Kryoterapia – terapia chladom: Aké má účinky? Je vhodná pre každého?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Kryoterapia bola v minulom roku obľúbeným hitom mladých ľudí, ktorí sa snažia žiť zdravo a vyzerať čo najlepšie.

Tento trend si získal mnohých, ale odborníci sú na pochybách. Preto začali vysielať varovné signály, že ponoriť celé telo do teploty pod -100 stupňov Celzia, má aj svoje negatíva. Na druhej strane, má nepopierateľné prínosy, ktoré sa už osvedčili pri liečbe niektorých zdravotných problémov.

V tomto článku si povieme o pozitívach a negatívach kryoterapie. Taktiež si rozoberieme oba druhy kryoterapie.

Čo je kryoterapia?

Terapia ľadom (či mrazom) je známa tisícročia, nejde teda o úplne novú myšlienku. Dnes však vyzerá podstatne inak ako kedysi. Nie je to už prikladanie balíčkov ľadu na bolestivé miesto, ale rovno sedenie v kryoboxe, kde je teplota nižšia ako -100 stupňov Celzia.

Sedenie v ľadovej kadi má podľa protagonistov tejto terapie zlepšiť duševnéfyzické zdravie, skrášliť, omladiť, dokonca predĺžiť život. Kryoterapia však nie je dlhodobo overená a výsledky výskumov sú protichodné.

Je kryoterapia bezpečná?

Vo všeobecnosti sa tento typ terapie považuje za bezpečnú, ak je vykonávaná licencovaným zariadením, ktoré má zavedené bezpečnostné opatrenia. Tie majú zabezpečiť, aby nik v mrazivom priestore nezostal dlhšie, ako je bezpečné. Jedným zo spoľahlivých spôsobov sledovania prostredia kryo-komory je monitoring kyslíka.

celotelová kryoterapia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Celotelová kryoterapia

Obľúbenejšou formou je pobyt v kryoboxe pri teplote -110-180 stupňov Celzia, v rozmedzí 35 minút. Pri dlhšom trvaní môže človek zomrieť. Treba si uvedomiť, že celotelová kryoterapia neprebieha pod vedením lekára, nie je to teda liečebná metóda, ale skôr komerčná záležitosť.

Celotelová kryoterapia si vyžiadala pozornosť odborníkov, keď v centre, ktoré poskytuje „kryozdravie“, zomrela jeho 24-ročná pracovníčka. Ukázalo sa však, že absolvovala až pridlhé sedenie – trvalo takmer 30 minút.

Ak chcete použiť celotelovú kryoterapiu, svedomito zvážte, či poznáte všetky jej riziká. Odporúčame, aby ste sa vopred poradili s lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav. Ponúkame vám niekoľko základných faktov:

  • kryoterapiou sa nazýva akákoľvek liečba alebo kúra, pracujúca s teplotami pod bodom mrazu,
  • pozitíva, o ktorých sa pri propagovaní kryoterapie hovorí, nie sú dlhodobo dokázané,
  • lokálna terapia môže byť bezpečnou alternatívou liečby a prevenciou niektorých ochorení,
  • je nebezpečné, keď vstupujete do boxu byť mokrí, alebo v ňom zaspíte,
  • pre ľudí, ktorí nie sú zvyknutí na chlad, môže byť kryoterapia nepríjemná.*

*Štúdia uverejnená v odbornom magazíne PLOS ONE ukázala, že mnohí ľudia túto terapiu vnímajú ako nepríjemnú, i keď sa vopred ochladili. Avšak, ak máte bolesti svalov alebo kĺbov, pri samotnom procese sa cievy zúžia, a tým pádom cítite menšiu bolesť.

lokálna kryoterapia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dokázané výhody kryoterapie

Predbežné štúdie naznačujú, že kryoterapia prináša úľavu od bolesti svalovkĺbov, dočasne aj pri reumatoidnej artritíde. Môže tiež podporiť hojenie poranení, ktoré vznikli z intenzívneho cvičenia. Ale čo ďalšie stavy?

Aké zdravotné ťažkosti dokáže kryoterapia vyriešiť?

Kryoterapia a chudnutie – áno či nie?

Kryoterapia sa stala trendom najmä kvôli predstave, že nás zbaví nadbytočných kilogramov. Je to však dobrá cesta k chudnutiu? Kryoterapia sama o sebe nezabezpečí schudnutie, môže iba naštartovať rýchlejšie spaľovanie. Chlad totiž spustí metabolické zmeny v tukovom tkanive, čím sa z bieleho tuku stáva hnedý.

Údajne stačí 10 sedení a metabolizmus zostane natrvalo zrýchlený – toto tvrdenie však nemá podporu v žiadnej štúdii. Výskumy naopak ukázali, že pre rýchlejšie chudnutie nestačí len sedieť v chlade, ale musíme sa v ňom hlavne hýbať. Tieto výskumy sa však netýkali teplôt -110 a viac. Zhrnuté a podčiarknuté – existujú lepšie a overenejšie metódy chudnutia.

Znižuje kryoteapia zápaly?

