Dračia krv: Hojivá živica z tropických stromov. Potvrdili sa jej liečivé účinky?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Dračia krv (Sangre de Drago) je prírodná živica z viacerých druhov tropických stromov. Domáce obyvateľstvo ich nazýva aj „dračie stromy“.

Pomenovanie „krv“ vzniklo kvôli tmavočervenej farbe, a tiež preto, že živica je vlastne krvou rastlín.

Dračiu krv hľadajme v stromoch, ktoré sa nazývajú dracény a krotóny, či v druhoch Pterocarpus a Daemonorop.

Aké zdravotné výhody má dračia krv?

Čo hovoria štúdie o dračej krvi?

Má dračia krv vedľajšie účinky?

Kto by nemal dračiu krv užívať a prečo?

História Dračej krvi

Živica zo stromov sa v trópoch používa tisíce rokov, a to na rôzne účely. Informácie o liečivých schopnostiach živice sa dostali aj k starým GrékomRimanom. Živicu uznávali aj v Indii, v Číne a na Strednom východe.

Okrem liečebných a preventívnych účinkov, mala živica využite v mnohých oblastiach, napríklad ako farbivo či kadidlo. To preto, že má silnú, sladkastú vôňu, ktorá pripomína vanilku zmiešanú s korením.

Dračia krv sa vyskytuje aj v niektorých prírodných farbách a lakoch.

Dračia krv je dodnes nevyhnutnou súčasťou šamanistických a duchovných rituálov, resp. čarodejníckych náboženských kultov, ako voodoo, wicca alebo hoodoo.

Dračia krv: Na čo sa používa?

Využitie dračej krvi sa postupom času menilo, dnes ju používame najmä pri tráviacich problémoch. Kedysi dračej krvi pripisovali aj iné schopnosti – verilo sa, že zaceľuje rany a lieči dýchacie cesty. A čo na to dnešná veda?

Veda potvrdila účinky dračej krvi pri/proti:

  • pri vredoch,
  • pri cukrovke,
  • pri hnačke,
  • proti patogénom,
  • proti zápalom,
  • proti rakovine.
dračia krv liečivé účinky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dračia krv na vredy

Účinok dračej krvi pri vredoch, najmä tých vonkajších, potvrdila štúdia z roku 2015. Vedci pracovali so živicou, ktorá patrila stromu z druhu Daemonorops draco. Tento druh je dnes bežným komerčným zdrojom výživových doplnkov s dračou krvou.

Iná štúdia, z roku 2011, zase preukázala, že tropická živica pomáha pri diabetických vredoch. Avšak v tomto prípade bola dračia krv len jednou zo zložiek bylinnej masti.

Ako používať masti a krémy?

Na lokálny, vonkajší vred naneste masť alebo krém. Účinná je aj tinktúra, no treba ju zriediť s vodou. Držte sa pokynov, ako sú uvedené na obale alebo letáčiku!

Antimikrobiálne schopnosti dračej krvi

Červená živica má cenné antimikrobiálne vlastnosti – chráni pred patogénmi, ako sú baktérie, huby a vírusy. Niektoré z nich dokáže aj zabiť, pokiaľ sa už objavili.

Jedna laboratórna štúdia z roku 2011 potvrdila antibakteriálne schopnosti živice zo stromu Dracaena cinnabari. Vďaka tomu sa živica začala používať ako konzervačná látka v potravinách.

Aj ďalšie štúdie preukázali antibakteriálne vlastnosti živice.

Dračia krv nenahrádza antibiotiká!

Napriek týmto zisteniam, nepodľahnite pokušeniu. Používať dračiu krv ako náhradu za odporúčanú liečbu pri infekciách, sa neodporúča! Dračia krv nie je náhradou antibiotík, ktoré vám predpísal lekár!

dračia-krv-na-co-je
Zdroj foto: AdobeStock.com 

Dračia krv proti hnačke

Už od staroveku používali dračiu krv pri zlom trávení, takisto pri hnačkeúplavici. Tento efekt potvrdili viaceré výskumy. S najväčšou pravdepodobnosťou je to opäť zásluha antimikrobiálnych vlastností dračej krvi. Odborníci však pripomínajú, že potrebujeme ďalšie skúmania.

