Epidurálka pri pôrode – kedy o ňu požiadať?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Epidurálna anestézia je najpopulárnejší a najúčinnejší spôsob tlmenia bolesti pri pôrode.

Je to však pomerne invazívna metóda, ktorá so sebou nesie určité riziká.

Čo by ste o epidurálke mali vedieť ešte predtým, ako sa pre ňu rozhodnete?

Čo je epidurálna anestézia?

Ide o injekčné podanie silných liečiv proti bolesti (najčastejšie fentanylsufentanil, prípadne morfín) a anestetík (znecitlivujúcich liečiv – bupivakaín, lidokaín, chlórprokaín) do epidurálneho priestoru.

Výsledkom je znecitlivenie spodnej časti tela a dočasné prerušenie vedenia nervových vzruchov, ktoré sú zodpovedné za vnímanie bolesti pri pôrode.

Aby sme pochopili, kde presne sa epidurálny priestor nachádza, musíme si povedať niečo o anatómii miechymiechového kanála.

Miecha je chránená tromi obalmi – tvrdá plena, pavúčnicacievnatka. Tvrdá plena je vonkajší obal miechy, a priestor medzi ňou a stavcami sa nazýva epidurálny.

Ten obsahuje korene miechových nervov, ktoré nám – ak sme pod vplyvom anestézie – nevysielajú do mozgu informáciu o bolesti.

Kedy sa epidurálna anestézia podáva?

Najvhodnejší čas na podanie epidurálky nastáva, keď je krčok otvorený na 34 cm a činnosť maternice je pravidelná. To určuje pôrodník. Pri neskoršom podaní hrozí nedostatočný účinok.

Avšak, existujú štúdie, ktoré hovoria o spomalení pôrodu, ak sa epidurálka podá príliš skoro. V súčasnosti sa preferuje podávanie epidurálky vtedy, keď o ňu žena zažiada, pokiaľ je zrejmé, že ju bude potrebovať.

Ako sa epidurálna anestézia podáva?

Procedúru vykonáva anestéziológ. Ešte predtým vám zmeria tlak, pulz, teploturýchlosť tepu srdca plodu. Potom vás požiada, aby ste ohli chrbát najviac, ako to ide – buď v sede (na stoličke), alebo v ľahu (s kolenami pritiahnutými k hrudi).

negatíva epidurálky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Lekár dezinfikuje priestor okolo drieku a pichne vám lokálne anestetikum na znecitlivenie danej oblasti. Do epidurálneho priestoru zavedie ihlu, najčastejšie medzi 3.4. driekový stavec.

Cez túto ihlu vloží katéter (tenkú hadičku) a ihlu vyberie. Katéter ostáva na mieste – práve cezeň vám dlhodobo podávajú liečivá. Koniec katétra sa leukoplastom prilepí na plece alebo chrbát.

Zavádzanie ihly a katétra môžu sprevádzať nepríjemné pocity, nemalo by to však bolieť. Ak cítite bolesť alebo pocit podobný elektrickému šoku, okamžite to oznámte anestéziológovi, pretože katéter môže tlačiť na koreň nervu, a v tom prípade vám ho musia zaviesť nanovo.

Očakávajte aj zavedenie kanyly (tenkej hadičky) na podávanie liečiv do žily (v prípade komplikácií). Vykonáva sa to aj z ďalšieho dôvodu – aby vám cez kanylu mohli podávať tekutiny. Súčasne vás napoja na monitor, ktorý sleduje tlak, pulz, teplotu, kontrakcie a ozvy plodu.

Typy epidurálnej anestézie

Používajú sa 2 základné typy. V závislosti od nemocnicelekára sa môžu objavovať rozdielne dávky a kombinácie liečiv.

Regulárna epidurálka

Do epidurálneho priestoru sa opakovane (katétrom) podáva zmes liekov proti bolesti a na znecitlivenie. Typická je znížená citlivosť na kontrakcie a znížená citlivosť brucha a nôh. Preto by ste po regulárnej epidurálke nemali chodiť, keďže hrozí riziko úrazu.

