Jačmeň v oku: Domáca liečba nemusí vždy zabrať

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Zrak je najdôležitejší ľudský zmysel, a preto nám očné ochorenia vedia výrazne skomplikovať život. Aj malá hrčka na oku nám dokáže narobiť veľké starosti.

Ľudia sa zvyčajne zľaknú, keď majú jačmeň v oku. Toto ochorenie však nie je také závažné, ako sa na prvý pohľad zdá. Navyše – jačmeň väčšinou neovplyvňuje naše videnie.

Čo je to očný jačmeň?

Očný jačmeň je malá červená boľavá hrčka na viečku oka. Vonkajší jačmeň – spravidla ten bolestivejší – sa nachádza pri okrajoch očného viečka a časom sa môže zmeniť na žltú hrčku, naplnenú hnisom.

Vnútorný jačmeň sa vyskytuje na vnútornej strane viečka. Zvyčajne je menej bolestivý. Najčastejšie sa nachádza len na jednom viečku, no môžete mať infikované obe viečka, alebo mať viac jačmeňov na jednom oku.

Jačmeň je pomerne časté očné ochorenie, ktoré je typickejšie pre dospelých, no môže sa objaviť aj u detí. Mierne vyšší výskyt ochorenia bol zistený medzi 30. a 35. rokom života. Jačmeň nie je nákazlivý.

Najčastejšie príznaky, že máte jačmeň v oku:

  • žltá hrčka na viečku,
  • začervenanie oka alebo očného viečka,
  • zaslzené oko,
  • pocit cudzieho telesa v oku (hlavne pri žmurkaní),
  • tlak v oku,
  • bolesť v okolí hrčky.
jačmeň v oku liečba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Príčiny vzniku jačmeňa

Očný jačmeň je najčastejšie spôsobený bakteriálnou infekciou. Konkrétne ide o baktériu Staphylococcus aureus, ktorá je prítomná v 90 – 95 % prípadov.

Jačmeň na vonkajšej strane viečka môže vzniknúť napr. pri infekcii lôžka, odkiaľ vyrastá očná riasa, či infekciou mazovej žľazy. Vnútorný jačmeň sa zas tvorí pri zápale alebo upchatí Meibomových žliaz (tvoria olejovitú tekutinu, ktorá je súčasťou povrchu oka).

Žľazy sa upchávajú hlavne tukom, prachom alebo zvyškami mejkapu. Na vznik očného jačmeňa má významný vplyv aj stres, či hormonálne zmeny.

Jačmeň môže byť taktiež sprievodným znakom blefaritídy – zápalu očného viečka. Prejavuje sa červenými viečkami, bolesťou v oku, hnisavými karpinami na mihalniciach či svrbením.

Kedy vyhľadať lekára?

Väčšina jačmeňov sa sama vylieči v priebehu 13 týždňov. Ak by sa príznaky nezlepšovali, alebo začnete horšie vidieť, vyhľadajte očného lekára. Konzultáciu vyžadujú niektoré typické symptómy, ako horúčka, alebo keď sa začervenanie šíri na líca, resp. krk.

Ľudia s narušeným imunitným systémom (cukrovkári, onkologickí pacienti, pacienti po transplantáciách, HIV pozitívne osoby) by mali navštíviť lekára, akonáhle sa u nich objavia prvé príznaky. 

jačmeň v oku príčiny
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako ma lekár vyšetrí?

Lekár vyšetrí váš jačmeň vizuálne – preskúmaním očného viečka zblízka. V prípade potreby môže použiť zväčšujúce zrkadielko alebo svetlo.

Domáca liečba očného jačmeňa:

  • Teplé obklady – používame čistý, vypratý a vyžehlený uterák. Priložíme ho na oko, približne na 5 – 10 minút. Opakujeme 3 – 5x denne. Oko jemne premasírujeme. Teplý obklad pomôže uvoľniť hnis z hrčky. Túto metódu používajte aj ako prevenciu vzniku jačmeňa, ak ste náchylní na očné infekcie.
  • Umyte viečko detských mydlom – je k oku šetrnejšie. Nezabúdajte, že jačmeň je zvyčajne vyvolaný bakteriálnou infekciou, a preto je nevyhnutné, aby ste pri manipulácii s okom dbali na zvýšenú hygienu rúk.
  • V žiadnom prípade jačmeň nevytláčajte, ani ho inak nechytajte – hrozí prenesenie infekcie a vznik jazvy.
  • malých detí môžete prikladať teplý obklad počas spánku, aby ste zabezpečili aspoň 10 – 15 minút pôsobenia. Staršie deti liečime rovnako ako dospelých.
  • Deti môžu navštevovať škôlkuškolu. Upozornite však personál, aby dbal na zvýšenú hygienu rúk u dieťaťa.
  • Používanie kontaktných šošoviek v akútnej fáze jačmeňa je nevhodné, rovnako riasenky, očné tiene a iná dekoratívna kozmetika.
  • Lieky proti bolesti paracetamol, ibuprofén, aspirín (ten nie je vhodný pre deti do 16 rokov). Pred užitím liekov si pozorne prečítajte príbalový leták, alebo sa porozprávajte s lekárom alebo lekárnikom.

