Dubová kôra: Spoznajte jej účinky. Vyskúšajte čaj alebo kúpeľ na nohy

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Už naši prapredkovia vedeli, že čaj z dubovej kôry je dobrý proti hnačke, prechladnutiu, pomáha pri kašli, stimuluje chuť do jedla, zlepšuje trávenie a potláča zápaly.

Na výrobu liečivých prípravkov sa používa kôra z viacerých druhov dubu. Spôsobov, ako a kedy sa dubová kôra používa, je niekoľko. Okrem čaju sa robí odvar, nálev, krémy, gél, tinktúra.

Prinášame vám dôležité poznatky o jednotlivých spôsoboch užívania dubovej kôry, a tiež informácie, kedy by ste ju nemali užívať.

Čaj z dubovej kôry

Najčastejšie sa dubová kôra používa vo forme čaju. Čaj z dubovej kôry obsahuje množstvo minerálov, vitamínov a živín, vrátane vitamínu B12, železa, vápnikazinku, horčíka, draslíka. Dá sa povedať, že čaj celkovo posilňuje zdravie, no najčastejšie sa užíva na tráviace ťažkostizápaly ústnej dutiny, resp. zapálené, opuchnuté a bolestivé ďasná.

Domorodí Američania zvykli žuť kôru z dubu, aby predišli ochoreniam zubov ďasien. Taníny, ktoré dubová kôra obsahuje, dokážu zničiť baktérieinfekcie. Dnes sa neodporúča žuť kôru z dubu, ale čajové výplachy si môžete pokojne robiť.

Okrem už spomínanej hnačky a podpory slabého trávenia, čaj z dubovej kôry podporuje zdravie žlčníka a znižuje riziko vzniku žlčníkových kameňov. Čaj, respektíve odvar môžeme použiť aj zvonku, nielen vnútorne. Pomáha pri hojení popálenínopuchov, znižuje zápal pokožky, zmierňuje bolesti svrbenie.

Stačí na pokožku priložiť látku namočenú v odvare. Tento postup je vynikajúci pri bodnutí hmyzom, ale aj pri herpese.

Ako pripravíte čaj z dubovej kôry

Či si kúpite vrecúškový alebo sypaný čaj – na oboch máte vždy návod na prípravu. Vrecúškový stačí zaliať horúcou vodou a nechať lúhovať 5 8 minút. Najdôležitejší je však výber kvalitného čaju. Odporúčame organický čaj, balený vo vrecúškach, ktoré neobsahujú nežiaduce chemikálie a toxíny.

Príprava odvaru a nálevu

Ak odvar používate zvonku, alebo ako prísadu do kúpeľa, stačia 2 hrste alebo 150 g kôry na 1 liter. Kôru treba 10 minút povariť, aby sa rozpustili triesloviny, ktoré majú liečebný účinok.

Okrem odvaru si môžete pripraviť aj nálev, ktorý sa používa pri zápalových ochoreniach análnej a genitálnej oblasti (vo forme kúpeľov, výplachov a obkladov). 2 3 polievkové lyžice dubovej kôry  zalejte 0,5 l vriacej vody a nechajte 25 minút vylúhovať. Následne nálev sceďte.

Nezabudnite na to, že všetky prírodne čaje, odvary a nálevy treba použiť čerstvé. Odvary a nálevy môžete nahradiť aj tinktúrou, ktorú rozmiešate v primeranom množstve vody.

dubová kôra kúpeľ na hemoroidy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Sedací kúpeľ z dubovej kôry

Príprava kúpeľa vám zaberie len pár minút, no účinky potrvajú podstatne dlhšie. Sedací kúpeľ z dubovej kôry je vhodný pri hemoroidoch, vtedy sa odporúča približne polhodinový kúpeľ. V prípade, že si z nejakého dôvodu nemôžete urobiť kúpeľ, prikladajte si ešte teplý odvar na dané miesta. Stačí namočiť kúsok vaty do odvaru a priložiť.

Sedací kúpeľ z dubovej kôry sa používa aj pri omrzlinách, dezinfekcii tela, či proti poteniu.

Masť, krém a gél z dubovej kôry

Na trhu existuje niekoľko druhov krémov, gélovmastí z dubovej kôry – podľa problému, na ktorý sú určené. Tieto prípravky pomáhajú pri hemoroidoch a kŕčových žilách, upokojujú pálenie a svrbenie, regenerujú pokožku a znižujú zápal.

