Kyselina hyalurónová – vyhladzovačka vrások

Čas sa zastaviť nedá. Starnutie je prirodzený proces. Podniknúť niektoré kroky, ktoré spomalia vonkajšie prejavy starnutia, však nie je zakázané.

Navonok sa zub času podpisuje predovšetkým na pokožke – jej menšiu pevnosť a pružnosť, ako aj prehlbujúce sa vrásky, spôsobuje nedostatok kolagénu. Mladistvý vzhľad si možno zachovať jeho pravidelným doplňovaním, prípadne mimickými cvičeniami. No modernejšiu alternatívu predstavuje kyselina hyalurónová.

Využitie v estetickej medicíne

Kyselina hyalurónová je látka, ktorá je nášmu telu vlastná, no v našej koži sa nachádza len v obmedzenom množstve. Navyše, vekom sa z pokožky stráca. Táto prírodná a pre človeka celkom prirodzená zlúčenina sa preto dnes využíva v estetickej medicíne, a to najmä pre jej schopnosť viazať vodu v koži.

Keď kyselinu hyalurónovú dopravíme do dehydratovanej kože, začne ju regenerovať, napínať, zlepší jej pružnosť. Kyselina pri výrobe prechádza radom chemických procesov, pri ktorých sa čistí, až kým nevznikne gél (s rôznou viskozitou, podľa typu využitia).

V kozmetike sa kyselina hyalurónová využíva ako aktívna zložka s výrazným účinkom na obnovuhydratáciu pleti, pretože veľmi ľahko preniká do pokožky. Takto zvyšuje pružnosť kožného tkaniva, posilňuje mechanizmy regenerácie a prirodzene ochraňuje pleť.

Čelo, oči, pery, krk, brada, dekolt?

Kyselina hyalurónová sa pridáva do rôznych kozmetických prípravkov. Ale nielen to. Vďaka svojim jedinečnému zloženiu sa stala najpopulárnejšou injekčnou látkou na vyhladenie vrások.

Keďže kyselina hyalurónová skvelo viaže vodu v koži, dochádza v mieste, kam ju aplikujeme, k zväčšeniu tkaniva, a tým k nadvihnutiu kože. Kyselina sa aplikuje do povrchových vrstiev kože. Využíva sa aj na tvarovanie pier a brady, odstraňuje jemné, i hlboké vrásky. Je vhodná pre ženy, ktoré túžia po vyhladení vrások v oblasti tváre, pod očami, na krku, v dekolte, či na chrbte rúk.

Aplikáciou kyseliny hyalurónovej možno vyplniť aj drobné jazvičky po akné. Jej aplikáciu by však nemali podstupovať tehotnédojčiace ženy. Vzdať by sa jej mali aj ženy, ktoré:

  • majú akútne alebo chronické kožné ochorenie,
  • trpia poruchou krvnej zrážanlivosti,
  • majú akútny opar.

V každom prípade je vhodné, aby sa pred zákrokom poradili s dermatológom, či plastickým chirurgom, ktorý bude kyselinu hyalurónovú aplikovať. Inak nie sú potrebné žiadne vyšetrenia, ani testy.

Zákrok

Aplikácia kyseliny hyalurónovej je náročnejšia, než realizácia kolagénových výplní. Vykonáva sa pri miestnom znecitlivení. Keďže majú hyalurónové implantáty charakter gélu, ich aplikácia je zložitejšia, a preto je potrebná väčšia zručnosť lekára.

Priehľadný gél okamžite napína pokožku a vypĺňa hlbšie vrásky. Injekčný preparát sa aplikuje do pokožky drobnými vpichmi. Čím je vráska plytkejšia, tým je jej vyhladenie ľahšie a efektívnejšie.

Zákrok trvá asi 30 minút. Výsledný efekt operácie je badateľný ihneď, a pretrváva zhruba pol roka až jeden rok.

Aby sa dosiahol dlhodobý efekt, je vhodné nasadiť kyselinu hyalurónovú trikrát za sebou, vždy s dvoj- až štvortýždňovým odstupom. Pri opakovanej aplikácii injekčných implantátov sa trvanlivosť účinku predlžuje.

Krátkodobý opuch

Po zákroku sa dá očakávať výraznejší opuch ošetrenej oblasti. Miesta, kam bola kyselina hyalurónová vpichovaná, bývajú citlivé, až bolestivé. Dôvodom je najmä veľká hustota použitého gélu.

Opuchy miznú väčšinou do týždňa. Po ošetrení by sme sa nemali vystavovať extrémnemu slnečnému žiareniu. Taktiež nie je vhodné navštevovať sauny, či miesta s teplotami pod bodom mrazu.

Zdroje: www.vrasky.biz, http://prozeny.blesk.cz

Redakčná úprava (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár