Vši: Ako ich nájsť, aké prípravky používať?

Začiatok školského roka so sebou prináša mnohé radosti, ale aj starosti.

Vaše dieťa prichádza do kontaktu s väčším kolektívom svojich rovesníkov, čo je príčinou premnoženia vší.

Už dlhší čas pozorujete, ako sa vaše dieťa škriabe vo vlasoch?

Príčinou svrbenia hlavy môžu byť rôzne kožné ochorenia, ktoré sa vyskytujú v každom ročnom období. Pokiaľ sa ale intenzita svrbenia deň za dňom zvyšuje natoľko, že dieťa sa musí poškriabať pravidelne, pravdepodobne bude „na vine“ voš detská vo vlasoch.

Základné prejavy

Typické je svrbenie za ušami a na zátylku, kde sa voš detská hromadí práve pre vyššiu teplotu kože. S jeseňou prichádza aj potreba nosenia čiapok, vďaka čomu má voš optimálne prostredie na rozmnožovanie.

U malých detí môže navyše dôjsť k tomu, že si čiapky medzi sebou v škole (alebo škôlke) vymenia…

voš detská

Ako vyzerá voš detská

Voš detská je malý, priesvitný hmyz, ktorého veľkosť sa mení s vekom (dosahuje 0,4 6,4 mm). Má 6 končatín, ktoré slúžia na prichytenie sa o vlasy.

Samičky kladú vajíčka (hnidy) žltkastej až bielej farby, ktoré sa veľmi podobajú na lupiny. Z nich sa za 14 dní vyvinú dospelé vši, schopné klásť nové vajíčka.

Ak je voš „nacucaná“ krvou, mení svoju farbu – z priesvitnej, na tmavo-červenohnedú.

Ako nájsť voš

Hnidy bývajú prichytené pevne vo vlasoch, po celej ich dĺžke. Hneď po vyliahnutí, musí mať voš prístup ku krvi. Bez prísunu krvi, voš po dvoch dňoch hynie.

Práve preto sa dospelá voš nachádza bezprostredne vo vlasoch pri pokožke, v miestach, kde je optimálna teplota na rozmnožovanie.

Kvôli sfarbeniu vší, je jednoduchšie ich spozorovať na tmavších vlasoch.

Čo robiť, ak zistíte, že vaše dieťa má vo vlasoch vši

V prvom rade – treba zachovať chladnú hlavu. Dôležité je, aby ste informovali učiteľky/učiteľov v škole (alebo škôlke) a mamičky ostatných detí, s ktorými boli vaše deti v kontakte. Ide o problém, s ktorým sa už potýkalo takmer každé dieťa, preto sa za tie svoje nemusíte hanbiť.

Ešte v ten deň, si zaobstarajte vhodný prípravok na odstraňovanie vší – je dostupný v každej lekárni. Prípravok si musí aplikovať celá rodina!

Nezabudnite tiež oprať všetko prádlo, posteľné plachtynávleky, minimálne na 60 stupňov, povysávať a vytepovať sedačky (v byte, i v aute).

vši vyčesávanie

Proces odstraňovania vší

Samotný proces odstraňovania vší je pomerne zdĺhavý a treba sa naň vyzbrojiť dostatočným množstvom energie.

Suché vlasy vášho dieťaťa rozdeľte na 4 časti. Cestička od čela k zátylku rozdelí vlasy na dve časti, druhá cestička – od ľavého ucha k pravému – ich rozdelí na ďalšie dve.

Hustým hrebeňom (na odstraňovanie vší) postupne vyčesávame jednotlivé pramienky vlasov – od pokožky hlavy, až ku končekom vlasov. (Hrebeň býva súčasťou balení prípravkov na odstraňovanie vší, ale môžete si ho zakúpiť aj samostatne).

Po každom prečesaní jednotlivých prameňov, ho však vyčistite suchou vatou alebo odličovacím tampónom, aby ste zabránili prenosu parazitov na ostatné časti vlasov.

vši prípravky

Keď sme skončili s vyčesávaním

Následne aplikujeme prípravok na odstraňovanie vší a hníd, ktorý necháme pôsobiť po dobu, ktorá uvedená v príbalovom letáku. Čas pôsobenia jednotlivých prípravkov sa pohybuje od 10 minút, až po 8 hodín.

Odporúča sa zachovať uvedenú dobu pôsobenia na obale, a ani dlhšie pôsobenie prípravkov nevadí, nie je však zaručený lepší účinok.

Po uplynutí doby pôsobenia, šampón z vlasov opláchnite, a opäť prečešte vlasy (spôsobom uvedeným vyššie).

Po siedmych dňoch celý postup (vrátane aplikácie prípravku) zopakujete, aby sa zabránilo opätovnému rozšíreniu vší z neudusených hníd.

vši lekáreň prípravky

Aké prípravky na odstránenie a usmrtenie vši detskej sú dostupné na trhu?

Na Slovensku sú bežne dostupné tri liekové formy prípravkov: šampóny, spreje a séra. Vši usmrcujú buď udusením, alebo chemicky (insekticídy). Insekticídy nie sú vhodné pre deti do 3 rokov, ani pre dojčiace a tehotné mamičky.

Vši je takisto možné udusiť minerálnymi olejmi (propylénglykol, benzylalkohol, penetrol) alebo silikónmi (dimetikón).

Podávanie minerálnych olejov a silikónov deťom mladším ako 6 mesiacov, je nevhodné.

Svrbenie, začervenanie kože a podráždenie očí, nie je pri ich používaní nič nezvyčajné.

Nežiaduce účinky po aplikácii prípravkov na vši

Ak sa prípravok na vši dostane do očí vášho dieťaťa, okamžite ho vymyte vlažnou vodou. Po chvíli štípanie ustúpi. Vhodné je aj dôkladné vyumývanie vlasov od šampónu, aby ste predišli začervenaniu.

Dĺžka začervenania závisí od citlivosti dieťaťa na prítomné látky. Vysušenú a začervenanú pokožku vlasov môžeme regenerovať šampónom s pantenolom, alebo aj kokosovým olejom.

vši svrbenie

Svrbenie a začervenanie môže pretrvávať 2 až 4 dní. Ak začervenanie neustupuje, je vhodné navštíviť lekára.

Svrbenie navyše nemusí ustúpiť hneď, pretože môže byť podmienené psychicky, alebo kvôli novovyliahnutým hnidám.

Ako sa chrániť?

Ak bolo vaše dieťa v kontakte so zavšivavenou osobou, ale vši sa u neho nepotvrdili, môžete použiť spreje so zložkami odpudzujúcimi vši, tzv. repelenty. Na prevenciu proti všiam môžete použiť aj zápar z orecha kráľovského alebo anízu.

Zápar pripravíte zaliatím jednej čajovej lyžičky nadrvenej byliny štvrťlitrom vriacej vody. Na odpudenie vší je vhodná aj čajovníková silica, z ktorej sa pripravuje voda na vlasovú pokožku, keď sa pridá 10 kvapiek čajovnikovej silice do 250 ml šampónu.

Na záver pár mýtov o vši detskej, ktoré nie sú pravdivé:

  • vyskytuje sa najmä u detí so slabšími hygienickými návykmi,
  • „chytia“ ju len deti,
  • „nejde“ na farbené vlasy,
  • prenáša sa aj z domácich zvierat,
  • je nositeľkou ochorení,
  • prežíva len na jeseň a v lete,
  • dokáže preskočiť z hlavy na hlavu.

Autorka je farmaceutka

Redakčne upravené a krátené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár