Lekár a sestra – kto je VIAC alebo kto nás VIAC lieči?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

„Za všetkým hľadaj ženu…“

Keď názov tohto známeho francúzskeho diela premietneme do niektorých ambulancií, môžeme povedať: „Za dobrým lekárom, hľadaj skvelú sestru.“

Aký by mal byť vzťah medzi lekárom a zdravotnou sestrou? Jednoznačne harmonický. Pretože jeden bez druhého nemôžu existovať.

Ale na to, aby bol akýkoľvek vzťah harmonický, nielen medzi lekárom a sestrou, musia byť partneri čo najviac rovnocenní. A presne v tejto rovine to u nás škrípe už roky.

Posaďte sa, sestrička vás bude volať!

Jeden z častých nápisov, ktoré nás vítajú v čakárňach. Prečo nás však bude volať sestra? Prečo nie lekár?! Pacienti zvyknú odpovedať, že lekár je na to, aby liečil. A zdravotná sestra je na niečo – mnohokrát ani nevieme, na čo…

Náplň jej práce pre mnohých spočíva v tom, že zavolá pacienta, zdvihne telefón, prípadne vezme krv. Mohli by sme to prirovnať k takej slabšej asistentke riaditeľa veľkej firmy? Je jedno, či ide o „obyčajnú“ ambulanciu, alebo celé nemocničné oddelenie, zdravotná sestra je silná asistentka.

Keď sa nebudeš učiť, skončíš takto

Ak zavrieme oči a predstavíme si povolanie zdravotnej sestry, v hlave sa nám vynorí niekoľko typických obrazov. Od tých šteklivých, ako ich poznáme z filmov, až po tie, čo s umením nemajú veľa spoločného. Napríklad, ako sestry utierajú pacientom zadky.

Môj triedny učiteľ na gymnáziu vždy hovoril, že ak sa nebudeme učiť, pôjdeme do Anglicka utierať zadky deťom ako au-pair. Toto jeho strašenie mi dnes nedáva žiadny zmysel. Pretože ak by som sa neučila a šla do Anglicka – naozaj tie zadky utierať, tak okrem toho, že zarobím viac ako zdravotná sestra na Slovensku, naučím sa aj svetový jazyk. Angličtina na úrovni C2 sa bude v mojom životopise celkom fajn vynímať.

Ale zdravotná sestra, ktorá sa dobre učila, skončila vysokú školu, pričom jej z titulu povolania ešte vyplýva povinnosť celoživotného vzdelávania, sa na pracovisku angličtinu nenaučí. No a tie zadky pravidelne utiera. Hoci má diplom. Ozaj, zamysleli ste sa niekedy nad tým, kto iný by to za ňu robil?

kto je viac 2
Zdroj foto: Shutterstock.com

Keď logika pokrivkáva

Ak sa v skratke pozrieme na systém vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, narazíme na absolútny nepomer. Lekárske fakulty produkujú každý rok viac a viac lekárov, no stredné zdravotné školy (SŽS) zatvárajú ročníky.

Na Slovensku máme teda každým rokom menej zdravotníckych asistentov, čiže aj sestier, ale lekárov čoraz viac. Tento trend by nebol problematický, ak by prácu sestry mohli prevziať zdravotnícki asistenti.

Raz budem zdravotná sestra

Ak sa niekto rozhodne stať zdravotnou sestrou, či bratom, 4 roky na SZŠ stačiť nebudú. Treba aspoň ďalšie tri. A kto je potom ten, čo študoval 4 roky na zdravotnej škole? Zdravotnícky pracovník – asistent. Tabuľkovo povedané, jeden z najnižších článkov medzi zdravotníckymi pracovníkmi. A hoci by mohol vykonávať aj prácu zdravotnej sestry, tabuľky, ani systém vzdelávania ho nepustí.

Navyše, byť v tabuľke na poslednom mieste, znamená, byť posledný všade. Teda aj vtedy, keď sa každý mesiac „rozdávajú“ peniaze. A tak väčšina, v podstate už vyštudovaných sestier, po 4 rokoch pokračuje v štúdiu, aby mali papier na to, čo už aj tak vedia robiť. Týmto spôsobom nám „vznikajú“ vyštudované zdravotné sestry, ktoré by mohli a mali vykonávať vedúce funkcie.

