Trápi vás nadmerné ochlpenie? Hirzutizmus vyrieši iba laserová liečba

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pohľad na ženu, ktorej vytŕčajú chĺpky spod plaviek, alebo na ženu s fúzmi, môže u niektorých ľudí vyvolať odpor.  Nadmerné ochlpenie pritom neraz signalizuje zdravotné problémy.

A práve o nich nám porozprával dermatológ MUDr. Juraj Hegyi, PhD., z Inštitútu klinickej a experimentálnej dermatovenerológie v Bratislave.

Témy súvisiace s nadmerným ochlpením žien už prestávajú byť tabu. Na úvod by ste nám mohli ozrejmiť, čo hirzutizmus, teda nadmerné ochlpenie, znamená.

Hirzutizmus je najťažšia forma nadmerného ochlpenia. Prejaví sa vtedy, keď žena disponuje až príliš veľkým množstvom mužských pohlavných hormónov. To má za následok, že ochlpenie jej rastie aj na miestach typických skôr pre mužov.

O akých miestach je reč?

Najčastejšie to býva horná pera, brada, v extrémnejších prípadoch bokombrady, ďalej spánková oblasť, stehná, horné končatiny, zadok a oblasť od pupku smerom k Venušinmu pahorku.

Kedy ide o kozmetický a kedy už o zdravotný problém?

V prvom rade treba povedať, že hirzutizmus je vnímaný veľmi individuálne. Iný druh ochlpenia, čo do intenzity i rozloženia, majú ženy kaukazoidného typu, iný zas ženy prvého či štvrtého fototypu pokožky. Rozdiely sú aj v pohľade na ochlpenie. To, čo je pre Slovenky neakceptovateľné, býva napríklad pre Talianky v norme a prirodzené. Hirzutizmus ale ostáva najmä psychickým problémom a ženu dokáže riadne potrápiť. Depresie, úzkosť, znížené sebavedomie… aj to pociťujú dámy, ktoré ťažkostiam tohto typu dlhodobo čelia.

Napriek tomu, že niektorým ženám nadmerné ochlpenie vôbec neprekáža, kedy by predsa len mali zbystriť pozornosť?

Pre našu geografickú oblasť môže byť indikátorom hirzutizmu, ak si žena holí oblasť od pupku smerom k intímnym miestam, prípadne ruky.

ochlpenie na bruchu u žien
Zdroj foto: Shutterstock.com

Takže nadmerné ochlpenie nemusí nutne znamenať chorobu?

Hirzutizmus môže byť prejavom určitých foriem degeneratívnych ochorení. Dá sa považovať za znamenie. Ak je žena nadmerne ochlpená, a k tomu sa jej pridružia aj ďalšie zdravotné problémy, mala by vyhľadať lekára. Pokiaľ žena cíti, že intenzita jej ochlpenia sa vymyká norme, je na mieste absolvovať endokrinologické vyšetrenie. Nadmerný rast chĺpkov máva súvis s ochoreniami štítnej žľazy.

Príčinou nadmerného ochlpenia môže byť takisto syndróm polycystických ovárií. Pri návšteve odborníka treba ako prvý vyšetriť hormonálny profil ženy, absolvovať gynekologickú prehliadku, ultrazvuk vaječníkov. Pri potvrdení hirzutizmu zväčša ide o rozsiahle nálezy, ktoré môžu vyústiť až do neplodnosti.

Aký vek je z pohľadu hirzutizmu rizikový?

Už malé dievčatká môžu mať výrazné ochlpenie, k veľkým zmenám potom dochádza v období menštruácie, tehotenstva, laktácie či menopauzy. Chĺpky, najmä v prípade žien tmavšieho typu, pribúdajú aj vekom. Všimnete si to napríklad na hrúbke a hustote obočia.

Ženy si najčastejšie odstraňujú nadmerné ochlpenie doma. Je to dobrý spôsob?

Klasické žiletky sú už na ústupe, obľube sa tešia depilačné krémy, voskové pásiky, elektrické strojčeky. Ich efekt je iba dočasný, chĺpky opäť narastú. Rozhodne neodporúčam vytrhávať chĺpky pod nosom, alebo inde na tvári. Chĺpky potom porastú všetky v rovnakej dĺžke a vyzerajú hustejšie.

hirzutizmus liečba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Mnoho žien užíva antikoncepciu. Ako tá ovplyvňuje hirzutizmus?

