Kyselina hyalurónová: Pomôže kráse aj zdraviu. Má aj nežiaduce účinky?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Využitie kyseliny hyalurónovej sa najčastejšie spomína pri vráskach, akoby nemala žiadne iné prednosti.

V skutočnosti je veľkým pomocníkom pri podpore celkového zdravia, užíva sa napríklad pri problémoch s kĺbmi.

V minulosti sa využívala najmä na medicínske účely, dnes je populárnejšia v kozmetickom priemysle.

Chcete vedieť, ako kyselina hyalurónová regeneruje telo?

A odkiaľ ju môžeme získať?

Čo je kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová je súčasťou bunkových stien organizmu. Hyaluranan vytvára priehľadný gél, ktorý na seba viaže tekutiny. Svoju veľkosť dokáže zväčšiť až tisícnásobne, vďaka čomu udržiava telo v lepšej kondícii.

Kyselina hyalurónová sa nachádza na viacerých miestach v tele, napríklad v ďasnách, dýchacích cestách, na slizniciach. Najviac jej však máme v pokožke. Od kyseliny závisí elasticita pleti, teda aj to, ako rýchlo/pomaly budeme starnúť.

Kde všade sa nachádza?

Kyselinu hyalurónovú môžeme získať prirodzenou cestou – z hrebienkov mladých kohútikov. Priemyselne sa vyrába pri špeciálnom fermentačnom procese. Celkovo existujú 4 zdroje kyseliny, pričom každý má iné zameranie a účinnosť.

  1. Vlastná produkcia v organizme – telo si dokáže kyselinu hyalurónovú vyrobiť aj samo. Lenže, čím sme starší, tým sa táto schopnosť oslabuje. Práve kvôli tomu vznikajú vrásky a pokožka nie je natoľko elastická.
  2. Prírodné zdroje – rôzne potraviny, väčšinou živočíšneho pôvodu. Vyvážený jedálniček zabezpečí potrebnú dennú dávku kyseliny, vo vyššom veku to však ide ťažšie.
  3. Tabletky, nápoje, prášok – výživové doplnky sa užívajú vnútorne, majú podobu liekov, nápojov alebo práškov.
  4. Injekcie – využívajú sa najmä v estetickej medicíne. Aplikujú sa priamo na potrebné miesto, čím sa zvyšuje účinnosť na konkrétny problém.

Lieky verzus injekcie

Vaše rozhodnutie závisí od toho, na aký problém kyselinu potrebujete. Pokiaľ ju beriete ako prevenciu pred vznikom vrások a ochabnutím pokožky, mali by ste ju užívať vnútorne, alebo vo forme krémov. Organizmus ju tak lepšie spracuje, podporíte tiež rýchlejšiu obnovu vlastných zdrojov.

Ak už máte vyšší vek a objavujú sa vám vrásky, voľte radšej injekcie alebo čisté koncentrované sérum. Prostriedky sa vstrekávajú priamo do problematických miest, kde kyselina hneď spustí regeneráciu pleti. Tento spôsob sa využíva aj pri problémoch s kĺbmi, napríklad pri pretrvávajúcich bolestiach v kolene, keď kyselina opäť vytvorí potrebné mazivo a obnoví funkciu kolena.

Aj niektorí mladší ľudia, napríklad športovci, využívajú injekcie a séra ako prevenciu proti opotrebovaným kolenám.

Účinky kyseliny hyalurónovej

O kyseline hyalurónovej sa často hovorí ako o tajomstve krásy a zázračnom prostriedku proti starnutiu. Ak ju budete užívať pravidelne, naozaj zastavíte niektoré problémy, ktoré sa objavujú s pribúdajúcimi rokmi. Kyselina hyalurónová je veľmi dôležitá z hľadiska hydratácie, čo je kľúč k lepšej kvalite pokožky.

Tu sú ďalšie estetické účinky:

  • rýchlejšia regenerácia pleti,
  • zmiernenie celulitídy,
  • prevencia strií (počas tehotenstva)
  • zlepšenie farby pleti, ktorá vyzerá zdravšie,
  • ochrana pokožky pred vonkajším znečistením.
kyselina hyalurónová injekcie do kolena
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kyselina hyalurónová v medicíne

Z historického hľadiska sa kyselina hyalurónová začala využívať najprv v medicínskom prostredí. Liečili sa ňou ochorenia pohybového systému, neskôr pribudli aj iné zdravotné problémy. Dnes vám lekár nasadí kyselinu hyalurónovú pri týchto ťažkostiach:

  • bolesti kĺbov (a ich zlá ohybnosť),
  • artritída,
  • opotrebovanie kolien,
  • problémy so spánkom,
  • chronická únava,
  • zápal ďasien,
  • zápaly močových ciest a problémy s močovým mechúrom,
  • senná a alergická nádcha,
  • problémy s dýchacími cestami,
  • hojenie rán po operáciách (menšia viditeľnosť jaziev),
  • svalové problémy,
  • suchá sliznica v nose,
  • úpal, popáleniny,
  • opar,
  • syndróm suchého oka,
  • mierne zlepšenie zraku.