Bližšie informácie o paracetamole, ibuproféne a aspiríne sa dočítate tu.

jačmeň v oku antibiotiká
Zdroj foto: Shutterstock.com

Keď nič nezaberie

V prípade, že tieto postupy nie sú účinné, lekár vám môže predpísať antibiotiká (antibiotické očné masti, tablety) alebo vpichnúť kortikosteroidnú injekciu (kortikosteroidy sú protizápalové hormóny). Antibiotiká sa používajú hlavne pri riziku prenesenia infekcie na ďalšie časti tváre. Ak sa infekcia prenesie na samotné oko, väčšinou sa používajú antibiotické očné masti alebo kvapky.

Niektoré prípady (asi 110) vyžadujú malý chirurgický zákrok. Počas lokálnej anestézie je hnis odstránený. Po operácii vám môžu previazať postihnuté oko, aby sa rýchlejšie hojilo. Prognóza vyliečenia je pri dodržiavaní odporúčaní veľmi dobrá.

Môže jačmeň v oku vyústiť do nejakých komplikácií?

Komplikácie sú veľmi zriedkavé. Pri prasknutí jačmeňa (a úniku hnisu) sa môže infekcia rozšíriť po tvári – vtedy nastupujú antibiotiká. Opakujúce sa infekcie liečime antibiotickými očnými masťami, alebo antibiotikamitabletách.

S akým ochorením si možno jačmeň zameniť?

Podobným ochorením je vlčie zrno (chalazión) – zápal tukovej žľazy. Vlčie zrno vyzerá podobne ako jačmeň, preto vám na rozlíšenie poslúži hlavne poloha hrčky. Ak sa nachádza na vonkajšej časti viečka, pôjde pravdepodobne o jačmeň. Ak sa hrčka nachádza pod viečkom, medzi mihalnicami alebo v polovici očného viečka, ide o vlčie zrno.

Rozlíšiteľné sú tiež podľa veľkosti – vlčie zrno je väčšie. Jačmeň je zvyčajne bolestivý a hojí sa do 14 dní, vlčie zrno je nebolestivé a liečba môže trvať až mesiac. Vlčie zrno môže významnejšie ovplyvniť videnie.

jačmeň v oku u detí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Naše oči sú vzácne – chráňme si ich

Oči nám slúžia denne, a preto by sme im mali venovať patričnú pozornosť. Iné časti tela si umývame celkom bežne, no na oči väčšinou zabúdame.

Dodržiavanie očnej hygieny je základ, aby nás nepostihol jačmeň v oku. V prípade prvých príznakov jačmeňa ihneď začnime s liečbou. Ak máme akékoľvek pochybnosti, prípadne sa objavia komplikácie, obráťme sa na lekára alebo lekárnika.

Prevencia vzniku očného jačmeňa:

  • Teplé obklady – umývajte si očné viečka šetrným mydlom.
  • Dôkladne sa odlíčte pred spaním.
  • Dodržiavajte hygienu pri používaní kontaktných šošoviek – noste ich len v stanovenom časovom rozmedzí. Umývajte ich a pravidelne meňte puzdro na šošovky. Ukladajte ich len do roztoku na šošovky.
  • Maskaru vždy vymeňte po 6 mesiacoch používania.
  • Nepoužívajte kozmetické produkty po exspirácii (po záruke).
  • prašnom prostredí (napr. pri práci) používajte ochranné okuliare.
  • Zvýšte príjem omega-3 mastných kyselín v potrave.

Autorka je farmaceutka

Zdroje:

http://www.nhs.uk/conditions/stye/Pages/introduction.aspx#Symptoms

http://www.webmd.com/eye-health/understanding-sty-treatment

http://www.webmd.com/eye-health/lump-eyelid#1

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sty/basics/tests-diagnosis/con-20022698

http://emedicine.medscape.com/article/798940-overview#a5

Pridaj komentár