Kombinovaná spinálno-epidurálna (CSE) anestézia

Nazýva sa aj mobilná epidurálka. Používa sa menšia dávka anestetík, v kombinácii s analgetikami. Keďže nervový prenos nie je úplne blokovaný, CSE uľavuje od bolesti s menším znecitlivením, a aj pocit ťažkých nôh bude slabší ako pri regulárnej epidurálke.

Ďalšou výhodou CSE je, že cítite kontrakcienutkanie tlačiť (počas druhej fázy pôrodu). Cit v nohách ostáva čiastočne zachovaný, takže môžete aj chodiť, hoci sa to väčšinou neodporúča.

Nevýhodou je, že dochádza k prepichnutiu tvrdej pleny, s čím sa spájajú častejšie úporné bolesti hlavy.

epidurálka pri pôrode
Zdroj foto: Shutterstock.com

Aké pocity nastávajú po podaní epidurálky?

Cieľom epidurálky je odstránenie bolesti, bez ovplyvnenia činnosti maternice. Preto pri správnom podaní a správnej dávke jednotlivých liečiv ostávajú kontrakcie zachované, avšak žena ich už nevníma, resp. vníma tlak, ale nie bolesť.

Najskôr vám podajú tzv. počiatočnú dávku. Už o pár minút by ste mali cítiť znecitlivenie tela (od miesta vpichu smerom nadol) a zmiernenie bolesti. Môžete mať pocit ťažkých nôh a komplikovanejšie nimi pohybovať.

Plný účinok sa dostaví asi po 10 20 minútach. Ten trvá približne 60 – 90 minút, preto sa zhruba každú hodinudve podáva nová dávka. V prípade kombinovanej epidurálky môže úľava od bolesti trvať až 8 hodín.

Novinkou v aplikácii epidurálky je použitie tzv. epidurálnych infúznych púmp, keď sa dávky liečiv podávajú konštantne, v malých množstvách, namiesto zaužívaných 60-90-minútových intervalov. Zabraňuje sa tak náhlemu odozneniu účinku a znižujú sa nežiaduce účinky.

Po zavedení katétra – a vždy po podaní anestetika – musíte zostať 1530 minút vo vodorovnej polohe. Potom si môžete zvoliť akúkoľvek polohu. Pri niektorých typoch epidurálok však budete musieť ostať v posteli a nebudete sa môcť voľne pohybovať.

Môžete mať ťažkosti s močením, keďže anestetikum niekedy ovplyvní nervy močovej sústavy. Pri týchto ťažkostiach vám môžu zaviesť do močovej rúry katéter (na vyprázdnenie močového mechúra).

Čo sa deje po ukončení epidurálnej anestézie?

Znecitlivenie obyčajne trvá ešte 12 hodiny po vytiahnutí epidurálneho katétra. Znecitlivenie sa však postupne vytráca, obnovuje sa cit v nohách a normálna činnosť močovej sústavy. Návrat citlivosti môžu sprevádzať pocity štekleniamravčenia. Dojčenie je po epidurálke povolené.

Dôležité upozornenie!

Ak cítite postupujúce znecitlivenie alebo slabosť v nohách po viac ako 3 hodinách od odstránenia epidurálneho katétra, okamžite to hláste anestéziológovi!

epidurálka cena
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy by vám nemali podať epidurálku:

  • ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi, alebo užívate lieky na zníženie zrážania krvi (napríklad warfarín, heparíny),
  • ak máte nedostatok krvných doštičiek,
  • ak krvácate,
  • ak ste v šoku,
  • ak ste alergická na lokálne anestetiká,
  • ak máte infekciu chrbta alebo krvi,
  • ak máte problémy s chrbticou (napr. deformácie, artritídu), prípadne ste po operácii chrbtice,
  • ak trpíte ochorením, ktoré ovplyvňuje nervový systém (napr. rázštep chrbtice),
  • ak máte krčok otvorený na menej ako 3 cm,
  • ak anestéziológ nie je schopný dosiahnuť, resp. určiť epidurálny priestor (napríklad pri obezite),
  • ak pôrod postupuje veľmi rýchlo a hrozí, že pre nedostatok času vám už epidurálka nezaberie,
  • ak máte horúčku nad 38 °C, a nie je známe ložisko infekcie.

