Krčné mandle: Trápia vás angína, absces či opakované zápaly?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Mandle sú našim dobrým spojencom. Častokrát na ne nadávame, ale v podstate nás chránia. Väčšie problémy ako mandle v nose spôsobujú mandle v krku. Neraz sa stane, že namiesto úžitku prinášajú problémy, nezriedka si však za to môžeme sami – keď nemáme najlepšiu životosprávu, alebo ignorujeme rôzne varovné signály.

Na čo slúžia krčné mandle?
Aké ochorenia mandlí v krku sú najčastejšie?
Ktoré príznaky by ste nemali podceňovať?
Ako súvisí chrápanie s mandľami?
Kedy vám lekár odporučí mandle vybrať?
Aká je rekonvalescencia po operácii?

Krčné mandle a ich funkcia

Krčné mandle, nazývané aj podnebné mandle, sú párové oválne útvary. Nachádzajú sa v ústnej časti hltana. Ide o lymfatický orgán – časť imunitného systému, ktorý nám pomáha v boji proti rôznym infekciám.

Tým pádom je funkcia krčných mandlí jasná – bránia vniknutiu infekcie cez ústnunosovú dutinu do organizmu. A krčné mandle na túto úlohu nie sú samy. V ústnej dutine máme aj iné mandle:

  • nosohltanová mandľa („nosová“ mandľa) – je uložená v zadnej časti nosového priechodu a ústnej dutiny,
  • jazyková mandľa – nachádza sa na koreni jazyka,
  • tonsilla tubaria – párová mandľa – nájdeme ju pri vyústení Eustachovej trubice v nosohltane.

Ochorenia krčných mandlí

Angína

Mandle zabraňujú rôznym choroboplodným zárodkom, napríklad baktériám alebo vírusom, aby sa dostali do tela a spôsobili infekciu. Niekedy sa však stane, že tieto zárodky sa uchytia práve na krčných mandliach a vyvolajú ich zápal – angínu (tonzilitídu). Angína môžu zapríčiniť vírusy, plesnebaktérie, pričom posledný typ je najčastejší.

Peritonzilárny absces

Nepríjemnou skúsenosťou je takzvaný peritonzilárny absces, ktorý môže vzniknúť ako komplikácia neliečenej angíny, mononukleózy alebo infekcie ďasien. Ide o hnisom vyplnený vačok v blízkosti mandle, ktorý vyzerá ako opuchnutý biely pľuzgier. Hlavné príznaky peritonzilárneho abscesu:

  • infekcia mandlí,
  • problémy s úplným otvorením úst,
  • ťažkosti s prehĺtaním a rozprávaním,
  • opuchnutá tvár alebo krk,
  • bolesť ucha.

Absces je potrebné preliečiť, inak môže prasknúť a infekcia sa môže rozšíriť do pľúc, krvi, krku a hrudníka. Najbežnejšie používanými liekmi sú antibiotiká, keďže baktérie sú najčastejší pôvodcovia ochorenia.

Podľa citlivosti baktérií lekár určí konkrétny liek. Niekedy môže liečbu urýchliť aj vytiahnutím hnisu (pomocou injekcie). Ak sa budete riadiť jeho pokynmi, absces bude bez komplikácií vyliečený.

Ako sa vyhnúť abscesu?

Pokiaľ sa chcete peritonzilárnemu abscesu vyhnúť, liečbu angínymononukleózy nikdy nepodceňujte. Dodržiavaním zubnej hygieny zas znížite pravdepodobnosť výskytu infekcie ďasien. Riziko abscesu zvyšuje aj fajčenie.

rakovina mandlí
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rakovina mandlí

V mandliach sa môže vyvinúť aj rakovina. Častokrát ľudia výrazné príznaky nepociťujú, dokonca ani potom, ako im rakovinu mandlí diagnostikovali.

Najbežnejším znakom rakoviny je nerovnaká veľkosť mandlí – jedna je väčšia ako druhá. Zvykne sa pridružovať aj bolesť hrdla, hrčka na krku, únava, chudnutie, problémy s prehĺtaním a otváraním úst, či krvácanie z ústnej dutiny. Ak niektorý príznak spozorujete, hneď sa neľakajte. Existuje veľa menej závažných ochorení, ktoré majú podobné prejavy.

Opäť platí to isté: dlhotrvajúce a nezlepšujúce sa ochorenie mandlí nepodceňujeme, bezodkladne vyhľadajme lekára. Odborník stanovuje liečbu podľa konkrétnych prípadov – operačné odstránenie rakovinového tkaniva, ožarovanie alebo chemoterapia.

Ako sa vyhnúť rakovine mandlí?

Pokiaľ sa chcete rakovine mandlí vyhnúť, nefajčite a nepožívajte nadmerne alkohol. Predpokladá sa aj spojenie s vírusom human papillomavirus (HPV), ktorý sa prenáša sexuálnym stykom. Preto limitujte počet sexuálnych partnerov.

Príliš veľké mandle

Krčné mandle môžu vyvolať zdravotné problémy aj kvôli svojej veľkosti. Zväčšené mandle sa zvyčajne vyskytujú u detítínedžerov, no práve u nich málokedy spôsobujú komplikácie.

Môžu napríklad zvýšiť riziko ušných infekcií, ktoré sa prejavia ako bolesť a „plnosť“ ucha, stratu sluchu, vracanienevoľnosť.

