Krkolomné mobily: Ako trpí krčná chrbtica

Čím častejšie beriete mobil do rúk, tým viac trpí váš krk. Smartfóny – alebo inteligentné telefóny – nám svojou bohatou výbavou umožňujú kontakt s blízkymi nielen hlasom a SMS-kami, ale aj prostredníctvom internetu. Telefón je tak komunikačným, zábavným a aj pracovným centrom na dosah ruky.

Polemika o tom, či nás smartfóny od seba vzďaľujú alebo, naopak, zbližujú, by mala v oboch táboroch pravdepodobne rovnako silné argumenty. Rovnako ako diskusia o tom, či sú mobilné telefóny skutočne také (ne)bezpečné, ako tvrdia tí, či oní.

Jedna skupina odborníkov však má v rukách nepopierateľny dôkaz: ortopédi už vedia, že čím viac si svoj inteligentný mobil kontrolujeme, tým viac trpí – naša chrbtica.

Prvý a posledný – mobil

Mobily nahrádzajú noviny, rádio, dokonca aj počítače. Podľa prieskumu InsightExpress, ktorý sa uskutočnil v 18 krajinách s dvoma tisíckami respondentov, už nejde o „mobilomániu“, ale pre generáciu mladých ľudí, narodených v treťom tisícročí, je inteligentný telefón bežnou, a hlavne prirodzenou formou medziľudských vzťahov. Digitálna komunikácia je pritom o niečo obľúbenejšia medzi ženami (podľa spomínaneho prieskumu, muži trávia o 10 % viac času rozhovormi tvárou v tvár, než ženy).

Mobilný telefón je jednou z prvých vecí, ktorú ráno berieme do rúk – už len preto, že nahradil tradičný budík. Používame ho pri stole (a mnoho ľudí dokonca aj na toalete!), je posledným predmetom, ktorý berieme do rúk večer v posteli, aby sme pred spaním skontrolovali sociálne siete, maily, najnovšie správy, alebo vzdialeným priateľom popriali dobrú noc. Smartfóny utužujú naše vzťahy na sociálnych sieťach, bavia nás hrami, sú našim úložiskom fotografií, pripomienok, kontaktov…

Skoro tretina mladých ľudí si kontroluje mobil častejšie, než raz za 10 minút, a tretina všetkých opýtaných (bez ohľadu na vek) sa na mobil pozrie každú polhodinu.

V priemere tak trávime 4 hodiny denne prezeraním si „niečoho“ v mobile…

Zlá správa pre krčnú chrbticu

Aj keď si v mobile nájdeme dobré správy, pre našu krčnú chrbticu sú vždy zlými. Americký odborník na chirurgiu chrbtice, Dr. Kenneth K. Hansraj z New Yorku, nedávno publikoval zaujímavý článok v časopise Surgical Technology International. Názorne v ňom ukázal, čo robí neustále kontrolovanie mobilu s našou krčnou chrbticou.

Ak hlavu zohneme v 60-stupňovom uhle, aby sme si prečítali správu z mobilu, pre našu krčnú chrbticu je to záťaž, akoby sme si na ramená zavesili šesť plných igelitiek s nákupom. Alebo, akoby nám na pleciach sedelo osemročné dieťa.

Vo vystretej polohe, tlačí naša hlava na chrbticu hmotnosťou zhruba 5 – 6 kg. Ako však hlavu nakláňame, meníme uhol „páky“, a hmotnosť hlavy akoby sa zvyšovala. V miernom uhle 15 stupňov sa tlak hlavy na krk zvýši na 13 kg, pri maximálnom vychýlení hlavy dopredu, spomínaných 60 stupňov, keď napríklad sedíme na stoličke a pozeráme sa dolu na mobil v ruke, tlak na krk sa zvýši na 27 kg!

Takéto nadmerné napätie krčnej chrbtice a svalov, vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu, a eventuálne aj k poškodeniu či degenerácii v krčnej oblasti. K tomu sa pridávajú ďalšie faktory, ktoré spôsobujú riziko boľavej krčnej chrbtice: vek, pracovné zameranie, pohlavie, životný štýl, fyzická kondícia… Aj keď olej, ktorý do ohňa bolesti prilievame, môže pochádzať z rôznych strán, jedno je isté – problémom je lepšie predchádzať, ako ich liečiť.

Potrebná prevencia

Fyzioterapeut Peter Čiernik, ktorý má bohaté skúsenosti s posttraumatickými rehabilitačnými cvičeniami, na margo bolesti krčných svalov hovorí:

„Či rehabilitujem s profesionálnymi alebo rekreačnými športovcami, jedno majú spoločné: posttraumatický tréning býva náročnejší, než ten preventívny.“

Cieľom cvičenia na spevnenie svalového korzetu okolo chrbtice, má byť podľa neho predchádzanie bolesti. Posilňovanie chrbtice je teda potrebné nielen v liečbe poškodenia platničky alebo skoliózy, ale nemali by sme zabúdať ani na spevňovanie celkového postoja, vrátane vystretých ramien a krku.

Máte ubolené plecia a krk? Zacvičte si!

Ak máte sedavé zamestnanie, pri ktorom často nakláňate hlavu dopredu, priebežne si uvoľňujte krčné svalstvo. Tu je niekoľko tipov na jednoduché cvičenia, ktoré zaberú sotva pár minút.

1. Áno – áno, nie – nie. Najľahším cvikom je, uvoľniť krk otáčaním hlavy sprava-doľava a naopak, a potom spredu-dozadu a späť. Po pár opakovaniach, pomaly krúžte hlavou najprv jedným, potom druhým smerom.

2. Naozaj neviem. Dvíhajte ramená hore a nechajte ich padnúť späť. Akoby ste sa ospravedlňovali, že neviete. Zopakujte aspoň 5x, potom ramenami krúžte dopredu a dozadu.

3. Postavte sa k stene. Občas si ani neuvedomujeme svoj pokrivený postoj, kým sa nepostavíme bokom k zrkadlu, alebo chrbtom k stene. Vystrite sa, a skúste aspoň pol minúty stáť pri stene. Pozor! Ak máte chladné múry, najprv si oblečte teplý sveter, aby vám chrbát nestuhol ešte viac!

4. Natiahnutý na škripec. Našťastie, mučenie bude iba obrazné – ponaťahujte si ruky a ramená tak, že vystriete jednu ruku hore, potom ju ohnite v lakti smerom za hlavu, aby ste sa dlaňou chytili zadnej časti krku. Druhou rukou si pritiahnite lakeť bližšie k hlave. Zopakujte strečing aj s druhou rukou.

5. Koleso. Vystretými rukami krúžte dopredu, potom dozadu. Pohyb postupne zrýchľujte. Toto cvičenie výborne pomáha aj pri studených rukách – zlepšuje totiž periférne prekrvenie.

6. Ruky za chrbát a predklon. Dobrý spôsob, ako si uvoľniť chrbticu – postavte sa vzpriamene, spojte vystreté ruky za chrbtom, s prepletenými prstami. Skúste ruky opatrne zdvihnúť čo najvyššie, potom ich uvoľnite, stále ich však držte za chrbtom. Opäť mierne dvihnite vystreté ruky za chrbtom a predkloňte sa. Vydržte pár sekúnd a uvoľnite. Nechajte ruky voľne spadnúť dopredu, kým ste v predklone.

Ilustračné fotografie

Tento článok vyšiel v minuloročnom Neuro magazíne číslo 3-4. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.


Pridaj komentár