V prípade, že trpíte ochorením srdca, upozornite na to anestéziológa. Vhodnosť alebo nevhodnosť epidurálnej analgézie sa v týchto prípadoch posudzuje individuálne.

Ako epidurálka ovplyvní priebeh pôrodu?

Môže sa stať, že po podaní epidurálky sa pôrod spomalí a kontrakcie zoslabnú. Deje sa to najmä vtedy, ak je použitá príliš vysoká dávka a koncentrácia liečiv, alebo v prípade príliš skorého podania epidurálky, alebo ak žena leží v jednej polohe.

Preto by ste mali pravidelne meniť strany. Ak sa napriek tomu pôrod spomalí, do žily vám podajú oxytocín (hormón na urýchlenie pôrodu).

Kvôli slabšiemu pociťovaniu kontrakcií sa vám môže aj ťažšie tlačiť, čo zvyšuje pravdepodobnosť inštrumentálneho ukončenia pôrodu (kliešte, vákuový extraktor). Žiaľ, pri inštrumentálnom pôrode je väčšinou nutný nástrih hrádze (priestoru medzi vagínou a konečníkom), ktorú potom treba zošiť.

Dá sa tomu však predísť, a to použitím čo najmenšej koncentrácie anestetika. Niekedy sa využíva aj obmedzenie účinku anestetika na 1. pôrodnú dobu, počas ktorej prebieha otváranie krčka maternice.

2. pôrodnej dobe (samotný pôrod) tak ostane zachovaná nutkavosť tlačiť. Pretrvávať však bude aj bolesť.

V súčasnosti neexistuje dostatok vedeckých dôkazov o tom, že by vysadenie epidurálky počas 2. doby pôrodnej znižovalo počet inštrumentálnych pôrodov. A naopak, epidurálna anestézia nezvyšuje riziko ukončenia pôrodu cisárskym rezom.

epidurálka riziká
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako ovplyvní epidurálka dieťa?

Možno ste počuli o tom, že epidurálna anestézia má na dieťa negatívny vplyv, že deti sa rodia letargické, ospalé a majú problémy pri dojčení. Vedecké výskumy, ktoré sa zaoberajú touto témou, sú veľmi nejednoznačné, a to hneď z viacerých dôvodov. Spomeňme aspoň 3 najdôležitejšie.

  1. Každá epidurálka je individuálna, čo sa týka dávky liečiva aj dĺžky pôrodu.
  2. Zdravie a správanie dieťaťa po pôrode ovplyvňuje príliš mnoho faktorov, a preto je prakticky nemožné určiť, ktorý faktor a čo ovplyvnil.
  3. Vyslovene negatívne účinky neboli pozorované ani pri cisárskom reze, keď sa používajú niekoľkonásobne vyššie dávky anestetík a analgetík, ako pri epidurálke.

Aké sú výhody epidurálnej anestézie?

Epidurálka vám umožňuje kvalitnejší oddych, ak pôrod trvá pridlho. Menej sa unavíte a dokážete aktívnejšie spolupracovať, pretože vás nevyčerpáva bolesť. Odstránením bolesti (ako faktoru stresu) sa zlepšuje metabolizmus matky a plodu, zvyšuje prietok krvi placentou, čo zlepšuje podmienky pre plod.

Pri použití epidurálky je pravdepodobnejšie, že sa na pôrod budete pozerať ako na pozitívnu skúsenosť.

Epidurálka má priaznivý vplyv na priebeh pôrodu aj v prípade niektorých ochorení matky – vysoký krvný tlak, epilepsia, cukrovka, očné ochorenia, psychické ochorenia.

Prospešná je aj v prípade:

  • predčasného pôrodu,
  • viacpočetnej tehotnosti,
  • nedostatočnej funkcie placenty,
  • pri nedostatočne vyvinutom plode,
  • ak dieťa smeruje ku krčku maternice zadočkom, nie hlavičkou.

V prípade nutnosti ukončenia pôrodu cisárskym rezom, možno cez epidurálny katéter podať dostatočnú dávku anestetík. Netreba teda podávať celkovú anestéziu, takže budete počas operácie pri vedomí a ihneď v kontakte s bábätkom.

