Fekálna transplantácia: Kedy pomôže? Aké sú s ňou skúsenosti?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ľudské zdravie závisí nielen od správneho fungovania srdca a mozgu, ale aj od dobrej práce zažívacieho systému.

Zdravý črevný mikrobióm sa skladá z prospešných baktérií. Tie podporujú vstrebávanie živín a látkovú premenu. Na konci je, samozrejme, vyprázdňovanie.

Niektoré ochorenia, ale aj antibiotiká, ničia tieto prospešné baktérie. Fekálna transplantácia, zjednodušene – transplantácia stolice, je novou metódou, ako môžeme dobré baktérie do čreva znova zaviesť.

Čo je to fekálna transplantácia?

Fekálna transplantácia má rôzne mená, nazýva sa aj fekálna mikrobiálna transplantácia, alebo baktérioterapia. Cieľom tejto procedúry je obnovenie rovnováhy baktérií v čreve, aby tie prospešné neprehrávali so škodlivými.

Baktérioterapia sa používa predovšetkým v liečbe gastrointestinálnych infekcií. Prebieha to tak, že lekár prenesie vzorku z výkalov zdravého darcu, do čriev iného človeka.

A prečo vlastne vzniká bakteriálna nerovnováha v črevách?

Premenlivá rovnováha v črevách

Črevá sú domovom pre milióny baktérií, ktoré tú žijú v citlivej rovnováhe. Keď ju nejako porušíme, objavujú sa hnačky, zápcha, plynatosť a ďalšie problémy, napríklad nízka absorpcia živín zo stravy.

Transplantácia stolice od zdravého darcu, povzbudí telo príjemcu, aby v ňom začali rásť zdravé baktérie. Paradoxne – aj niektoré antibiotiká, ktoré sa používajú v liečbe črevných infekcií, ničia užitočné baktérie.

Asi 20 % pacientov, ktorí užívajú antibiotiká pri infekcii žalúdka, spôsobenej baktériou Clostridium difficile, má narušený črevný mikrobióm.

Kedy pomôže fekálna transplantácia?

Odborníci ju odporúčajú hlavne pri zápalových ochoreniach čriev, resp. pri ochoreniach, ktoré spôsobuje baktéria Clostridium difficile. Táto baktéria má na svedomí závažné zápaly hrubého čreva, ktoré sa neraz končia tragicky.

Výskumy opakovane potvrdzujú, že fekálna transplantácia je pri týchto stavoch účinná. Štúdia z roku 2014 síce ukázala, že jednorazová fekálna transplantácia nemala u 70 % pacientov žiaden efekt. Ale pri viacnásobnej transplantácii, bola úspešná až v 90 % prípadov!

Účastníci štúdie hodnotili svoj celkový stav ako uspokojivý. Cítili sa zdravší, mali menej nežiaducich pohybov v črevách. Platí teda, že viacnásobná transplantácia je účinnejšia, ako tá jednorazová.

Ďalší výskum, z roku 2016, zasa potvrdil efekt terapie pri zápalových ochoreniach čriev. Aj keď – percento úspešnosti bolo veľmi pohyblivé (od 36,2 do 77,8 %). Z tohto dôvodu potrebujeme ďalšie skúmania.

Všeobecne sa predpokladá, že fekálna transplantácia má liečebný potenciál pri týchto stavochochoreniach:

Syndróm dráždivého čreva

Ďalšou nepríjemnou diagnózou, pri ktorej by mohla byť fekálna transplantácia prospešná, je syndróm dráždivého čreva. Jedna malá štúdia už potvrdila zlepšenie stavu a ústup ťažkostí u 70 % dobrovoľníkov – ale, ako sa hovorí, jedna lastovička leto nerobí.

transplantácia-stolice-darca
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dôsledné vyšetrenie darcu

Potenciálny darca by mal byť úplne zdravý. Pred transplantáciou ho lekári podrobne vyšetria, aby sa ubezpečili, že má zdravé črevá a jeho stolica neobsahuje škodliviny. Darca podstúpi testy na rôzne infekcie, vrátane hepatitídy.

Darcom nemôže byť ten, kto posledných 6 mesiacov:

  • užíval antibiotiká,
  • bral lieky na podporu imunity,
  • nové tetovanie (alebo piercing),
  • prekonal zápalové ochorenie čriev,
  • navštívil problematickú krajinu.

Vylúčení sú aj ľudia, ktorí užívajú, či niekedy užívali drogy, resp. tí,  ktorí majú rizikové sexuálne správanie.

Ako prebieha fekálna transplantácia?

Existujú dva základné spôsoby, ako vám lekár vloží do čreva „cudziu“ stolicu. Častejšie to urobí pomocou kolonoskopu, čo je tenká pružná hadička, ktorú vám zavedie cez konečník do hrubého čreva. Druhou možnosťou je vstreknutie tekutého výkalu cez klystír.

