Jarná únava – ako s ňou účinne bojovať?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

A je to konečne tu! Po dlhej, namáhavej zime, prvý závan vôni jari!

Zhadzujeme zo seba kabáty, odkladáme čapice, šály a pociťujeme teplý vánok na tvári. Tráva začína zelenieť, na stromoch sa objavujú prvé púčiky, dni sa pomaličky predlžujú. Nádhera, máme opäť chuť do života!

A zrazu ­– STOP. Po prvých pár jarných dňoch sú príjemné pocity zrazu fuč. Napriek tomu, že sme boli plní očakávania, ako teraz budeme zvládať viac vecí, zistíme, že sa cítime úplne opačne.

Cítime sa:

  • nepokojne,
  • malátne,
  • vyčerpane,
  • nedokážeme sa sústrediť,
  • sme absolútne bez energie.

Čo sa to s nami deje?

Pravdepodobne nás postihol syndróm, ktorý poznáme pod pojmom jarná únava. Únava však nie je výsledkom modernej doby, ako si mnohí z nás myslia – jarnou únavou trpeli už naši predkovia.

Dobrá správa je, že môžeme byť na príchod jari a zmeny, ktoré súvisia s týmto obdobím, pripravení. Priebeh únavy dokážeme zmierniť pomocou rôznych opravných prostriedkov, ktoré si spomenieme nižšie.

Čo je jarná únava?

V prvom rade si popíšme, čo jarná únava nie je. Jarná únava nie je choroba. I keď týmto syndrómom trpí veľa ľudí, nezaraďuje sa medzi klasické ochorenia.

Jarná únava, podobne ako tá zimná, súvisí s našimi vnútornými nastaveniami a biorytmami. Častokrát je jarná únava zamieňaná so sezónnou afektívnou poruchou, čo je forma opakujúcej sa depresie, ktorej symptómy sa spúšťajú a zastavujú v rovnakom čase, a to každý rok.

Typické pre sezónnu afektívnu poruchu je, že sa začína na jeseň, prípadne už v zime, a odznieva práve na jar. Preto si afektívnu poruchu občas zamieňame so zmenami v hormónoch, ktoré so sebou prináša toto pekné ročné obdobie.

Jarnú únavu pociťujeme najmä preto, že máme za sebou zimu s nedostatkom slnečného svetla, avšak aj náhly dostatok slnka vie vyvolať depresívne stavy, únavu, či nižšiu chuť na aktivity. V zimných mesiacoch sme viac času trávili vo vnútri, zvykli si na nedostatok pohybu a jedli ťažšie jedlá. Naopak, s jarou prichádzajú dlhšie dni, a stúpajúca teplota vedie k zvýšenej fyzickej aj psychickej aktivite.

Jar je čas, keď sa naše biologické rytmy takpovediac roztočia na plné obrátky. Nášmu telu však chvíľku trvá, kým sa plne s týmto obdobím zosúladí. Príznaky súvisiace s jarnou únavou zvyknú vymiznúť najneskôr do konca apríla.

jarná únava príznaky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Aké zmeny v ľudskom organizme prináša jar?