Epidurálka je takisto výhodná vtedy, keď je nutné pôrod ukončiť inštrumentálne – použitím klieští alebo vákuovej pumpy. Dôvod je jednoduchý – necítite pri tomto zákroku bolesť. Bezbolestný je potom aj nástrih hrádze, či následné šitie.

Riziká a komplikácie epidurálnej anestézie

Úspešné použitie epidurálky vyžaduje zručného a skúseného anestéziológa. Mnoho komplikácií vyplýva práve z nesprávneho podania epidurálky.

Napríklad, ak je ťažké lokalizovať epidurálny priestor, anestetikum sa nerozšíri okolo neho rovnomerne, alebo ak katéter vypadne, môže sa stať, že epidurálka nezaberie.

Prípadne zaberie iba čiastočne – na jednej strane tela, alebo iba v niektorých oblastiach. Vtedy pomôže zmena polohy katétra, či jeho opätovné zavedenie.

Horúčka

Postihuje asi 23 % žien. Na porovnanie – u žien, ktoré rodili bez epidurálky, sa horúčka vyskytuje asi v 7 % prípadov.

epidurálna anestézia nežiaduce účinky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nízky krvný tlak

Spolu s horúčkou ide o najčastejšie riziko epidurálky. Postihuje asi 14 % žien, pretože lokálne anestetiká ovplyvňujú nervy, ktoré vedú k cievam – tie sa roztiahnu a krvný tlak môže náhle poklesnúť.

Nízky tlak sa prejaví ako malátnosť, zmätenosť, prípadne nevoľnosť. Z tohto dôvodu vám budú počas epidurálky tlak prísne kontrolovať, a v prípade jeho poklesu, vám kanylou podajú tekutiny a liečivá na jeho zvýšenie.

Prepichnutie tvrdej pleny a silné bolesti hlavy

Asi v 1 % prípadov sa omylom prepichne tvrdá plena. Môže dôjsť k úniku mozgovomiechového moku, čo spôsobuje ukrutné bolesti hlavy, trvajúce rôzne dlho (aj niekoľko dní). Bolesť buď časom odoznie sama, alebo sa použije tzv. krvná zátka. Ide o zákrok, keď sa k diere v plene vpichne malé množstvo krvi. Krvné doštičky dieru zacelia.

Infekcia

Môže sa rozvinúť v mieste vpichu. Veľmi zriedkavo môže vzniknúť ohraničený hnisavý zápal (absces), čo niekedy vedie k poškodeniu nervov.

Epidurálny hematóm

Takisto veľmi zriedkavá komplikácia. Hematóm je útvar zrazenej krvi, ktorý vzniká ako následok poškodenia cievnej steny vnútri epidurálneho priestoru. Hematóm môže tlačiť na miechu, čo spôsobuje bolesť a poškodenie nervov.

Iné komplikácie:

  • svrbenie kože (častejšie po kombinovanej spinálno-epidurálnej analgézii),
  • nevoľnosť,
  • bolesti chrbta,
  • bolesti v mieste vpichu,
  • záchvaty a triaška,
  • problémy s dýchaním.

Závažné komplikácie po epidurálke sú veľmi zriedkavé. Štatisticky utrpí trvalé poškodenie zdravia len 180 0001320 000 pacientok.

Dôležité objasnenie!

Priame poškodenie miechy pri použití epidurálky nehrozí, pretože miecha sa končí na úrovni 1. driekového stavca, no epidurálka sa podáva na úrovni 3. a 4. driekového stavca.

epidurálna anestézia výhody
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo robiť, keď mám o epidurálku záujem?

O tejto možnosti sa najskôr poraďte v tehotenskej poradni, ktorú navštevujete. Potom navštívite anestéziológa, ktorý vás o všetkom poučí a odpovie na vaše otázky. Lekár posúdi váš zdravotný stav a riziko komplikácií, ktoré vyplývajú z vašej celkovej kondície.

Podstúpite tiež vyšetrenie krvi, či máte normálnu zrážanlivosť a dostatočný počet krvných buniek. Na záver musíte podpísať informovaný súhlas, čo je písomný dokument o tom, že vám boli vysvetlené všetky náležitosti ohľadom epidurálnej anestézie a jej rizikách, a že súhlasíte s podaním.

