Erektilná dysfunkcia: Je čoraz častejšia v mladom veku. Ako sa prejavuje?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Erektilná dysfunkcia je natoľko intímna vec, že sa o nej muži väčšinou hanbia hovoriť. O sexuálnych problémoch totiž koluje veľa nevhodných vtipov, čo mužom tiež nepridáva na psychike.

V skutočnosti je erektilná dysfunkcia rozšírené ochorenie, ktoré sa týka mnohých mužov – hoci vám to nepriznajú. Je to však veľká škoda, pretože dnes vieme tento stav liečiť.

Kedy hovoríme o erektilnej dysfunkcii?

Občasné problémy s erekciou ešte neznamenajú, že musíte hneď utekať k urológovi alebo sexuológovi. O erektilnej dysfunkcii hovoríme až vtedy, ak je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu dlhodobá, pod čím rozumieme niekoľko mesiacov.

Toto sú 3 najtypickejšie príznaky erektilnej dysfunkcie:

  1. problémy s dosiahnutím erekcie,
  2. problémy s udržaním erekcie,
  3. znížená chuť na sex.

Koľko mužov trpí erektilnou dysfunkciou?

Viaceré štúdie dokazujú, že v bežnej populácii je 520 % mužov s erektilnou dysfunkciou. 1 zo 4 novodiagnostikovaných pacientov má menej ako 40 rokov, zároveň polovica z nich má závažné príznaky ochorenia.

Vo vekovej kategórii nad 40 rokov „má“ erektilnú dysfunkciu už každý druhý muž.

Príčiny erektilnej dysfunkcie

Sexuálne vzrušenie je multifaktoriálny proces, kde nestačia iba fyzické stimuly, dôležitá je celková pohoda človeka. Na erekcii sa podieľajú aj rôzne telesné systémy –  nervový, cievny, svalový, hormonálny.

U väčšiny mužov je erektilná dysfunkcia kombináciou fyzickýchpsychických porúch, resp. psychologických zábran.

Fyzické príčiny erektilnej dysfunkcie:

  • srdcovocievne choroby (vrátane vysokého tlaku),
  • ateroskleróza (kôrnatenie ciev),
  • vysoké hladiny cholesterolu,
  • chronické zlyhávanie obličiek,
  • hormonálne zmeny a poruchy – napríklad znížená hladina testosterónu,
  • cukrovka,
  • nadváha, obezita,
  • Parkinsonova choroba, skleróza multiplex (či iné nervovo-degeneratívne choroby),
  • anatomické alebo štrukturálne poruchy penisu – napríklad Peyronova choroba,
  • časté infekcie močového traktu,
  • rakovina prostaty,
  • operácie alebo úrazy v oblasti panvy, či chrbtice.
erektilna-dysfunkcia-prejavy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Psychické príčiny erektilnej dysfunkcie

Ak sa erektilná dysfunkcia objavuje pravidelne, nezávislo od okolností, pravdepodobnejšie ide o fyzickú príčinu. Naopak, ak vaše „schopnosti“ závisia od situácie, konkrétneho miesta, nálady, či spôsobu aktu, pravdepodobnejšia je psychická príčina.

Netreba však zabúdať ani na regulárne duševné poruchy – hlavne depresiu a úzkosť. Problematickú erekciu mávajú aj fajčiari, častí konzumenti alkoholu, drog, ale aj športovci, ktorí to „preháňajú“ s anabolikami. Takisto niektoré lieky ovplyvňujú erekciu:

  • lieky na psychiatrické ochorenia (napríklad antidepresíva),
  • lieky na zníženie krvného tlaku,
  • lieky na tlmenie silnej bolesti – tzv. opiáty (napríklad morfín),
  • niektoré lieky na alergiu.

Diagnostika erektilnej dysfunkcie

V prvom kroku budú lekára zaujímať ochorenia, ktoré ste prekonali, alebo na ktoré sa teraz liečite, takisto operácie, alergie, alebo či v súčasnosti užívate nejaké lieky atď. Preberiete spolu aj vašu sexuálnu históriu.