Dračia krv na zápaly

Dokáže dračia krv skutočne zabojovať proti zápalom? Niektoré výskumy to potvrdzujú, napríklad štúdia z roku 2017. Dôkazy však nie sú dostatočné, pretože sa týkali len dvoch zdrojov dračej krvi, a to Daemonorops draco a Dracaena draco.

Je vysoko pravdepodobné, že doplnky výživy s dračou krvou majú antioxidačné výhody. Avšak, poznáme aj mnoho potravín, najmä ovociazeleniny, kde nájdeme dostatok antioxidantov.

Dračia krv proti cukrovke

Ani v tejto oblasti nie je výskum ešte ukončený. Existujú však náznaky, že dračia krv je podpornou terapiou pri cukrovke, pôsobí proti nej aj preventívne. Štúdia z roku 2013 preukázala efekt živice proti cukrovke, ale bola realizovaná len na zvieratách.

Pozitívne výsledky potvrdila aj ďalšia laboratórna štúdia. Oba spomínané výskumy používali živicu zo stromov rodu Dracaena. Zatiaľ však nie je dokázané, že dračia krv zabraňuje cukrovke, alebo ju lieči. Mnohí odborníci však vyjadrili nádej.

Dračia krv proti rakovine

Existuje predpoklad, že dračia krv má reálny protinádorový potenciál – už len vďaka svojim silným antioxidačným vlastnostiam. Jedny laboratórne testy to potvrdili, no treba ešte doplňujúce skúmania.

Je užívanie dračej krvi bezpečné?

Vo všeobecnosti – ÁNO. Doposiaľ je hlásených len málo vedľajších účinkov. Na druhej strane – nikto vám nepodpíše dekrét o stopercentnej bezpečnosti tohto doplnku výživy.

Dodnes totiž nie je dostatok údajov o vedľajších účinkoch dračej krvi. Neexistuje ani žiaden výskum, ktorý by potvrdzoval bezpečnosť dračej krvi počas tehotenstva alebo dojčenia (či už pre matku, alebo dieťa.

Radšej teda – NIE.

Môžem sa dračou krvou predávkovať?

Hoci neexistujú žiadne správy o predávkovaní sa, opatrnosť je vždy namieste. Dračiu krv kúpite vo forme kapsúl s práškovým obsahom, ako alkoholový extrakt, či ako tinktúru.

Pri vonkajšom použití tinktúry, si najprv kvapnite na kožu malé množstvo rozriedeného prípravku. Takto si overíte reakciu kože. Vždy si však overte hodnovernosť výrobcu.

Pre koho je dračia krv nevhodná?

Štúdia na zvieratách z roku 2011 ukázala, že určité druhy dračej krvi riedia krv (Daemonorops draco a Dracaena cochinchinensis). Ak teda užívate lieky na riedenie krvi, neužívajte súčasne dračiu krv.

Ďalšie súvislosti medzi dračou krvou a liekmi nie sú nateraz známe. Vyhľadajte lekára a konzultujte s ním užívanie výživového doplnku.

Podčiarknuté a zrátané

Dračiu krv už veľmi dávno začali používať naši predkovia z iných končín planéty. Bola pre nich významným doplnkom výživy. Teraz sa však naplno rozbehôi výskumy, ktoré pomaly potvrdzujú pozitívne vlastnosti dračej krvi.

Potenciál dračej krvi je nepopierateľný. Na druhej strane, výrobky z dračej krvi nesmú byť náhradou za odbornú liečbu – ani nenahrádzajú lekára, ktorý zostáva „prvou voľbou“ pri riešení akéhokoľvek zdravotného problému.

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/dragons-blood#researched-benefits
  2. https://journals.lww.com/hnpjournal/Abstract/2015/01000/Sanguis_Draconis__Daemonorops_draco___A_Case.8.aspx
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110007452
  4. https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-11-13
  5. https://www.ingentaconnect.com/content/doaj/23095288/2013/00000001/00000002/art00009
  6. https://www.ajol.info/index.php/ajtcam/article/view/130712
  7. https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.jnatprod.7b00039
  8. https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-13-71
  9. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110007804
  10. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-30/dragons-blood

Pridaj komentár