Epidurálka dnes patrí k štandardom pôrodnej starostlivosti v takmer každej nemocnici. Nie je však hradená zdravotnou poisťovňou. Jej cena sa pohybuje okolo 150 eur, v jednotlivých zariadeniach sa môže líšiť. Ak vám nezaberie, peniaze by ste mali dostať späť.

Existujú aj iné spôsoby tlmenia bolesti?

Áno, existuje aj možnosť podania liečiv do žily, do svalu, alebo vdychovaním plynu (inhalačne). Výhodou je, že odpadá komplikovaný proces zavádzania epidurálneho katétra.

Nevýhodou je menšia účinnosť a významnejšie pôsobenie týchto liečiv na celý organizmus, s čím sú spojené nežiaduce účinky.

Opiáty

Podávajú sa injekčne – do žily alebo svalu. Neposkytujú takú úľavu od bolesti ako epidurálka, avšak určitý potenciál majú. Asi dve tretiny žien 12 hodiny po podaní opiátov stále cítia miernu silnú bolesť.

K nežiaducim účinkom opiátov patrí zníženie krvného tlaku, nevoľnosťzvracanie. Okrem toho môžu ovplyvniť dýchanie plodu; sú preto rizikovejšie ako epidurálna anestézia.

Rajský plyn

Známy aj ako oxid dusný. Obyčajne sa používa v zmesi s kyslíkom. Jeho dávku si žena môže regulovať sama – pomocou dýchacej masky.

Účinok rajského plynu nastupuje rýchlo (do 15 až 20 sekúnd), avšak rýchlo aj odoznie, a teda nie je taký účinný ako epidurálna anestézia. Môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, závraty a ospalosť.

Možno použiť ibuprofén alebo paracetamol?

Pri pôrodoch sa prakticky nepoužívajú, keďže sú pri tomto type bolesti neefektívne.

Alternatívne metódy

Najčastejšie sa používa akupunktúra, hypnóza, aromaterapia, homeopatia, teplý kúpeľ, pohybmasáže. Vedecky potvrdený bol účinok akupunktúry, hypnózy, masáží a teplého kúpeľa, no iba na malej vzorke žien. Neodstraňujú však bolesť úplne, iba ju zmierňujú.

epidurálna anestézia TENS
Zdroj foto: Shutterstock.com

TENS alebo transkutánna elektrická nervová stimulácia

Je založená na použití špeciálneho prístroja. Musíte si ho zakúpiť, v nemocnici sa nepoužíva. Pomocou elektród, ktoré si prilepíte na chrbát, si sami môžete dávkovať malé a bezpečné dávky elektrického prúdu.

Prístroj stimuluje telo k tomu, aby produkovalo endorfíny – tvz. hormóny šťastia, ktoré tlmia bolesť. Efektivita TENS zostáva otázna, no pri správnom použití nemá žiadne nežiaduce účinky. Ak však nastavíte intenzitu prúdu na príliš vysokú hodnotu, môže dôjsť k stiahnutiu svalstva a bolesti v mieste nalepenia elektród.

Tak ako – áno, či nie?

V spoločnosti sa môžete stretnúť s rôznymi názormi na využitie epidurálky pri pôrode. Napríklad s tým, že ešte dve generácie dozadu takéto vymoženosti neboli a že dnešné ženy sú príliš slabé, keď sa rozhodnú pri pôrode netrpieť.

To, či sa epidurálku rozhodnete využiť, záleží len od vás. Ide predsa o vaše telo, vaše dieťa, váš pôrod a vašu skúsenosť. A preto názory laického okolia neberte do úvahy.

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

Zdroje:

http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/pain-relief-labour.aspx

http://www.lf.upjs.sk/ceea/doc4/11%20Richterova%20PEDA%20CEEA%202012%20108.pdf

http://www.rcht.nhs.uk/DocumentsLibrary/RoyalCornwallHospitalsTrust/Clinical/MidwiferyAndObstetrics/EpiduralAnalgesiaInLabourGuidelineFor.pdf

www.cochrane.org

Pridaj komentár