Hnačka u detí: Ako si s ňou poradiť? Hlavne nezabúdajte na probiotiká!

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Hnačka je prirodzený obranný mechanizmus organizmu, ktorým sa zbavuje škodlivých látok.

Ide o jedno z najčastejších ochorení u detí.

O hnačke môžeme hovoriť, ak naše dieťa trápi riedka stolica častejšie, ako 3x za deň.

Ako si s ňou poradiť?

Príčiny hnačky – druhy hnačiek

Infekčné hnačky sú vyvolané:

Neinfekčné hnačky

Príčinou týchto hnačiek sú stravovacie chyby, alebo otrava jedlom. Častým dôvodom býva aj neznášanlivosť laktózy.

Laktóza je mliečny cukor – môžete ho nájsť v mlieku, syre, čokoláde či zmrzline. Aj alergia na potraviny, ako sú orechy či figy, býva spúšťačom hnačky u mnohých deti.

Liečba antibiotikami predstavuje tiež jedno z rizík, ako môže hnačka vzniknúť. V súčasnosti netreba zabúdať ani na psychické poruchy, keď nepohoda urýchli pohyb potravy cez črevo.

hnačka zo stresu
Zdroj foto: Shutterstock.com

Keď väčšinu noci strávite na WC s vašou ratolesťou

Vaše dieťa pravdepodobne stratilo veľa tekutín a minerálnych látok. Je dôležité, aby ste zahájili rehydratačnú liečbu (doplnili vodu) a zabezpečili dostatočný prísun minerálov. Ako?

Doplnenie stratenej vody a minerálov

V lekárni sú voľne dostupné rôzne prípravky na rehydratáciu (zavodnenie) – vo forme prášku, ktorý je rozpustný vo vode, šumivej tablety alebo nápoja. Prípravky sú určené pre dospelých, aj deti od 4 mesiacov.

Na Slovensku je dostupný prípravok, ktorý sa môže podávať aj jednotýždňovým bábätkám. Šumivé tablety sú určené pre deti od 3 rokov.

Niekedy postačí aj obyčajná minerálna voda, ak obsahuje dostatočné množstvom soli.

Rehydratačný roztok si môžete pripraviť aj sami:

1 čajovú lyžičku kuchynskej soli a 8 čajových lyžičiek cukru rozpustíte v 1 litri vody a pridáte šťavu z dvoch pomarančov.

Ako zastaviť hnačku? Čierne uhlie a diosmektit

Ak poznáte príčinu – napr. viete, že ide o ťažké bakteriálne alebo vírusové ochorenie – je nutné navštíviť lekára. Ten vám predpíše vhodné antibiotiká. Ak však príčinu hnačky dobre nepoznáme, zahájime liečbu jej príznakov.

Látka diosmektit dokáže zahustiť črevný obsah a vytvoriť kryciu vrstvu na sliznici čreva. Diosmektit na seba naväzuje škodlivé splodiny a mikroorganizmy v čreve. Je dostupný vo forme prášku, rozpustného vo vode. Vhodný je pre batoľatá, tehotné a dojčiace ženy.

Aktívne uhlie, jeden z najstarších liekov na liečbu hnačky, dokáže naviazať veľké množstvo baktérií a toxínov, a tak ich odstrániť z tela. Čierne uhlie je vhodné pre deti od 3 rokov.

Na slovenskom trhu sú dostupné aj kombinácie čierneho uhlia s bizmutom (dezinfekčný účinok), kyselinou citrónovou (upravuje pH) a tiosíranom sodným (mierne preháňadlo). Tiosíran sodný sa však používa iba pri otrave liekmi, a preto ho deti od 3 rokov môžu užívať až po dohovore s lekárom.

Samotné čierne uhlie, ale aj bizmut, môžu stolicu zafarbiť do čierna.

hnačka liečba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Na čo si treba dať pozor?

Čierne uhlie a diosmektit ovplyvňujú účinok liekov – znižujú ich vstrebávanie do tela, a teda aj účinok. Preto je nutné, aby ste dodržali aspoň 2-hodinový odstup medzi užitím čierneho uhlia (alebo diosmektitu) a ostatných liekov.

Spomalenie pohybov čreva

Na potlačenie príznakov hnačky existuje látka, ktorá znižuje prirodzený pohyb čreva – ide o loperamid. Ak má však vaše dieťa do 6 rokov, alebo má salmonelu, užívať ho nesmie. Pri infekčnej hnačke je totiž dôležité, aby sme mikroorganizmus dostali z tela von, no pri loperamide, ktorý pohyby čreva (naopak) spomaľuje, sa tento proces oddiali.

Liek môžete podať dieťaťu po náhlej (akútnej) hnačke, alebo pri dlhotrvajúcej hnačke (po dohovore s lekárom). Deti užívajú 1 kapsulu, a po každej riedkej stolici ďalšiu kapsulu.

Nesmú však užiť viac ako 2 kapsuly na 14 kilogramov telesnej váhy za deň. Navyše, počas užívania môže dôjsť k poklesu pozornosti – dieťa bude utlmené.