Masti, krémy a gély z dubovej kôry chránia pred voľnými radikálmi, podporujú mikrocirkuláciu krvi. Prípravky si vyberajte podľa problému, ktorý chcete riešiť. Rovnako platí, že treba dbať na overeného výrobcu, aby produkt neobsahoval zbytočnú chémiu.

Pozor pri precitlivenosti na súčasti prípravku! Nepoužívajte tieto prípravky, ak máte poranenú pokožku či otvorenú ranu!

Dubová kôra na nohy

Krém, respektíve gél s výťažkom z dubovej kôry je skvelý spôsob, ako si ošetriť nohy po kúpaní v bazéne, použití verejnej sprchy, alebo po návšteve sauny. Krémy a gély ochraňujú pokožku pred nebezpečnými mikroorganizmami, ktoré sa na týchto miestach vyskytujú, navyše majú jedno plus – minimalizujú pot a udržiavajú pokožku dlhý čas suchú. Zbavíte sa tak nepríjemného zápachu na niekoľko dní.

Krémy a gély môžete použiť aj po dlhej chôdzi, či po dlhom státí.

Vedľajšie účinky, na ktoré treba myslieť

Ako každý liek, aj ten prírodný môže mať vedľajšie účinky a kontraindikácie. V prípade, že dubovú kôru užívate kvôli hnačke počas 3 – 4 dní, je zvyčajne bezpečná. Avšak, pri dlhšom užívaní môže vyvolať vážne vedľajšie účinky: žalúdočnéčrevné problémy, či poškodenie obličiekpečene.

Ak si dubovú kôru aplikujete na kožu, používajte ju maximálne 23 týždne, nikdy nie dlhšie! Rozhodne ju nepoužívajte na poškodenú pokožku, tobôž na otvorené rany!

Pamätajte si tiež, že na prípravky z dubovej kôry môžete mať alergiu. Preto ak spozorujete alergickú reakciu, vyhľadajte čo najskôr lekára.

Ak máte alergiu na aspirín, nepoužívajte prípravky z dubovej kôry!

dubová kôra čaj
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy sa vyhnúť dubovej kôre?

V prípade týchto zdravotných problémov dubovú kôru a prípravky z nej nepoužívajte, alebo sa najprv poraďte so svojím lekárom:

  • ochorenie srdca,
  • vysoký krvný tlak,
  • poškodená pokožka,
  • hypertónia svalov,
  • vysoká horúčka alebo silná infekcia,
  • problémy s obličkami,
  • ochorenia pečene,
  • tehotenstvo alebo dojčenie.

Pozor:

Svetoví odborníci sa zhodujú na jednom: Aby bola dubová kôra považovaná za hodnoverný „liek“, sú potrebné vedecké štúdie a ďalšie dôkazy. V každom prípade – ak váš problém pretrváva, alebo sa zhoršuje, treba navštíviť lekára.

Základné problémy, ktoré pomáha liečiť dubová kôra:

  • prechladnutie,
  • horúčka,
  • kašeľ,
  • hnačka,
  • zápal priedušiek,
  • strata chuti do jedla,
  • tráviace problémy,
  • popáleniny a uštipnutie hmyzom,
  • preležaniny,
  • hemoroidy,
  • bolestivé nohy, kŕčové žily,
  • bolesť a opuch pokožky, úst, hrdla, pohlavných orgánov a análnej oblasti.

Viete, že…?

  • ….staré národy verili, že najskôr bol stvorený strom a človek z neho vyskočil? Dub bol posvätný pre Židov, Grékov, Rimanov, Germánov, Keltov Gálov. Plody duba – žalude, tvorili hlavné jedlo severských kmeňov. Toto jedlo sa stalo symbolom plodnosti a nesmrteľnosti.
  • …aby bola dubová kôra vhodná na liečebné použitie, musí byť mladá, hladká a zberaná najlepšie na jar? Potom ju treba vysušiť pri teplote do 50 stupňov Celzia a rozomlieť alebo posekať.
  • …dubová kôra zafarbí veci nahnedo, či hnedo-ružovo? Takže, ak si robíte sedací kúpeľ, myslite na to, že môže zostať zafarbená aj vaňa, uteráky, spodná bielizeň. Na sedací kúpeľ použite väčší lavór. Aj prikladané obklady vám môžu zafarbiť svetlé oblečenie, preto radšej voľte tmavé.

Pridaj komentár