Hoci ide o veľmi citlivú tému, je dôležité, aby ste lekárovi podali čo najpresnejšie informácie. Zároveň sa nebojte pýtať na čokoľvek, čo vám napadne. Niekedy sa lekár potrebuje pozhovárať aj s vašou partnerkou (alebo partnerom), aby získal komplexnejší obraz.

Súčasťou diagnostiky je aj zrakové, prípadne hmatové vyšetrenie. Takto lekár overí, či erektilná dysfunkcia nie je spôsobená napríklad anatomickým alebo cievnym poškodením v oblasti penisu.

Ako sme už naznačili, lekár zisťuje pridružené ochorenia, ktoré by mohli spôsobovať ťažkosti s erekciou. Ak to bude potrebné, pošle vás na dodatočné vyšetrenie k príslušnému špecialistovi – kardiológovi, urológovi a podobne.

Ďalšie vyšetrenia, ktoré prichádzajú do úvahy:

  • odbery krvi – na zistenie hladín hormónov, konkrétne testosterónu,
  • ultrazvuk – overuje sa napríklad prekrvenie penisu,
  • špecifické testy – na zistenie nočnej tuhosti, resp. injekčné podanie látok do penisu (aby nastala erekcia).
  • psychologické alebo psychiatrické vyšetrenie.

Liečba erektilnej dysfunkcie

Pri sekundárnej erektilnej dysfunkcii, teda ak je príčinou stavu iné ochorenie, napríklad vysoký tlak krvi, podávame antihypertenzíva. Ak je príčinou dysfunkcie nedostatok testosterónu, podávame tento hormón.

Časté sú aj situácie, keď je erektilná dysfunkcia nežiaducim účinkom liekov, ktoré už užívame. Lekár vtedy môže vybrať alternatívny liek. Vy si však lieky nikdy samovoľne nevysádzajte, ani ich nenahrádzajte, všetko konzultujte s lekárom.

V prvej línii liečby erektilnej dysfunkcie stoja lieky zo skupiny inhibítorov fosfodiesterázy 5. Ich hlavnou úlohou je relaxácia hladkých svalov a zvýšenie prietoku krvi. Do tejto skupiny zaraďujeme liečivá: sildenafil, tadalafil, vardenafil či avanafil.

Nástup ich účinku je rýchly. V závislosti od liečiva, to trvá niekoľko hodín dní. K najčastejším vedľajším účinkom týchto liekov patria: bolesti hlavy, začervenanie, poruchy trávenia, upchatý nos, či závraty.

Ktorý liek budem užívať ja?

Konkrétne liečivo vyberiete spolu s lekárom. Posudzujú sa rôzne faktory, ako napríklad požadovaná frekvencia užívania lieku, či vaše osobné preferencie. Lekár pritom vezme do úvahy aj vaše ochorenia, hlavne ak obmedzujú, dokonca znemožňujú použitie týchto liečiv.

Najčastejšie ide o ochorenia srdcovo-cievneho systému – napríklad infarkt myokardu, vysoký/nízky krvný tlak, či srdcové zlyhávanie.

Iné formy liečby erektilnej dysfunkcie

V prípade, že lieky nie sú dostatočné, existujú iné formy terapie. Napríklad vákuová pumpa zlepšuje prekrvenie v oblasti penisu. Jej účinnosť je veľmi vysoká, a to bez ohľadu na príčinu erektilnej dysfunkcie.

Väčšina mužov používa vákuové pumpy len krátkodobo. K vedľajším účinkom tejto metódy patrí miestna bolestivosť, necitlivosť, neschopnosť ejakulovať, ale tiež krvné podliatiny a modriny, ktoré sa objavujú najmä pri nadmernom alebo nevhodnom používaní pumpy.

Injekčná liečba erektilnej dysfunkcie je zahájená až vtedy, ak vám nezabrali dostupné perorálne lieky. Využíva sa hlavne liečivo alprostadil.

