Druhý trimester tehotenstva: Dieťa už má tváričku a váži 1 kilogram

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Druhý trimester sa počíta od 13. do 27. týždňa gravidity. Po neľahkých troch mesiacoch tehotenstva sa konečne dočkáme úľavy. Hormóny sa po úvodnej „hojdačke“ stabilizujú, tráviace problémy ustúpia.

Na čo sa v tomto období pripraviť?

Ako rýchlo rastie môj plod?

Áno, správne ste pochopili, je to už plod – žiadne embryo!

Aké má pocity budúca mamička?

Potešujúcou správou je ústup nevoľností, aj hladina hormónu šťastia je na vrchole. Ale nájdu sa i negatíva. Pomaly, ale isto sa nezmestíte do bežného oblečenia, tehotenstvo už veru nezatajíte.

Pokiaľ ešte stále trpíte zvracaním a nadúvaním, prehodnoťte svoju životosprávu. Doprajte si viac vlákniny, predovšetkým z listovej zeleniny. Problémy so spánkom sú bežné u mnohých žien, no najvhodnejšia je poloha na boku.

Mali by ste vedieť, že po 21. týždni tehotenstva má plod čoraz menej priestoru na pohyb. Preto síce necítite pohyby často, ale sú intenzívnejšie – plod je silnejší. Tlak maternice na vnútorné orgány vás núti častejšie močiť, niekedy sa objavuje zápcha alebo pálenie záhy.

druhý trimester tehotenstva pálenie záhy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako rastie plod?

V prvých týždňov druhého trimestra rastie plod rýchlejšie, formuje sa tvárička dieťatka. Vystupuje brada, ušká, stále zatvorené oči sa priblížia viac k sebe. Pokračuje vývoj pohlavných orgánov, utvárajú sa hlasivky.

Telíčko má už základ kostry a začína pracovať nervový systém. Dieťatko v tomto období veľa „trénuje“: nacvičuje si dýchanie, ale aj vystieranie nožičiek (to je to kopanie). Dieťa má už aj svoj jedinečný otlačok prsta.

V 17. týždni tehotenstva nadobúda váš potomok prvotnú schopnosť termoregulácie. Produkuje tiež vlastné žalúdočné šťavy, ktoré mu pomáhajú pri vstrebávaní plodovej vody. V črevách sa hromadí smolka – prvá stolica. Koža začína vylučovať maz, čo je opäť ochrana pred plodovou vodou.

Po 21. týždni dozrievajú spoje a nervové bunky, intenzívne sa rozvíja mozog. Dievčatkám sa tvaruje pošva, chlapcom začínajú zostupovať semenníky. Zafarbuje sa očná dúhovka.

Od 24. týždňa tehotenstva je dieťatko oficiálne uznané za životaschopné, aj keď nemá ešte zrelé niektoré orgány (najmä pľúca) a má len slabučký imunitný systém.

Koncom druhého trimestra meria dieťa 33 až 37 centimetrov a váži okolo 1 kilogramu.

Komunikujte so svojím dieťatkom

Plodová voda je výborný nosič zvuku. Ak sa budete dieťatku teraz prihovárať, ľahšie a rýchlejšie ho budete vedieť upokojiť po narodení. V tomto období vás už dieťatko dokáže vnímať – vašu náladu, aj váš psychický stav.

Kedy pocítite prvé kopkanie?

Každá mamička sa veľmi teší na moment, keď prvýkrát pocíti, že dieťatko je skutočne tam a že sa mu darí. Prvorodičky cítia prvé pohyby plodu približne v 20. týždni tehotenstva, tie, ktoré už rodili, aj skôr. Niektoré matky tento pocit prirovnávajú k motýľom v brušku, bublinkám, či k plávajúcej rybke. Onedlho si to nezameníte za nič iné.

druhý-trimester-tehotenstva-vyšetrenia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Aké vyšetrenia vás čakajú?

  • 13.16. týždeň. Bežná tehotenská poradňa – meranie krvného tlaku, tepu, váženie, kontrola moču (na výskyt bielkovín). Na zásadnejšie vyšetrenia je väčšinou ešte priskoro.
  • 16. až 20. týždeň. Biochemický screening, vyšetrenie hodnôt voľného beta-hCG, E3 a AFP. Znížená hladina AFP signalizuje riziko Downovho syndrómu, zvýšená poukazuje na riziko poškodenia neurálnej trubice. V prípade, že sa ukáže zvýšené riziko, mali by ste podstúpiť presnejší test – amniocentézu.
  • 18. až 22. týždeň. Podrobný ultrazvuk na odhalenie vrodených vývojových chýb plodu. Zisťuje sa tiež uloženie placenty. Ak budete mať šťastie, možno vám dieťatko odhalí aj pohlavie.
  • 24.28. týždeň. Vyšetrenie hladiny glukózy v rámci oGTT (orálny glukózovo-tolerančný test). Test na tehotenskú cukrovku.

Ako sa zmení váš sexuálny život?

Aj v tejto oblasti pocítite zmeny. Mnoho žien zisťuje, že ich milostný život sa po otehotnení stal ešte vzrušujúcejším a sexuálna túžba stúpla. Zažívajú intenzívnejšie vyvrcholenie ako predtým.

Vychutnajte si špeciálne „prekrvenie“ a kontakt s partnerom. Samozrejme, najdôležitejšie je zdravie dieťaťa. Vyhnite sa akrobacii a prudkostiam.

Stravovanie v druhom trimestri

Zásady zdravej stravy platia naďalej. Kamkoľvek pôjdete, hoci len na chvíľu, vždy si so sebou berte vodu a niečo pod zub. Zdravé keksy, ovocie, na paličky nakrájaný tvrdý syr. Nemusíte jesť veľa, ale nikdy nesmiete cítiť veľký hlad, lebo práve z toho niekedy vyplynú nevoľnosti.

Čo ešte posilní váš organizmus:

  • tučné ryby,
  • biele mäso,
  • zelenina (hlavne tá zelená),
  • strukoviny,
  • uvarené vajíčka.
druhý trimester tehotenstva strava
Zdroj foto: AdobeStock.com

Môžem športovať?

To je otázka na vášho gynekológa. Ženy, ktoré majú bezproblémové tehotenstvo a pravidelne cvičili už predtým, môžu pokračovať pod vedením odborníka. Jedným z odporúčaných cvičení je tehotenská joga, ktorá vás dokáže pripraviť aj na pôrod.

Máte obavy? Pozrite sa, čo vám ponúka UNION!

V druhom trimestri tehotenstva si už začínate uvedomovať zodpovednosť za svoje dieťa, ktoré o chvíľu príde na svet, s čím „ruka v ruke“ idú rôzne obavy. Našťastie, existujú projekty, ktoré vám vrátia pocit istoty a podporia zdravie vášho dieťatka.

Zdravotná poisťovňa Union ponúka budúcim mamičkám a ich ratolestiam zaujímavé výhody. Možno neviete, že Union je prvá slovenská zdravotná poisťovňa, ktorá deťom preplatí doplatky za lieky, a to v neobmedzenej výške. Ďalšie výhody nájdete tu: https://www.union.sk/vyhody-pre-mamy.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

Jedna odpoveď na “Druhý trimester tehotenstva: Dieťa už má tváričku a váži 1 kilogram

Pridaj komentár