Kondičné cvičenie bez činiek

Aj pri závažných ochoreniach je dobré udržiavať sa v telesnej kondícii, a zabrániť tak nepriaznivým dôsledkom nútenej nečinnosti. Kondičné cvičenia sa vyznačujú tým, že telesnú záťaž nestupňujeme, ale po dlhší čas ju vykonávame na určitej úrovni. Pohybové režimy určuje u každého pacienta lekár: ide o prísny posteľový režim, šetriaci režim, prechodný režim a zosilňujúci režim.

Kondičné cvičenia majú preventívnu funkciu. Ich úlohou je predísť komplikáciám, prispieť k zvýšenej látkovej premene, pomôcť urýchliť regeneračné a reparačné procesy a zmenšiť psychickú traumu. Nechceným rizikom však môže byť veľká strata krvi, otras mozgu, bolesť, zvyšujúca sa pohybom, nebezpečenstvo embólie, či dokonca šokový stav.

Úplná strata kondície je mimoriadne frustrujúca situácia. Znamená totiž, že musíme obnoviť všetky svoje stratené silové parametre. Dobrá správa je, že si ich môžeme dlhodobo udržať aj bez pravidelného tréningu v posilňovni. Ako alternatíva sa nám ponúkajú cvičenia s vlastnou hmotnosťou.

Pravidelná aktivita má priaznivý vplyv na udržiavanie maximálnej možnej fyzickej kondície aj psychickej pohody pacientov. Zvlášť účinné je cvičenie v skupinách, pretože prispieva k udržiavaniu sociálnych väzieb, a bráni izolácii chorých. Najväčší prínos má však cvičenie vtedy, keď sa vykonáva systematicky.

Aby cvičenie neviedlo k priveľkej vyčerpanosti pacientov, je dôležité dodržiavať niektoré postupy, zabraňujúce prehriatiu organizmu. Pred cvičením je vhodná studená sprcha, ale aj dostatočná hydratácia pred i počas cvičenia. Striedanie fyzickej aktivity s dostatočným množstvom prestávok zase bráni neúmernému vyčerpaniu organizmu. Rozsah a formy kondičného cvičenia modifikuje fyzioterapeut podľa veku pacienta a jeho momentálneho zdravotného stavu a možností.

Naozaj nepotrebujete investovať desiatky eur do cvičenia v drahých posilňovniach. Dnes sú už k dispozícii osvedčené zostavy cvičebných úkonov, ktoré vás dostanú z telesnej ochabnutosti a slabosti rovnako dobre, ako exkluzívne náčinie vo fitness centre. V tejto súvislosti zvyknú niektorí cvičitelia hovoriť, že pre mnohých z nás je zadok tá najťažšia činka.

Pridaj komentár