Užívanie loperamidu sa neodporúča ani u tehotných a dojčiacich žien.

„Chytila“ nás hnačka na ceste z dovolenky?

Cestovateľské hnačky bakteriálneho pôvodu možno liečiť nifuroxazidom, pretože úspešne likviduje choroboplodné baktérie. Horšie je, že má rovnaký účinok aj na prospešné baktérie v čreve (podobne ako antibiotiká). Preto, ak sa snažíte potlačiť príznaky hnačky probiotikami, udržte medzi probiotikom a nifuroxazidom odstup aspoň 2 hodín.

Nifuroxazid môžete podávať len deťom starším ako 6 rokov a maximálne 7 dní.

Ak ste tehotná, nesmiete ho užívať!

Probiotiká – ako je možné, že účinkujú na hnačku aj zápchu?

V čreve zdravého človeka sú prirodzene prítomné rôzne druhy baktérii, ktoré udržiavajú správne pH tráviaceho traktu, čo napomáha lepšiemu tráveniu. Tieto prospešné baktérie zabraňujú aj tvorbe toxických látok, resp. ich prenikaniu do organizmu.

Ak u vás došlo k diétnej chybe, alebo ste práve doužívali antibiotiká, či podstúpili ožarovanie, mohla sa narušiť prirodzená črevná mikroflóra, a takto vznikla hnačka alebo zápcha. Probiotiká pomáhajú doplniť potlačené prospešné baktérie, čím upravujú nerovnováhu medzi škodlivými a prospešnými baktériami, a tým pádom aj hnačku.

Saccharomyces boulardii (črevná baktéria) je dostupný vo forme kapsúl. Tie sú vhodné pre deti od 3 rokov.

Prášková forma je určená pre deti, ktoré ešte nemajú 1 rok.

hnačka probiotiká mlieko
Zdroj foto: Shutterstock.com

Lactobacilus acidophilus a Escherichia coli (črevné baktérie mliečneho kvasenia) upravujú pH tráviaceho traktu. Ak sú vo forme kvapiek, nemali by sa kombinovať s mliekom, keďže spôsobujú jeho zrážanie.

Pokiaľ je to možné, pri ich užívaní sa vyhnite užívaniu liekov na úpravu žalúdočnej kyseliny. Kyselina mliečna – ako produkt baktérií mliečneho kvasenia – vytvára správnu kyslosť prostredia, avšak lieky na zvýšenú žalúdočnú kyselinu neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a tak kyslosť prostredia menia, čo má nežiaduci vplyv pre vývoj dobrých baktérií.

Baktérie mliečneho kvasenia nesmú užívať deti do 2 rokov.

Probiotiká – kde ich nájdeme?

Vo forme kapsúl, prášku, či ako ampulky, si ich môžete zakúpiť v každej lekárni. To však nie je jediný zdroj probiotík. Môžete ich získať aj z potravy. Ako?

Hlavným zdrojom probiotík sú čerstvé jogurty, acidofilné mlieka, kefíry, kyslé sójové produkty.

Kyslá kapusta je tiež zdrojom určitého druhu probiotík. Probiotiká sa nachádzajú aj v zakysankách, bryndzi a pivovarských kvasniciach.

Ako vybrať pre dieťa správne probiotiká?

V štúdiách, sledujúcich rôzne ochorenia, pri ktorých sa objavuje hnačka, boli preukázané ako najprospešnejšie iné probiotické kultúry.

Liečba hnačky nestačí, dôležitá je aj správna strava

Lieky rozhodne vykonajú kus práce, no počas hnačky predovšetkým zmeňte zaužívané stravovacie návyky. Mali by ste sa vyvarovať sýtym, mastným jedlám (obmedziť príjem tukov), sladeným nápojom a sladkostiam, hrachu, fazuli, a iným strukovinám (obmedziť príjem cukrov). Pozor aj na vlákninu, ktorá podporuje prechod potravy črevom, čím hnačku iba umocní.

Vhodná je prevarená voda, banán, ryža, jablko a mrkva (uvarená vo vode).

hnačka strava
Zdroj foto: Shutterstock.com

V dnešnej dobe už neplatí, že počas hnačky by malo dieťa hladovať – práve naopak. Na začiatku podávame diétnu stravu, a postupne, ako sa stav zlepšuje, ju spestrujeme.

Prospešné sú tiež potraviny, ktoré sú bohaté na draslík a sodík, keďže telo tieto minerály počas hnačky stráca. Patrí sem napríklad kuracie a hovädzie mäso, či zemiaky uvarené v šupke.

Tri základné pravidlá pri hnačke:

  1. Ak úprava diétneho režimu nepostačuje, nasaďte lieky.
  2. Dodávajte telu stratené tekutiny, zvlášť u malých detí.
  3. Pokiaľ hnačka neustúpi do 2 dní, alebo je sprevádzaná krvou v stolici, vysokými horúčkami (nad 39 °C), srdcovými ťažkosťami alebo kolikovou bolesťou, neodkladne navštívte detského lekára!

Autorka je farmaceutka

Pridaj komentár