Pomáha aj pri intímnych problémoch

Kyselina hyalurónová sa využíva pri viacerých intímnych ťažkostiach. Je súčasťou liekov na problémy s erekciou, liečia sa ňou ženské pohlavné choroby, narušená sliznica vagínymykózy, nepríjemné svrbenie, či zápaly. V čase klimaktéria, alebo po prekonaní nejakých ochorení, vám lekár naordinuje špeciálne čapíky s kyselinou. Čapíky zlepšujú tvorbu sekrétu v pošve, čím zabraňujú bolestiam v týchto partiách.

Veľa vody, menej slnka

Kyselina hyalurónová na seba viaže tekutiny. No ak ich neprijímame dostatok, nemá až takú účinnosť. V takom prípade totiž nemá čo nasať a pokožka zostáva ochabnutá. Dôležité je tiež zloženie pitného režimu, pretože najlepšie sa viaže na obyčajnú čistú vodu. Vyhýbajte sa najmä sladkým nápojom, ktoré prinášajú organizmu len veľmi málo tekutín.

Okrem 2 litrov vody denne, čo je ideálna miera pre zdravého človeka, musíme dbať aj na dostatočný príjem minerálov a vitamínov. Pre lepšie spracovanie kyseliny hyalurónovej sú dobré najmä dva minerály – magnézium a zinok. Tie získate napríklad z banánov, orechov, strukovín, rýb, vnútorností, v najhoršom prípade z vitamínových tabliet. Oba minerály nájdete aj vo vybraných minerálnych vodách.

Ale to hlavné na koniec – vyhýbajte sa dlhému pobytu na priamom slnku. Slnečné lúče spomaľujú tvorbu kyseliny hylurónovej a pokožku vysušujú. Preto ľudia, ktorí sa nadmerne opaľujú, rýchlejšie starnú. Ak nebudete dodržiavať tieto rady, výsledky užívania kyseliny budú takmer mizivé.

kyselina hyalurónová v tabletkách
Zdroj foto: Shutterstock.com

Starnutie organizmu a zápaly

Za znižovaním tvorby kyseliny hyalurónovej hľadajme najmä zvyšujúci sa vek. Obnova kyseliny dramaticky klesá už po štyridsiatke, keď telo vyprodukuje len polovičné množstvo (oproti mladosti). Aj preto sa v tomto období objavujú prvé známky starnutia.

Pod slabšiu tvorbu kyseliny sa však podpisujú aj iné negatívne faktory, ako pravidelné fajčenie, nedostatočný oddych a zápaly. Pokiaľ ste prekonali viacero zápalových ochorení, mali by ste pravidelne užívať prípravky s kyselinou hyalurónovou. Inak sa čoskoro dostavia zdravotné problémy, najpravdepodobnejšie ako bolesti kĺbov.

Obstreky do kolien

Kyselina hyalurónová je dôležitou súčasťou chrupaviek, kde plní funkciu kĺbovej tekutiny. Tá premazáva kĺby, a keď vymizne, naše kĺby sa rýchlejšie ničia. Rokmi sa chrupavky opotrebovávajú, preto nás začínajú pobolievať už nielen kolená, ale aj ramená.

Neinvazívna, čiže neoperačná liečba, ponúka pre tieto prípady účinné obstreky. Pichajú sa priamo do problematických miest, čo je bežný postup aj pri artritíde. V medziobdobí medzi obstrekmi by ste mali užívať výživové preparáty, ktoré ešte viac podporia tvorbu kyseliny. Následne sa zlepší pohyblivosť končatín, zmenší bolesť a vzrastie fyzická výkonnosť.

Účinok po dvoch mesiacoch

Obnova kolagénu nie je okamžitá – telo musí postupne naštartovať jeho produkciu. Preto rátajte s tým, že prvé účinky pocítite až po 30 dňoch užívania. Väčšie zmeny sa objavia približne po 2 mesiacoch.

Injekcie majú rýchlejšiu účinnosť, ale taktiež trvá pár dní, kým úplne zaberú. V tomto období musíte piť dostatok vody, a zároveň neprestať v užívaní doplnkov stravy, aby sa opäť neznížila tvorba kolegénu.

Ako často užívať prípravky s kyselinou hyalurónovou?

Lekári nemajú jednotný názor na dávkovanie produktov s kyselinou hyalurónovou. Podľa niektorých je zbytočné, aby sme ju brali dlhodobo, pretože telo si ju musí vytvárať samo, hoci v menšej miere (kvôli starnutiu). Táto skupina odporúčajú trojmesačnú kúru, ktorú treba prerušiť na rovnaké obdobie, a potom opäť začať užívať lieky.