Väčšina infekcií však ustúpi po 23 dňoch. Na utlmenie bolesti môžete zvoliť paracetamol alebo ibuprofén. V prípade, že infekcia trvá dlhšie, je sprevádzaná horúčkou, silnou bolesťou, stratou sluchu, vytekajúcim hnisom alebo vracaním, bezodkladne vyhľadajte lekára.

V prípade, že za infekciu mandlí môžu baktérie vám lekár predpíše antibiotiká. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zápal prínosových dutín

So zväčšenými mandľami sa zvyšuje aj riziko výskytu chronickej sínusitídy – zápalu prínosových dutín. Dochádza k upchatiu nosa, zhoršenie čuchu, tvorbe hustého hlienu, objavujú sa bolesti v okolí očí, nosa, lícčela. Pridružiť sa môže aj kašeľ a boľavé hrdlo.

V liečbe sa používajú prípravky, ktoré uvoľňujú dýchacie cestyspreje do nosa, nosové výplachy. V prípade bakteriálnej infekcie vám lekár predpíše antibiotiká. Naordinovať vám môže aj kortikosteroidy, čo sú lieky na potlačenie zápalu.

Chrápanie a spánkové apnoe

Zväčšené mandle môžu blokovať dýchacie cesty, čo vedie k stavu, nazývanému obštrukčné spánkové apnoe. Ide o opakované prerušenie dýchania počas spánku na 1030 sekúnd.

Niekedy si ľudia ani neuvedomujú, že trpia spánkovým apnoe. Najmä vtedy, keď žijú sami, a teda im nemá kto povedať, že chrápu, alebo sa strhávajú zo sna.

Spánkové apnoe sprevádzajú tieto príznaky:

  • chrápanie,
  • náhle zobúdzanie sa,
  • lapanie po dychu,
  • bolesť hlavy,
  • únava,
  • problémy so sústredením.

Ďalšie rizikové faktory spánkového apnoe (okrem zväčšených mandlí):

  • nadváha a obezita,
  • vysoký tlak,
  • fajčenie,
  • chronické upchatie nosa,
  • astma.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ak viete, že sa vás spánkové apnoe týka, nezabudnite o tom informovať svojho lekára. Hlavne vtedy, keď idete na operáciu. Lieky, ktoré zabezpečujú celkovú anestéziu, totiž môžu spánkové apnoe zhoršiť.

V prípade ľahšieho priebehu apnoe, vám k zlepšeniu stavu postačí zmena životného štýlu – schudnutie, pravidelný pohyb, nefajčenie a striedmejšie pitie alkoholu. Odporúča sa aj spanie v iných polohách, ako na chrbte.

V ťažších prípadoch sa používajú prístroje, ktoré podporujú dýchanie, alebo sa volí operačný zákrok. Ak sú príčinou apnoe zväčšené krčné mandle, možno pristúpiť k ich čiastočnému odstráneniu (zmenšeniu) – tonzilotómii.

Odstránenie krčných mandlí? Čo vás čaká na operácii?

Celkové odstránenie krčných mandlí sa nazýva tonzilektómia. Táto operácia je jedna z najbežnejších a odporúča sa v prípade opakovaných ťažkých zápalov mandlí. Či ste na tonzilektómiu vhodný kandidát/ka, musí posúdiť váš vyšetrujúci lekár.

Tonzilektómia sa vykonáva buď v celkovej, alebo lokálnej anestézii. Počas celkovej anestézie nie ste pri vedomí – ste uspatý/á. Pri lokálnej anestézii je vaše vedomie zachované, miesto operácie je však znecitlivené.

Pred operáciou by ste určitý čas nemali jesť alebo piť. O presnom čase vás bude lekár informovať (kedy je naplánovaný samotný zákrok). Zároveň by ste mali prestať užívať vybrané lieky, napríklad tie, čo zvyšujú riziko krvácania počas operácie.

O tom, ktoré lieky musíte vysadiť a ako dlho pred zákrokom, by vás mal poučiť lekár.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rekonvalescencia po operácii

Tonzilektómia je pomerne rutinný zákrok, z ktorého sa rýchlo zotavíte. Operácie sa neobávajte. Po operácii môžete očakávať bolesť hrdla – dĺžka a intenzita je individuálna, trvá približne 1 týždeň.

Nezabúdajte, že po zákroku máte v hrdle ranu. Jej správne hojenie urýchlite dobrou hygienou hltacích ciest a pitím dostatočného množstva tekutín. Jesť by ste mali kašovitú, resp. „mäkkú“ potravu, ktorá nebude ranu dráždiť.

Na pooperačnú nevoľnosťzvracanie môžete dostať lieky. Lekár vám predpíše aj lieky na zmiernenie pooperačnej bolesti. Výber závisí aj od toho, akú silnú bolesť pociťujete, od celkového zdravotného stavu, či od iných liekov, ktoré užívate.

Podčiarknuté a zrátané

Aby nám krčné mandle nespôsobovali zbytočné problémy, nemali by sme zanedbávať ani miernejšie ochoreniainfekcie. Iba v takom prípade nám budú dobre slúžiť.

Pridajte si nás na Facebook.

Autorka je farmaceutka

Zdroje:

  1. Management of sore throat and indications for tonsillectomy – A national clinical guideline, Scottish Intercollegiate Guidelines Network, 2010
  2. Peritonsillar Abscess: Diagnosis and Treatment, Terrence Steyer, American Academy of Family Physicians
  3. Tonsillectomy, Healthline.com

Pridaj komentár