Drunkorexia: Keď alkohol nahrádza normálnu stravu

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Drunkorexia je relatívne nový pojem, s ktorým ste sa pravdepodobne ešte nestretli. Ide o moderný a veľmi nebezpečný trend, keď ľudia vynechávajú alebo odmietajú stravu, len aby si mohli večer dopriať viacej alkoholu.

Drunkorexia je zmes dvoch chorôb – alkoholizmusanorexia – do ktorých môže toto správanie prerásť. Najohrozenejší sú študenti strednýchvysokých škôl, no výnimkou nie sú ani ženy a muži v zrelom veku.

Čo je drunkorexia?

Drunkorexia sa skladá z dvoch slov – prvým je „drunk“, čo v angličtine znamená opitý. Poukazuje to na začínajúci sa alkoholizmus. Zvyšok výrazu skracuje diagnózu „anorexia“, čo je porucha príjmu potravy, kam môže tento trend tiež prerásť.

Ako vieme, anorexia spočíva v odmietaní potravyskreslenej predstave o svojom tele. Vedci hovoria v tomto kontexte aj o bulímií, keď alkohol na prázdny žalúdok dopomôže človeku k zvracaniu.

Kombináciou dvoch chorobných konaní – nesprávne stravovanie a nadmerné pitie – vzniká drunkorexia. Ide o pochybnú metódu „kontrolovania“ vlastnej váhy. Napriek svojej nebezpečnosti, drunkorexia zatiaľ neexistuje ako lekársky termín – aj preto ju nie je možné riadne diagnostikovať. Drunkorexia dostala svoje meno v podstate iba od médií, niekedy sa tiež používa pojem alkorexia.

Ako sa zo mňa stane drunkorektik?

Existuje 2 hlavné motivácie, pre ktoré sa môžeme stať drunkorektikmi.

  1. Nepretržité počítanie kalórií, resp. energetického príjmu. Predovšetkým ženy si „šetria“ kalórie, ktoré sa nachádzajú v pestrej strave, aby si mohli večer dopriať o niekoľko pohárikov vína viac. Myslia si, že potom nepriberú. Ide však mylnú a nebezpečnú predstavu, keďže víno neobsahuje potrebné nutričné hodnoty, ako napr. v bežnej strave. Dlhodobá absencia hodnotných výživových látok časom spôsobuje závažné zdravotné problémy.
  2. Šetrenie finančných prostriedkov. Ohrození sú predovšetkým stredoškolskí a vysokoškolskí študenti. Tí sa snažia ušetriť čo najviac peňazí, aby si večer mohli dovoliť alkoholické nápoje, ktoré mnohokrát nie sú najlacnejšie. Celý deň tak dokážu jesť napríklad tzv. vifonky (sáčkové polievky), ktoré obsahujú minimálne množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny či bielkovín. Vo večerných hodinách je už mladý organizmus hladný, a aj preto sa študent rýchlejšie opije. Alkohol rýchlo prejde prázdnym žalúdkom do tenkého čreva, začne sa okamžite vstrebávať do organizmus, a teda oveľa rýchlejšie zaúčinkuje.
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Mediálny tlak na štíhlu postavu

Prvé správy o drunkorexii pochádzajú z Ameriky. Čoraz častejšie sa však môžeme stretnúť s rovnakým správaním aj v západných krajinách, vrátane Slovenska. Stačí sa opýtať študentov, ktorí žijú na internátoch. Práve študenti sa totiž musia naučiť hospodáriť s peniazmi, ktoré dostali od rodičov, alebo ktoré si zarobili na brigádach. A odolať tlaku partie, to nezvládne každý. Celodenne ušetrené peniaze tak miniete na alkoholové večierky.

Drunkorexia však nie je nebezpečenstvom len pre študentov. Pochybné internetové stránky nás denno-denne zasypávajú novými diétnymi kúrami, ktorým prepadávajú aj dospelé/zrelé osoby, ženy i muži. Televízne stanice a módne časopisy nám navyše ukazujú vypracované a chudé telá tínedžerov, ale aj „moderných“ matiek, ktoré preferujú „zdravý“ životný štýl.