Druhá skupina sa prihovára za trvalé užívanie. Tvrdia, že keď si telo nedokáže vytvoriť dostatok hyalurónanu, počas prestávky by sme sa dostali do rovnakého bodu, ako pred liečbou. Ak sa však rozhodnete pre tento postup, používajte prípravky so slabšou koncentráciou.

V prípade vážnejších zdravotných problémov, ako napríklad silné opotrebovanie kĺbov, sa odporúča trojmesačná liečba. Počas prvého mesiaca užívajte 3 tabletky denne, nasledujúci mesiac už len 2 denne, a posledný mesiac berte len 1 tabletku. Potom môžete (ako prevenciu) užívať 1 tabletku denne, alebo obdeň.

Nepreháňajte to s kozmetickými procedúrami, pri ktorých sa používa kyselina hyalurónová. V norme je 1 kúra raz za polroka, staršie ženy môžu opakovať 3x kúry ročne.

kyselina hyalurónová do pier cena
Zdroj foto: Shutterstock.com

Využitie v estetickej medicíne

Keď boli potvrdené účinky kyseliny hyalurónovej, stala veľkým hitom v estetickej medicíne. Klientov totiž najviac oslovila skutočnosť, že pri skrášľujúcej procedúre sa nepoužíva nič, čo by nebolo prirodzené pre telo. Konečný efekt je spontánny, a neznecitlivie vám to svaly, ako v prípade botoxu.

Ako to prebieha?

Kyselina sa aplikuje pomocou jemných vpichov do pokožky v oblasti tváre a dekoltu. Tieto partie sú potom pevnejšie, skorigujú sa kontúry, vyplnia vrásky. Na mieste vpichov sa môžu, ale aj nemusia objaviť malé modriny, ktoré zmiznú do 2 dní. Efekt vydrží približne 6 mesiacov, potom sa musí kúra opakovať. Cena zákroku je v závislosti od kliniky od 200 eur vyššie za jednu aplikáciu na celú oblasť tváre alebo dekoltu.

Rovnakým spôsobom sa kyselina používa pri skrášľovaní pier. Keď ju aplikujete do kútikov, tie nebudú také zvädnuté, zároveň zmiznú najčastejšie mimické vrásky. Pri napustení do pier sa zase mierne zväčší ich objem – budú vyzerať sviežejšie a mladšie.

Kyselina hyalurónová sa využíva aj pri úprave prsníkov. Výplne sa postupne vstrebávajú, vďaka čomu sú prsia pevnejšie a svalstvo nie je také ochabnuté. Táto metóda je však dočasná, musí sa viackrát zopakovať. Mali by ste ju podporiť užívaním vitamínových prípravkov, ktoré predĺžia výsledný efekt.

Metóda sa väčšinou využíva len na úpravu tvaru prsníkov, pretože zväčšiť ich dokáže len o jedno číslo. Skôr ide o formu liftingu, ktorý podporí regeneráciu buniek v tejto oblasti.

Krém ako prevencia

Veľkej obľube sa tešia kozmetické prípravky s kyselinou hyalurónovou. V prípade krémov ide o slabší účinok, neočakávajte od nich, že vám vyhladia vrásky a spomalia starnutie. Kyselina tu nie je zastúpená vo veľkej miere, no krémy sú dobré na povzbudzenie, aby sa naštartovala jej tvorba. Keď však krémy používate od mladosti, spomaľujete tým tvorbu vrások.

Podstatne účinnejšie je sérum, ktoré obsahuje čistý hyaluronan. Sérum sa môže aplikovať priamo na pokožku, alebo sa nakvapká do vody a vypije.

Nikdy neprekračujte odporúčané dávky, pretože by to mohlo mať negatívne účinky!

Zlepšuje kvalitu vlasov

Správnu hydratáciu vlasov podceňuje väčšina žien. Dáma môže mať najkrajší účes, no ak sú vlasy suché, skôr či neskôr budú trpieť. Kyselina hyaluronóvá pomôže vlasom, aby sa vzchopili, keďže dokáže dostatočne naviazať vodu v tele. Účes je potom bohatší, pevnejší a lesklejší. Pri veľmi jemných vlasoch môžete robiť oplachy s kvapkou séra z kyseliny hyalurónovej.