Pri pacientoch, ktorí nepomohla žiadna zo spomenutých terapií, prípadne hľadajú dlhodobé riešenie, sa používajú chirurgické implantáty – penisové protézy. Ide o dvoj- alebo trojdielne nafukovacie zariadenia.

„Neliekové“ možnosti liečby

Či už lieky beriete, alebo to chcete skúsiť bez nich, overenou metódou je posilňovanie svalov panvového dna – tzv. Kegelove cviky. Najjednoduchším cvikom je zastavovanie prúdu moču počas močenia, vždy na pár sekúnd a niekoľkokrát opakovať. Keď už trochu pokročíte, cvičiť môžete aj mimo vyprázdňovania, napríklad v sede na gauči.

Relatívne novou metódou v liečbe erektilnej dysfunkcii sú rázové vlny. Ide o bezbolestný zákrok, ktorý zlepší prekrvenie a priaznivo ovplyvní cievy. Efektívnosť tejto terapie však musí byť ešte dôkladne preskúmaná.

Psychogénna erektilná dysfunkcia

Pri erektilnej dysfunkcii, ktorá je vyvolaná psychickým blokom, obvykle zaberú pravidelné  sedenia u psychológa. Zisťuje sa na nich, v akých situáciách najčastejšie „zlyhávate“, a ako sa s tým vysporiadať. Psychológ vám tiež poradí, ako necítiť v okamihu zlyhania vinu, alebo ako odkomunikovať situáciu s vašou partnerkou (vaším partnerom).

Pomôcť vám môžu aj pacientske skupiny, kde stretnete ľudí, ktorí majú podobné skúsenosti. V podpornej skupine si s inými mužmi vymeníte skúsenosti, prípadne prediskutujete možnostiúspešnosť liečby.

erektilna-dysfunkcia-lieky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pozor na to, čo ponúka internet!

Liečba erektilnej dysfunkcie je na internete veľkým hitom. Nemusíte hľadať dlho, aby ste sa dopátrali k stránkam, ktoré ponúkajú mimoriadne lacno lieky či výživové doplnky, ktoré sľubujú zaručený úspech. Pri takýchto stránkach si dávajte pozor, a to z nasledujúcich dôvodov.

  1. Liečivá, ktoré sa používajú pri erektilnej dysfunkcii, môžu významne ovplyvniť váš krvný tlak. Ak máte ochorenie, pri ktorom sa takéto lieky užívať nesmú, môže to vyústiť do život-ohrozujúceho kolapsu.
  2. Ak vám lekár predpísal v minulosti konkrétne liečivo, nikdy ho nekupujte za lacný peniaz na internete. Takéto lacné náhrady nikto nekontroluje, a preto nemusia zďaleka obsahovať to, čo tvrdia. V horšom prípade môžu obsahovať aj niečo škodlivé.
  3. A nakoniec – to, čo je dnes overené ako účinné, sme zhrnuli v tomto článku. Žiaľ, neexistujú žiadne výživové doplnky, ktoré by dokázali erektilnú dysfunkciu lusknutím prsta vyliečiť. Nevyhadzujte preto zbytočne peniaze.

Ako môžem predísť erektilnej dysfunkcii?

Základom prevencie je zdravá životospráva. Takisto by ste nemali podceňovať vyššie uvedené choroby, pretože časom by to mohli viesť k rozvoju erektilnej dysfunkcie. Aj preto pravidelne chodievajte k svojmu praktickému lekárovi, ale aj na preventívne prehliadky k rôznym špecialistom. Od istého veku je to najmä urológ.

Popritom sa vyhýbajte nadmernému pitiu alkoholu, celkom zavrhnite fajčeniedrogy. Pravidelným športom si udržíte v dobrom zdraví obehový systém a zlepšíte kondíciu srdca.

Nezabúdajte však ani na psychické zdravie. Ak pociťujete úzkosť, často sa stresujete, alebo máte podozrenie na depresiu, vyhľadajte psychológa alebo psychiatra.

Video: Kegelove cviky

Autorka je farmaceutka

Pridaj komentár