Bezmedzná túžba po dokonalom tele môže človeka priviesť k nezdravému až chorobnému chudnutiu. Ak k tomu pridáme vedomosť, že alkohol obsahuje prázdne kalórie, jedinec si navečer smelo objedná pár pohárikov alkoholu „nad normu“, niečo ako výdatnú večeru.

Najohrozenejšie osoby:

  • študenti stredných a vysokých škôl, ktorí žijú na internátoch a privátoch,
  • dievčatá vo veku 12 – 20 rokov, teda v období puberty a adolescencie, keď nastávajú prirodzené biologické zmeny tela,
  • ženy a muži v dospelom veku, ak chorobne túžia po štíhlej línii.

Drunkorexia môže vyvolať tieto zdravotné a psychické problémy:

  • rôzne duševné poruchy,
  • krátkodobé i dlhodobé problémy s koncentráciou, zhoršená schopnosť rozhodovania sa,
  • zvýšené riziko násilia pod vplyvom alkoholu,
  • sexuálna dysfunkcia,
  • nepravidelná menštruácia,
  • závislosť od návykových látok,
  • otrava alkoholom a cirhóza pečene,
  • metabolické choroby, napríklad cukrovka,
  • nepriaznivý vplyv na hydratáciu a udržanie minerálov a živín v tele,
  • celkové zhoršenie akademického výkonu.
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo robiť, aby vás neovládla drunkorexia?

Nájdite si strednú cestu

Ak viete, že sa večer chystáte na párty či oslavu, nevynechávajte jedlo. Pitie alkoholu na prázdny žalúdok môže mať neblahé dôsledky pre vaše zdravie.

Odporúčanie: Počas dňa jedzte niekoľkokrát, radšej malé porcie. Zabezpečíte si dostatok výživných látok a v noci vás neprepadne hlad.

Poznajte svoje limity

Keď už sa rozhodnete piť alkohol, riaďte si svoj príjem. Uvedomte si, že alkohol ovplyvňuje konanie, rozhodovanie aj myslenie.

Upozornenie: Čím viac alkoholu vypijete, tým horšie dokážete ovplyvniť, čo sa stane. Majte prehľad o tom, koľko a čoho ste popili. Striedajte nealkoholické a alkoholické nápoje, a popritom pite dostatok vody.

Vyberajte si, čo budete piť

Ak už chcete mať pod kontrolou energetické hodnoty, neobmedzujte sa v pestrej strave. Pokiaľ si nedokážete sami zrátať, koľko je optimálne množstvo, poraďte s odborníkom na výživu.

Odporúčanie: Každý alkohol obsahuje iné množstvo kalórií či cukrov. Niektoré miešané nápoje a druhy piva majú oveľa viac kalórií, ako by ste očakávali. Napríklad Plzeň neobsahuje žiaden cukor.

Pravidelne cvičte

Veľa študentov uvádza, že po nástupe do vysokoškolských lavíc, sa prestali venovať pohybovým aktivitám, ktoré mali dovtedy radi.

Odporúčanie: Ak si zvolíte obľúbenú pohybovú činnosť, či už ide o plávanie, tenis alebo jógu, snažte sa o pravidelnosť. Pohyb vám pomôže pri udržiavaní fyzickej kondície i psychickej pohody.

Ak si neviete poradiť sami, vyhľadajte odborníkov

Pokiaľ ste si všimli na sebe, alebo na svojich príbuzných či priateľoch príznaky drunkorexie, oslovte odborníkov – psychológa, psychiatra, terapeuta, ktorý sa špecializuje na poruchy príjmu potravy, výživového poradcu, trénera. Zachytiť problémy v zárodku, to je tá najlepšia stratégia.

Vedeli ste, že…

  • 30 % mladých ľudí vo veku 18 – 24 rokov vynecháva jedlo, aby si mohli dopriať viac alkoholu?
  • 30 % mladých žien, ktoré majú problémy s alkoholom, majú súčasne poruchu príjmu potravy (anorexiu, bulímiu…)?

Zdroje:

https://www.eatingdisorderhope.com/blog/drunkorexia-signs-symptoms-and-prevalence-on-college-campuses

https://www.sciencedaily.com/releases/2011/10/111017171506.htm

Pridaj komentár