Prírodné zdroje hyaluronanu

Čiastočne ho môžeme dopĺňať aj z prírodných zdrojov, táto dávka však nebude nikdy dostatočná, pretože vybrané potraviny by sme museli jesť denne a vo veľkých množstvách. Dobre však urobíte, keď do svojho jedálnička zaradíte tieto potraviny:

  • sója a výrobky z nej,
  • tofu,
  • sladké zemiaky,
  • želatína,
  • červené víno,
  • červené hrozno,
  • silné vývary z kĺbov a kostí,
  • huspenina,
  • ovocie a zelenina, bohaté na vitamín C,
  • koreňová zelenina.
kyselina hyalurónová v strave
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nežiaduce účinky kyseliny hyalurónovej

K problémom dochádza väčšinou pri aplikácií injekcií, bez ohľadu na to, či ide o estetickú chirurgiu, alebo o obstreky. Ďalšie ťažkosti môžu vzniknúť pri kozmetike, využívajúcej kombináciu kyseliny hyalurónovej s inými problematickými látkami, ktoré niekedy vyvolajú alergickú reakciu. Po aplikácii hyaluronanu sledujte tieto negatívne zmeny:

  • silný opuch v oblasti vpichnutia,
  • zvýšená teplota,
  • akútna bolesť,
  • malátnosť a závraty,
  • podráždenie pokožky,
  • tvorba vyrážok a škvŕn,
  • svrbenie,
  • problémy pri prehĺtaní,
  • bolesti kĺbov a končatín,
  • zmeny pigmentácie,
  • hnačky,
  • zápal.

Kyselina hyalurónová a dojčenie

Odborníci odporúčajú ženám, aby v období dojčenia neužívali injekcie s kyselinou hyalurónovou. Injekcie treba chápať ako silnejšiu koncentráciu hyaluronu. Ten sa prirodzene dostáva do krvného obehu a odtiaľ do detského organizmu. To môže mať negatívny dopad na vývoj dieťaťa, no aj u vás sa môžu objaviť napríklad hnačky. Radšej uprednostnite liekovú formu, ktoré nie je natoľko silná a nepredstavujú pre batoľa riziko.

Mýty o kyseline hyalurónovej

  1. Vyhladíte ňou aj hlboké vrásky – neberte túto kyselinu ako nejaký všemocný prostriedok, ktorý zrazu vyrieši dlhodobé zanedbávanie pokožky. Síce vám pomôže s vyhladzovaním vrások, ale len vtedy, keď ešte nie sú výrazné. Menšie ryhy však kyselina dokáže vyhladiť. Zamerajte sa hlavne na prevenciu nových vrások., pretože pri výraznejších vráskach už potrebujete pomoc iných výživných látok.
  2. Je jedno, aký výrobok si kúpite – je veľmi dôležité, aby ste sledovali zloženie kozmetických produktov. Pochopiteľne, že krém s kyselinou hyalurónovou za 3 eurá nedokáže to, čo drahší produkt z lekárne. Lacnejšie prípravky obsahujú malé množstvo kyseliny, preto sú málo účinné. Bolesť kĺbov nepoľaví, ak má kyselina len slabú koncentráciu. Rovnako obozretní buďte pri produktoch na vnútorné užívanie. Kupujte radšej čistý tekutý koncentrát, ktorý stojí od 40 eur vyššie, alebo lieky, ktoré obsahujú výlučne kyselinu hyalurónovú. Silnejšie formy stoja od 20 eur za 90 kusov denne. Každý deň by ste mali užiť 1 tabletku.
  3. Nemôže spôsobiť alergickú reakciu – podráždenie pleti môže nastať aj v prípade takýchto prípravkov. Zlú reakciu spoznáte podľa rýchleho začervenania a vytvorenia drobných hustých vyrážok. Alergia vzniká kvôli kombinácii s inými výživnými látkami.
  4. Pokožka je po jej použití citlivejšia – kyselina pleť chráni a neubližuje jej. Pokiaľ máte negatívnu reakciu, týka sa to zlej znášanlivosti. Nemá to nič spoločné s tým, že by bola vaša pokožka oslabená voči vonkajším nečistotám.
  5. Nemôže sa kombinovať s inými výživnými látkami – pokiaľ ju užijete v čistej podobe, má výborné účinky na zdravie a krásu. Lenže – na vyriešenie niektorých problémov ju musíte skombinovať aj s inými výživnými látkami, ako napríklad horčík a zinok, ktoré zvyšujú účinnosť a celkovo riešia dané ťažkosti.

Zdroje:

https://www.eotazky.sk/rizika-injekcii-s-kyselinou-hyaluronovou

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1062/hyaluronic-acid

https://draxe.com/hyaluronic-acid/

https://www.elle.com/uk/beauty/skin/a35378/what-is-hyaluronic-acid-and-how-does-it-work/

https://www.healthline.com/nutrition/hyaluronic-acid-benefits#section3

https://www.livestrong.com/article/254257-what-are-the-benefits-of-hyaluronic-acid-supplements/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kyselina_hyalurónováhttps://www.hyaluron.sk/kyselina-hyaluronovahttps://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/324439-kyselina-hyaluronova-nie-je-len-o-krase-pomaha-aj-k-intimnemu-zdraviu/

Pridaj komentár