Infekcie močových ciest a zadržiavanie moču

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Odhaduje sa, že až 15 % zo všetkých antibiotík sveta sa podáva pacientom s infekciami močových ciest.

Infekcie močových a pohlavných ciest (urogenitálne infekcie) trápia ľudí čoraz častejšie – po infekciách horných dýchacích ciest ide o druhé najčastejšie ochorenie.

Ako vznikne močová infekcia?

Escherichia coli, prítomná v močovom ústrojenstve, je najčastejšou príčinou infekcií močových ciest. Za normálnych podmienok osídľuje hrubé črevo a okolie konečníka, pri infekcii sa dostáva do močovej rúry.

Rozvoju infekcie napomáha aj:

  • zadržiavanie moču, pretože sa baktérie môžu (v zadržanom moči) ľahšie množiť,
  • prechladnutie,
  • menopauza,
  • cukrovka.

Prečo infekcie močových ciest trápia oveľa častejšie ženy, ako mužov?

Ide o anatomickú podstatu každej ženy, ktorá má (v porovnaní s mužom) oveľa kratšiu močovú rúru. Zatiaľčo mužská močová rúra meria v priemere 20 cm, ženská maximálne 5 cm.

Tento fakt umožňuje ľahší, a hlavne rýchlejší prechod baktérií do močového mechúra, kde získavajú ideálne prostredie na ďalšie množenie.

 infekcie močových ciest pohlavný styk

Prejavy infekcie močových ciest

Pacienti pociťujú časté nutkanie na močenie, aj keď len v malých dávkach. Pri močení pociťujú pálivú, niekedy rezavú bolesť, ktorá sa po vyprázdnení veľakrát ešte zhoršuje.

V moči sa môže objaviť krv alebo hnis, ale nemusí. Bežným javom infekcií močového traktu sú aj bolesti v podbruší či dolnej časti chrbta.

Dokážem močovým infekciám predchádzať?

Existuje hneď niekoľko možností, ako sa nepríjemných infekciám močových ciest vyhnúť:

  • teplo sa obliekať,
  • mať nohy a kríže v teple a suchu,
  • nezabúdať na poriadnu dávku vitamínovminerálov, ktoré chránia telo pred mikroorganizmami,
  • jesť brusnice, na močové cesty pôsobia dezinfekčne, okrem toho majú vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov,
  • pred pohlavným stykom, ale aj po ňom, sa vymočte, vyplavia sa tak baktérie,
  • utierajte sa vždy spredu dozadu, zabránite prenosu baktérií z konečníka k pošve a k močovej rúre.

infekcie močových ciest brusnice

Môžem sa vyliečiť bez antibiotík?

Skutočne to ide veľakrát veľmi rýchlo. Ak je infekcia iba v počiatočnom štádiu, príznaky dokážu úplne vymiznúť už po dvoch dňoch.

Niekedy stačí len zvýšiť príjem tekutín, ideálne je, keď vypijete aspoň 8 – 10 pohárov čistej, nebublinkovej vody za deň. Tekutiny sú dôležité, pretože vyplavujú škodlivé baktérie, a tie nové sa nestíhajú usadiť.

Namiesto vody môžete siahnuť aj po bylinkových čajoch, tzv. urologických, ktoré obsahujú vyváženú zmes bylín, potrebných pre boj s týmto typom infekcií. Urologické čaje najčastejšie obsahujú brusnice, vňať prasličky roľnej alebo vňať mäty, resp. koreň petržlenu. Tieto čaje pôsobia dezinfekčne a podporujú močenie.

Samozrejme, potrebné sú aj vitamíny a minerály, ktoré urýchlia liečbu, preto treba v tomto období jesť veľa ovocia, hlavne citrusov, ako sú citróny, pomaranče, grepy.

Odporúčajú sa aj:

  • obklady s horúcou vodou,
  • kúpele v prasličke roľnej,
  • kapsulové prípravky z brusníc.

Kedy navštíviť lekára?

  • hneď, ako zbadáte krvavý moč,
  • keď máte bolesti v podbruší,
  • keď máte teplotu, pocity nevoľnosti, zvraciate.

Ak liečba tekutinami a prírodnými produktami nepomáha, príznaky sú čoraz horšie a vôbec neustupujú, treba vyhľadať odborníka.

infekcie močových ciest antibiotiká

Lekár vám nasadí antibiotiká, najčastejšie fluorochinolonového alebo cefalosporínového typu. Inak by infekcia mohla prejsť z akútnej do chronickej formy, alebo by sa rozšírila z dolných močových ciest na obličky, a vtedy je už liečba oveľa komplikovanejšia a zdĺhavejšia.

Čo ak sa infekcie močových ciest opakujú?

V prípade opakujúcich sa infekcií, nastupuje séria vyšetrení u špecializovaného lekára – urológa/nefrológa. Ten dôkladne vyšetrí obličky a močové cesty, aby odhalil všetky prípadné anomálie.

Močové infekcie patria k jednej z najčastejších bakteriálnych infekcií, rozšírených hlavne medzi ženami v plodnom veku, ale vyskytujú sa aj u mužov.

Dá sa im veľmi dobre predchádzať, môžeme ich liečiť aj bez antibiotík, no keď príznaky pretrvávajú, či infekcie sa často opakujú, treba nevyhnutne vyhľadať lekára.

Infekcie močových ciest v obšírnejšom článku: https://slovenskypacient.sk/infekcie-mocovopohlavnych-ciest/

Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte UK

Ilustračné fotografie

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár