Tehotenská cukrovka: Čakám dieťa a pichám si inzulín

Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes mellitus (GDM). U tretiny žien vymizne po narodení dieťaťa, u tretiny pokračuje ako porucha glukózovej tolerancie, a u ďalšej tretiny prejde do diabetu, väčšinou druhého typu.

Na Slovensku trpí tehotenskou cukrovkou len malé percento žien, odhadom 4 %. Asi 10 – 30 % žien s GDM vyžaduje liečbu inzulínom. Rozprávam sa s jednou z nich – s mamičkou z Bratislavy.

Zaznela diagnóza: cukrovka. Aké boli tvoje prvé pocity, myšlienky?

Ak mám byť úprimná, ani som nebola nejako zhrozená. Neviem prečo, no v kútiku duše som cítila, že výsledky pravdepodobne nebudú v norme. Presne som vedela, čo môžem očakávať od glukózového testu, lebo nejde o moju prvú graviditu.

Keďže pri prvých dvoch tehotenstvách mi robilo veľké problémy, vypiť zarobenú glukózu (mala som z toho pocity na zvracanie), tentokrát to bolo iné – testu som sa neobávala. Zarobenú glukózu som vypila s chuťou, dokonca som zvyšok, rozpustený na dne pohára, ešte aj vyškriabala, chutilo mi to… Iné ženy v ordinácii, vedľa mňa, boli rady, že to majú za sebou…

Už vtedy mi táto situácia dávala impulz, že to asi nebude dobré. Toto tušenie mi potvrdila sestrička o dva dni, telefonicky, že hladina glukózy v krvi je zvýšená –  8,9 mmol/l, a že musím navštíviť diabetologickú ambulanciu.

Tam som dostala presné pokyny, čo robiť a ako sa stravovať. Dali mi glukomer, pomocou ktorého si meriam hladinu cukru v krvi – 2x do týždňa, 6x denne, vždy pred jedlom, a 2 hodiny po ňom.

Musím dodržiavať prísnu diétu – nejesť nič sladké, kontrolovať si príjem sacharidov v strave, nepiť sladké limonády, obmedziť ovocie… Snažím sa, aj keď občas je veľmi ťažké odolať. Ale vždy si poviem, že to robím hlavne pre drobca v brušku.

V prípade akéhokoľvek porušenia diéty, mám všetko zaznačiť do tabuľky – pre výsledky meraní. Na kontrolu, aj s výsledkami, chodím každé 2 týždne, a bude to tak až do pôrodu.

tehotenská cukrovka - pichanie inzulínu

Tehotenská cukrovka: Kam si picháš inzulín?

Áno, pichám. Na základe meraní a zvýšených hodnôt glukózy v krvi – hlavne v čase obeda – mi diabetologička predpísala inzulín – Humulin. Bežne sa pichá pomocou inzulínového pera do brucha, čo u mňa nie je možné, takže si ho pichám do stehna, raz denne.

Prvýkrát to bolo najhoršie. Veď kto si sám dokáže pichnúť injekciu? Našťastie, ihla je veľmi tenučká, vpich ani nie je cítiť, teda aspoň mňa to už nebolí. Možno som si len zvykla. Človek si zvykne na všetko…

Lieky v gravidite. Pýtala si sa lekárov na ne, na ich účinky?

Okrem predpísaného inzulínu, beriem ako doplnkové lieky železo a magnézium. Moja dávka inzulínu je: 1x denne 1 jednotka – nie je vysoká. Vedľajšie účinky –  vysoký krvný tlak, opuchy nôh a rúk a bielkovina v moči – sa u mňa zatiaľ neprejavili. Samozrejme, pri každej návšteve  – či už tehotenskej poradne, alebo diabetologickej ambulancie – mi všetky hodnoty pravidelne kontrolujú.

Na železo a magnézium som sa lekára nepýtala. Tieto dva prípravky berie pomaly každá tehotná žena, tak som sa nad tým ani nezamýšľala. Sú voľne dostupné v lekárňach, vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, a osobne ich nepovažujem za hrozbu pre matku a pre plod.

