Liečba chrípky: Na chrípku antibiotiká nezaberajú. Musíte ju vyležať.

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Každý z nás pozná hlavné symptómy chrípky – malátnosť, bolesti hlavy alebo svalov, zápal dýchacích ciest, horúčka.

Chrípka je nepríjemná, pretože obmedzuje naše bežné fungovanie. Pri slabšej imunite môže dokonca spôsobiť komplikácie.

Čo vlastne tá chrípka je?

Ako dlho trvá?

A čo nám pomôže, aby sme boli rýchlejšie fit?

Čo je chrípka?

Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, spôsobené vírusom. Hoci chrípka vo vzduchu cirkuluje počas celého roka, najčastejšie sa vyskytuje v jesennýchzimných mesiacoch. Preto toto obdobie nazývame „chrípková sezóna“.

Problémom však je, že vírus chrípky je premenlivý, a dalo by sa povedať, že aj „učenlivý“. Hlavné typy vírusov označujeme ako A, B C. Typy BC napádajú človeka, typ A je najčastejší u zvierat – vtákov, prasiat a koní. Pokiaľ však A typ zmutuje, je nebezpečný aj pre nás.

Samozrejme, aj „ľudské“ vírusy chrípky bežne mutujú – menia svoje vlastnosti. Preto takmer každú sezónu kolujú v populácii iné typy vírusov. Znamená to, že kvôli premenlivosti vírusov sa môžeme nakaziť chrípkou aj viackrát za sezónu.

To je aj dôvod, prečo Svetová zdravotnícka organizácia celoročne sleduje cirkuláciu chrípkových vírusov a potom určí, aký vírus má obsahovať vakcína na ďalšiu chrípkovú sezónu.

Inkubačná doba chrípky

Viete, koľko trvá, kým sa objavia prvé príznaky? Inkubačná doba chrípky je zvyčajne 14 dni. Lekári tvrdia, že priemerný čas, kým sa chrípka prejaví, sú 2 dni. Mnoho však závisí aj od našej imunity – silnejší organizmus sa bude „držať“ o čosi lepšie.

liečba-chrípky-inkubačná-doba
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo ešte vplýva na inkubačnú dobu?

  • množstvo vírusu, ktorému sme vystavení – väčšie množstvo vírusových častíc skracuje inkubačnú dobu,
  • spôsob, akým sa vírus dostal do nášho tela,
  • nadobudnutá imunita voči chrípke – predchádzajúci kontakt s vírusom skracuje inkubačnú dobu (imunitný systém skôr rozpozná vírus).

Kedy sme pre okolie nákazliví? Ako dlho trvá chrípka?

Ešte predtým, ako pocítime prvé príznaky, môžeme infekciu preniesť na iných ľudí. „Najnebezpečnejší“ sme zhruba deň pred prvými príznakmi – vtedy sme najviac nákazliví.

Napríklad, ak prídeme do kontaktu s vírusom v sobotu ráno, už v nedeľu večer ho šírime medzi ostatných. A v pondelok popoludní pocítime prvé príznaky chrípky.

Aj po zjavnom prejavení choroby môžeme ďalej ohrozovať svoje okolie, a to ďalších 57 dní. Deti, starší ľudia a dospelí s oslabenou imunitou, sú infekční dokonca ešte dlhšie. Únavu a slabosť môžeme cítiť aj 2 týždne.

Zabije chrípku zima?

Mnohí si myslia, že keď vonku klesne teplota pod nulu, chrípka „vymrzne“. Nie je to tak. Naopak, v chlade sa vírusové kvapôčky delia na menšie, a o to ľahšie potom prenikajú do tela. V teplejšom prostredí sú kvapôčky väčšie, a tak rýchlejšie klesajú na zem.

Ako sa chrípka šíri?

Vírus sa najčastejšie šíri kvapôčkovou infekciou, teda pri kašlikýchaní. Preto je dôležité, aby chorí zostali doma. Nepriamo sa nakazíme aj kontaktom s predmetmi alebo povrchmi, ktorých sa predtým dotkol chorý (po dotyku očí, nosa, úst). Takisto môžeme ochorieť, ak pacient kýchol na klávesnicu, alebo sa dotkol kľučky rukou, do ktorej si predtým odkašľal.

