Črevotour po juhu Slovenska

(Zdroj foto: FB Europacolon Slovensko)

Odhalenie vyše 150 prípadov rakoviny hrubého čreva, zachránenie týchto životov a pokračovanie celoslovenskej osvety europacolon ČREVOTOUR v slovenskom aj maďarskom jazyku v šiestich mestách južného Slovenska. To všetko priniesla spolupráca pacientskeho občianskeho združenia europacolon slovensko s novými i tradičnými partnermi: spoločnosťou Roche Slovensko, Billa, Eurolab lambda, so Slovenskou poštou… a najmä vďaka osobnému nasadeniu nezištných ľudí a dobrovoľníkov.

Cieľom nového osvetového projektu občianskeho združenia europacolon bolo vzdelávať verejnosť o prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka a poskytovať poradenstvo o včasnom záchyte tohto vážneho onkologického ochorenia, ktoré, žiaľ, má na Slovensku veľmi narastajúcu tendenciu. Priamo do miest aj do predajní sme prišli zákazníkom poradiť, vysvetliť a pomôcť so zdravotnými problémami, ale aj výživou. Na prechádzke obrovskou maketou čreva návštevníci na vlastné oči videli jednotlivé štádiá ochorenia, dozvedeli sa, ako ho možno včas odhaliť a ako mu predísť. Mnohí ľudia prišli k nezvyčajnej expozícii oslovení pozývacím letákom, aby využili možnosť konzultovať svoje problémy so zdravotníkmi pri infopulte v predajni. Mnohým europacoloňáci pomohli aj vyhľadať odbornú pomoc.

Pozornosť aj dedičnému zaťaženiu

Osvetová kampaň s názvom Výživou proti rakovine hrubého čreva – Dve zbrane proti rakovine sú viac než jedna odštartovala 11. októbra na tlačovej konferencii a pred Billou na Bajkalskej ulici v Bratislave. Odtiaľ sa presunula do Komárna (14. až 16. októbra), Štúrova (21. až 23. októbra), Rimavskej Soboty (28. až 30. októbra), Rožňavy (4. až 6. novembra), Nových Zámkov (11. až 13. novembra), a napokon aj do Dunajskej Stredy (18. až 20. novembra). Zúčastnili sa jej aj odborné asistentky výživy, ktoré za pomoci obrovskej makety hrubého čreva vzdelávali ľudí o prevencii kolorektálneho karcinómu a správnom stravovaní vždy v sobotu od 13.00 do 20.00 h pred predajňami.

Záujemcovia dostali k dispozícii letáky v maďarsko-slovenskej jazykovej verzii. Podujatie podporila intenzívna informovanosť v médiách, čo napomohlo zozbierať odvahu ľuďom, ktorí tušili svoje zdravotné problémy a prišli sa k obrovskému črevu poradiť. Prekvapením boli stretnutia s ľuďmi, ktorí nás žiadali, aby sme pomohli presvedčiť lekárov, nech venujú pozornosť aj dedičnému zaťaženiu v rodinách, kde sa táto rakovina vyskytuje už v mladom veku.

Odborníci spolupracujúci s OZ europacolon povzbudili ľudí, že majú nárok v takýchto prípadoch na genetické vyšetrenia i preventívne kolonoskopie. Veľkú popularitu zaznamenali aj naše nutričné asistentky. Pri ich pulte bol značný záujem o výživové poradenstvo s cieľom vyhnúť sa riziku rakoviny, no ľudí zaujímalo aj ako sa stravovať už pri stanovených diagnózach či po operácii.

Pacientske OZ europacolon v spolupráci so svojimi podporovateľmi pripravilo aj zavŕšenie projektu odhaľovania skorých štádií závažného ochorenia, ktoré sa dajú vyliečiť. Projekt Kampaň za Váš život sme pripravili ako pilotný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktorý na Slovensku zatiaľ spoľahlivo nefunguje. Naším cieľom bolo poukázať na to, že záujem zo strany pacientov o preventívne testy je. Treba len správne rozbehnúť pravidelné testovanie ľudí nad 50 rokov, ktorí sú najohrozenejší. Najefektívnejšiu cestu takéhoto boja proti rakovine hrubého čreva už niekoľko rokov uplatňujú v severských a ekonomicky vyspelých krajinách. Osvedčil sa ponukový systém formou zasielania testov poštou až domov a počet pokročilých prípadov rakoviny hrubého čreva začal klesať!

Zachránených vyše 150 životov

Do odvážneho projektu OZ europacolon – neoficiálneho „pilotného“ skríningu (teda včasného záchytu u najrizikovejšej skupiny), sa prihlásilo až 80-tisíc ľudí. Kvôli obrovskému záujmu však nemohla poštová zásielka odísť naraz všetkým, preto testovacie balíčky najskôr dostalo 20-tisíc ľudí. Napokon, vďaka filantropii a osobnému vkladu hlavných predstaviteľov partnerov, mohli zásielky s testom na skryté krvácanie v stolici poputovať až k takmer 60-tisíc obyvateľom. To sa podarilo vďaka finančnej pomoci spoločnosti Billa a uvedomelosti jej zákazníkov, ktorí sa zapojili do SMS súťaže. Výťažok poslúžil na nákup zvyšných testov.

Kľúčovú úlohu zohrala spoločnosť Roche Slovensko, ktorá pomáha od samého začiatku. Aj pri tomto náročnom projekte vyšli v ústrety so zabezpečením celej realizácie projektu včasného záchytu kolorektálnej rakoviny a s nákupom prvej várky testov. Potom sa pridala spoločnosť Eurolab lambda s dodávkou a balením testov bez nároku na zisk, a aj Slovenská pošta, a. s., ktorá zadarmo zásielky zaslala ľuďom až domov.