Na Slovensku nie je veľa lekárov, ktorí majú dostatočné skúsenosti s fekálnou transplantáciou. Vyberajte si po dlhšom hľadaní. O lekárových kvalitách svedčia najmä spokojní pacienti.

Čo vás čaká pred kolonoskopickou transplantáciu?

Ak idete na kolonoskopickú transplantáciu, 2 dni predtým podstúpite prípravu. Ak máte nejaké alergie, povedzte to svojmu lekárovi. Informujte ho tiež o všetkých liekoch, ktoré užívate. Najdôležitejšie je, aby ste:

  • minimálne 2 dni pred zákrokom ukončili akúkoľvek antibiotickú liečbu,
  • 1 deň pred zákrokom jedli len tekutú stravu, a potom si dali klystír (alebo preháňadlo).
fekálna-transplantácia-skúsenosti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Riziká fekálnej transplantácie

Väčšina štúdií naznačuje, že fekálna transplantácia je bezpečná, najmä ak vzorka pochádza od zdravého, dôkladne prevereného darcu. Na druhej strane, zo sveta prichádzajú aj negatívne skúsenosti.

Napríklad nedávny prípad úmrtia po transplantácii, keď pacient dostal baktérie, ktoré boli odolné voči antibiotikám, naznačuje, že stále nemáme dostatok informácii o dlhodobej bezpečnosti tejto metódy.

Americký úrad pre potraviny a liečivá kvôli tomuto prípadu dokonca pozastavil všetky klinické testovania. Je totiž neprípustné, aby sa niečo podobné niekedy zopakovalo.

Fekálna transplantácia je riziková najmä pri oslabenej imunite, alebo po nedávnej operácii či hospitalizácii. Riziko komplikácií po transplantácii zvyšuje aj užívanie antibiotík.

Ženy majú vyššie riziko komplikácií.

Doma to neskúšajte!

Tak ako vždy – aj v tomto prípade sa nájdu domáci „priekopníci“. Načo by šli k lekárovi, keď všetko dokážu aj sami?! Buďte rozumní! Aj keď má iný člen rodiny zdravé trávenie, „neberte“ si sami jeho výkaly. Takto sa prenášajú potenciálne smrteľné ochorenia!

Každý darca musí byť overený, aj keby šlo o člena rodiny.

Odolnosť voči antibiotikám je najväčším nebezpečenstvom

Lekárska veda každoročne prináša množstvo nových a pozitívnych informácií, ktoré nám pomáhajú v liečbe ochorení, ktoré boli ešte pred pár rokmi neliečiteľné. Lenže – ľudstvo nie je jediné, ktoré napreduje. Napredujú aj baktérie!

Baktérie sa vyvíjajú a prispôsobujú, aby čo najdlhšie prežili. Výsledok? Ich odolnosť voči antibiotikám nebezpečne vzrástla. Pri týchto superbaktériách lekári strácajú kľúčovú zbraň – antibiotiká!

liečba-fekáliami
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ešte raz o prvej tragickej skúsenosti po fekálnej transplantácii

V júni 2019 sa objavili správy o tragickej smrti 73-ročného muža, ktorý zomrel v dôsledku fekálnej transplantácie. Čo sa stalo? V stolici darcu sa nachádzali baktérie E. coli, ktoré boli odolné voči antibiotikám.

Stolicu darcu dostali dvaja pacienti – účastníci klinického testu, vo forme tabliet, vyrobených v roku 2018. Osem dní po poslednej dávke transplantácie, mal prvý pacient horúčku, zimnicu a „zmenený duševný stav“.

Jeho stav sa veľmi rýchlo zhoršoval, vyvinula sa ťažká sepsa. O 2 dni pacient zomrel. Sepsa vznikla z toho, že kmeň E. coli nereagoval na liečbu antibiotikami.

Druhý muž, ktorý získal rovnaký transplantát, našťastie prežil. Zareagoval na liečbu antibiotikami, hoci aj on bol pozitívny na ten istý kmeň E. coli.

Obaja pacienti mali oslabenú imunitu. Prípad sa stal v Massachusetts General Hospital, v Spojených štátoch amerických.

Zaujímavosť na záver

Fekálnu transplantáciu poznala už staroveká čínska medicína, a to pred viac ako 1 700 rokmi. Samozrejme, princíp i priebeh celej transplantácie bol podstatne rizikovejší. Zvyčajne ste museli vypiť tekutú suspenziu z výlučku inej osoby.

Pozrite si video o fekálnej transplantácii:

Zdroje:

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/325128.php
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26934528
  • frontiersin.org/articles/10.3389/fcimb.2019.00002/full
  • https://www.livescience.com/fecal-transplant-death.html
  • https://www.statnews.com/2019/10/30/details-first-death-fecal-transplant/
  • https://www.nytimes.com/2019/06/13/health/fecal-transplant-fda.html
  • https://www.openbiome.org/about-fmt
  • https://www.hopkinsmedicine.org/gastroenterology_hepatology/clinical_services/advanced_endoscopy/fecal_transplantation.html

Pridaj komentár