A máme aj „iné“ zdravotné sestry…

Tie vykonávajú nielen svoju funkciu, ale aj funkciu asistentov či sanitárov, keďže počet vedúcich funkcií je obmedzený. Potom ešte máme sanitárov, ktorí vykonávajú svoju prácu, aj prácu zdravotníckeho asistenta. A v neposlednom rade máme zdravotníckych asistentov, ktorý vykonávajú prácu zdravotnej sestry, sanitárov a tú svoju.

Ono je to podobné, ako so šoférovaním auta. Na to, aby ste ho mohli viesť, potrebujete vodičák. Avšak, viesť ho môžete aj bez neho, pokiaľ viete šoférovať. Teda kým nepochybíte, alebo vám na to neprídu – dovtedy je všetko v „poriadku“.

A takto nejako je to aj s absolventmi SZŠ. Vykonávajú prácu, ktorú by nemali, keďže na to nemajú oficiálne vzdelanie, pričom podľa tabuľkových platov majú mnohí ďaleko od priemernej mzdy. S prihliadnutím na to, čo všetko pre pacientov robia, je to vážna chyba v systéme.

Počet sestier na jedného pacienta – číslo, ktoré naháňa strach

Priemerný počet zdravotných sestier na 1000 obyvateľov v EÚ bol v roku 2015 7,73. Na Slovensku to bolo 5,7, a toto číslo ďalej klesá. V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ sme nielenže podpriemer, ale predbehlo nás Česko, Taliansko aj Slovinsko.

Na jednu zdravotnú sestru na Slovensku pripadá na oddelení 12 – 15 pacientov. V realite pritom musíme hovoriť až o 20 – 24 pacientoch na jednu sestru pri nočných službách. Nemusíme mať vyštudovanú štatistiku, aby sme pochopili, že číslo je privysoké. Naháňa strach – mne určite.

Zdravotná sestra je neskutočne preťažený tvor. Unavený a znechutený, nútený pracovať nadčas. Takto sa zo „životného povolania“, ktoré je založené na krehkom a dôvernom vzťahu medzi zdravotníkom a pacientom, stáva neatraktívne zamestnanie.

Zdravotná sestra – multipovolanie

Byť zdravotnou sestrou v sebe nesie niekoľko povolaní. Učiteľka, asistentka, manažérka, v mnohých prípadoch aj kamarátka. Je úplne jedno, koľko má rokov, ako dlho je zdravotnou sestrou, či akú má pozíciu.

Aj keď má niekedy zlý deň, stojí pri pacientoch a pomáha im. Robí si svoju prácu najlepšie, ako vie.  A pri tom všetkom, čo musí stihnúť, je pochopiteľné, že niečo nestihne. No pre nás, vystrašených a ubolených pacientov, alebo ich príbuzných, ide o niečo neakceptovateľné. A niekedy by stačil len obyčajný úsmev, alebo poďakovanie.

kto je viac kompetencie sestry
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kto naozaj lieči?

Zdravotná sestra je pri pacientovi na oddelení každý deň. Lekár len chvíľku – zväčša ráno pri vizite, a možno niekedy počas dňa, keď ho stihne pacient „odchytiť“. Sú to sestry, ktoré pri pacientovi stoja „vo dne v noci“, počúvajú jeho trápenia. Aj preto je to v mnohých prípadoch práve sestra, kto podnieti správny spôsob liečby.

Už vieme, kto je viac a kto viac lieči?

Vraví sa, že lekár bez sestry existovať môže, no sestra bez lekára nie. Aspoň na Slovensku táto poučka nedáva zmysel. Hierarchia existuje v každom povolaní, s tým nemôžeme polemizovať. No v liečbe pacienta sú lekár a sestra rovnocenní, pretože tvoria tím. Je veľmi dôležité, aby si to uvedomovali nielen oni, ale aj my, pacienti.

Pridaj komentár