Epilepsia v tehotenstve: Nebojte sa materstva. Väčšina žien to zvládne.

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Žena s epilepsiou sa musí v určitom období života postaviť pred dilemu, či jej toto ochorenie umožní, aby sa stala plnohodnotnou matkou.

V niektorých prípadoch epilepsia skutočne komplikuje tehotenstvo. Ale pod dohľadom lekárov, nič nie je nemožné. Preto sa dopredu neľakajte.

Epilepsia a materstvo

Mnohé ženy s epilepsiou sa obávajú, ako tehotenstvo zvládnu, a či ich ochorenie nemôže mať vplyv na zdravie dieťatka. Ak sa rozhodujete pre tehotenstvo, je dôležité, aby ste spolu s partnerom prebrali všetky možné hľadiská, vrátane rizík pôrodu a neskoršej starostlivosti o potomka.

Hneď na začiatku by sme mali povedať, že väčšina žien s epilepsiou prežije nekomplikované tehotenstvo, absolvuje hladký pôrod a bez problémov zvláda starostlivosť o dieťatko.

Tehotenstvo a epilepsia

Epilepsia sama osebe nie je dôvodom na to, aby ste sa vzdali myšlienky na dieťa. Viac ako 90 % žien s touto chorobou má zdravé dieťa a prežilo nekomplikované tehotenstvo a normálny pôrod.

Iba u necelých 10 % môžu nastať ťažkosti. Niektoré antiepileptiká totiž predstavujú zvýšené riziko. Preto ak ste tehotná, poraďte sa s lekárom o ich ďalšom užívaní, či znižovaní dávok.

Nevysadzujte antiepileptiká svojvoľne, bez konzultácie s lekárom!

Riziká počas tehotenstva

Pri niektorých typoch záchvatov je väčšie riziko poškodenia plodu. Epileptický záchvat môže viesť k poraneniam, popôrodným komplikáciám, navyše – pri kŕčoch sa plodu dostáva obmedzené množstvo kyslíka.

Je jasné, že riziko stúpa s frekvenciou záchvatov, vysokým rizikom sú predovšetkým nahromadené záchvaty. Komplikácie však nemožno vylúčiť ani pri ojedinelom záchvate.

Všeobecne je pre priebeh tehotenstva a ešte nenarodené dieťa najlepšie, ak je záchvatov čo najmenej. Ak sa už objavia, skúste ich trvanie skrátiť diazepamom, ale iba ak vám to dovolí ošetrujúci lekár.

Čo mi ešte pomôže?

Ideálne je, ak si tehotenstvo naplánujete. Preberte všetko s lekárom a minimalizujte nežiaduci vplyv epilepsie na plod. Mali by ste napríklad vedieť, že niektoré antikoncepčné tabletky môžu znižovať účinky antiepileptík, a tiež naopak, antiepileptiká môžu nepriaznivo ovplyvniť spoľahlivosť niektorých antikoncepčných metód. Jednoducho – otehotniete vtedy, keď ešte nechcete.

Ak ste sa už rozhodli pre tehotenstvo, odporúča sa užívanie kyseliny listovej v tabletách (3 mesiace pred otehotnením a počas prvého trimestra). Kyselina listová sa prirodzene nachádza aj v niektorých potravinách:

  • tmavá listová zelenina,
  • strukoviny
  • citrusové plody,
  • mlieko,
  • syry.

Veľmi dôležité je užívanie vitamínu K, lenže antiepileptiká jeho účinky zoslabujú. Prínosné sú tiež vitamíny skupiny B. O všetkom sa však raďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Ani s vitamínmi sa to nemá preháňať.

Je pravda, že v tehotenstve hrozí viac záchvatov?

Počas tehotenstva prebiehajú vo vašom tele zmeny, ktoré môžu ovplyvniť frekvenciu záchvatov. Ich počet sa môže zvýšiť, ale aj znížiť, môže sa meniť druh záchvatov, prípadne úplne vymiznú.

Najmä v prvom trimestri sa môže zvýšiť frekvencia záchvatov. Vačšinou sa to však deje vtedy, keď si žena sama, bez odporúčania lekára, vysadí alebo zníži dávky antiepileptika, pretože sa bojí negatívnych účinkov liekov na plod.

Ak máte takéto obavy, poraďte sa so svojím neurológom či epileptológom. Rovnako by ste mali dodržiavať všetky termíny u gynekológa a riadiť sa jeho radami.

Nezabúdajte na spánok! Primeraný odpočinok znižuje riziko záchvatov. Dobré psychické rozpoloženie je základom pre pokojný priebeh tehotenstva.

Deň D – prichádza pôrod

Váš pôrod pravdepodobne prebehne rovnako ako u zdravej ženy. Pravdepodobnosť záchvatu v tomto čase je minimálna – pri príchode dieťaťa na svet, alebo ešte do 14 hodín, prekoná záchvat iba 1 až 2 % epileptičiek.

Najčastejšou príčinou problémov na pôrodnej sále je nedostatok spánkuvynechanie antiepileptík. Väčšina žien s epilepsiou porodí prirodzene, bez cisárskeho rezu. Aj strach môže vyprovokovať záchvat, preto je veľmi dôležitá predpôrodná príprava.

Ideálne je, ak môže byť pri pôrode niekto z rodiny, kto vás psychicky podporí, kto pozná vaše záchvaty, prípadne upozorní ošetrujúci personál na niektoré príznaky. Pokiaľ sa to dá, snažte sa čo najviac odpočívať.

