Fitness náramok: Kontrola zdravia za pár desiatok eur

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Fitness náramok je určený nielen pre mladú športujúcu generáciu, ako si mnohí myslia, ale pre širokú verejnosť

Fitness náramok môže využívať každý, kto chce mať prehľad o fungovaní svojho tela.

Náramok monitoruje zdravie používateľa, sleduje jeho aktivity počas dňa, aj v noci. A hlavne – robí to spoľahlivo a nerušivo.

Čo vlastne fitness náramok dokáže?

A ako si vybrať ten najlepší?

Fitness náramok monitoruje niekoľko základných funkcií

Najlacnejšie fitness náramky majú krokomer, merajú tiež srdcový tep. S pomocou aplikácie môžete srdce sledovať aj počas spánku. Štandardný displej zobrazuje čas a dátum.

Drahšie zariadenia – wearables, majú výbavu rozšírenú, napríklad aj o GPS, či EKG. Existujú aj také zariadenia, ktoré sledujú hladinu cukru u diabetikov. Sú to však prevažne smart hodinky, ktorých cena sa pohybuje na úrovni niekoľkých stoviek eur.

Fitness náramky dostávajú svoju plnú podporu zvyčajne až po pripojení k mobilnému zariadeniu, v ktorom je nainštalovaná príslušná aplikácia. Vtedy získavate rôzne notifikácie zo smartfónu priamo na fitness náramok, alebo do smart hodiniek.

Čo robí fitness náramok pre naše zdravie?

Základným poslaním fitness náramkov je získavanie informácií o našom tele, či telesnom zdraví. Existujú napríklad náramky, ktoré dokážu na diaľku komunikovať s lekárom, a potom môže byť odborný zásah rýchlejší.

Keď lekár dostane údaje o pacientovi v podstate okamžite, aj záchranka môže prísť skôr. Telemedicína je bližšie, než si myslíme. Fitness náramky preniesli túto možnosť do reality.

Inteligentné náramky a hodinky pomáhajú seniorom a zdravotne postihnutým

Starší ľudia si myslia, že fitness náramky a smart hodinky sú určené len pre mladšiu generáciu. Opak je však pravda. Mnohí seniori už nosia fitness náramky, pretože vďaka nim môžu privolať pomoc, ak sa ocitnú v núdzi. Najväčšou výhodou je monitorovanie telesných funkcií, vďaka čomu senior pozná svoju aktuálnu kondíciu.

Niektoré náramky vedia predvídať vývoj zdravotného stavu, a to na základe predošlých údajov z monitorovania. Fitness náramky, a hlavne drahšie smart hodinky, ktoré majú zabudované aj meranie EKG, dokážu predpovedať infarkt.

Fitness náramky a smart hodinky majú niekedy rozhodovacie právo o tom, či zavolať pomoc. Preto nachádzajú uplatnenie najmä pri ťažko chorých ľuďoch, teda nielen senioroch.

fitness-náramok-s-meraním-krvného-tlaku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Fitness náramky a hodinky vás sledujú cez deň, aj v noci

Asi najvyhľadávanejšou funkciou je sledovanie srdcového tepu. Človek sa tak dozvedá oveľa viac o svojich športových aktivitách. Náramok napríklad určí tzv. aeróbne a anaeróbne pásmo, ktoré by sme nemali prekročiť, inak vznikne kyslíkový dlh.

Ďalšia funkcia nás zase upozorní na pridlhé sedenie. Fitness náramok nás „taktne“ vyzve, aby sme sa trochu poprechádzali. Všetci vieme, že práve sedavý spôsob života je hlavnou príčinou vzniku srdcovo-cievnych chorôb, krvných zrazenín, či obezity.

Monitorovanie spánku je tiež veľmi obľúbená funkcia. Väčšina náramkov a inteligentných hodiniek ponúka údaje o celkovom čase spánku, o prebudeniach, o hlbokom aj ľahkom spánku.

Uvedomte si, že fitness náramok nie lekár

Technológia fitness náramkov síce napreduje, treba si však uvedomiť, že takéto monitorovanie zdravia nenahrádza lekára. Náramky poskytujú len približný pohľad na sledované hodnoty.

Aj preto sú skôr motivačným prvkom, nie serióznym zdravotníckym prístrojom. Fitness náramky sú prednostne určené na počítanie prejdených krokov a oboznamovanie sa s kvalitou spánku.

Ako si vybrať správny fitness náramok, či kvalitné smart hodinky?

Dizajn je pre mnohých veľmi dôležitým faktorom, keďže inteligentné zariadenie sa stáva spoločníkom na celý deň. Extra pozornosť by ste však mali venovať remienku.  Celodenné nosenie vám nesmie spôsobovať alergické reakcie, ani len spotené zápästie.

Fitness náramok bez displeja, alebo s diplejom?