  • Viac denného svetla spôsobuje, že telo produkuje menej melatonínu, ktorý zohráva dôležitú úlohu v spánkovom režime. S pribúdajúcim denným svetlom, pociťujeme viac energie, a preto spíme o niečo menej, ako sme boli zvyknutí počas zimných mesiacov.
  • Ďalšou chemickou zmenou, ktorou naše telo prechádza, je zvýšenie hladiny serotonínu (hormónu šťastia). Serotonín sa skrýva za našou náhlou túžbou po živote, čo je typický prejav v tomto ročnom období. Serotonín je však aj dôvodom, prečo sa zimná depresia zvykne naplno prejaviť práve na jar. Zvýšenie hladiny serotonínu hľadajme za náhlym prívalom energie, ale tiež za nepokojom a rozrušením. Preto sa ľuďom, ktorí trpia mániodepresiou (bipolárnou poruchou), stáva, že bývajú viac mánickí na jar.
  • U jedincov so zdravou dávkou vitamínu D, sa s príchodom jari zvyšuje pocit šťastia. Pre túto skupinu ľudí je typické, začnú tráviť viac času vonku, že sa viac hýbu a cvičia, než v predošlých mesiacoch. To však môže vyvolať v tele procesy, ktoré sa nakoniec prejavia ako jarná únava.
  • Zatiaľčo mnohí pociťujú príval energie, pre iných to môže byť až príliš veľká dávka. Výrazný nárast energie býva stresovým faktorom pre ľudí, ktorí trpia silnými depresiami. Nová energia môže vyvolať v ich mysliach skraty a viesť k závažným, nepremysleným rozhodnutiam, v najhoršom prípade k pokusom o samovraždu. A pritom stačí, aby načúvali svoju telu a jeho nastaveniam.
  • Za jarnou únavou môže byť aj sezónna alergia.

Ako sa s jarnou únavou vysporiadať a prevziať nad ňou kontrolu?

Aj keď sa cítime unavene, nie je žiadny dôvod na obavy. Pocit vyčerpanosti (či už zo stresu, alebo pre nedostatok spánku) je normálna reakcia tela na zmeny, ktoré sa v prírode dejú. Dôležité je, aby sme prevzali nad týmto stavom kontrolu, inak sa môže stať, že zmeny prevezmú kontrolu nad nami.

Mali by sme dať telu dostatok času, aby sa vyrovnalo so sezónnou nerovnováhou, resp. s faktormi, ktoré spôsobujú stres. Väčšinou stačí, keď sme si tohto stavu vedomí, keď sme o niečo trpezlivejší, či k iným láskavejší. Ak už vieme, čo sa v tomto období s naším telom deje, konajme podľa toho. Naučme sa porozumieť svojmu “emocionálnemu” a “vnútornému kalendáru”.

Tým, že spoznáme svoj “emocionálny kalendár”, môžeme s ľahkosťou predvídať, čo sa bude diať s naším telom, našou mysľou a našimi emóciami. Nájdime svoje vnútorné zdroje a pochopme, pri ktorých činnostiach a v ktorých situáciách sa cítime najlepšie.

jarná únava u detí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Spýtajte sa sami seba:

  • Ako sa cítim túto jar? Cítim sa rovnako, ako minulý rok?
  • Mám rovnaké vzorce správania sa, rok čo rok?
  • Kedy sa to začína zhoršovať?
  • Čo môžem urobiť pre to, aby som tento stav mal/a pod kontrolou?
  • Ako sa zvyčajne cítim v marci? Ako v apríli? Ako v máji?
  • Čo som robil/a počas zimy, že sa teraz takto cítim?
  • Deje sa mi niečo nezvyčajné, napríklad každý rok v marci?
  • Ako tomu predísť?

Častokrát aj očividné príznaky toho, čo sa s nami deje rok čo rok, prehliadame. Či už jar prináša dobré pocity, motiváciu, energiu, alebo tie horšie – nudu, apatiu, mali by sme si vedieť odpovedať na tieto otázky.

Popíšme si zopár účinných a jednoduchých spôsobov, ako zakročiť proti jarnej únave.

Chcete sa predsa cítiť lepšie? Tak poďme na to.

Vstaňte skôr a osviežte sa

Telo sa ľahšie zmenám prispôsobí, ak vstanete o čosi skoršie, čo však neznamená, že budete spať menej. Ráno sa osviežte studenou sprchou. Odstráňte odumreté bunky kože peelingom – stačí, ak tento proces vykonáte aspoň raz do týždňa. Líhajte si o čosi skôr a doprajte si dostatok odpočinku.