Aj počas pôrodu musíte užívať antiepileptiká, v rovnakých intervaloch a dávkach ako obvykle!

epilepsia-v-gravidite
Zdroj foto: AdobeStock.com

Obdobie po pôrode

Bezprostredne po pôrode by ste mali čo najviac spať. V ďalších dňoch si vyhraďte dostatok priestoru na odpočinok. V prípade, že vám lekár počas tehotenstva musel zvýšiť dávku antiepileptík, poraďte sa s ním o ďalšom priebehu liečby.

Dojčenie a epilepsia

Dojčiť môžu všetky ženy s epilepsiou, dokonca sa to odporúča. Niektoré epileptiká síce prechádzajú do materského mlieka, no dieťa im bolo vystavené už počas tehotenstva. Spoľahnite sa, že pozitíva dojčenia prevyšujú vedľajšie účinky antiepileptík.

Dojčiaca žena by mala v noci spať aspoň 4 až 5 hodín vcelku. Dohodnite sa s partnerom, že jedno nočné kŕmenie absolvuje on a odstriekané materské mlieko podá dieťatku z fľašky.

Ak sa váš potomok budí v noci veľmi často, partner by vám ho mal prinášať do postele iba na dojčenie, a sám zabezpečiť ostatnú starostlivosť, ako prebalenie, odgrgnutie, aby ste sa dobre vyspali.

Počas prvých dní po pôrode, kým sa všetko dostane do normálnych koľají, požiadajte o pomoc partnera a rodinu.

Dojčenie a epileptický záchvat

Ak máte obavy zo záchvatu počas dojčenia, posaďte sa na zem, oprite sa o vankúš a z oboch strán položte ďalšie vankúše. Dobrá je aj poloha poležiačky. Vyberte si polohu, v ktorej je dobre vám aj dieťaťu.

Bezpečnosť bábätka

  1. Pri kúpaní by mal byť aj niekto ďalší. Vaničku môžete umiestniť aj na zem a kľačať pri nej. Ak nemôže byť s vami nikto ďalší, položte radšej dieťa na veľký uterák a umývajte ho hubkou.
  2. Pri prebaľovaní nepoužívajte prebaľovací stôl, ale položte dieťa na širokú posteľ, alebo na podložku na zemi.
  3. Ak trpíte nočnými záchvatmi, dieťatko by nemalo spať s vami v posteli.
  4. Keď chcete zabezpečiť dohľad ďalšej osoby nad vami, využite zariadenia, ktoré monitorujú vaše pohyby počas spánku.
  5. Lacnejší variant – gumička s rolničkami na zápästí – dohliadajúcu osobu upozorní na prebiehajúci záchvat. Pomôcku môžete využiť aj u dieťaťa s epilepsiou.
  6. Ak sa bojíte dieťatko prenášať, používajte malý kočík alebo košík na kolieskach.
  7. Pri častých epileptických záchvatoch možno využiť špeciálne ochranné prilby.
  8. Vyvarujte sa bežných nebezpečných situácií – neprenášajte horúce nápoje alebo ostré predmety v blízkosti dieťaťa.

Je epilepsia dedičná?

Podľa odbornej literatúry je riziko epilepsie u dieťaťa zdravých rodičov asi 2 až 3 %. Pokiaľ má epilepsiu jeden rodič, riziko stúpa na 5 %, ak sú obaja rodičia epileptici, riziko je 10 až 15 %.

Pri niektorých druhoch epilepsie hrá genetika rozhodujúcu úlohu. Vtedy hovoríme o geneticky podmienených alebo idiopatických epilepsiách. Neznamená to však, že v príbuzenstve musí byť niekto s týmto ochorením.

Môže dieťa z epilepsie vyrásť?

Rodičia niekedy odmietajú liečbu z dôvodu, že ich potomok z toho snáď vyrastie, ako sa dočítali niekde na internete. Táto informácia je čiastočne pravdivá, no podobný postup je však pre dieťa veľmi nebezpečný. Pri neliečení sa totiž môžu záchvaty zhoršovať, alebo sa zvýši ich frekvencia.

Lekári dnes vedia epilepsiu diagnostikovať už u batoliat. Nerozhodujte sa emotívne, nechajte si všetko vysvetliť. V mnohých prípadoch samotný lekár odporučí, aby dieťa neužívalo lieky, ale bolo iba pravidelne vyšetrované.

epilepsia-a-škôlka
Zdroj foto: AdobeStock.com

Epilepsia u detí

Liečená epilepsia nepredstavuje pre dieťa žiaden väčší problém. Nemusíte ho veľmi obmedzovať, a tým mu uberať z detstva. Môže sa hrávať vonku s kamarátmi a športovať. Najdôležitejšie je, aby ste sledovali pravidelné užívanie liekov a naučili dieťa, ako má reagovať v prípade záchvatov.

Epileptici v školskom prostredí

Pred nástupom do školy alebo materskej školy, musíte upozorniť riaditeľapedagógov na to, že vaše dieťa trpí epilepsiou. Školskí pracovníci, ktorí budú najčastejšie s vaším dieťaťom, musia vedieť reagovať na záchvaty, aby poskytli správnu pomoc.

Pedagógovia musia počítať aj s tým, že epilepsia ovplyvňuje dieťa, a preto môže byť napríklad hyperaktívne. Aj spolužiaci by mali vedieť, že ich kamarát je chorý, aby sa správne zachovali počas záchvatu, keď v triede nie je pedagóg.

Epileptik a telesná výchova

Ak je epilepsia pod kontrolou, nemusíme dieťa obmedzovať v športových aktivít. Kvôli vysokému rizika zranenia sa však neodporúča šplh na lane alebo tyči, používanie rebrín, či niektorí gymnastické cviky.

Najideálnejšie sú kolektívne športy a klasické cvičenie. Keď sa dieťa necíti dobre, učiteľ ho nesmie nútiť do aktívneho pohybu, pretože zvýšená únava môže viesť k záchvatu.

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

Pridaj komentár