Dlhodobé dojčenie. Áno alebo nie?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Názory, ako dlho dojčiť dieťa, sa v priebehu desaťročí výrazne menia. Napriek vedomostiam o tom, aké dôležité je pre bábätko materské mlieko, sa s tlakom na „odstavenie“ v určitom veku sa stretávajú mnohé slovenské mamičky.

Ako dlho dojčiť?
Naozaj už po veku 6 mesiacov nemá dojčenie pre dieťa prínos?
Ako súvisia dojčenie a psychika?
Je pravda, že ak dieťa neodstavíte, bude chcieť prsník stále?

Dlhodobé dojčenie sa u nás stále nepovažuje za normálne, a neraz ani za vhodné. Napriek tomu, že opak je pravda. Preto by mali mamičky vedieť, že na dojčení nie je nič dobré alebo zlé: dojčenie je prirodzený, fyziologický spôsob výživy dieťaťa do doby, keď ono samo prestane mať o materské mlieko záujem.

Ako dlho dojčiť, a čo je „normálne“?

Ak dieťa musí dostávať inú formu starostlivosti a výživy, než akú mu dokáže poskytnúť dojčenie, prináša to so sebou vždy rôzne riziká. To, čo označujeme ako „dlhodobé dojčenie“, je v skutočnosti „normálne dlhé dojčenie“. Dieťa sa môže chcieť, a pravdepodobne aj bude chcieť dojčiť aj po 2,5 roku svojho života. Len minimálne množstvo detí sa po tomto „termíne“ prirodzene odstaví – väčšina sa dojčí aj v ďalšom období (priemerne do 3. – 4. roku života).

Niektoré mamičky jednoducho dojčiť nemôžu. Najčastejšie kvôli liečbe iných stavov.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Existuje horná hranica dojčenia?

Neexistuje žiadna horná odporúčaná hranica dĺžky dojčenia, po ktorej je už každý ďalší deň len akýmsi bonusom. Aj dojčenie po 2,5 roku je pre dieťa dôležité. Poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko, obsahujúce nutrične hodnotné látky, probiotiká, ktoré pomáhajú črevnej mikroflóre, aby správne fungovala, látky na vyzrievanie čreva a ďalších orgánov, látky podporujúce správny rozvoj imunitného systému dieťaťa (aby sa ubránilo rôznym ochoreniam), kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky.

Pritom – množstvo materského mlieka, ktoré dvaapolročné dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko!

Ktoré mlieko je pre dieťa kvalitnejšie?

Materské mlieko môže byť významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 2,5 roku života, a stále je omnoho kvalitnejšie, ako kravské, či umelé mlieko. Materské mlieko je nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa.

Psychika a telesný vývoj dieťaťa

Mali by sme pochopiť, že dojčenie je viac, než len materské mlieko. Samotné satie z prsníka napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov a podnebia.

Tým vplýva na postavenie zubov, a následne aj na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života.

Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje tiež postavenie iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napríklad veľkosť nosových štrbín, postavenie hltana a tak ďalej.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dojčenie a rozvoj mozgu

Dojčenie je mimoriadne dôležité pre rozvoj mozgu dieťaťa. Pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a prežívanie bolesti.

Z týchto dôvodov je dojčenie jednoduchý a rýchly spôsob, ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo. Upokojujúcu funkciu dojčenia mamička najviac ocení v nepríjemnom čase choroby, či rastu zubov dieťaťa – vtedy je mrzuté, ubolené, a stáva sa, že dojčenie je to jediné, čo dieťa upokojí, či uspí.

Dieťa vie

Pri dlhodobom dojčení je pre matku úžasné sledovať, ako sa dieťa postupne osamostatňuje. Preto by sa malo dieťa samo rozhodnúť, kedy ukončí dojčenie: keď je na to pripravené, alebo je dostatočne zrelé, aby ľahšie životné situácie riešilo bez pomoci matky.

Predstava, že sa tak nikdy nestane, že to nikdy neurobí, a preto musíme dieťa v určitom veku odstaviť, vychádza z nedostatku skúseností a praktických príkladov z okolia.

Dohoda medzi matkou a dieťaťom

Rozhodnutie o ukončení dojčenia by malo byť výsledkom „vzájomnej dohody“ dieťaťa s matkou, s ohľadom na ich situáciu. Aj Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčiť tak dlho, ako to vyhovuje matke, aj dieťaťu.

Prebraté z www.mamila.sk.

Redakčná úprava (taj, jam, sab)

Pridaj komentár