Click here! Čo robí liečivé huby liečivými? - Slovenský pacient

Čo robí liečivé huby liečivými?

Zdieľaj
1
|

Liečivé účinky niektorých húb sa pripisujú polysacharidom, ktoré obsahujú. Polysacharidy sú zložené sacharidy, čiže zložené cukry. Cukry sa navzájom viažu rôznymi spôsobmi – môžu vytvárať oveľa väčší počet molekúl, resp.

Liečivé účinky niektorých húb sa pripisujú polysacharidom, ktoré obsahujú. Polysacharidy sú zložené sacharidy, čiže zložené cukry. Cukry sa navzájom viažu rôznymi spôsobmi – môžu vytvárať oveľa väčší počet molekúl, resp. zložitejšie molekuly, ako napr. molekuly bielkovín. Väčšina bielkovín, tvoriacich naše bunky, je viazaných na molekuly cukrov, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri funkcii buniek, v mechanizme príjmu a odovzdávania vzruchov.

 

Ako zdravé bunky bojujú proti rakovine

Naše bunky pokrýva vonkajší plášť, ktorý je tvorený zo scukornatených bielkovín, a ktorý vo veľkej miere ovplyvňuje vzájomné pôsobenie buniek. Polysacharidy liečivých húb zohrávajú významnú úlohu pri podpore tejto interakcie. Ak nastanú zmeny vo vnútornej štruktúre buniek, zmení sa štruktúra vonkajšieho sacharidovo-bielkovinového plášťa. Náš imunitný systém potom poškodené bunky vyhľadá a vyradí, aby predišiel vzniku väčších problémov, napr. rakovinovým zmenám.

Veľká časť rakovinových buniek je totiž schopná vonkajší bielkovinový plášť zmeniť tak, aby zmiatli imunitný systém, a aby organizmus nevyvíjal účinnú imunitnú odpoveď.

Niektoré z polysacharidov liečivých húb sú schopné naviazať sa na nádorové bunky, schované za pozmeneným vonkajším plášťom – istým spôsobom ich označkujú. V dôsledku toho majú nádorové bunky oveľa ťažšiu úlohu „ukryť sa“ pred imunitným systémom. Zjednodušene povedané, proti vzniku nádorových buniek (a rakovinovému ochoreniu) bojuje imunitný systém s pomocou polysacharidov.

.>> Čítajte u nás: Rakovina prostaty – všetko, čo ste nechceli, ale musíte vedieť

Zatiaľ sme iba na začiatku odhalenia presného mechanizmu účinku liečivých húb, ktoré obsahujú polysacharidy. Ich prednosťou sú však aj mnohé iné, veľmi účinné látky: betaglukány, minerálne látky, stopové prvky (draslík, fosfor, železo, zinok, mangán a germánium) a vitamíny (A, B, C, D, E, K).

 

Ujasnime si: Výťažky húb, alebo hubový prášok?

V klasickej čínskej mykoterapii sa vždy vychádza z toho, že liečivé huby sú k dispozícii vo forme sušených húb – nie, ako u nás, vo forme kapsúl a tabliet. Mnohí distribútori liečivých húb ešte aj dnes ponúkajú sušené a drvené huby: prášok, ktorý predávajú vo forme tabliet, kapsúl, alebo ako navážený prášok. Na výrobu prášku usušia celú plodnú časť húb, pomelú ju, a tým sa pokúšajú dostať do organizmu potrebné množstvo polysacharidov. Táto „sporivosť“ je však pochybná, pretože tento spôsob výroby nevylučuje kontamináciu konečného produktu!

V súčasnej mykoterapii sa používajú výťažky, ktoré sú už dávno oveľa účinnejšie, ako prášková podoba. Pri získavaní výťažkov je prvoradým hľadiskom, aby sa účinné polysacharidy získavali v čo najväčšej koncentrácii.

Získavanie výťažkov je technologický postup, ktorý sa skladá z viacerých krokov. Striktný postup je zárukou, že k spotrebiteľovi sa dostanú prípravky s rovnakým obsahom účinných látok, bez prítomnosti škodlivých či toxických látok.

.>> Čítajte u nás: Pri mozgu je dôležité, kde je nádor lokalizovaný

Prvým krokom je vodná extrakcia, čo je klinická (preverovacia) metóda, ktorá je zameraná na odstránenie nestráviteľných bunkových stien húb a chitínu. Nasleduje filtrácia a oddeľovanie vo viacerých krokoch: roztok sa očistí, a zároveň sa zvyšuje jeho koncentrácia. Na záver prichádza sušenie mrazom (tzv. kryomra­zenie), ktoré zabezpečí trvácnosť, a ochráni pred znečistením baktériami.

 

Výhody výťažkov húb oproti hubovým práškom

Na to, aby sme do organizmu dostali potrebné množstvo polysacharidov, by sme museli skonzumovať veľké množstvo húb. Obsah účinných látok pritom nemusí byť vždy zaručený. Pri štandardizovaných výťažkoch však možno obsah potrebných látok presne stanoviť, a teda ich aj dávkovať.

 

Jednoduchý príklad

Ak si zoberieme odporúčanú dennú dávku známeho výživového doplnku, špeciálnej zmesi 4 druhov výťažkov z húb, čo je v priemere 3×2 ks 500 mg (kapsula), táto obsahuje 6×162 mg (972 mg), teda skoro 1 g polysacharidov. Toľko účinnej dávky dostaneme do organizmu v dennej dávke. Na to, aby sme takéto množstvo dokázali dostať do organizmu z húb, majúc na zreteli aj pomer výťažkov, museli by sme jej denne skonzumovať 117 g, čo je 3,5 kg za mesiac.

355 kg húb je možné získať cca 800 – 900 g hubového prášku. Ak by sme chceli dostať do organizmu také isté množstvo polysacharidov z hubového prášku, tak by sme museli mesačne skonzumovať 1 600 – 1 800 kapsúl, čo je v prepočte 55 – 60 kapsúl denne! A nezabúdajme – ešte stále nebudeme presne vedieť, koľko polysacharidov sme skonzumovali! Čiže – 90 g výťažkov stojí oproti 3500 g húb.

Znamená to, že jedna kapsula výťažkov húb obsahuje najmenej 10-krát väčšie množstvo účinných látok, ako jedna kapsula hubového prášku!

 

Tento článok vyšiel v minuloročnom Onko magazíne číslo 3-4. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.


One Response to "Čo robí liečivé huby liečivými?"
  1. Andy Šimka píše:

    napriklad u hlivy je to imunoglukan, a jeho zazracne ucinky, od malicka ma mama ucila na hlivu teraz ked som starsia uprednostnujem skor hlivu imunit s rakytnikom a echinaceou je viac cielena na zdravie

Pridaj komentár

Registrácia
 
 

Vyberáme zo sekcií