Riziká pre dieťatko – vieš o nich. Veríš, že to bude dobré?

Hroziace riziká pre dieťatko, to bola moja prvá otázka pri návšteve diabetologičky. Ubezpečila ma, že sú veľmi malé, takmer žiadne. Našťastie, moje výsledky nie sú kriticky vysoké, len mierne zvýšené. Nepatrím do skupiny žien, ktoré trpia diabetesom v bežnom živote, a neskôr aj počas tehotenstva. U nich, aj u ich dieťatka, sa po pôrode môže vyskytnúť diabetes, u dieťatka tiež zvýšená hmotnosť pri narodení, alebo vrodené vývojové chyby. U mňa sa toto doposiaľ nepotvrdilo – ani krvnými skúškami, ani viacerými ultrazvukovými vyšetreniami a meraniami.

Nejde o tvoje prvé tehotenstvo. Prebehli predošlé gravidity bez ťažkosti?

Každé tehotenstvo je iné. Predošlé dve gravidity prebiehali bez ťažkostí, nemala som žiadne problémy. Dokonca aj glukózové testy vyšli v obidvoch prípadoch v poriadku. Chute som mala bežné, ako ktorákoľvek tehotná žena, dookola som mohla jesť len kyslé.

Pri treťom tehotenstve to už bolo inak – kyslé som nemohla ani vidieť. Od začiatku som jedla len a len sladké. Sladké rožky na raňajky, na obed parené buchty alebo palacinky, medzitým čokolády, bonbóny… Toľko sladkého, čo som skonzumovala do 24. týždňa tehotenstva, som pravdepodobne nezjedla za celý život. A práve preto som si myslela, že sa niečo deje. Žiaľ, nemýlila som sa.

Cukrovka v rodine. Majú ju, alebo mali, tvoji príbuzní?

Áno, majú. Cukrovku II. typu má môj otec a moja babka – mamina mama. Otcova mama ňou trpela tiež, a nakoniec nám ju cukrovka vzala. Aj pre tieto predispozície budem po pôrode sledovaná v diabetologickej poradni. Pol roka po narodení bábätka musím absolvovať opäť glukózový test. Dovtedy si budem preventívne kontrolovať – pomocou glukomera – hladinu cukru v krvi.

Súvisiace ochorenia… Liečila si sa už niekedy na niečo?

Nie, neliečila.

Odkaz pre rizikovo tehotné. Kto, čo ti dáva silu vydržať?

Veľkou oporou pre mňa je moja rodina, hlavne manžel, deti a rodičia. Aj keď je to veľakrát veľmi ťažké, musím to jednoducho vydržať. Veď to predsa nerobím len pre seba, ale hlavne pre človiečika, ktorý príde čoskoro na svet. A ten stojí za všetko.

tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka: Je dobré vedieť, že…

Hladinu glukózy bežne zisťujú v ambulancii – z moču, po dvadsiatom týždni tehotenstva. Pokiaľ sa v moči objaví cukor, hneď sa robí test.

Tehotná žena vypije glukózu, a o hodinu je jasná jej hladina cukru v krvi. Ak je zvýšená, lekár hladinu sleduje, a pravidelným ultrazvukovým vyšetrením hodnotí stav plodu a množstvo plodovej vody.

Za pozitívny skríning sa považuje, ak sa hodnota glykémie (po vypití 75 g glukózy, vždy nalačno) rovná, alebo je väčšia ako 7,8 mmol/l.

Liečba inzulínom je indikovaná vtedy, keď energeticky vyvážená diéta a režimové opatrenia nevedú k poklesu hodnôt glykémie.

Prirodzený pohyb, ako plávanie a prechádzky v gravidite, majú priaznivý účinok nielen na metabolizmus glukózy, ale aj na lepšie vedenie pôrodu.

O 3 – 6 mesiacov po pôrode mamička prichádza na kontrolný test.

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár