Dohoda o voľnom obchode RCEP ohrozuje cenovo dostupné lieky z Indie

Dillí/Ženeva/Praha/Bratislava  – Medzinárodná humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc, spustila v uplynulom týždni celosvetovú kampaň, ktorou sa snaží podporiť Indiu, aby nepodľahla silnejúcemu nátlaku zo strany USA, Japonska, Švajčiarska a , na zmenu patentových zákonov. Tá by zásadne ovplyvnila schopnosť Indie vyrábať cenovo dostupné lieky, od ktorých sú závislé milióny ľudí po celom svete.

Začiatok kampane súvisí so zahájením ďalšieho kola vyjednávaní o obchodnej dohode RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) v japonskom Kjóte.

India – lekáreň sveta

Viac než 80 % liekov, ktoré používajú vo svojich projektoch Lekári bez hraníc na liečbu HIV, pochádza z Indie. Pomocou indických generík, liečia Lekári bez hraníc aj ďalšie choroby, ako je tuberkulóza a malária. India navyše vyrába cenovo dostupné verzie liekov na neprenosné choroby, ktoré by inak boli pre rozvojové krajiny úplne nedostupné.

Aj z tohto dôvodu Lekári bez hraníc označujú Indiu za „lekáreň sveta“, keďže má patentové zákony, ktoré jej umožňujú výrobu lacných generík.

„Ako lekári, sme závislí od liekov a očkovacích látok, vyrábaných v Indii – bez nich nemôžeme robiť svoju prácu. Nemôžeme preto stáť bokom a ticho pozorovať, ako sa ľuďom v našich projektech, či inde, uzatvára prístup k život zachraňujúcim liekom. Zraky celého sveta sa teraz obracajú k Indii s obavami – či naďalej zostane „lekárňou sveta“. Radi by sme Indii v tejto rozhodujúcej chvíli vyjadrili čo najsilnejšiu podporu,“ vyhlásila Dr. Joanne Liu, medzinárodná prezidentka Lekárov bez hraníc.

generikum-India
India disponuje množstvom špičkových vedcov. V USA je každý štvrtý výskumník pôvodom z Indie.

Oproti iným krajinám, indické zákonodarstvo prísnejšie nastavuje pravidlá pre to, ktorý liek si zaslúži nový patent, a ktorý už nie. Uvoľnenie patentov zvýšilo konkurenciu medzi výrobcami generík, a súčasne spôsobilo pokles ceny liekov na HIV, keď v priebehu desaťročia, spadli až o 99 % – z pôvodných 10 000 dolárov, na súčasných 100 dolárov!

Americká vláda, silno sa opierajúca o farmaceutickú lobby, nielenže tlačí na Indiu, aby zmiernila svoje patentové normy, ale núti ju tiež zaviesť taký regulačný liekový systém, ktorý spája registráciu liekových prípravkov s ich patentovým stavom (tzv. patentové väzby). Zdá se, že indické ministerstvo zdravotníctva o tejto zmene vážne uvažuje.

Ďalší vplyvný hráč, Japonsko, sa zase snaží presadiť niekoľko právnych dohôd, ktoré by umožnili farmaceutickým spoločnostiam neustále predlžovať svoje monopoly, a to drobnou úpravou existujúcich liekov. Táto prax je vo farmaceutickom priemysle známa ako „evergreening“.

V roku 2006 švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis priviedla indickú vládu k súdu, krátko potom, ako jej bola zamietnutá žiadosť o patent na liek proti rakovine. Spoločnosť Novartis iniciovala zmenu patentového zákona, no o sedem rokov neskôr, v júni 2013, svoj boj u Indického najvyššieho súdu prehrala. USA, EÚ, Švajčiarsko a Japonsko však úsilie o zmenu indických patentových zákonov nateraz obnovujú.

„Desí nás pomyslenie, že by nadnárodný farmaceutický priemysel mohol uspieť a zničiť konkurenciu v podobe generík z Indie, a že by zisk zvíťazil nad záchranou ľudských životov,“ vyjadruje obavu Leena Menghaney, riaditeľka kampane Access, Lekárov bez hraníc v južnej Ázii.

Zdroj: Lekári bez hraníc 

Redakčne pripravil jam

Titulná fotografia: Tádž Mahál (v indickom štáte Uttarpradéš), shutterstock.com

Pridaj komentár