Hormonálna antikoncepcia ustáli hormonálny systém, to je pravda. No nejde o trvalé a dlhodobé riešenie. Veď čo ak chce žena otehotnieť? Vtedy antikoncepciu, pochopiteľne, užívať nesmie. Predpísať správny druh hormonálnej antikoncepcie je náročné, absolútne nechápem doktorov, ktorí žene odporučia konkrétnu antikoncepciu, bez vykonania krvných testov.

Najefektívnejší v odstraňovaní nadmerného ochlpenia ostáva laser. Zásadnou podmienkou pre vykonanie laserového zákroku je aspoň nejaká prítomnosť pigmentu v chĺpku – laser nedokáže odstrániť biele, blondšedivé ochlpenie. Laserovú epiláciu by mal ale vykonávať výlučne odborník.

Takže inzeráty na internete neodporúčate?

Ponúkať medicínske zákroky na zľavových portáloch je podľa môjho názoru scestné. Laserový zákrok nemožno vykonávať po absolvovaní jedného školenia. Osoba bez potrebnej kvalifikácie nemá čo obsluhovať laser a narábať so žiarením. Pacientovi môže pokožku spáliť a narobiť viac škody než úžitku. Takéto inzeráty navyše sľubujú odstránenie problému s ochlpením už po prvom sedení, a to je hlúposť.

A koľko ich je teda potrebných?

Laser sa čoraz častejšie využíva aj na depiláciu širšej plochy tela, a preto nie je problém zbaviť ženu chĺpkov aj na prsných dvorcoch, chrbte či prirodzení. V priemere je potrebné, aby sa epilácia opakovala 4 – 8 krát, a to v dostatočných časových intervaloch. Individuálne vlastnosti pokožky však môžu počet potrebných opakovaní epilácie znížiť alebo zvýšiť.

Je tento zákrok vhodný pre všetky ženy?

Laserový zákrok je efektívnym, a hlavne trvalým riešením problému. Pokiaľ pacientka nemá zdravotné obmedzenia, laserový zákrok je po dohode s dermatológom vhodný pre každého, kto sa chce nežiaduceho ochlpenia na tele zbaviť.

Čo môže byť spúšťačom hirzutizmu?

Jednoznačne hormonálny disbalans, niektoré druhy liekov, stres, extrémne cvičenie (bez predošlej prípravy). Na vine môžu byť niektoré nádory hormonálneho systému a žliaz, ktoré sa prejavujú práve zvýšením ochlpenia.

hirzutizmus antikoncepcia
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zaujal ma ten šport…

Ak žena, ktorá nikdy predtým nešportovala, zrazu začne so silovými cvičeniami, hormonálna búrka v jej organizme na seba nenechá dlho čakať. Nadobličky dostávajú zabrať, vaječníky sú napumpované estrogénom, no čo s prebytočným testosterónom? Veď i ten musí niekam „odísť“. A tak žena začne naberať svalovú hmotu, zhorší sa jej pleť, môžu jej vypadávať vlasy a, naopak, pribúda ochlpenie.

Kedy je pre liečbu hirzutizmu ten najlepší čas?

Určite zimné obdobie, pretože po absolvovaní zákroku by sa mal človek vyhýbať slnečným lúčom. Nie je dobré depilovať ani čerstvo opálenú pokožku. Po zákroku odporúčam používať krém s vysokým ochranným faktorom (34 týždne) a vyhýbať sa nielen priamemu slnku, ale i soláriu.

A na záver – bolí takéto odstraňovanie ochlpenia?

Počas zákroku môže pacientka cítiť pálenie, kvalitné lasery však disponujú funkciou ochladzovania, a tým dokážu prípadnú bolesť minimalizovať. Ak niekto vydrží tetovanie, vydrží aj laser. Platí, že rôzne časti tela – rôzny stupeň bolesti. No nie je to nič, čo by ženy i muži nezvládli.

Pridaj komentár