„Tam, kde sú dobrí ľudia, pochopili našu snahu a otvorili nám dvere aj srdcia – sme im naozaj veľmi vďační,“ vraví Jana Pifflová-Španková, prezidentka OZ europacolon. Vďaka tomu sa napokon podarilo odhaliť a odstrániť až 151 prípadov včasných, a teda liečiteľných štádií rakoviny hrubého čreva! A to sme ešte nezarátali ďalšie dve tretiny testovaných, ktorým sme poslali samotestovacie sady. Veríme, že nezostanú ľahostajní k našej výzve a usmerneniu vedúceho lekára skríningu a člena predsedníctva OZ europacolon MUDr. Rudolfa Hrčku, a dôležité vyšetrenia v prípade pozitivity testov nebudú odkladať.

OZ europacolon vyslovuje vďaku svojim partnerom, ktorí nepovedali NIE záchrane životov ani v časoch krízy. Ich pomoc sa nedá merať slovami, ani peniazmi… Sú to zachránené ľudské životy! Poďakovanie zaznelo i na tlačovej konferencii združenia spolu s informáciou o výsledkoch pre-pilotného skríningu, na ktorej aj generálny a oblastný riaditeľ nového partnera odovzdali predstaviteľom OZ europacolon spomínaný finančný dar – výťažok zo SMS súťaže vo výške 33.000 eur. Na podujatí europacolon oficiálne spustil svoju novú kampaň a osvetu Výživou proti rakovine – Dve zbrane proti rakovine hrubého čreva sú viac ako jedna.

Osveta proti zbytočným úmrtiam

Organizačný tím europacolonu v súčasnosti plánuje presadiť odskúšaný predpilotný skríningový program pre celú krajinu. Program by sa mal spustiť v roku 2011. „Skríning a primárna prevencia sú jednoznačne nevyhnutné pre túto krajinu, najmä preto, že Slovensko vedie smutné prvenstvo vo výskyte tejto rakoviny v Európskej únii,“ vyhlásil na tlačovej besede Patrik Herman, tvár pacientskeho združenia europacolon. Podľa primára MUDr. Rudolfa Hrčku na Slovensku (a tiež v Maďarsku, Česku a Slovinsku) toto ochorenie z rôznych dôvodov prudko stúpa, kým v západoeurópskych krajinách, kde sa osvete venujú viac, už jeho výskyt v populácii začal klesať. Ročne na Slovensku diagnostikujú približne 3600 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka a 1700 ľudí ochoreniu podľahne. Pritom ide o onkologické ochorenie, ktoré je pri včasnej diagnostike dobre liečiteľné. Práve bezbolestný test na skryté krvácanie do stolice dokáže karcinóm odhaliť v štádiu, v ktorom je možné nádor vyoperovať a úplne vyliečiť až u 95 percent pacientov. Dlhodobo bola jedinou nádejou pre chorých štandardná liečba založená na chirurgickom odstránení nádoru, chemoterapii a rádioterapii. V súčasnosti je dostupná tiež cielená liečba, ktorá sa zameriava na oblasť nádoru a nenapáda ostatné zdravé bunky v tele.

Viac vlákniny, menej údenín

Aj pri kolorektálnom karcinóme je najlepšou liečbou prevencia a včasné odhalenie ochorenia, ktoré sa dá ako jedno z mála onkologických ochorení úplne vyliečiť. Podľa odborníkov je možné zmenou životného štýlu a pravidelnými kontrolami zabrániť vzniku tohto onkologického ochorenia až u polovice pacientov. Strava by mala byť bohatá na vlákninu, ale chudobnejšia na živočíšne tuky. Z mäsa sa odporúča najmä hydina a ryby, dôležité je jesť veľa ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov. Ochranný účinok má dostatočný príjem vápnika, ktorého dôležitým zdrojom je mlieko, vitamínov A, C, E a kyseliny listovej z čerstvej zeleniny a ovocia, ďalej selénu, ale aj kávy a zeleného čaju.

Zo stravy je dobré vylúčiť konzumáciu údenín, údeného mäsa, častú konzumáciu červeného mäsa, konzervovaného mäsa a jedál pripravovaných grilovaním a vyprážaním. K faktorom, ktoré prispievajú ku vzniku kolorektálneho karcinómu, radia odborníci taktiež priveľa soli a akrylamid z pripálených obilnín. Teda práve pripálená kôrka a zhnednutie silným prepečením nemusia byť to pravé.

Rizikom je aj konzumácia alkoholu, fajčenie, nadváha, nedostatok fyzickej aktivity a diabetes mellitus. Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka často nebývajú výrazné, preto ich ľudia prehliadajú a do ambulancií prichádzajú neskoro. Zmeny pravidelnosti stolice, hnačky či zápchy, bolesti brucha, veľmi tmavá farba stolice, prítomnosť krvi v nej a ďalšie podobné problémy môžu byť príznakmi kolorektálneho karcinómu. Pre prehliadnuteľnosť symptómov ochorenia sú dôležité pravidelné preventívne prehliadky rizikových skupín. Sem patria ľudia starší ako 50 rokov, ale i mladí ľudia, ktorí mali v rodine túto diagnózu, ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, vaječníkov alebo maternice, ľudia s inými ochoreniami hrubého čreva bez stanoveného veku, diabetici, fajčiari alebo obézni ľudia.

Pridaj komentár