Pite viac vody a stravujete sa zdravšie

Počas zimy obvykle siahame po potravinách s vyšším obsahom tuku, či nízkym obsahom dôležitých živín. Preto sa častokrát stane, že všetky potrebné vitamíny boli spracované ešte pred príchodom jari. Jedzte viac živej stravy a dopĺňajte vitamín C, a to hlavne kvôli jeho schopnosti znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Tiež je vhodné, keď tento vitamín užívate v kombinácii so zinkom (pre jeho lepšie pôsobenie).

K potravinám bohatým na vitamín C patria:

  • paprika,
  • rajčiny,
  • listová zelenina,
  • uhorky,
  • mrkva,
  • pomaranče,
  • kel, kapusta, karfiol.

Nemenej dôležité je, aby ste pili dostatok vody!

jarná únava čo robiť
Zdroj foto: Shutterstock.com

Slnko a čerstvý vzduch

Chodievajte von tak často, ako je to len možné, hoci len na krátku prechádzku. Dýchajte zhlboka a vychutnávajte si prvé lúče. Sadnite si na lavičku, a len tak buďte.

Vnímajte, čo sa okolo vás deje a vypnite svoju myseľ. Nezáleží na tom, či si pôjdete zabehať, prejsť sa okolo domu, či vybehnete na prechádzku so psom. Dôležité je, aby ste išli. Ak ste doma, vetrajte, a nemajte počas dňa zastreté žalúzie.

Cvičte, hýbte sa

Akýkoľvek pohyb je lepší, než žiadny. Skúste objaviť niečo nové. Nájdite pohyb, ktorý vám vyhovuje a baví vás. Kto hľadá, ten nájde, kto nájde, ten zotrvá (či vydrží). Skúste nájsť niečo netradičné, niečo, na čo nie ste zvyknutí.

Doplňte antioxidanty

Dnes už poznáme množstvo potravín s antioxidačnými vlastnosťami. Ide hlavne o šípky, čokoládu (tmavú, nesladenú), ryžové otruby, kakaový prášok, vlašské orechy, lieskové orechy, acai, aróniu. Antioxidanty sa nachádzajú aj v koreninách, ako sú kurkuma, klinčeky, škorica, tymián, šalvia, petržlen.

Poobzerajte sa po prirodzených zdrojoch antioxidantov. Ak viete, že ste sa v predošlých mesiacoch nestravovali najzdravšie, môžete antioxidanty doplniť aj o výživové doplnky, bohaté na beta karotén, vitamín C, vitamín E, koenzým Q10, selén či zinok.

Ďalšie dobré rady:

  • Nalaďte sa pozitívne. Ako sme spomenuli vyššie, buďte trpezliví a láskaví k sebe, aj k iným. Pokúste sa neprepadnúť negatívnym myšlienkam. Ak vás predsa len navštívia, sústreďte sa na dych. Doprajte si kávu, či obed s priateľmi, socializujte sa. Spravte niečo, čo nie je pre vás bežné.
  • Zmiernite napätie a stres. K zmierneniu napätia a stresu môže napomôcť aj rad rôznych bylín. K najznámejším patria: medovka lekárska, chmeľ otáčavý, mučenka, echinacea purpurová, ženšeň pravý (Panax ginseng), ženšen indický. Účinná je aj aminokyselina l-tryptofan.
  • Obklopte sa prírodou. Ak nemáte vo svojom okolí ozajstnú prírodu, kúpte si kvety alebo rastliny. Prineste si zeleň domov.
  • Vyhnite sa alkoholu a nikotínu. Neoslabujte svoje telo zlozvykmi a nadmernou konzumáciou alkoholu. Vyhnite sa čomukoľvek, o čom viete, že nie je pre vás prospešné.

Prostriedkov a metód na prekonanie jarnej únavy je mnoho. Záleží len od nás, po ktorých z nich siahneme. Verím, že s týmito radami jarnú únavu úspešne prekonáte.

Redakčne upravené: Ján Mútala

Pridaj komentár