Existujú alternatívy fitness náramkov, ktoré nemajú displej, alebo zobrazujú len minimum informácií. Aby ste nemuseli sledovať údaje v aplikácii, je vhodnejší fitness náramok s displejom. Niektoré zariadenia totiž môžete nosiť nielen na zápästí, ale aj na ramene, na opasku, či hrudi.

S displejom získate plnohodnotnejšie zariadenie. Zobrazia sa vám základné údaje, okrem iného aj časpočasie. Získate upozornenia z iných aplikácií, či pripomenutie telefonických hovorov alebo SMS správ.

fitness-náramok-bez-mobilu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Srdcom fitness náramkov a smart hodiniek je mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia, nainštalovaná v smartfóne (alebo inom mobilnom zariadení), je dôležitou súčasťou väčšiny fitness náramkov a inteligentných hodiniek. V aplikácii nájdete rozšírené údaje o monitorovaní vašich telesných funkcií a spánku. Nastavujete si v nej vlastné hranice, prehliadate si namerané hodnoty a grafy, stanovujete si ciele.

Mobilné aplikácie sú zvyčajne dostupné pre dve najrozšírenejšie platformy smartfónov s operačným systémom – AndroidiOS. Treba si overiť, ako budete pripájať fitness náramok alebo smart hodinky k zariadeniu.

Okrem priameho pripojenia, fitness náramky a hodinky ponúkajú spojenie s aplikáciou cez Bluetooth. Dôležité je, aby ste si overili kompatibilitu aplikácie s operačným systémom a s podporou Bluetooth.

Fitness náramky a smart hodinky vyžadujú synchronizáciu

Istou nevýhodou môže byť potreba pravidelnej synchronizácie s mobilným telefónom a aplikáciou, keď chcete získať údaje. Výhodnejšie pri tomto procese je bezdrôtové pripojenie cez Bluetooth, ktorý by mal mať verziu 4.0 a nízku spotrebu.

Akú veľkú pamäť získam?

Podstatná je aj pamäť zariadenia. Aby sa synchronizácia nemusela vykonávať neustále „naživo“ a znížila sa spotreba elektrickej energie, potrebujete fitness náramok alebo hodinky s dostatočnou pamäťou na údaje aj z niekoľkých dní.

Rozhodujúca je výdrž batérie a spôsob nabíjania

Fitness náramky väčšinou vydržia niekoľko desiatok dní, drahšie smart hodinky (pri vymeniteľnej batérii) aj niekoľko mesiacov. Štandardným spôsobom dobíjania je USB nabíjačka, alebo má zariadenie samostatný špeciálny režim dobíjania (podľa značky).

Dopredu si zvážte, v akej intenzite chcete monitorovať svoje údaje. Ak totiž zapnete niekoľko sledovaní naraz, v nízkej časovej frekvencii, výdrž batérie môže klesnúť aj na polovicu svojej maximálnej kapacity. Nabíjať fitness náramok alebo smart hodinky každých pár dní je veľmi obmedzujúce.

fitness-náramky-a-hodinky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Môžete mať prehľad o stravovaní, výdaji kalórií, aj budíček

Niektoré náramky ponúkajú rozšírené funkcie, napríklad záznam spotrebyvýdaja kalórií. Údaje však treba zadávať manuálne. Doplnkovou funkciou, ktorú nemajú všetky fitness náramky a smart hodinky, je inteligentný budík. Budík vyhodnocuje váš spánok, a počas fázy ľahkého spánku vás zobudí vibrovaním alebo zvukom.

Medzi ďalšie doplnkové funkcie, priamo zabudované do náramku alebo hodiniek, patrí meranie hladiny kyslíka v krvi, meranie cukru v krvi, či aktuálna nadmorská výška.

Príslušenstvo fitness náramkov a smart hodiniek

Všetky náramky alebo hodinky si môžete prispôsobiť svojim preferenciám. Ak vám záleží na imidži, môžete si vybrať obľúbenú farbu pre náramok.

Najčastejším doplnkom a príslušenstvom je nabíjačka, ktorá môže mať klasický konektor, alebo tzv. dobíjaciu „vaničku“ s USB konektorom, či špeciálny konektor.

Zariadenia by ste si mali chrániť, a preto si doplňte výbavu o ochranu displeja, či dokonca celého náramku alebo hodiniek.

Slovo na záver

Fitness náramky alebo smart hodinky sú vynikajúcim doplnkom bežného života. Nepatria však do kategórie zdravotníckych pomôcok, preto údaje z týchto zariadení nemôžete pokladať za definitívne. Lekár stále zostáva na prvom mieste.

Cena fitness náramkov a hodiniek závisí od rozsahu funkcií. Kvalitné fitness náramky dostanete kúpiť už od 20 eur, kvalitnejšie smart hodinky už od 70 eur. Pri výbere by ste mali dbať nielen na funkcie, ale aj na energetickú náročnosť monitorovania vašich aktivít a výdrž batérie.

Pridaj komentár