Nákaza sa šíri jednoducho a ľahko, preto si dôsledne umývajme ruky, najmä ak odniekiaľ prídeme. Chorý môže ovplyvniť šírenie vírusu kýchaním do látky a nosením rúšky. U nás to síce ešte nie je veľmi rozšírené, ale občas už vidno ľudí, ktorí nosia na verejnosti rúšku.

Viete, že na vreckovke môže vírus chrípky prežiť až 12 hodín? Na hladkých povrchoch dokonca 48!

liečba-chrípky-príznaky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rané príznaky chrípky:

  • horúčka,
  • bolesti hlavy,
  • bolesť za očami,
  • bolesť hrdla,
  • upchatý nos,
  • suchý kašeľ,
  • bolesti svalov,
  • zimnica,
  • malátnosť, únava, slabosť,
  • nevoľnosť, zvracanie, bolesť uší – najmä u detí.

Viete, ako odlíšite chrípku od bežného prechladnutia? Prechladnutie sa vyvíja postupne, chrípka sa objaví náhle a intenzívne. Chrípka vás jednoducho hneď „zloží“. Teplota často prekročí 38 stupňov Celzia.

Liečba chrípky

Či na prekonanie chrípky použijete prírodné prostriedky, alebo voľnopredajné preparáty z lekárne, v každom prípade ležtepite dostatok tekutín. Základom je vitamín C, vitamín D zinok. Ak uvažujete o antibiotikách, rýchlo na ne zabudnite.

Na chrípku antibiotiká nefungujú, aj keď sa ich mnohí pacienti dožadujú. Antibiotiká vám predpíše lekár iba vtedy, ak sa choroba skomplikuje a vyústi do vážnejšieho stavu.

liečba-chrípky-prevencia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Domáce recepty proti chrípke

Naše staré mamy dobre vedeli, že na všetky vírusy je najlepší teplý kurací alebo hovädzí vývar. Tu nič nepokazíte, práve naopak, taká polievka vás určite posilní. Nezabúdajte ani na strukoviny, orechy a rôzne semienka – majú vysoký obsah zinku.

Pri bolestiach hrdla si vyrobte domáce kloktadlo z teplej vodysoli. Týmto trikom dezinfikujete a vyčistíte sliznicu. Slanú vodu však neprehĺtajte! Pomôžete si aj naparovaním nad slanou vodou alebo bylinkami. Zvlhčujte vzduch v izbe.

Z korenín a byliniek funguje ďumbier, cesnak, klinček, aníz, kurkuma, badyán.

Očkovanie proti chrípke

Lekári odporúčajú očkovanie proti chrípke ako jeden z najlepších spôsobov prevencie. Práve v tomto období sme si na viacerých lekárňach všimli oznámenie, že vakcíny proti chrípke sú už dostupné. Nejde však len o dostupnosť vakcín, ale aj o to, koľko za ne zaplatíte.

Pozitívne je, že zdravotná poisťovňa Union toto očkovanie prepláca v plnej výške. Aké podmienky musíte spĺňať, aby ste túto výhodu získali? Všetko potrebné sa dozviete tu: https://www.union.sk/ockovanie-proti-chripke.

Ešte skôr, ako sa necháte zaočkovať, poraďte sa s lekárom, ktorý dobre pozná váš zdravotný stav. V niektorých prípadoch nie je očkovanie proti chrípke vhodné a môže spôsobiť komplikácie!

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

 

Zdroje:

  • healthline.com,
  • doi.org/10.1093/aje/kwm375,
  • cdc.gov/flu/professionals/acip/clinical.htm,
  • cdc.gov/flu/about/season/flu-season.htm,
  • health.harvard.edu/staying-healthy/how-long-does-the-flu-last,
  • https://www.cdc.gov/flu/consumer/prevention.htm,
  • cdc.gov/flu/protect/keyfacts.htm,
  • mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/symptoms-causes/syc-20351719,
  • nhs.uk/common-health-questions/infections/what-are-the-incubation-periods-for-infections/.

Pridaj komentár