Zápal je spôsob, ako imunitný systém bojuje proti infekcii. Ak tento stav neliečime, výsledkom je chronický zápal, ktorý už prináša dlhodobé problémy – rakovinu, cukrovku, depresiu, demenciu, artritídu. Niektoré štúdie potvrdili, že kryoterapia dokáže znížiť zápal, resp. oxidačný stres, ktorý vedie k vážnym ochoreniam a ku kratšiemu životu.

Kryoterapiou proti rakovine?

Lekárske využitie lokálnej kryoterapie je overeným spôsobom liečby v prípade niektorých druhov rakoviny, najmä kožnej. Doposiaľ však neexistujú jasné dôkazy, že kryoterapia je účinnou prevenciou proti rakovine.

kryoterapia na tvár
Zdroj foto: AdobeStock.com

Depresia, migréna, ekzém

Malé štúdie potvrdili, že by kryoterapia mohla pomôcť v duševnom zdraví, najmä pri depresiáchúzkostných stavoch. Takisto by mohla nájsť uplatnenie v boji proti ekzémom a migrénam. Na definitívne áno, je zatiaľ primálo výskumov.

Výzva FDA

Vládna organizácia na správu potravín a liečiv v USA – Food and Drug Administration – v roku 2018 upozornila verejnosť na riziká trendovej metódy „omladzovania, skrášľovania a chudnutia“ pomocou kryoterapie. Vo vyhlásení sa hovorí, že zdravotné prínosy kryoterapie neboli nikdy dokázané, takže zlepšenie krvného obehu, urýchlenie regenerácie po cvičení, či minimalizácia bolestí vôbec nemusí nastať.

Kto by rozhodne nemal podstúpiť kryoterapiu?

Lokálna kryoterapia

Lokálna kryoterapia nezahŕňa celé telo, ako je to pri celotelovej kryoterapii. Je určená len na problémovú oblasť. Vykonáva ju lekár alebo certifikovaný odborník, cielene na zníženie bolesti, opuchu, zápalu.

Preto sa dá považovať za bezpečnejšiu. Tento druh terapie lekári používajú aj na zmrazenie a odstránenie bradavíc, či iných kožných výrastkov. Osvedčila sa tiež pri rakovine kože, no len v prípade, že je rakovina malá a postihuje iba povrchové vrstvy.

Na rozdiel od celotelovej kryoterapie, lokálna kryoterapia používa menšie zariadenie (s ručným dielom), z ktorého sa vypúšťa extrémne studený vzduch. Takto je mrazivý vzduch priamo nasmerovaný na problémové miesto. Dbajte na to, aby ošetrenie robil certifikovaný odborník, najlepšie lekár.

Lokálna kryoterapia v praxi znamená, že vám striekajú tekutý dusík na postihnuté miesto, aby došlo k jeho zmrazeniu. Tento úkon môže pacient vnímať ako bodnutie včely. Bolesť pretrváva krátko, po minúte-dvoch sa vytratí. Zmrazené tkanivo odumrie a odpadne, spravidla po jednej hodine od zmrazenia.

Niekedy to trvá dlhšie, čo závisí od intenzity zmrazovania, veľkosti problému a ďalších faktorov.

kryoterapia na vlasy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Na ktorých miestach sa využíva lokálna kryoterapia:

  • kolená, členky,
  • krk, ramená,
  • dolná časť chrbta,
  • tvár a pokožka hlavy.

Dobré rady na záver

  1. Ak ste sa rozhodli, že to skúsite, do bodky dodržiavajte pravidlá, s ktorými vás oboznámia profesionáli. Ak máte nejaké otázky, pýtajte sa na mieste.
  2. Pokiaľ máte lokálne problémy, riešte ich lokálne. Nevystavujte riziku celé telo.
  3. Ak chcete naozaj skúsiť celotelovú kryoterapiu, poraďte sa s lekárom, či a do akej miery je pre vás vhodná.
  4. Nielen ochorenia, ale aj niektoré druhy liečby, dokonca fáza vášho hormonálneho cyklu môže ovplyvniť celkový výsledok.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319740.php

https://health.usnews.com/health-news/health-wellness/articles/2016-01-25/should-you-try-whole-body-cryotherapy

https://bjsm.bmj.com/content/50/Suppl_1/A38

https://www.macmillan.org.uk/information-and-support/skin-cancer/treating/cryotherapy/cryotherapy-explained/what-is-cryotherapy.html

https://www.webmd.com/prostate-cancer/guide/cryotherapy-prostate-cancer-treatment#1

https://advancedcryonyc.com/local-cryotherapy-can-bring-whole-body-benefits/

https://vitals.lifehacker.com/what-is-whole-body-cryotherapy-and-why-is-the-fda-warn-1783875915

https://activehealthnwellness.com/local-cryotherapy/

The Pros and Cons of Cryotherapy

https://www.pureairemonitoring.com/the-hidden-dangers-and-facts-of-cryotherapy-how-to-remain-safe-and-get-health-benefits-too/

https://www.menshealth.com/health/a19523004/cryotherapy/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3956737/

Pridaj komentár