiež pri výrobe cukríkov, želé, džemov, tabletiek, kozmetiky a ďalších. V niektorých článkoch, ktoré sa snažia dehonestovať žuvačky „na celej čiare“, sa píše, že je táto látka karcinogénna.

V skutočnosti však nie sú zaznamenané žiadne škodlivé účinky pri orálnom užití. Samozrejme, pri vyššej konzumácii predstavuje E171 zvýšené riziko alergií, a toto farbivo je preto nevhodné pre deti.

BHT (butylhydroxytoluen, E321)

E321 je jeden z najpoužívanejších antioxidantov v jedlách, konzervant a dochucovadlo mnohých výrobkov. Vyrába sa z vedľajších produktov pri spracovaní ropy.

Síce je v zásade považovaný za bezpečný, no jeho používanie je kontroverzné. Štúdiami na zvieratách bola totiž dokázaná hepatotoxicita (chemické poškodenie pečene) a nefrotoxicita (chemické poškodenie obličiek). BHT pôsobí toxicky aj na vaječníky a pľúca.

Podľa organizácie IARC (Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny), E321 je preukázaným zvieracím karcinogénom. Preto odborníci radia, aby sme sa mu vyhýbali. U senzitívnejších ľudí môže vyvolať alergické reakcie.

žuvačka alergia

Najčastejšie náhradné sladidlá

  • ASPARTÁM (E951) – je 200x sladší, než cukor. Zvýrazňuje arómu a zvyšuje chuť k jedlu.

Existuje veľa štúdií, ktoré podporujú tvrdenia o škodlivosti tohto umelého sladidla. Bolo dokázané, že aspartám môže narušiť metabolizmus niektorých aminokyselín, štruktúru bielkovín, integritu genetického materiálu, aj hormonálnu rovnováhu.

Budú však potrebné ďalšie štúdie, ktoré by skutočne preukázali toxický vplyv aspartámu na ľudský organizmus. Zatiaľ je to látka rozhodne nevhodná pre detitehotné ženy (aspartám sa v tele rozkladá na metanol, ktorý je výrazne toxický pre plod), fenylketonurikov (okrem metanolu sa v tele rozkladá aj na fenylalanin + kyselinu asparagovú) a alergikov.

  • SORBITOL (E420) – cukrový alkohol, vyskytujúci sa v prírode v hroznovom víne, jarabinách, v hruškách, jablkách a ďalšom ovocí. Používa sa predovšetkým ako náhradné sladidlo pre diabetikov.

Oproti cukru je o polovicu menej sladký, čo sa využíva pri výrobe žuvačiek – ako ochrana proti zubnému kazu (baktérie ho menej rozkladajú). Pravdepodobne je to bezpečná látka.

Jeho používanie je ošetrené legislatívou, a preto ak sa vo výrobku nachádza viac ako 10 % tohto sladidla, musí obal obsahovať označenie „Nadmerná konzumácia môže mať laxatívne účinky“.

Sorbitol je totiž z veľkej časti metabolizovaný v hrubom čreve, čo môže spôsobovať plynatosť a hnačky. Tie sa však dostavia až po nadmernej konzumácii (rozumej 1 balíčka žuvačiek).

  • MANNITOL (E421) – cukrový alkohol, ktorý sa nachádza v zeleri, olivách či morských riasach. Priemyselne sa vyrába skvasovaním glukózymaltózy, za pomoci baktérií.

Mannitol je pravdepodobne bezpečná látka. Pri vysokých koncentráciach však môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, plynatosť a hnačky.

  • XYLITOL (E967) – prírodné sladidlo z rastlinnej hemicelulózy (kukurice, malín, sliviek). Nepôsobí negatívne na zuby, čo sa využíva práve pri výrobe žuvačiek.

V bežných dávkach sa považuje za bezpečný. Jeho nadmerná konzumácia vyvoláva rovnaké účinky, ako pri sorbitole.

žuvačka porucha čelustno-spánkového kĺbu

Porucha čeľustno-spánkového (temporomandibulárneho) kĺbu

Tento kĺb sa nachádza medzi dolnou čeľusťou a spánkovou kosťou. S jeho pomocou môžeme otvárať ústa.

Porucha čeľustno-spánkového kĺbu sa prejaví problémami so žuvacími svalmi, bolestivosťou ucha, hlavy a sánky, problémami pri otváraní a zatváraní úst, čo je sprevádzané praskaním a prelupovaním v poškodenej oblasti. Áno, tento stav môže byť zapríčinený (okrem iných vyvolávacích faktorov) nadmerným používaním žuvačiek.

Pozitíva žuvačiek?

V prvom rade nás na žutie žuvačiek lanária zubári. Žuvačky totiž skutočne neutralizujú pH v ústach, čo pomáha znížiť riziko vzniku zubného kazu. Hoci, samozrejme, čistenie zubov je omnoho účinnejšie. Na dosiahnutie účinku, ktorý by sa vyrovnal klasickému čisteniu zubov, musíme žuvať žuvačku bez cukru, a to aspoň 20 minút.

Je tiež dobre známe, že žuvačky sa používajú na zvýšenie pozornosti, napr. počas šoférovania, či učenia. Je preukázané, že žutie reguluje kognitívne funkcie, vrátane bdelosti a výkonu organizmu.

Okrem toho, u starších pacientov bolo dokázané, že zníženie počtu zubov sa viaže na skorší nástup demencie. Tieto zistenia teda naznačujú isté spojenie medzi žutím a udržiavaním pamäti a koncentrácie.

žuvačka chcete schudnúť kognitívne schopnosti

Odporúčania na záver

Ako to už vo výžive býva, nič nie je čierno-biele. Ani žuvačky. Na jednu stranu, si vyberáme žuvačky bez cukru (v snahe vyhnúť sa častejším návštevám zubára), na strane druhu, do seba „tlačíme“ aditíva (prídavné látky, prísady), ktorých použitie je v mnohých prípadoch kontroverzné.

Iste, pri jednej-dvoch žuvačkách, sa nám nič nestane. Problémy však môžu nastať pri nadmernej konzumácii.

Ak teda dokážete spotrebovať jeden balíček žuvačiek každý deň, zamyslite sa, či je to naozaj nutné, a skúste tento zlozvyk (zo stresu?) nahradiť ovocím či zeleninou.

Problémy sa tiež môžu dostaviť pri žutí viac ako pol hodiny. Takže, pozor, nie je to len o množstve. Pokiaľ však patríte k príležitostným „žuvačom na krátke trate“, nemusíte sa ničoho obávať.

Zlaté pravidlá na záver:

  • nesiahajte po prifarbovaných žuvačkách,
  • neponúkajte žuvačky malým deťom (riziko udusenia),
  • žujte iba nevyhnutne dlhý čas,
  • stres sa snažte odbúrať inými spôsobmi.

Tento článok môžete podporiť aj na: http://vybrali.sme.sk/c/Chcete-schudnut-Zuvacka-vam-v-tom-nepomoze/

ZDROJE:

1 http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1038/oby.2011.336/full

2 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21718732; doi: 10.1016/j.appet.2011.06.008

3 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3811075/; doi: 10.1016/j.physbeh.2013.08.013

4 http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199912303412718

5 http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1471015313000123; doi:10.1016/j.eatbeh.2013.01.011

6 http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E171

7 http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E321

8 https://www.aafa.org/display.cfm?id=9&sub=20&cont=285

9 http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E951

10 http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E420

11 http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E421

12 http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E967

13 http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001227.htm

14 http://www.ada.org/en/science-research/ada-seal-of-acceptance/product-category-information/chewing-gum

15 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24371128

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár